Skocz do zawartości

Szkoła latania - Jak 17UTI, Jak-17W, Jak 21, A-model, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tym oto tytułem zaczerpniętym z przygód Kajka i Kokosza rozpoczynam nowy warsztat. A że jest to druga część trylogii poświęconej powojennym myśliwcom Jakowlewa aż korci mnie napisać:

 

EPIZOD II: Samoloty szkolne

 

A zatem

 

Jak każdy wie, powstaniu samolotu bojowego najczęściej towarzyszy powstanie odmiany szkolnej, na której to młodzi, nieopierzeni zapaleńcy lotnictwa szlifują swoje umiejętności przed przesiadką do prawdziwych jetkillerów.

W poprzednim warsztacie poświęconym pierwszym odrzutowym Jak-om wspomniałem iż jest to początek serii i że można liczyć na kontynuację a nawet odrobinę "dziwny" warsztat.

I dotrzymując tej obietnicy, odpalam dziś warsztat poświęcony właśnie samolotom szkolnym powstałym na bazie myśliwskich Jak-ów

I regulaminowo już rozpoczynamy od historii (w wersji skróconej)

 

Jak-17 UTI

 

Gdy w roku 1946 pierwsze radzieckie samoloty myśliwskie przeszły badania, testy i zostały przyjęte na wyposażenie lotnictwa ZSRR, pojawiło się zapotrzebowanie na samoloty szkolne z napędem odrzutowym. Na bazie samolotu Jak-17 inżynierowie Z OKB Jakowlewa stworzyli samolot szkolny pod oznaczeniem Jak 21T. Prototyp powstał w zakładzie nr 464 w Dołgoprudnym i był gotowy do lotu. Oblot i próby zakładowe zrealizowano w maju 1947r. W okresie maj - sierpień 1947 roku samolot przeszedł próby państwowe i decyzją z września tegoż samego roku skierowano go do produkcji seryjnej w zakładzie nr 31. Samolot Jak 21T otrzymał oznaczenie wojskowe Jak-17 UTI.

 

FKTHDYM.jpg

 

Jak-21

 

Podobnie jak "konkurent", Jak 21 powstał na bazie myśliwca Jak -15. Konstruktorzy po prostu zdemontowali uzbrojenie i dodali przed kabiną pilota drugą kabinę dla ucznia. Testy nowej konstrukcji przerwano w maju 1947r. Pomimo pozytywnych wyników badań, wiadomo było, że konstrukcja jest nieperspektywiczna i charakteryzuje się nie najlepszymi osiągami. W związku z tym powstał tylko jeden prototyp.

 

p2Ci1Cc.jpg

 

Jak 17W

 

Jak 17W to nic innego jak Jak 17 UTI. W latach 1951-1953 do Polski sprowadzono 11 egzemplarzy samolotów Jak 17W. W maju 1951 roku dostarczono do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" 4 (wg A. Tatarek 3) pierwsze egzemplarze Jak 17W. Samolot ten otrzymał w polskiej gwarze lotniczej imię "Agata". Ostatni lot na Jak-u 17W wykonano 3 lutego 1960 roku. W październiku 1964r. samolot został przekazany do zbiorów Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie.

 

3P7obtb.jpg

 

Inbox:

 

Chcąc posiadać modele szkolnych Jak-ów skazani praktycznie jesteśmy na wyroby A-modelu. A ponieważ jest to bardzo niszowy temat to raczej nie ma co liczyć na to, że któryś ze światowych producentów pokusi się o wydanie tych konstrukcji na porządnym poziomie. A zatem nie ma co czekać, trzeba zakasać rękawy i ostro rzeźbić

 

Jak 17UTI

 

hHlxwJn.jpg

 

3WxCIvm.jpg

 

BmNdq4T.jpg

 

0Ts9qVA.jpg

 

Jak 21

 

dfY0yJm.jpg

 

3WxCIvm.jpg

 

lSECOoe.jpg

 

t373rDu.jpg

 

Jak widać oba modele łączy wspólna ramka z elementami silnika i górnymi powierzchniami płatów. Jest to ramka pochodząca z modeli Jak 15/Jak 17 i jej jakość jest na poziomie typowego szotranu

 

Ramki z elementami kadłuba zostały wykonane już o wiele lepiej. Linie podziału są delikatne i w miarę finezyjne aczkolwiek jamy skurczowe są niczego sobie . Instrukcje zostały oparte na typowym dla A-modelu schemacie i można by rzec - reprezentują światowy poziom.

 

Jak 17W

Inbox odrobinę inny niż ogólnie przyjęte, ale chyba przejdzie

 

JPRMCS7.jpg

 

VnPlnwl.jpg

 

ayFtDsW.jpg

 

Po prostu w ramach warsztatu spróbuję przemycić reaktywację gwiaździstej "22" na Jaczka w polskich barwach.

