Teraz jest N wrz 23 2018, 2:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: IŁ-28 Trumpeter 1/72
PostNapisane: N gru 17 2017, 2:06 

Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy i wykonaniu samodzielnie ponad tysiąca części, (z zestawu pobrałem 30 części poprawiając je wszystkie) na wykonanie których poświęciłem kilkaset godzin, udało mi się skończyć model Iła-28.
Na początku warsztatu zakładałem, że zrobię tylko kilka niewielkich poprawek ale robienie przeróbek i dorabianie części bardzo szybko mnie wciągnęło. Okazało się, że takie prace nie są poza moim zasięgiem. W taki oto sposób powstał pierwszy w moim życiu modelarskim model z większą ilością samodzielnie dorobionych elementów.
Jeśli chodzi o lakierowanie to nie ma tu żadnych "fajerwerków". Nie stosowałem żadnych wyszukanych technik lakierniczych wzbogacających wygląd modelu, skupiłem się natomiast na tym żeby powierzchnię modelu jak najbardziej upodobnić do oryginalnych Ił-ów z okresu służby.
Do modelu dodałem żywiczne koła od Armory i żywiczne bomby od Eduarda.
Jeśli miałbym ocenić finalnie to co zrobiłem, to obiektywnie, porównując mój model do modeli wykonywanych przez innych modelarzy, oceniłbym go na 3+. Oceniam to tak gdyż nie jestem zadowolony z niektórych elementów modelu, szczególnie tych, które robiłem na początku. Subiektywnie natomiast oceniam model na 5+ gdyż jest to jak do tej pory moje największe osiągnięcie modelarskie.
Budując ten model wiele się nauczyłem i wyciągnąłem pewne wnioski, które mam nadzieję pozwolą mi na wykonanie kolejnych, jeszcze lepszych modeli.

Trochę historii.
Prace projektowe w biurze Iljuszyna ruszyły intensywnie na początku 1948 roku. Mimo że plan zakładał powierzenie projektu bombowca taktycznego biuru Tupolewa, Stalin zezwolił prowadzić nad nim prace również Iljuszynowi, choć fundusze na ten projekt przyznano dopiero w czerwcu tegoż roku. Pierwszy prototyp napędzany silnikami Rolls-Royce Nene został oblatany przez pilota doświadczalnego Władimira Kokkinaki, radiooperatora B.A. Jerofiejewa i nawigatora N.D. Sorokina 8 lipca 1948 roku. Drugi prototyp, napędzany silnikami Klimow RD-45F, wzbił się w powietrze 30 grudnia 1948 roku. Ostatecznie po testach przeprowadzonych w maju 1949 roku Ił-28 pokonał konkurencyjnego Tu-14 i stał się podstawowym bombowcem radzieckich sił zbrojnych. Postanowiono również, że jednostką napędową samolotu będzie silnik Klimowa WK-1. Produkcja seryjna ruszyła we wrześniu 1949 roku w fabrykach w Moskwie, Woroneżu i Omsku. Lotnictwo radzieckie otrzymało pierwsze maszyny w marcu 1950 roku. (Źródło Wikipedia)
Do Polski pierwsza partia Ił-28 trafiła w październiku 1952 r., w grudniu dostarczono pierwszy szkolno-bojowy UIł-28.

Ił-28 numer boczny 65, którego model wykonałem, był w służbie do końca eksploatacji tych samolotów w lotnictwie polskim. Brał on udział, wraz z samolotem o numerze bocznym 7, w uroczystości zakończenia służby samolotów w dniu 29 grudnia 1977 roku w 7. BLBR w Powidzu.
Z „65” po uroczystości wyciągnięto sterownicę, którą zachowano w sali pamięci jednostki.
Co do dalszych losów samolotu nie mam żadnej pewności. Wydaje mi się jednak, że obecnie znajduje się na ekspozycji w Szkole Orląt. Na zdjęciach tego egzemplarza widać, pod warstwa najnowszej farby i nowym numerem, stary numer boczny o charakterystycznym dla tej maszyny kroju cyfr. Pewności jednak nie mam bo egzemplarz ten ma pod kadłubem dwie osłony radaru charakterystyczne bardziej wersji Ił-28E.
Tyle tytułem przydługiego wstępu.

