Skocz do zawartości

Konkurs jesienny na Modelwork


Reflect

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mój model (nie winieta i nie diorama) będzie na podstawce. A kto niechętny podstawkom, ten będzie mógł przy ocenianiu zasłonić sobie jedno oko

 

Wszystkim uczestnikom kolejnej edycji konkursu Modelwork życzę świetnej modelarskiej zabawy. Ja już się nieźle ubawiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o spinę tylko o jasne zasady. Takie zboczenie z wojska. Wyobraźcie sobie mecz piłki nożnej. W jednej drużynie wybiegnie wam 15 zawodników, a w drugiej będzie 5 bramkarzy bo każdy sobie zinterpretuje zasady. Ubaw po pachy.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jeszcze raz powoli. Mamy kategorię pojazdy i dioramy. Czy pojazd z jakimś elementem podłoża jest tym samym co pojazd na białym tle? Czy przeskakiwanie sobie po kategoriach wedle uznania ma sens? Czy wrzucanie do galerii modeli "gołych" zdjęcia na podstawce jest w porządku w stosunku do pozostałych uczestników? Czy pisanie rozpasłych warsztatów powinno być wyznacznikiem tego jak mi wyszedł model? Jeśli już mamy ocenę interpretacji tematu ocenianą niech to będzie jakoś związane modelem z nią. Jak mamy lato niech to będzie letni kamuflaż. jak mamy zimę niech to będzie pojazd arktyczny. A tak mamy obojętne co sklejone i nazwę: lubię lody w LATO. Jeśli interpretacja nazwy konkursu nie jest oceniana to jeden kij. Ale poprzednio była punktowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, czyli po prostu nie podoba Ci się podejście administracji do zasad, bo ty byś wolał po prostu zupełnie inne.

Ok, rozumiem to, chciałbyś po prostu inny konkurs.

Ale ten tutaj ma służyć zabawie, to taka mocno festiwalowa formuła, na zasadzie podoba się/nie podoba, bez aptekarskiego ważenia czy prezentacja danego modelu na białym tle jest bardziej sprawiedliwa niż na czarnym.

Albo czy dany warsztat aby nie jest za długi, bo może ten co mniej pisze ma mniejsze szanse w starciu z tym co pisze więcej.

To raczej nie tutaj, w tym konkursie ludzie mają mieć przyjemność z robienia modeli, podobnie jak pozostali z oglądania ich warsztatów.

 

Czy wrzucanie do galerii modeli "gołych" zdjęcia na podstawce jest w porządku w stosunku do pozostałych uczestników?

 

Naturalnie. Każdy może wrzucić swój model na podstawce, wystarczy ją zrobić.

 

Czy pisanie rozpasłych warsztatów powinno być wyznacznikiem tego jak mi wyszedł model?

 

Nigdy pisanie rozpasłych warsztatów nie było wyznacznikiem tego jak ci wyszedł model.

 

Jeśli już mamy ocenę interpretacji tematu ocenianą niech to będzie jakoś związane modelem z nią. Jak mamy lato niech to będzie letni kamuflaż. jak mamy zimę niech to będzie pojazd arktyczny.

 

A jak mamy jesień to jaki kamuflaż proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Festiwalowa formuła hmm. To po cholerę cały regulamin, kategorie, ocenianie. Zasada jest bardzo prosta, jeśli startuję w kategorii pojazd to chcę rywalizować z pojazdami. Nie samolotami, pojazdami na podstawkach, statkami czy figurkami. Jeśli nazywasz to konkursem to zakładasz rywalizację. Jeśli zakładasz rywalizację to ja chcę uczciwą. Czego nie rozumiesz? W poprzednim konkursie oceniany był watek warsztatowy. Była to cząstkowa ocena oceny końcowej więc nie mów mi że warsztatowe show nie miało wpływu na ocenę modelu na końcu. Wystarczy zrobić podstawkę...argument z klasy 1-3 szkoły podstawowej. A na jesień proponuję kamuflaż trójbarwny, na wozie jakieś czerwono-żółte krzaczki i trochę listków brązowych. A nie model czołgu w białym kamuflażu i napis: była jesień, przyszła zima... Oczywiście jeśli ponownie ma być oceniana interpretacja nazwy konkursu. Jeśli zrobimy konkurs Wrzesień 39' to skleisz japońskiego Zero i nazwiesz: samuraj nad Warszawą? Ktoś ma pomysł jak wyjaśnić to jeszcze gościowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest bardzo prosta, jeśli startuję w kategorii pojazd to chcę rywalizować z pojazdami. Nie samolotami(...)

