Skocz do zawartości

Działo kolejowe "DORA" 800mm 1:35


zoltan1

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynamy od podstawy i torowiska.Nową podstawę wykonałem z płyty mdf 18.Składa się z dwóch części ze względu na wagę i długość 197cm.

 

 

201710181_qrwnxsn.jpg

Oryginalne torowisko wyleciało.Jak widać są tu kosmicznej wielkości podkłady kolejowe i szyny ,nie wspominając o głazach miedzy podkładami.

 

 

 

201710181_qrwnxsw.jpg

 

 

201708101_qrwnnpe.jpg 201708101_qrwnnpq.jpg 201708101_qrwnnna.jpg 201708101_qrwnnnh.jpg 201708101_qrwnnnr.jpg 201708101_qrwnnen.jpg 201708101_qrwnnsp.jpg 201708101_qrwnnas.jpg 201708101_qrwnnqx.jpg

201708101_qrwnnqx.jpg 201708101_qrwnnqa.jpg 201708101_qrwneph.jpg 201708101_qrwnwxr.jpg

 

Czas na lakierowanie ,wcześniej podstawa została polakierowana podkładem i wyszlifowana.Lakier to czarny mat.

201708112_qrwnehn.jpg 201708120_qrwnehw.jpg 201708120_qrwnerp.jpg

 

 

 

 

 

 

Teraz czas na podkłady i przekładki.Podkłady wykonane ze sklejki,przekładki płyta mdf jest ich coś koło 200.

201708121_qrwnexn.jpg 201708121_qrwnexw.jpg 201708121_qrwnexa.jpg 201708121_qrwnens.jpg

 

 

 

 

 

 

Podkłady zostały pokryte bejcą a przekładki pomalowana na czarno,przyklejone do podstawy klejem wikol do drewna.

201708131_qrwnwqp.jpg 201708171_qrwnwqe.jpg 201708171_qrwnspp.jpg

 

 

Czas na szyny i tu pojawił się problem, łączna długość szyn to 8 metrów.Za cholerę nie udało mi się dostać szyn w skali 1:35 oczywiście można kupić niewielkie odcinki lub zaopatrzyć się w torowisko z kolejki elektrycznej w skali 0.Koszty są jednak za duże 90cm takiego torowiska w skali 0 to koszt 180 zł i z dostępnością jest problem.Wykorzystałem szyny z 2 modeli "Dory" w skali 1:72 tam też był problem z wysokością szyn.Do wykonania podsypki wykorzystałem kamyczki zakupione w sklepie zoologicznym.Wymagały użycia sita.Zmocowane do przekładek klejem wikol.przy tej czynności można stracić nerwy:)

201709301_qrwnsea.jpg 201709302_qrwnssq.jpg

 

 

Następny problem to klamry spinające szyny do podkładów.Wykonałem je sam a śruby zostały wycięte z oryginalnego torowiska dołączonego do modelu.Klamry wycięte z plastiku z pudełka z płyty kompaktowej.Każda klamra składa się z 3 części czyli razem wychodzi 2400 stuk.Bywają czasami troszkę nierówne ale to też kosztowało mnie troszkę zdrowia.

201710052_qrwnqhp.jpg 201710052_qrwnqhp.jpg 201710181_qrwnqha.jpg 201710052_qrwnqns.jpg IMG201710_qrwnqnx.jpg

IMG201710_qrwnqrh.jpg

 

 

Tak powstała podstawa i torowisko godna tego modelu z zachowaniem skali.Masa pracy ale efekt bardzo przyzwoity.Waga podstawy to 23 kilogramy,liczba części 2643 nie liczą kamyczków oczywiście.

