Skocz do zawartości

Avia S199, Kp, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam swój kolejny ulep jakim jest Avia S199 ze stajni Kp. Model przyjemny w budowie, rzekłbym nawet że relaksujący. Dla miłośników lotnictwa Czechosłowacji pozycja obowiązkowa

Prezentowany egzemplarz to Avia S199.461, EX-59 z 3 Eskadry, 18 Pułku lotniczego, pilot Svobodan Kopecny, lotnisko Plzen-Bory, 1951-53.

 

mc5TQXE.jpg

 

BOAgR4c.jpg

 

LuJxEZn.jpg

 

VmzheeS.jpg

 

rKCI5Xt.jpg

 

I dalej już na "krążku wystawowym"

 

pSjojqI.jpg

 

1aODLhj.jpg

 

I3lgyn1.jpg

 

3SSpFqR.jpg

 

bBBexXa.jpg

 

AhBTQLK.jpg

 

zVle45O.jpg

 

I to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich stodziewiątek to powojenne mutacje są dla mnie najfajniejsze:)

Miły dla oka. Może trochę za matowy, może trochę zbyt wyraziste linie, ale to kwestia gustu. Przetarłeś szlak, na pewno budując tę Avię wielu skorzysta z wątku warsztatowego.

Mam pytanie: Intrygują mnie te białe linie na łączeniu końcówek płata. Nie był to kawałek plastra zakrywający szczelinę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miły dla oka. Może trochę za matowy,

 

Całość pokryłem lakierem satynowym Vallejo. Zdjęcia niestety nie oddają prawdziwego wyglądu faktury . Ale z lakierami półmatowymi już tak jest że co producent to albo bardziej matowy albo w kierunku połysku. Czasami robię mieszankę - psikam półmat Pactry który następnie przygaszam matem Gunze. Efekt takiego zabiegu jest o tyle ciekawy że uzyskujemy różne przymatowienie lakieru co może odzwierciedlać nierówne zużycie powłoki lakierniczej. Takiego "mixa" robiłem na Jakach

 

Mam pytanie: Intrygują mnie te białe linie na łączeniu końcówek płata. Nie był to kawałek plastra zakrywający szczelinę?

 

Właściwie tylko ta jedna Avia ma białe pasy na łączeniu końcówek. W innych schematach malowania nie występują. Stawiałbym bym raczej że są to jakieś pasy do identyfikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też przyznam się szczerze spodziewałem się samolotu bardziej półbłyszczącego (z naciskiem bardzie na błyszczący).

 

W kwestii przetarcia szlaku - obserwując wątek warsztatowy, doszedłem do wniosku, że nie jest to zbyt dobry model. Mówię tu o samych wypraskach a nie wykonaniu, bo szanuję ideę szybkiej budowy modelu weekendowego. Ale niestety spasowanie elementów kuleje prawie na każdym kroku, a merytorycznie model zbudowany prosto z pudełka jest dość kontrowersyjny. W każdym razie nie zachęciło mnie to do budowy Avii z KP, choć fajnie byłoby ją mieć w kolekcji. Poczekam jednak na wydanie Eduarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sliczny model. KP dawno temu,wypuściła model tego samolotu, i wszyscy modelarze w Polsce przerabiali go na messerszmita ,-) tez kilka przerobiłem. W tamtych czasach do głowy mi nie przyszło,mżeby AVIE zrobić z czeskimi znakami. A tak z drugiej Beczki, to kodele KP, to kawał Polskiej historii modelarstwa. Kto ich nie sklejał !! Fajnie, że ta firma nie zdechła. Mam kilka ich nowych modeli, i zamierzam coś z tego zlepić, by oddać hołd firmie, która umilała mi dzieciństwo ,_)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W kwestii przetarcia szlaku - obserwując wątek warsztatowy, doszedłem do wniosku, że nie jest to zbyt dobry model. .

 

Klocki Lego to to nie są, ale tych kilka szpar raczej nie dyskwalifikuje modelu jako takiego. Są znacznie gorsze i znacznie lepsze. Może jest jakiś cichy podział u producentów na modele dla "modelarzy" i dla "składaczy"

 

No ja też przyznam się szczerze spodziewałem się samolotu bardziej półbłyszczącego

 

Odnośnie "połysku" już się wypowiedziałem.