 

A dlaczego uważasz że startując w kategorii "pojazd" będziesz rywalizować z samolotami? Wyjaśnisz?

 

Jeśli zakładasz rywalizację to ja chcę uczciwą.

 

A dlaczego rywalizacja miałby nie być uczciwa?

Każdy ma takie same możliwości i szanse. Robisz model i wygrywasz, bo się spodobał oceniającym, albo przegrywasz bo się im nie spodobał.

Tylko twój talent albo jego brak cię ogranicza.

 

W poprzednim konkursie oceniany był watek warsztatowy. Była to cząstkowa ocena oceny końcowej więc nie mów mi że warsztatowe show nie miało wpływu na ocenę modelu na końcu.

 

Oczywiście że miało, przecież to było oceniane.

 

A na jesień proponuję kamuflaż trójbarwny

 

Czyli najpierw krytykujesz naciąganie tematu przez innych, a potem sam proponujesz takie samo naciąganie. To się nazywa, delikatnie mówiąc, brak konsekwencji.

Do tego przeoczyłeś chyba fakt, że dla startujących w kategorii "jesiennej" będzie specjalna kategoria, reszta może wystartować z dowolnym modelem bez jesiennych inklinacji.

 

Ktoś ma pomysł jak wyjaśnić to jeszcze gościowi?

 

Tak przy okazji - gdybyś troszkę grzeczniej się do mnie odzywał było by nam obu nieco milej na tym forum, prawda?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corporal_PL

 

Jesli nie umiesz rownowaznie ocenic modelu z podstawka i bez niej to nie powinienes sie brac za jakakolwiek ocene modeli. Jesli nie potrafisz ocenic prowadzonego warsztatu pod wzgledem merytoryczno-dydaktycznym (tak to nazwijmy) to wymuszenie wpisania kodu CAPTCHA przy wysylaniu punktacji powinno byc wystarczajacym zabezpieczeniem przed wzieciem pod uwage twojej "oceny".

 

Wydaje mi sie, ze za wszelka cene probujesz sobie wywalczyc kategorie gdzie moglbys miec chociaz cien szansy nadziei na jakies wyzsze miejsce ze swoimi ulepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie, tak jak dla Corporal_PL jest ewidentna różnica między pracami typu:

* model prosto z pudła bez dodatków

* model z dodatkami po waloryzacji

* model z waloryzacją wykonana od podstaw (nie zakupioną)

* model bez podstawki

* model na podstawce (podstawka pusta typu zabejcowana listwa z tabliczką)

* model na podstawce z fragmentem terenu (winieta)

* model na podstawce z fragmentem terenu, również z figurkami opowiadającymi sytuację lub historię (diorama)

 

Jak i w ich wykonaniu jak i ocenianiu takiej pracy.

 

Oczywistym jest przecież, że zwaloryzowany model ma większe szanse na wygraną niż model prosto z pudła.