Chwilowo to tyle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

tylko że torowisko dla Dory wygląda nieco inaczej, do tego tak szerokie podkłady? szerokość toru 2x 1435mm + odstęp między nimi jakieś 5-6 m ... być może te pudełkowe coś miało za zadanie utrzymać torowisko? bo na zdjęciach widać te pudełka dość dobrze...

retyeryetrer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

no wiadomo bo nie było możliwości ustawienia na kierunku strzelania, mnie jednak nie dają spokoju podkłady, bo no niestety zdjęcia sa jakie są a z nich nie wiele wynika...może jednak to były 3 rzędy noramlnych podkładów? bo na tym zdjęciu co dodałeś rozstaw by pasował na 3 szerokości...

bo z drugiej strony mogły by być po jednej strone np od zwrotnic... no ale ilość troszkę poraża...jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4jpg_qrwaspe.jpg

 

 

 

Na tej fotce widać przekładaniec,kilka normalnych podkładów następnie jeden długi.To stanowisko montażu działa.

Stawiał bym na tak długie podkłady pomagało to zapewne w utrzymywaniu odpowiedniej odległości miedzy torowiskami podczas montażu.

Pewnie nie musieli gonić i sprawdzać czy torowiska się nie rozjeżdzają.Na łukowatym odcinku widać już same długie podkłady+jeszcze te stalowe konstrukcje wzmacniały torowisko.

Czytałem że podczas wystrzału podkłady potrafiły się łamać od obciążenia.

Małe sprostowanie,szyny jakie pasują do tego modelu z kolejki elektrycznej to skala 1 1:32 a nie 0 1:45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trudniejsza sprawa.Postaram się wyjaśnić jakie zmiany zaszły w samym modelu.Co udało się naprawić a czego nie.

 

Na focie oryginału widać odstępy pomiędzy wózkami.

 

zdjecie12_qrwqrxr.jpg

 

Były to dwa osobne wózki.Oczywiście w modelu jest brak przerwy między wózkami.Tak sobie wymyślili tak zrobili.Jest to problem nie do przeskoczenia.

Widziałem wiele relacji gdzie chłopaki próbowali rozsunąć wózki ale z marnym efektem.Jedyne wyjście to wykonać wózki od nowa a ja na to za cienki jestem.

 

 

 

IMG201710_qrwqrnw.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna sprawa na fotce oryginału widać prowadnice wind które wystają poza wózek i nie są niczym połączone w dolnej części zakończone czymś w rodzaju haka.W modelu oczywiście jest inaczej.

Fotka pochodzi z pierwszego modelu jaki zbudowałem.

 

IMAG0050j_qrwqrqn.jpg

W innych relacjach z budowy próbowano poradzić sobie z tym problemem przesuwając cała górną część modelu do tyłu.Po dokładnej analizie oryginalnych fotek zauważyłem że brakuje fragmentu konstrukcji pod podestem w tylnej części.

 

Sewastopo_qrwqxhx.jpg

 

 

 

IMG201710_qrwqxpa.jpg

Sprawę załatwiłem przecinając konstrukcje i wklejając wstawki o szerokości 2cm co pozwoliło wysunąć prowadnice wind za wózek, dorobiłem też haki.Dodatkowo pojawiły sie zawiasy na prowadnicy windy czego w modelu nie było.

 

 

 

Podłoga podestu też wymagała wstawek

IMG201710_qrwqnpr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzył mi się projekt Dory 1:35 ale po zobaczeniu Twojej pracy oraz ilości błędów będę chyba musiał zrezygnować z tegto pomysłu lub zakupić w skali 1:72. Może tam będzie mniej błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej.

Skoro jesteśmy na (rufie) modelu.

 

To co widać na fotce to część z modelu 1:72.Jest to łącznik pomiędzy słupami podestu.

 

201710212_qrshrpx.jpg

 

Oczywiście model 1:35 tego nie przewiduje.Znajduje się on miedzy słupami za gondolą z silnikiem i ma za zadanie wzmacniać cała konstrukcje.Więc go wydłubałem on tam jest:).

 

IMG201710_qrshrhp.jpg

 

Kolejny detal.To co widać to kolejna fota z modelu w skali 1:72.