Zapraszam do oglądania przydługiej galerii. :mrgreen:

Najpierw kilka zdjęć ukazujących wnętrze i niektóre elementy z fazy budowy modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Galeria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka zdjęć na ciemnym tle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz kilka na mojej "nieśmiertelnej" podstawce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tytuł: Re: IŁ-28 Trumpeter 1/72
PostNapisane: N gru 17 2017, 2:26 

Obserwowałem ten warsztat, przez te 2 lata. Dzięki niemu zainteresowałem się samym samolotem. bardzo fajnym. I z 5 razy przymierzałem się do zrobienia modelu. Taki jesteś inspirujący. Model jest bardzo fajny. Bardzo fajnie detalowany i realistycznie pomalowany. Mnie najbardziej denerwują w tym modelu, (co nie jest twoja winą) gondole silnikowe, których kształt jest jaki jest. Ale z tym się nic nie da zrobić. Twój model jest w każdym razie rewelacyjny i fajnie, że w galerii wlepiłeś kilka fotek z budowy i detalowania ,-)Fajnie, że juz Galeria, szkoda, bo konczy się jeden z moich ulubionych seriali na tym forum. PS. zrób zdjęcia z naturalnym światłem. Czuje, że ten model jest do takich zdjęć stworzony

PostNapisane: N gru 17 2017, 2:47 

Skala 1/72 zawsze była dla mnie bardziej relaksacyjną niż hiperszczegółową skalą, z 48 i 32 jako tymi zostawiającymi większe pole do popisu, ale Twój model wywrócił ten pogląd do góry nogami- chapeau bas!

PostNapisane: N gru 17 2017, 3:28 

Wprawdzie nie śledziłem przez dwa lata, ale czytałem od początku z zapartym tchem :D Przyznam, że nie spodziewałem się, że skończy się to aż tak dobrze. Świetna robota, wygrałeś :szampan1: :D

Warsztat otwarty: F4U-1A Corsair 1:48 Warsztat zamknięty: B-25J Mitchell 1:72

PostNapisane: N gru 17 2017, 8:54 

O! Nie wiedziałem, że Zoukei Mura robi modele w 1/72!
A już zupełnie poważnie, temat Ił-28 w tej skali można chyba uznać za zamknięty. Do takiego modelarstwa potrzeba nieprzeciętnych umiejętności i cierpliwości, obu masz pod dostatkiem. Warsztat śledziłem od początku, nie komentowałem, bo to by się na nic nie zdało, nie moja skala, nie moja epoka, nie moja strefa komfortu.
Brawo!

Pozdrawiam
Hubert

Na warsztacie: 40/43 M 'Zrinyi' II 105mm 1:35, Sd. Kfz 161 PzKpfW IV Ausf. D 1:35, Gee Bee R1 1:32, PzKpfw I Ausf C (VK 601) 1:35, Carro Armato FIAT-Ansaldo M 13/40 1:35, Supermarine Spiteful & Attacker 1:48, Zagroda Łosi: PZL.37A Łoś A |1:72 FLY, PZL.37B Łoś B |1:72 FLY.
Zapraszam na mój blog modelarski Kendzior's Way

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekPZL P.7 / I prototyp
ObrazekAvia B-135

PostNapisane: N gru 17 2017, 12:45 

Największą sztuką wg mnie jest realistyczne pomalowanie maszyny na srebrno tudzież w naturalnych barwach metalu, dodatkowo oddać dobrze ślady ekpluataji.

Winszuję, wyszło świetnie.

WIP: Grumman KA-6D Tanker // VMA(AW)-224
WIP: Northrop F-5F Franker // VMFT-401 "Snipers"

PostNapisane: N gru 17 2017, 16:16 

Wyszedł naprawę świetnie. Gratulacje.

PostNapisane: N gru 17 2017, 17:11 

Wielkie brawa! :super:

PostNapisane: N gru 17 2017, 17:27 

Piękny model.
Detal wybitny,ślady zużycia z wyczuciem,realistyczne,dobre posunięcie z brakiem łosza, ale czemu aluminium takie ziarniste?