 

Jako że nie samym "skrzydłem i usterzeniem" człowiek żyje, wisienką na będzie "reaktywacja" takiego oto wehikułu:

 

TdTl3ZH.jpg

 

9YKvd1M.jpg

 

któren to posłuży może do stworzenia jakiejś scenki lotniskowej.

 

Rozważania czysto teoretyczne

 

Schematy malowania są właściwie z góry narzucone ale zawsze można coś tam pokombinować. O ile schemat malowania Jak-a 71UTI nie budzi zastrzeżeń to mazianie Jak-21 owszem tak. W pierwszym wydaniu Amodel przedstawił samolot w kolorze zielonym. I jest to chyba kolor właściwy dla wszystkich prototypów z tamtego okresu. W drugim wydaniu całość jest w kolorze szarym. Jedynie numer jest ten sam i nie budzi zastrzeżeń. A zatem będzie trzeba przekopać internet do samego dna (no chyba że ktoś zna odpowiedź i podzieli się swoją wiedzą )

Największe moje zastrzeżenia budzi schemat malowania przyjęty dla polskiego Jak-a 17W. Jest on cały w kolorze srebrnym z czarnym numerem 11 (II). Nigdzie nie znalazłem fotki przedstawiającej taki schemat. Postanowiłem pomalować "Agatę" w następujący sposób:

 

hnsrrDt.jpg

 

Co prawda za cholerę nie wiem czy jest to schemat prawidłowy ale mi się podoba. Tym bardziej że numer "I" można bez problemu pozyskać z kalek dostarczonych wraz z modelem ewentualnie "wypsikac" żółtym coby miał ten sam odcień co pas na stateczniku. Największą zagadką jest kolor całego płatowca - srebrny, szary czy różowy?

I tu liczę na pomoc znawców "szachownic"

 

I oczywiście mam zamiar "przenitowac" Jaczki żeby nie odstawały zbytnio wyglądem od pierwszej pary.

 

To na razie tyle. Po zamknięciu w dniu dzisiejszym tematu "czerwonego charta" ruszam z obróbką materii metoda skrawania

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Lubię oglądać takie zmagania z materią

Zobacz może ten artykuł, w jednym miejscu garść informaji o Jakach-17 w naszym lotnictwie. Co do koloru 3120132 osobiście obstawiałbym szarozielony, ale oczywiście żadnych kwitów na to nie mam.

 

Powodzenia i pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię oglądać takie zmagania z materią

Co do koloru 3120132 osobiście obstawiałbym szarozielony, ale oczywiście żadnych kwitów na to nie mam.

 

Powodzenia i pozdrawiam

Hubert

 

Czy podany numer to FS?

W poprzednim warsztacie Jaków kolor szarozielony został zakwalifikowany jako RLM 02. Co prawda kolega "Grzes" podał go odnośnie malowania Jaka 11 ale chyba to raczej prawidłowa interpretacja.

Chyba że powinien być bardziej szary niż zielony a RLM 02 to raczej zielono-szary

 

BOAgR4c.jpg

 

Czy taki kolor mogły mieć nasze Jaki?

A może bardziej zbliżony do szaro-niebieskich używanych np na Ławoczkinach lub tłokowych Jakach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny "kosmiczny" projekt.Będę śledzić z zainteresowaniem chociaż rury to nie moja bajka.A co z projektem C-119?

 

No wiedziałem, że ktoś w końcu zada to pytanie

Się robi w zaciszu domowym

Ładownia już ożebrowana i ryję linie na skrzydłach i usterzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abtb - do wyrobów A-model szybko się człowiek przyzwyczaja

 

, przyzwyczaja? Czasami jak się chce miel model jakiegoś konkretnego "dziwaka" to niestety wyboru dużego nie ma. A jak widać A-model z wydawania takich "dziwaków" słynie.

Choćby słynna "Sotka"

 

H7qVNuP.jpg

 

lub "Pelikan"

 

eU6SFFh.jpg

 

Potem jak się sięga bo jakiegoś nowego edka, który się składa jak puzzle w jeden wieczór, to trochę brakuje tej całej zabawy z materią

 

I właśnie dla tego po Avii i Valiancie sięgnąłem po Jaki żeby sobie odrobinę "porzeźbić"

 

A poza tym uprzejmie donoszę że "łykend" upłyną pracowicie i "Nocną porą parlamentarną" zapodam fotki z pierwszych zmagań z materią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam o tradycyjnej już, wieczorowej porze

W związku z tym iż zmagania z materią "rozbuchałem" do dość sporych rozmiarów, dla lepszej orientacji w nich, postanowiłem podzielić warsztat na trzy części:

- Warsztat - część poświęcona budowie Jak 17 UTI/Jak 21

- "Agata" - część poświęcona wyciąganiu z odmętów przeszłości Jak-a 17W

- "Wisienka" - część poświęcona "odnowie" Ził-a 157 w wersji cysterny lotniskowej

 