Szybkie porównanie:

 

model bez waloryzacji, prosto z pudła:

T8CIs.jpg

 

model zwaloryzowany:

_DSC4339.JPG

 

model z przeróbkami własnymi:

4SAhVn4axuWpTRUD4xcBeBpZHBVIT9pXB34rHD0VENgxf4UN0_zsAqvdjHzBrnO1k9F3oQSKcvOhjFiJ4ecie6lPRxQxYdwxjGeFhtAdPOuqKWjqDkLTpYMtSDfPkKvbIOgkePOvijDJIl7Zo1qTRfksMzcolRur1MF50EiuPYFI_HqKgWTDiwv7Gm0UEedlEa-f5zVwLmldB1qN7nheCl-HaxKxsqHrirvsawB2qzCABpmUxsTyIVKdBxOK8IgmdL9WaADj9f2ZNuim_1B2U8pFICJi8ilbL606RInK6SYS9tsUpQSpeKLdvUj_Qd_AaiOxMX_bnq-2a_rJEvdFw-06a57MVaJiqWIR8MyuZLCnGgRULnHL2ujHKFuB3fAcvYKICHUHEIMn6DYwEmG9OvljhNojy47hU5nVmgOsCICvoQEiLrOkRDPgZo02lbucz-7Vk6kj0z7WwnL1-Br8I3K9lqy6TN3u1-w2MVSaAX2XtT97xamNRyGRlZ6GFPWJygmRn4x5_1_NFRpZfltF1WErZZrhncNK-Es2VkTlmx-t8ZxPXVRbcGtqCkRRwqFCl9KccY3Anm230E3JWmYZcki7zTlrCAql-iW_f1HdXyq-vwmFi4gV3SDQtIlZgTpH-rKmld5zfhVzmSNK0HCJcS4fvHdwM7wWLpXrWCxPS_Q=w1000-h925-no

 

 

jako bonus model zbudowany od podstaw:

85YJSUM.jpg

 

Załóżmy, że oba modele startują w tej samej kategorii. Znając oba wątki warsztatowe autorów widać kto włożył więcej pracy (i pieniążków) w dany model i nawet trzymając się stwierdzenia: zobaczymy, który efekt końcowy będzie lepszy (bo malowanie stety nie stety ma wielki wpływ na efekt końcowy) to w podświadomości masz obraz tego, że model zwaloryzowany to była większa ilość pracy i więcej serca w ten model zostało włożone.

Stąd też mi się wydaje, Corporal_PL (popraw mnie jeżeli się mylę) zaproponował żeby wątki warsztatowe były ukryte do czasu głosowania.

 

Można to rozwiązać wprowadzając osobną kategorię - model prosto z pudła

Jak przeglądam w tej chwili klasy rozpisane na tej stronie: viewtopic.php?f=214&t=53413, powołując się na pierwszy post Reflecta w obecnym wątku to wydaje mi się, że najlepiej by było taka kategorię "Modle prosto z pudła" dać jako kategorię specjalną.

Uzasadnię to tym:

Zwaloryzować model to nie jest sztuka w momencie kiedy ktoś ma dużo hajsu i czasu. Ale zrobić model prosto z pudła i wycisnąć z niego rewelacyjny efekt to jednak sztuka. I taką zasadą bym przynajmniej ja się kierował oceniając modele pod ta kategorią specjalną.

 

Żeby było sprawiedliwie to uważam, że również powinna zostać wprowadzona kategoria specjalna: model zbudowany od podstaw.

 

Co zaś się tyczy dodawania kryterium w prowadzeniu warsztatów... mnie osobiście podobały się niektóre warsztaty takie z jajem z zeszłego konkursu "Lato". Do tej pory pamiętam warsztat w którym osoba prowadząca codziennie dodawała zdjęcie z pojazdem na tle zakładu pracy. Było to ciekawe i unikatowe na jakimś poziomie w moim przekonaniu.

 

Z tymi winietami, dioramami... nie wiem jak to rozwiązać jeżeli chodzi o podział klas czy kategorii i obawiam się, że bez zdruzgotania istniejącej już struktury tego podziału nie będzie możliwy do wypracowania kompromis. Bo jedyne co mi przychodzi do głowy w obecnej chwili to wywalenie istniejących klas i wprowadzenie nowych z mieszaną tematyką czyli stworzenie wyłącznie takich klas:

 

* model

* winiety

* dioramy

 

i tyle :P

 

To jest moim zdaniem za duży krok na obecną chwilę.