 

201710212_qrshrhx.jpg

 

W modelu 1:35 jest to jako jednolita bryła bez tych poprzecznych wzmocnień jakie tu widać.Czyli zalane plastikiem.Więc znowu wycinka i dorabianie poprzecznych wzmocnień.Na fotach tego nie widać ale wzmocnienia tam są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa podestu.

 

Fotka oryginału i z modelu 1:72.Sprawa dotyczy szyn do wózków amunicyjnych.

 

Jak widać na fotce oryginału i części z modelu 1:72 szyny pokrywają się i wyglądają identycznie.

 

 

Sewastopo_qrshxnn.jpg

 

 

201710212_qrshxwp.jpg

 

 

 

 

 

Fotka z modelu 1:35.

W modelu 1:35 są jakieś dziwne prowadnice składające się z 2 par szyn.Nie dawało mi to spokoju wiec znowu doszło do wycinki.

 

 

 

IMAG3485j_qrshxws.jpg

 

 

 

 

Poprawiona platforma.

IMG201710_qrshxan.jpg

 

Pozostały pojedyncze szyny reszta została wycięta nożykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kolejna sprawa to skrzynia i barierki.

668600496_qxxexwa.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Fota z pierwszego modelu 1:35 jak widać skrzynia jest w złym miejscy a barierki lecą po całej długości.

IMAG0052j_qxxexan.jpg

 

Skrzynia przesunięta a barierki odpowiednio docięte.Dorobiłem dodatkowo uchwyty i zawiasy.

201710161_qxxexse.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Tak wygląda to w modelu 1:72 czyli prawidłowo.

IMAG3251j_qxxexss.jpg

 

 

IMAG2547j_qxxexwe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz a tego nie zauważyłem.Stawiam na barierki.

 

 

 

Nowy model

IMG201710_qxnwrss.jpg

Stary model.

IMAG3480j_qxnwrah.jpg

Kilka poprawek.

1-powiększony hak.Teraz zauważyłem że brakuje drugiego haka od strony schodów.Trzeba będzie dorobić.

2-rzecz ważna ,dorobione pogrubienie lufy przy zamku.Brak w obu modelach tego detalu 1:72 i 1:35.Detal dorobiony z rury pcv, kupa pracy i przeróbek.

3-wyprostowany ostatni słupek barierki.Część producenta była pochyła.

4-dorobiony od zera podest koło zamka.Nie jestem pewien czy on dokładnie tak wyglądał ale wiem że tam był.

5-skrzynia została przycięta zgodnie z tym co widziałem na fotach oryginału.

6-7-dorobione dodatkowe 2 pręty.

 

 

 

 

 

 

IMG201710_qxnwrqp.jpg

 

 

80cm-Gera_qxnwrqw.jpg

1-przerobiona barierka z widoczną przerwą i obniżona poręczą.W modelu bez przeróbek barierka biegnie po całości bez tej przerwy.

2-dorobiony fragment barierki tak jak w oryginale.W modelu 1:72 jest poprawnie.

3-4-dorobione 2 klapy włazów czy też wyłazów.W modelu bez przeróbek jest tylko jedna klapa i jest za wąsko.

5-dorobione wielokrążki w konstrukcji haka.W modelu bez przeróbek jest to jako jedna całość,zalana plastikiem.Plastik został wycięty i zostały wstawione wielokrążki.Dodatkowo podnośnik windy miał po 2 liny a nie jedną jak to jest w obu modelach.

 

 

 

 

 

Przerobione wózki amunicyjne.Wózek przewożący pocisk został przedłużony i jest płaski na całej długości.W modelu bez przeróbek na końcu wózka jest charakterystyczna przerwa i pionowa ścianka.

IMG201710_qxnwxph.jpg

 

 

IMAG3481j_qxnwxpn.jpg

 

 

 

 

Wózek przewożący ładunek miotający został pozbawiony poręczy na końcu wózka.

 

 

IMG201710_qxnwxpw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.