A zatem lecimy z koksem

 

Warsztat

 

Zmagania z nowymi Jak-ami rozpocząłem od "zaglutowania" jam skurczowych w kadłubach i skrzydłach

 

3gGw8FR.jpg

 

Jak widać - nie ma lekko, materiał idzie w ilościach hurtowych

 

Następnie zabrałem się za szlifunek i poprawianie linii podziału:

 

dTs2eoh.jpg

 

"nos" Jak-a 21

 

TFtcO4c.jpg

 

"nos" Jak-a 17UTI

 

Enzl4j0.jpg

 

Niestety ciemnoszary plastik z którego odlano "17" jest raczej drugiego sortu i trochę źle się w nim "ryje" linie podziału

 

Skrzydła:

 

8V2qN29.jpg

 

BaxHwXB.jpg

 

Mając w pamięci problemy jakie stwarzała szpachla przy trasowaniu linii oraz nitowaniu, wszystkie ubytki wypełniłem "glutem"

Jest jeszcze odrobina poprawek ale do jutrzejszego wieczoru powinienem się uporać ze wszystkimi liniami i niedokładnościami

 

"Agata"

Na początek "pozbyłem się" wszystkiego co wystaje i utrudniać będzie zabawę:

 

3KBzhJW.jpg

 

Następnie zabrałem się za poprawę linii podziału i szlifowanie całości

 

15OXj2T.jpg

 

I muszę przyznać -"garbate" to to było we wszystkich kierunkach, ale udało mi się sprawę wyprostować przy pomocy papieru o gradacji "360", "400" i "800"

 

W związku z tym iż nie ma było szans na "wycięcie" klap, zalałem je całe "glutem" i przeszlifowałem na gładko

 

tmih5rQ.jpg

 

Obrys klap "wytnie" się rysikiem w trakcie trasowania linii

 

Następnie wyryłem brakujące linie podziału

 

wLPDVHh.jpg

 

i "umyłem" całość zmywaczem do farb akrylowych:

 

dpCZUSO.jpg

 

n2B2Y34.jpg

 

Jeszcze odrobina zabawy tu i ówdzie i "Agata" będzie gotowa do trasowania linii szwów nitowych

 

"Wisienka"

 

Na razie jest zielona i dojrzewa

 

I to na razie tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Ty zdrowie do tych ulepów.

 

Czasami trzeba wziąć na warsztat coś do podłubania, żeby z wprawy rzeźbiarskiej nie wypaść

 

A jak ma się sprawa z oszkleniem kabin. Będzie przez nie co cokolwiek widać? Wyglądają trochę "mętnie".

 

Oszklenie wbrew pozorom jest dość przejrzyste Widać sporo ale nie na tyle żeby szaleć ze szczegółami w kabinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abtb - ta seteczka twoja?

 

Żartowniś

Niestety nie, ale robi wrażenie

 

nie wiedziałem że ktoś ją wypuścił jako model

 

Jak zwykle taki model mógł wypuścić tylko A-model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaczki pomaluj odpowiednikiem Humbrola 64 jasnoszary, oczywiście półmat.

 

Instrukcja "podaje" Humbrola 147. Ale z "gwiazdami" jakoś się ogarnę. Potrzebuję konkretów "malowania polskiego" bo jak nie trafię z kolorem to mnie potem "zjedzą" na forum miłośnicy szachownic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pomalować takim jasno szarym , jak Ci pasuje. Rosjanie po 2 wojnie malowali swoje samoloty farbami swoimi, niemieckimi, amerykańskimi czyli co zakład miał pod reką lub dostał z rozdzielnika,

Malowanie Jak-17 we Kbely jest bliższe 147.Kiedyś dawałem skan Jak-17W ,z ksiązki p.Kalety na którym latał , i była to prawdopodobnie żółta 9 z czarną lamówką.

7788c0cb80189fa8med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie Jak-17 we Kbely jest bliższe 147

 

Ot, taki Leon-Kameleon. Całą Czechosłowację był zielony

 

ZqXZKA7.jpg

 

a w Republice Czeskiej przemalowali na szaro.

Może się Pepikom zielony skończył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zmagań ciąg dalszy

"Agata"

 

W związku z tym że ten Jak jest w stanie najbardziej zaawansowanym, postanowiłem skupić się na nim i rozpocząłem nitowanie.

Oto efekty dzisiejszych zmagań

 

wFszfPr.jpg

 

qCouQQz.jpg

 

7EhvnhP.jpg

 

Na razie wynitowałem tylko szwy nitowe. Nity na styku blach zanituję na końcu innym rozstawem nitów.

 

Mam nadzieję,że w ciągu 2-3 dni ogarnę się z tym dziurkowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Cie zjedzą za te nity ; P

 

 

Takie ryzyko zawodowe

Na odległość mniej boli

A to co zostanie pogłaszczą za szachownice (może, bo to przecież nie F-16 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.