Skocz do zawartości

TBF-1C Avenger, 1/48 Italeri/Accurate


PabloA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w mojej nowej galerii ;)

 

Jej tematem jest model amerykańskiego pokładowego samolotu torpedowego Grumman TBF-1C Avenger. Model wydany przez Italeri jest przepakiem firmy Accurate Miniatures. Jak na wypust z połowy lat 90-tych jest bardzo dokładny i bogaty w detale. sklejało się go bardzo przyjemnie i nie było większych kłopotów ze spasowaniem części. Nie wprowadzałem praktycznie żadnych zmian w konstrukcji modelu, dodałem tylko blaszki Edka do kokpitu, lufy mastera i kalki Techmodu. Model praktycznie w całości malowany farbami Gunze H oraz lakierami Alclada.

 

Teraz kilka słów o oryginalnej maszynie, którą przedstawia ten model. Avenger ten posiadał numer seryjny BuNo 46353 i wchodził w skład dywizjonu torpedowego VT-15 stacjonującego na pokładzie lotniskowca USS Essex. Dywizjon ten od czerwca do listopada prowadząc operacje na morzu filipińskim od Wysp Mariańskich po Filipiny stracił łącznie 16 maszyn. Ostatnią z nich był właśnie Avenger o numerze 46353. W dniu 5 listopada doznał ciężkich uszkodzeń w operacji nad wyspą Luzon. Pilotowi udało się szczęśliwie wylądować na pokładzie lotniskowca pomimo ciężkich uszkodzeń, jednak strzelec obsługujący wieżyczkę już nie żył. Po stwierdzeniu, że maszyny nie opłaca się już naprawiać, została odprawiona msza przez kapelana pokładowego i Avenger wraz z ciałem tylnego strzelca został zepchnięty do morza.

 

Tyle historii na dziś, pora na fotki ;)

 

5337f3061ee43493.jpg

 

29bf8da78b8a1ad0.jpg

 

7333e3eb48878ab0.jpg

 

8d78ca7f53619cc4.jpg

 

2210e11e73cbb35e.jpg

 

8bf460f2d5481ec5.jpg

 

128a8f75df80a4b5.jpg

 

8851846c47ccf5b0.jpg

 

634532d8ef2f8df9.jpg

 

3f8e32b80eedf4fe.jpg

 

114846f4b08d8b63.jpg

 

1637fe94ba0d4aa6.jpg

 

05e470d8574fa332.jpg

 

65ebedfb7eb84559.jpg

 

749592ab55354921.jpg

 

9d7daf3e85138ad6.jpg

 

e5d3a01cb53b2446.jpg

 

Myślę, że znajdę jeszcze chęci żeby pomalować pokład i załogę samolotu ale to pewnie za jakiś czas ;) to też na pewno nie był ostatni Avenger w mojej kolekcji bo następne czekają w kolejce w magazynie. Teraz pora na mały odpoczynek od pokładowców ale nie odpoczywam od tematu wojny na Pacyfiku... )

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny i efektownie wykonany Tebeefik

 

Szczególne wyrazy uznania za malowanie i wykonanie komory torpedowej. Trochę mniejsze za obicia lakieru (szczególnie te na śmigle), z którymi sam mam problem. Jak możesz to podmaluj opony od spodu bo "guma" Ci się wytarła do białości

 

Moje gratulacje za sam model jak i za wstęp historyczny !

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jeden z najładniejszych maszyn jednosilnikowy z IIWŚ. Oglądając go przypominają mi się fragmenty dzieciństwa spędzone na czytaniu "Burzy nad Pacyfikiem" ;) Super wykonanie i malowanie, chociaż, jak sam zbuduję więcej modeli samolotów, to może poczuję moralne prawo do zgłoszenie delikatnych uwag dot. obić, podnoszonych już przez przedmówców. A tak w ogóle to dziękuję za inspirację - właśnie kupiłem sobie Avengera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

No i skończył

Gratuluję ślicznego modelu. Jeśli mogę to przyczepił bym się do kilku spraw.

-kolor wnętrza komory silnika

-obicia (chociaż ja też mam z tym problem)

- za grube rury wydechowe. Mogłeś to leniu rozwiercić lub zrobić nowe. Za to masz baty.

-łopaty śmigieł

 

Poza tym to piękny model i pewnie sam baboli jeszcze przy swoim zrobię. Przepraszam że dopiero teraz ale sam w końcu trafiłem na czas dłubania i neta.

Graty wielkie...

Pzdr Jerry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.