Skocz do zawartości

"Kongo" 1944 / 1:350 / Fujimi + Pontos


Dorotka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 368
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to blacman do tablicy

Przejście być mogło, zasadniczo te słynne pagody powstały przez obudowanie masztów dookoła wszelakim badziewiem....

 

Tak mi się też wydaje, że tam sobie ludziki mogły chodzić. Na planach pagody od Kagero wieje tam pustką, ale na rysunkach 3D ściana jest jak najbardziej. Co do masztu to własnie zastąpiłem plastikowy od Fujimi (buja się na wszystkie strony) metalowym przepuszczając go przez wszystkie możliwe pokłady. Od razu zrobiło mi się lepiej. Resztę też zastąpię

 

LGgD5q3.jpg

 

TCmmqcW.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się jednak zastanawiać (całkiem intuicyjnie) czy tam aby na pewno jest „ściana” a nie prześwit, lub „wolne przejście” pod pagodą? Bo jeżeli to drugie to można by poprawić. Coś? Ktoś?

było puste ale nie do końca;

tam były zabudowane pomieszczenia tworząc jednak możliwość przechodzenia pod swego rodzaju podcieniem:

 

35730446103_6cb941e15b_b.jpg

36142966870_d1145ccb18_b.jpg

 

 

nie jestem pewien czy wg linii czerwonych czy żółtych, bardziej prawdopodobny jest jednak układ linii żółtych , co by można potwierdzić na planach Haruny - dość podobnie przebudowywanej do Kongo

 

36371248982_251e708955_b.jpg

 

 

cała nadbudówka bazowała - jak w większości japońskich okrętów liniowych na trójnogu (o dziwo na większości krążowników ciężkich pomimo normalnej zabudowy koncepcyjnie przednie pagody też bazowały na trójnogu...) jak widać trójnóg schodził się na ostatnim pomoście obserwacyjnym, a jego główny, Sztywny pal Azji stanowił podstawę i oś obrotu głównego dalmierza

 

36539730935_000fffab4d_b.jpg

 

 

tu u Ciebie schodzi się na admiralskim lub nawigacyjnym - nieco za nisko wg mnie...

axDKwNT.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!

 

 

... było puste ale nie do końca; tam były zabudowane pomieszczenia tworząc jednak możliwość przechodzenia pod swego rodzaju podcieniem:

 

W takim razie zostawię jak jest, z tego co widzę na zdjęciach i planach miejsce to jest i tak dość słabo widoczne i zasłaniają je działka i jakieś inne rzeczy, których nazw boję się nawet domyślać

 

tu u Ciebie schodzi się na admiralskim lub nawigacyjnym - nieco za nisko wg mnie..

 

Długości tych elementów odpowiadają długościom elementów zestawowych, nie wiem czy to błąd i wydaje mi się że będzie można to rozstrzygnąć kiedy dojadę do głównego dalmierza, który zgodnie z instrukcją powinien być osadzony na owych "sztywnym palu". W instrukcji tak to wygląda. Dobrze? Źle? Rozstrzygnij, mnie się wydaje, że zgodnie z planami...

 

oj3WOJW.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę jeszcze przeczesałem archiwum - myślę, że teraz mamy komplet

 

36493945936_591986510f.jpg

 

35731194933_cd7026afb4.jpg

 

 

i schemat pagody Kongo z układem trójnoga

 

36372080242_d97f4a9048.jpg

 

powinno być dobrze - przepraszam zmyliła mnie perspektywa Twojego zdjęcia. Fujimi dość wiernie oddaje geometrię okrętów IJN. Nowy wypusty są naprawdę bardzo OK

 

edit: napisałem oś głównego dalmierza??? a ja gupi to oś stanowiska kierowania ogniem! dalmierz jest wyzej i za stanowiskiem kontroli ognia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorotka żeby ten warsztat się nie skończył jak z F-14 kiedyś , bo przyjemnie się patrzy na budowę .

 

No widzisz... Wtedy miałeś przyjemność, teraz masz a i tak marudzisz i rózgą straszysz. Musisz ogarnąć, że radocha może polegać na gonieniu króliczka, a nie na złapaniu go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Dzięki!

 

Tak sobie pomyślałem, że może zrobię te główne pokłady z czegoś innego niż plastik. A że lubię metal to wychodzi na to, że będą z blachy mosiężnej. Ledwo pomyślałem zacząłem robić obrysy, spróbuję na dziobowym i zobaczę co z tego wyjdzie...

 

 

LGVfTMg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki widząc jak sobie utrudniasz ;)

 

Oj tam, oj tam. Ja sobie nie utrudniam, tylko uatrakcyjniam W każdym bądź razie prototyp pierwszego prototypu siadł nawet całkiem nieźle... Teraz nie wiem jedynie, czy go wycinać, wytrawiać, czy wyfrezować...

 

MXKSsg5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak właściwie...co Ci ten metalowy pokład da?

 

No właśnie? Po pierwsze wykonam lub wykorzystam elementy, które ledwo wystają spod dość grubego jednak pokładu Pontosu od podstaw. Po drugie chce na nim ułożyć pokład z desek ciętych. Po trzecie ta "formatka" nawet jeżeli nie zostanie wykorzystana w samym modelu posłuży mi za "miejsce", gdzie będę mógł sobie próbnie układać różne elementy całego tego bałaganu, bez ruszania całości. Tak sobie to wykoncypowałem, choć nie zastrzegam się, że to mądry pomysł jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.