Aczkolwiek uważam, że w regulaminie powinny znajdować się definicje tych terminów: model, winiety, dioramy dla świętego porządku. A to chyba nie jest problem, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panzer Machine- choć bardzo bym chciał zbudować model prosto z pudła, to niestety nie mogę, bo wersji, którą chce zbudować nie ma na rynku. Co to za różnica - z pudła, czy bez? Jak znajdę (gdzieś mam) zdjęcie modelu humvee z kosmicznie drogą konwersją Black Doga spieprzonego równie kosmicznie , to zamieszczę. Są rownież swietnie zrobione pudełkowe wersje. Liczy się finalny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiechy, chichy, fajna zabawa. Solo daje ci konkretne przykłady to próbujesz robić ze mnie idiotę. Ale jeśli nie rozumiesz różnicy między modelem z podstawką, a bez to chyba nie ja jestem tutaj głupcem. Nigdzie nie mówiłem o cenie modelu ale czepiłeś się i drążysz. Wygląda na klasyczny brak argumentów. Powiem wam tak panowie. Czyta to pewnie spora grupa osób chcąca wystartować. Niedługo admin będzie wrzucał zdjęcia fajnych nagród jak ostatnio. Zapanuje ogólnoforumowe podniecenie jakie piękne modele i sprzęt jest do zgarnięcia. Każdy będzie dawał z siebie wszystko żeby wygrać bo o to w konkursach chodzi. I teraz wniosek dla uczestników jest taki. Sklejaj sobie model sklejaj. Wystaw sobie w kategorii jakiej chcesz. Ale licz się z tym, że ktoś w twojej kategorii wystawi sobie model bogatszy o tą podstawkę czy kilka figurek. Będzie sobie skakał między kategoriami jak mu pasuje. Bo to przecież radosny festiwal. Wątki warsztatowe ok, ale bez oceniania. Znowu zacznie się szydzenie bo zrobił zdjęcie koła, a w tle kot liże sobie jajka. Warsztat to warsztat. W warsztacie samochodowym zawsze jest syf ale auto wyjeżdża zrobione. Nikt nie ocenia jak wyglądał warsztat w środku. A kategoria model z pudła jest po to aby 70% modelarzy (przeważnie młodych) mogła porywalizować ze sobą na mniej więcej równych zasadach. Bez wydawania trzykrotności wartości modelu na blachy. Oczywiście można taki obwieszony złotem spaprać na malowaniu. Ale nie ukrywajmy, są modelarze, których interesuje głównie obłożenie go kosmiczną wręcz ilością blach i dodatków i widać niemal łzy kiedy trzeba to zamalować. Więc przestańcie mnie atakować i zróbcie ankietę na forum. Zobaczymy za kim stoi modelarski naród. Bo o modelarzy tu chodzi, a nie stawianie na swoim. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demokracja!

Dodać należy też, że są modelarze mniej i bardziej zdolni, co z natury jest niesprawiedliwe, bo ten zdolniejszy zrobi lepszy model i pewnie wygra z tym mniej zdolnym.

Tylko nie wiem jak to uregulować, ale pewnie coś wymyślisz.

Wszyscy równi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie warsztatu samochodowego do modelarskiego jest zupełnie z dupy. Gdybyś porównywał biurko modelarza z warsztatem samochodowym to miałoby jakiś sens, ale porównywanie warsztatu w sensie relacji zdjęciowej z budowy?

 

Ja ostatecznie nie wiem jaki masz problem, żeby zrobić tą prostą podstawkę do swojego modelu i wygrać skoro to własnie podstawka wg Ciebie jest taka kluczowa w finalnym rezultacie. Kota do lizania po jajkach w warsztacie możesz ostatecznie pożyczyć ze schroniska na jeden dzień.

