Skocz do zawartości

Pojazdy w obronie City Hall - Karbala 2004


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum.

 

... pozwolę sobie przedstawić mój ,,stan badań’’ nad pojazdami w Iraku.

 

A ja pozwolę sobie trochę ten stan badań uzupełnić:

Papaj (Żbik) ma numer UB 01035 a Świstak (Żbik) U-B 01036, ponadto na zdjęciach występują Viper (Żbik) i jeszcze jedna Oliwia (Żbik) .

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Zamierzałem dokonać pewnego podsumowania dotychczasowego stanu wiedzy a tu taka niespodzianka. Ale jednak na początek podsumujmy. Z dotychczasowych wypowiedzi dowiedzieliśmy się m.in.:

1. powstają 3 modele (Jarekk, OLO)

2. jak zamieszczać zdjęcia w postach.

3. kto oglądał film i kto czytał książkę i kto zasiada i kibicuje.

4. jest zainteresowanie innymi modelami czyli bułgarskimi i Honkerami.

 

Czego nie wiemy:

1. A propos Żbika ciągle nie wiemy jak wyglądała komora silnika z Iveco Aifo 8040src.

 

Dlatego SERDECZNIE DEZIĘKUJĘ Piotrowii za bardzo istotne poszerzenie naszej wiedzy na temat tych pojazdów. To bardzo ciekawe i znamienne, że Piotr będąc forumowiczem od kilku lat odezwał się po raz pierwszy właśnie w tym wątku i to od razu z konkretami. To jest właśnie godne podkreślenia, że człowiek odzywa się wtedy gdy ma coś do powiedzenia.

A oto uaktualniona lista pojazdów z podziałem na Żbiki i Szakale:

 

UB 01008 (Żbik)

Kojot UB 01009 (Żbik)

UB 01031 (Żbik)

Zajączek UB 01032 (Żbik)

UB 01033 (Żbik)

Iwonka UB 01034 (Żbik)

Papaj UB 01035 (Żbik)

Świstak UB 01036 (Żbik)

Szakal UB 01038 (Żbik)

Lisso (Żbik)

Oliwia (Żbik)

Tweety (Żbik)

Viper (Żbik)

 

 

Oliwia UB 01040 (Szakal)

UB 01041 (Szakal)

UB 01042 (Szakal)

UB 01044 (Szakal)

Jabol UB 01046 (Szakal)

UB 01049 na wieży nazwa chyba Live (Szakal)

UB 01066 (Szakal)

UB 01069 (Szakal)

UB 01096 (Szakal)

Live Fox 22 (Szakal)

 

Wygląda na to, że Żbiki miały numery zaczynające się od trójki i kończące się na 39. Według podawanych danych brakuje jednego bo mamy już 13 sztuk. Z Szakalami trochę gorzej,ale nie należy tracić nadziei. Wniosek, który zaprezentował OLO w jednym z postów powyżej jest być może słuszny.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To ja jeszcze raz z uzupełnieniem.

Zdjęcia wszystkich pojazdów wymienionych w moim poprzednim poście można znaleźć w książce Andrzeja Kamińskiego "Baśka, Wanda i inne". Papaj i Świstak są na stronie 280, na następnej jest Viper, a na 297 Oliwia (Żbik).

 

A do powyższego podsumowania dodałbym jeszcze:

5. powstają kalki do wszystkich wozów zidentyfikowanych z numeru i nazwy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To i ja się dopisuję do tego projektu .

Mój plan:

Skala: 1:72

Pojazdy: "Zajączek" + "Iwonka". Później zobaczymy.

Podstawa modeli: ACE, S-Model.

Mój pomysł na "polskie" koła: dopaść model Stara 660 z nieistniejącej już chyba firmy Tolo-Loko / Auto Loko Motiv... "Zapożyczyć" oponę. Felga z ww. modeli BRDM. Niestety, nie zdążyłem nabyć takiego Stara wcześniej, a teraz są z tym kłopoty.

Uzbrojenie: ma któryś z Kolegów wymiary "lufek"?

 

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze raz dziękuję Piotrowi za dwa wejścia smoka. Mamy uzupełnioną listę pojazdów i wiadomość, że będą kalki.

Przemka witamy w temacie. Niestety nie wiem jak wygląda sprawa ze zdobyciem Stara z Tololoko ale pod względem lufek skontaktuj się z OLO.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze raz dziękuję Piotrowi za dwa wejścia smoka. Mamy uzupełnioną listę pojazdów i wiadomość, że będą kalki.

Przemka witamy w temacie. Niestety nie wiem jak wygląda sprawa ze zdobyciem Stara z Tololoko ale pod względem lufek skontaktuj się z OLO.

Pozdrawiam

Andrzej

 

 

A gdzie/jak/kiedy będą kalki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo kalki wyda znana firma kalkarsko - figurkarska i ponoć będą na wiosnę.