PostNapisane: N gru 17 2017, 17:41 

Fajnie, że Ci się chciało dorabiać i przerabiać. Świetna robota. Gratuluję, rewelacyjny model.

PostNapisane: N gru 17 2017, 18:01 

Gratulacje.

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekF-104G
Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
ObrazekM1A2SEP MBT Flyhawk

PostNapisane: N gru 17 2017, 20:07 

Dziękuję wszystkim za dobre słowo i cieszy mnie fakt, że model Wam się podoba. Znaczy to tyle, że całej tej misternej roboty nie spaprałem malowaniem.
mig napisał(a):
Fajnie, że Ci się chciało dorabiać i przerabiać. Świetna robota. Gratuluję, rewelacyjny model.

Przyznam szczerze, że robienie tych przeróbek to była świetna zabawa.
zloty napisał(a):
Piękny model.
Detal wybitny,ślady zużycia z wyczuciem,realistyczne,dobre posunięcie z brakiem łosza, ale czemu aluminium takie ziarniste?

Aluminium ziarniste bo to nie aluminium. Tak jak pisałem w warsztacie polskie Ił-y, jak i inne srebrne konstrukcje z tego okresu, były malowane srebrzanką. Przy wyborze farby do lakierowania kierowałem się właśnie wyglądem srebrzanki, czyli farby o grubym ziarnie.
Moses napisał(a):
Największą sztuką wg mnie jest realistyczne pomalowanie maszyny na srebrno tudzież w naturalnych barwach metalu, dodatkowo oddać dobrze ślady ekpluataji.

Winszuję, wyszło świetnie.

Chyba zostałem fanem męczenia srebrnego koloru przy pomocy gąbeczek :mrgreen:
spiton napisał(a):
Obserwowałem ten warsztat, przez te 2 lata. Dzięki niemu zainteresowałem się samym samolotem. bardzo fajnym. I z 5 razy przymierzałem się do zrobienia modelu. Taki jesteś inspirujący. Model jest bardzo fajny. Bardzo fajnie detalowany i realistycznie pomalowany. Mnie najbardziej denerwują w tym modelu, (co nie jest twoja winą) gondole silnikowe, których kształt jest jaki jest. Ale z tym się nic nie da zrobić. Twój model jest w każdym razie rewelacyjny i fajnie, że w galerii wlepiłeś kilka fotek z budowy i detalowania ,-)Fajnie, że juz Galeria, szkoda, bo konczy się jeden z moich ulubionych seriali na tym forum. PS. zrób zdjęcia z naturalnym światłem. Czuje, że ten model jest do takich zdjęć stworzony

Przyznam, że to miłe być dla kogoś inspiracją. Co do gondoli silników to Masz absolutną rację, są skopane. Może gdybym robił je pod koniec budowy to spróbowałbym je poprawić bo mówiąc szczerze zastanawiałem się nad tym. Z drugiej jednak strony sama bryła modelu ma sporo błędów i żeby mieć poprawny model trzeba by go zbudować od podstaw.
Zdjęcia przy naturalnym oświetleniu będę mógł wykonać dopiero gdy zabiorę model do Polski. Przy oświetleni naturalnym w Danii to można co najwyżej depresji dostać :lol:

PostNapisane: N gru 17 2017, 20:10 

No to jak srebrzanka, to jest perfekt.

PostNapisane: N gru 17 2017, 22:07 

O właśnie. Zauważył to zloty. Brak łosza w tym przypadku bardzo dodaje realizmu !!

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 13:26 

Rymulus, pokazałeś, że można samemu zrobić dużo więcej, niż to, co dostarczają wypraski zestawu. Włożyłeś w ten modele bardzo dużo pracy i udowodniłeś, że taka praca procentuje o wiele ciekawszym wyglądem modelu. Cieszę się, że również malowanie się powiodło. Gratuluję i życzę Ci rozwijania doświadczeń zdobytych podczas wykonania tego modelu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

REGULAMIN FORUM