 

Trochę ironizuję ale chyba nie dostrzegasz śmieszności swojej spiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podstawka nie ma absolutnego wpływu na ocenę modelu, przecież nie poprawia jego wyglądu.

A kombinując w ten sposób to zaraz można podzielić kategorie na Tamiya/Revell czy pędzel/aerograf...

Śledzać poprzednie edycje uważam, że wyniki były zgodne z moimi odczuciami czyli wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję wielki ból pośladków bo ktoś nie wygrał poprzedniej edycji i teraz kombinuje jak koń pod górę, żeby popsuć innym zabawę, ale za to ugrać choćby to trzecie miejsce.

Ciekawi mnie dlaczego inni nie mają takiego bólu tylko po prostu startują z modelem jaki chcą zrobić i nie oglądają się na to, czy przepisy są mniej lub bardziej fajne, bo wiedzą że są takie same dla wszystkich.

Chcesz to rób te podstawki albo skacz między kategoriami jeśli uznajesz że to ci da wygraną. Ale zapewniam, że nie da.

Zamiast ciągnąć innych w dół Corporal, postaraj się robić po prostu lepsze modele. Wtedy możliwe że masz szanse zaistnieć w tym konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<...>Co to za różnica - z pudła, czy bez? <...>

 

Rożnica czy z pudła czy z dodatkami jednak jest.

 

Wg tego co pisał Corporal_PL

 

<...>W ocenie całościowej nie powinny być brane pod uwagę warsztaty i waloryzacja. To ma być ocena modelu, a nie bajkopisarstwa czy zasobności portfela.

 

To pewnie brak takiej możliwości zawyża próg wejścia uczestnictwa w konkursie dla niektórych użytkowników z forum. Ja to całkowicie rozumiem. Ponieważ jak się patrzy na prace startujące w konkursie i widzi się w prawie każdym warsztacie modele, które są wypełnione "błyskotkami", a człowieka nie stać na coś takiego to może ktoś pomyśleć: nie startuję w konkursie bo i tak z góry mogę być skazany na porażkę przez to, że nie stać mnie na metalowe gąski, blaszki albo żywicę.

 

To są moje spekulacje. Potwierdzić to musieliby inni użytkownicy. Podejrzewam, że by się tacy użytkownicy znaleźli. Taki wysoki próg wejścia zbudowały sobie konkursy modelarskie na większości imprez u nas w kraju. Jak rozmawiam z ludźmi z lokalnej społeczności modelarskiej to może dwie albo trzy osoby próbują swoich sił w wystawianiu modeli a reszta rezygnuje właśnie przez wzgląd finansowy i brak środków na waloryzację modelu.

 

Stąd zaproponowałem utworzenie kategorii specjalnej: Model prosto z pudła. Sądzę, że to może by zaniżyło próg wejścia. Nie jest to też duży kłopot z wprowadzeniem takiej kategorii specjalnej moim zdaniem. A jeżeli faktycznie jest to pamiętajcie, że to tylko propozycja

 