-satyna

 

CHkezvq.jpg

 

-półmat

 

tANuQrn.jpg

 

I im bardziej eksperymentuję z powłoką tym bardziej stwierdzam że:

- każdy producent ma swoją "wersję" na ile ma to błyszczeć a na ile nie (podobnie jak odcienie farb)

- nie każdy "latawiec" powinien tak samo wyglądać bo staje się to nienaturalne

 

merytorycznie model zbudowany prosto z pudełka jest dość kontrowersyjny.

 

???

Bo bez "blach" czy fotel krzywy

Malowanie?

Mi pasuje i nie miałem zamiaru "przekopywać" internetu do samego dna w celu potwierdzenia takiego schematu

 

Ale niestety spasowanie elementów kuleje prawie na każdym kroku

 

SsdbxAk.jpg

 

mc5TQXE.jpg

 

Bardzo powoli próbuję dociągnąć do światowej czołówki

 

oddać hołd firmie, która umilała mi dzieciństwo ,_)

 

Nie Tobie jednemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, ta maniera wypełniania linii podziału ciemną farbą upodabnia takie modele do kartonówek; i często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Jak to się w temacie wypowiedział pewien zaprzyjaźniony modelarz:

 

"Model ma się podobać a nie odzwierciedlać rzeczywistość"

 

I tu jest pies pogrzebany

Ale z drugiej strony dobrze że się nie podoba, bo to zmusza do pracy twórczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to się w temacie wypowiedział pewien zaprzyjaźniony modelarz:

"Model ma się podobać a nie odzwierciedlać rzeczywistość"

 

Inny powiedział jeszcze więcej:

"Model nie ma się podobać, ani nie ma odzwierciedlać rzeczywistości".

 

Zgłupiałem kompletnie

 

Co teraz ze sobą począć, dokąd zmierzać, w jaki wir się rzucić?

Może zacząć hodować króliki

 

gJuMjKR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

Bo bez "blach" czy fotel krzywy

Malowanie?

Mi pasuje i nie miałem zamiaru "przekopywać" internetu do samego dna w celu potwierdzenia takiego schematu

Schemat jest OK. Powiedzmy, że pasuje do tego co można rozpoznać na zdjęciu, gdzie samolot stoi na bardzo dalekim planie.

 

Raczej chodzi mi o kwestie czysto techniczne w samym modelu. KP jest hybrydą części Bf-109 od AZ z całkiem nowym kadłubem Avii. I to niestety widać: kanciaste wnęki podwozia zamiast okrągłych, kanciasty ster kierunku z licznymi klapkami. To co daje KP też idealne nie jest: obrys kadłuba w części silnikowej, czy kuriozalnie wielkie śmigło (chodzi o średnicę). Nie mam do Ciebie pretensji, że chciałeś sobie posklejać dla przyjemności. Raczej producent się nie postarał, a geometria silnika to już nie taka prosta rzecz do naprawy.

 

Bardzo powoli próbuję dociągnąć do światowej czołówki

Źle mnie zrozumiałeś. Twój montaż jest OK. No może te bąble z napływami na silniku nie wyglądają zbyt naturalnie i zbyt odstająco, ale to jest konsekwencja tego co wyżej pisałem - niedopracowania wyprasek. Właśnie spasowanie zestawu miałem na myśli, bo może się zdarzyć szczelina czy dwie, ale tutaj wymagało to szpachlowania i obróbki na łączeniu wszystkich większych komponentów. Początkującemu bym tego zestawu nie polecił. Może po prostu mamy inną definicję słów "przyjemny" i "relaksujący"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie nie zachęciło mnie to do budowy Avii z KP, choć fajnie byłoby ją mieć w kolekcji. Poczekam jednak na wydanie Eduarda.

Czas szybko płynie:) Jakieś wieści od Edka o planach na taki zestaw? Ma być Bf 109 i pochodne po MiGu-21?

Po serii 109 w 1/48 ma się pojawić Avia w tej skali. A znając Edkową tendencję do zmniejszania opracowanych tematów to za rok-dwa później, można się spodziewać małej Avii.

Wyglądaj więc Wielkiej Avii, bo ona zwiastuje przyszłość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu mamy inną definicję słów "przyjemny" i "relaksujący"?

 

Przyznasz, że dla "fana" wyrobów Amodelu taki zestaw (Kp) jest stanowczo relaksujący i samoskładalny

Dziękuję wszystkim za uwagi i opinie na temat świeżo "upieczonej" Avii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.