Nie wiem jeszcze jakie pojazdy z Iraku się tam znajdą ale cały listek będzie poświęcony pojazdom ,,misyjnym''

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Nad identyfikacją Berdków z Karbali pracują już dwie osoby i pomoc jakiej doświadczyłem, zaowocowała kolejną modyfikacją listy. OLO miał rację w swoim poście i jest dowód na to, że Live Fox 22 miał numer 0049, więc liczba zidentyfikowanych Szakali zmniejszyła się o 1. Natomiast został zidentyfikowany numer 01037 w grupie Żbików. Biorąc pod uwagę fakt, że 4 pojazdy nie mają zidentyfikowanych numerów wydaje się, że jeden z nich musiał mieć numer 39 a pozostałe trzy numery niższe od 31.

A więc jeszcze trochę dociekań i pytań jest. Kompania rozpoznawcza używała nazwy FOX i stąd wiemy, że FOX 21 to pierwszy pluton a FOX 22 to drugi. Czyli Żbiki tworzyły pierwszy pluton a Szakale drugi

A oto kolejna uaktualniona lista pojazdów:

 

FOX 21

 

UB 01008 (Żbik)

UB 01009 Kojot (Żbik)

UB 01031 (Żbik)

UB 01032 Zajączek (Żbik)

UB 01033 (Żbik)

UB 01034 Iwonka (Żbik)

UB 01035 Papaj (Żbik)

UB 01036 Świstak (Żbik)

UB 01037

UB 01038 Szakal (Żbik)

Lisso (Żbik)

Oliwia (Żbik)

Tweety (Żbik)

Viper (Żbik)

 

FOX 22

 

UB 01040 Oliwia (Szakal)

UB 01041 (Szakal)

UB 01042 (Szakal)

UB 01044 (Szakal)

UB 01046 Jabol (Szakal)

UB 01049 Live Fox 22 na wieży Live (Szakal)

UB 01066 (Szakal)

UB 01069 (Szakal)

UB 01096 (Szakal)

 

Prawdopodobnie oprócz Zajączka taki sam kadłub z taką płytą nadsilnikową miał też Tweety

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pan Bruce już się na nikogo nie obrazi no chyba, że nam pogrozi z chińskiego nieba. Wracając do naszych rejestracji po 1.01 będę sprawę drążył u uczestników wydarzeń. Może coś pamiętają. Dziękuję za pomoc w ,,badaniach''. Jak widać sprawa pojazdów z Iraku warta jest wyjaśnienia, bo na fali tajemnicy a potem wybuchu zainteresowania jakoś o tym fragmencie historii zapomniano.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Śledzę wątek od początku i mam nadzieję, że będzie się on dobrze rozwijał, bo modele zapowiadają się wyjątkowo ciekawie dzięki tematyce Mam na dysku trochę zdjęć Żbika (UB 01036) po powrocie do kraju i najprawdopodobniej po przemalowaniu ponownie w trójbarwne kamo, bo raczej tablic nie zmienili. Dodatkowo mam też mały walkaround Szakala (UB 01056), więc jeśli byście coś potrzebowali, mogę podesłać na maila .

 

Pozdrawiam!

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Chopacy.

No to jest to na co czekałem. Od dawna planuję Żbika ( na razie u Skośnych kupiłem koła z Hussara ). Chętny jestem na każde zdjęcia i plany Żbika. Jak zrozumiałem w obronie Karbali brały udział dwa Żbiki - Zajaczek i Iwonka. Czy tak ? Śledzę temat. Widzę, że w Trumpeterze Late sporo przeróbek.

Dla Wszystkich Zdrowia i Spokoju w Nowym, 2018 Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i życzę dużo zdrowia i powodzenia w Nowym Roku.

Hamilkar napisał

Chętny jestem na każde zdjęcia i plany Żbika...Śledzę temat

 

Jeśli jeszcze raz prześledzisz temat to znajdziesz linki do zdjęć Tomka oraz takich które pokazują wygląd płyty nadsilnikowej.

Tu znajdziesz rysunek wieży

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=69&t=52851

 

A tu liczne zdjęcia BRDMów w tym Żbika.

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=70&t=775

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

sas55 no myślałem, o czymś jeszcze na temat Żbika, to oczywiście sobie obejrzałem , ale to co jest wystarczy. jak by co pozwolę sobie zapytać w trakcie prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam zdjęcia pod kontem malowań i takie mam spostrzeżenia:

 

dInzcph.jpg

 

RcqgDXR.jpg

 

Szakale mają flagę również z tyłu. Na pierwszym zdjęciu Szakal ma też godło na tylnej płycie.

 

h5T2mBX.jpg

 

A tu Żbik ma z tyłu godło 17WBZ.

 

Zajączek i Iwonka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A propos sugestii Jarkka. Mało jest zdjęć pojazdów robionych od tyłu, ale jeśli chodzi o Iwonkę to na YT jest takie z filmu Wojsko Polskie w Iraku 2004 17BZ. Na nim widać, że z tyłu ani flagi ani znaku brygady chyba nie ma.

Pozdrawiam

Andrzej

IASG0J2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.