Skocz do zawartości

Jakowlew Jak-1b ZTS/PART 1/72


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu dużo pisać, znany i nielubiany zestaw. Raczej nie dorównam kunsztowi Mikołajowi (ciężko będzie komuś zbudować w mojej opinii miniaturę która zdetronizuję mistrzowskie wykonanie tamtego Jaczka)

Model jest częścią zalążka nowej kolekcji poświęconej 1 Pułkowi Lotnictwa Warszawskiego "Warszawa" z lat 1943-2000. Model zostanie wzbogacony blaszkami Parta oraz innymi aftermarketowymi akcesoriami dostępnymi na rynku, planuje także wykorzystać trochę alementów z modelu Jak-3 Heller/Smer.

 

 

23889513538_e8a37b76ac_c.jpg

na początku wziąłem się za przygotowanie głównych części płatowca. Każda cześć wymagała oszlifowania, oraz dopasowania. wszystkie linie podziału zostały usunięte. Wyciąłem także miejsca gdzie będą wklejone blaszki.

 

Następnie rozpocząłem przygotowanie kokpitu z blaszek PARTa

 

37484279130_c278900a72_c.jpg

ciągi od orczyków będą wymienione na subtelniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ciekawy i masz już we mnie wiernego widza!

Mikołajowy Jaczej jest dla mnie pewnym poziomem modelarskiej abstrakcji, kolejnego stopnia wtajemniczenia i nie wiem czego jeszcze. Jego model jest świetny i stanowi klasę samą w sobie ale nie zmienia to faktu, że twój znając wcześniejsze warsztaty, też będzie ucztą dla oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejać nie marudzić, pamiętam że kiedyś jak byłem młody nabyłem sobie w sklepie CSH (za całe kieszonkowe ), pełny klucz tych samolotów skleiłem je i pomalowałem farbami olejnymi (innych w czasach kryzysu nie było) bo planowałem zbudować makietę lotniska , podobny pomysł miałem z Ił-em 2 tylko że do Składnicy przyszły aż 4szt i dla mnie został tylko jeden (stałem w kolejce i czekałem aż otworzą) ale tak to jest jak człowiek czyta żółte tygrysy . Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się robi, ale jest to ciężka materia ;)

 

Kokpit blaszkowy już mam w zasadzie sklejony, wczoraj robiłem pierwsze przymiarki, i cholera jasna, instrukcja PARTa jest o kant dupy potłuc. Czeka mnie trochę jeszcze rżnięcia w plastiku i kombinowania jak to połączyć aby było dobrze, ale więcej jak będę wrzucał zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się robi, ale jest to ciężka materia ;)

 

Kokpit blaszkowy już mam w zasadzie sklejony, wczoraj robiłem pierwsze przymiarki, i cholera jasna, instrukcja PARTa jest o kant dupy potłuc. Czeka mnie trochę jeszcze rżnięcia w plastiku i kombinowania jak to połączyć aby było dobrze, ale więcej jak będę wrzucał zdjęcia.

 

Z "blach" to ja raczej słaby jestem ale chyba nie jesteś pierwszy który "podważa" radosną twórczość naszego rodzimego "blacharza"

A co do materii

Ciężka to ona jest, tym bardziej podziwiam za odwagę i tym bardziej ciekawi mnie efekt końcowy.

Po prostu popcorn, stołeczek i zasiadam w pierwszym rzędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wszyscy wiemy jaki jest zestaw wyjściowy i to on musi być w toku prac dopasowany do blach, a nie odwrotnie.

W moim Jaku wykorzystałem je jedynie częściowo, ale tablica i blaszki bocznych paneli okazały się przydatne. Trzeba jednak pofrezować wnętrze kadłuba.

Nie oczekujcie cudów od producentów. Skoro Moses wybrał sobie ambitny temat, to i musi ambitnie popracować. Sam ten Jaczek się nie sklei...

Kibicuję i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to samoskładalna Tamka :( a dla tych co chcą mieć Jaczka, ale niechca babrac sie w ZTSa znalazłem coś takiego, do modelu A-Modelu

http://www.ebay.ca/itm/L-M-1-72-resin-set-Yak-1b-for-Amodel-kit-Russian-decals-/232527688517?hash=item3623baf345:g:UMYAAOSw7gxZkoWP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam musze do tego dojsc ;) poszczegolne segmenty juz ogarniete, pasowac w kadlub bede opierajac sie na monografi Klub 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu.

Blaszkowy kokpit sklejony do kupy. Podczas robienia drążka, elementy blaszkowe wesoło wystrzeliły, i mimo że nie mam dywanu, nie udało się odnaleźć. Postanowiłem wiec że drążek zrobię od podstaw i nawet zadowolony byłem jak na pierwszy raz, po czym wczoraj wieczorem zwróciłem uwagę że, cholera jasna, rysunki w monografi na których się opierałem są w skali 1/48 :(

Także jakby ktoś miał nie wykorzystane blaszkowe elementy drążka, które mógłby odstąpić, byłbym wdzięczny.

 

dscf9327.jpg?w=655

 

Zrobiłem tez przymiarkę kratownicy do kadłuba, jak to wygląda, widać na zdjęciu. W związku z tym że skrzydło zestawu jest odlane jako całośc z podłogą, centralną cześc pomiędzy taśmami trzeba amputować.

 

dscf9325.jpg?w=655

dscf9328.jpg?w=655

 

Skrzydła już przerznięte i doklejone do kadłuba, teraz szpachlowanie, szlifowanie i kombinowanie jak wszystko to wkleić w kadłub....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W dwa miesiące od ostatniego wpisu udało mi się ogarnąć cała blaszkową galanterie. Wnętrze malowane MM 1740. Teraz czekam na wydechy które mają mi przyjść z Ukrainy.

 

dscf9440.jpg?w=1024

dscf9441.jpg?w=1024

dscf9442.jpg?w=1024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.