Solo, proszę Cię, nie popadaj ze skrajności w skrajność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Postawię się trochę może na miejscu adwokata organizatora, ale chyba dużo się nie pomylę. Może niektórym się wydaje, że Reflect postanowił, że poświęci swój wolny czas, żeby zorganizować konkurs i pozałatwiać drogie nagrody a jego głównym marzeniem jest je potem rozdać. Mi się wydaje, że raczej chodzi o co innego. Na forum jest średni ruch mówiąc delikatnie w porównaniu do kilku lat wstecz, ale po poprzednim konkursie się ożywiło, a wartość dodana do forum mocno wzrosła. Nie przez to, że ktoś stanął na pudle i dostał model z medalem, tylko przez to że pojawiło się dużo wartościowych WARSZTATÓW i galerii. To jest chyba jeden z celów tego konkursu, żeby rozruszać forum. Popatrzmy sobie co jest w drukowanych gazetach modelarskich i poradnikach, za które niektórzy płacą dziesiątki złotych. Szok: warsztaty! Argument z utajnieniem warsztatu mocno mnie rozbawił, a uzasadnienie, że na konkursach typu Bytom czy Fiesta warsztat też jest tajny, świadczy o tym, że ktoś chyba dawno na takim konkursie nie był i może już zapomniał. Otóż w kategoriach profi, mistrzowskich czy jak je tam nazwać, absolutnie wymagana i podlegająca ocenie z dużą wagą, jest dokumentacja, czyli kwity + relacja z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ponieważ jak się patrzy na prace startujące w konkursie i widzi się w prawie każdym warsztacie modele, które są wypełnione "błyskotkami", a człowieka nie stać na coś takiego to może ktoś pomyśleć: nie startuję w konkursie bo i tak z góry mogę być skazany na porażkę przez to, że nie stać mnie na metalowe gąski, blaszki albo żywicę.

 

No to skoro jak sie patrzy na prace startujace w konkursie obwieszone z blaszkami i żywicami to stać jest współmodelarzy czy nie stać ?

 

Stąd zaproponowałem utworzenie kategorii specjalnej: Model prosto z pudła. Sądzę, że to może by zaniżyło próg wejścia.

 

A co jak współmodelarz kupi model na przykład za tysiaka to wtedy jest prostozpudła czy kolejna odzielna kategoria bo jednak próg wejscia jest wyższy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niektórym się wydaje, że Reflect postanowił, że poświęci swój wolny czas, żeby zorganizować konkurs i pozałatwiać drogie nagrody a jego głównym marzeniem jest je potem rozdać.

 

Skąd masz wrażenie, że nagrody mają zostać rozdane?

 

 

Ponieważ jak się patrzy na prace startujące w konkursie i widzi się w prawie każdym warsztacie modele, które są wypełnione "błyskotkami", a człowieka nie stać na coś takiego to może ktoś pomyśleć: nie startuję w konkursie bo i tak z góry mogę być skazany na porażkę przez to, że nie stać mnie na metalowe gąski, blaszki albo żywicę.

 

No to skoro jak sie patrzy na prace startujace w konkursie obwieszone z blaszkami i żywicami to stać jest współmodelarzy czy nie stać ?

 

Proszę abyś doczytał trzy zdania po zacytowanym przez Ciebie zdaniu a potem proszę napisz czy odpowiedź Cie usatysfakcjonowała czy nie. Jeżeli nie, to postaram się rozwinąć myśl.

 

Stąd zaproponowałem utworzenie kategorii specjalnej: Model prosto z pudła. Sądzę, że to może by zaniżyło próg wejścia.

 

A co jak współmodelarz kupi model na przykład za tysiaka to wtedy jest prostozpudła czy kolejna odzielna kategoria bo jednak próg wejscia jest wyższy ?

 

Jeżeli kogoś stać na model za 1K to stać go również na ekstremalnie drogie dodatki do tego. Ale również stać go na nagrody ufundowane w organizowanym konkursie. Więc w zasadzie po co miałby startować w konkursie? Może dla sportu?

Dla mnie kategoria specjalna Model prosto z pudła służyłaby zaniżeniu progu wejścia dla osób, których szczytem może być model do 100-150 zł. I nie stać ich na dodatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niektórym się wydaje, że Reflect postanowił, że poświęci swój wolny czas, żeby zorganizować konkurs i pozałatwiać drogie nagrody a jego głównym marzeniem jest je potem rozdać. Mi się wydaje, że raczej chodzi o co innego.

 

Skąd masz wrażenie, że nagrody mają zostać rozdane?

 

Ja takiego wrażenia nie mam, o tym napisałem w poście, który cytujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.