Skocz do zawartości

Sd.Kfz.182 King Tiger Porsche Turret 1:35 TAKOM


WilloW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest to mój pierwszy warsztat na tym forum. Jest to też powrót do modelarstwa po wielu latach przerwy.

Wybór, po wielu recenzjach, padł na model Tygryska Porsche z Takoma. Modle sklejany jest z 7 letnim siostrzeńcem i on też się uczy razem zemną

Na pewno będzie to model prosto z pudła, malowanie też będzie pudełkowe więc proszę nie znęcać się nade mną, że coś jest niezgodne z rzeczywistością ;)

W pudełku jest mnóstwo części więc po dokładnym przeanalizowaniu instrukcji zaczęliśmy pierwsze prace, ich wynik poniżej.

 

kLl9LMF.jpg?1

 

h8vkCMQ.jpg?1

 

4dhUxo8.jpg?1

 

Przepraszam za jakość zdjęć ale są robione telefonem bo lepszego sprzętu brak.

Wiem, że nie jest za czysto i prosto, a do perfekcji sporo brakuje, ale z czasem, mam nadzieję, że przed dojściem do elementów całkowicie widocznych, wszystko wróci do dawnych standardów.

Jako, że będzie to mój pierwszy model malowany przy użyciu aero to mam do Was pytanie, czy najpierw sklejam całe wnętrze i dopiero potem maluję? Do tej pory zawsze pędzelkowałem wszystkie części osobno.

Teraz pewnie zapadnie dłuższa przerwa w postępach bo muszę się zaprzyjaźnić z aero i farbami miga. Niestety pierwsze próby nie wypadły pomyślnie i jutro jadę po plastikowe łyżki i uczę się dalej.

 

Mam nadzieję, że za bardzo po mnie nie pojedziecie aczkolwiek każda konstruktywna krytyka mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. No i super że wracasz, dużo tu takich. A i jeszcze lepiej że wciągasz młodego. Będzie następne pokolenie.

Z wnętrzem to jest tak, że każdy robi jak mu pasuje. Tutaj masz dwa moje warsztaty w których robiłem pojazdy z wnętrzem - może coś Ci to pomoże w podjęciu decyzji, M3 Grant 8 Armia Afryka - 1/35 Academy, Pz.kpfw.I Ausf A - 1/35 Trista. Generalnie to malowałem całość, ale też niektóre małe elementy malowałem osobno i wklejałem potem.

 

Co do farb to ja maluję Tamiya i farbami MiG jeszcze nie malowałem. Ale kiedyś jak próbowałem z Vallejo (podejrzewam że podobny typ) to używałem oryginalnego rozcienczalnika. Ale dla mnie to Tamiya są jedne z lepszych. No to życzę powodzenia w budowie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum mamy dużo poradników, poczytaj, pooglądaj i pytaj.

Poczytaj o farbach, a dowiesz się jakimi się najlepiej maluje i którymi uzyskuje się najlepsze efekty.

Poradniki już chyba wszystkie przeczytałem, niektóre niestety trochę za późno ;)

Ja od siebie przyłączę się z życzeniami powodzenia!

Sam sklejam z siostrzeńcem

Dzięki, przyda się.

Witaj. No i super że wracasz, dużo tu takich. A i jeszcze lepiej że nie wciągasz młodego. Będzie następne pokolenie.

Z wnętrzem to jest tak, że każdy robi jak mu pasuje. Tutaj masz dwa moje warsztaty w których robiłem pojazdy z wnętrzem - może coś Ci to pomoże w podjęciu decyzji, M3 Grant 8 Armia Afryka - 1/35 Academy, Pz.kpfw.I Ausf A - 1/35 Trista. Generalnie to malowałem całość, ale też niektóre małe elementy malowałem osobno i wklejałem potem.

 

Co do farb to ja maluję Tamiya i farbami MiG jeszcze nie malowałem. Ale kiedyś jak próbowałem z Vallejo (podejrzewam że podobny typ) to używałem oryginalnego rozcienczalnika. Ale dla mnie to Tamiya są jedne z lepszych. No to życzę powodzenia w budowie.

Przeglądnąłem Twoje tematy i postanowiłem powklejać większość i dopiero potem malować, jak wyszło możecie ocenić na zdjęciach poniżej.

 

Poklejone większość wnętrza

GVTbKH8.jpg?1

 

CFmpkPE.jpg?1

 

jTVR0pS.jpg?1

 

Pierwsze malunki

 

SsfgCV6.jpg?1

 

2N0gW30.jpg?1

 

ieEfHH1.jpg?1

 

Po dobraniu odpowiedniego rozcieńczenia i ciśnienia, dzięki @ESP, zaczyna to malowanie jakoś chyba wychodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Po chwilowej przerwie doszły pierwsze kolory. Te farby miga do pędzla są chyba jeszcze gorsze niż do aero :( W dawnych czasach dużo lepiej mi się pctrą malowało.

Zdjęcia pokazały niestety sporo niedoróbek, trzeba będzie poprawiać.

 

JcZ1UOJ.jpg?1

 

d4RkYz9.jpg?1

 

L3ZGJYC.jpg?1

 

fmGfvj7.jpg?1

 

orIwGvl.jpg?1

 

7zvSfSF.jpg?1

 

Gaśnica nie pomalowana bo brak czerwonej farby, ale już jedzie ;)

Proszę się za bardzo nie śmiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nikt nie pisze ale zamieszczam kolejne fotki z postępu prac.

Wnętrze i przedział silnika prawie skończone:

 

yqJvt8F.jpg?2

 

vFTx71Y.jpg?1

 

BxEJUiA.jpg?1

 

Nieopatrznie wepchałem paluchy tam gdzie nie trzeba i się brzydkie ślady porobiły.

Podpowiedzcie jak usunąć te odciski palców z kleju? Nie jest to CA tylko extra thin tamki.

Wyszlifować to papierem ściernym czy jest jakaś inna metoda?

 

K5cX8ne.jpg

 

Na koniec jeszcze pytanie, z jakiego materiału były wykonane łuski? W instrukcji każą malować na mosiądz i stal, czy to jest prawidłowe?

Jak zwykle czekam na uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejny mały update.

Zamknąłem budę i zacząłem kłaść pierwsze kolorki.

 

6pM5Zqy.jpg?1

 

88fCI9B.jpg?1

 

qVbndfc.jpg?1

 

Zdjęcie nie są fantastyczne ale jak pisałem fotograf ze mnie żaden.

Pomalowałem to co widać i mój AS186 bardzo mocno się zagrzał, czy to normalne? Malowanie trwało około 20 minut ale to dlatego, że starałem się robić przerwy co jakiś czas żeby dać mu odpocząć trochę.

Czy moglibyście podpowiedzieć jak taki noob jak ja mógłby, czy w ogóle się da, zrobić uszkodzenia gotowego zimmeritu?

Muszę chyba wycofać się ze słów z jednego z poprzednich postów odnośnie farb Miga. Przy odrobinie wprawy całkiem fajnie się tym maluje przy użyciu aero bo do pędzla nie udało mi się ich opanować. Niedługo, przy następnym projekcie, wypróbuje tamke to będę mógł sobie porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pierwsze w życiu malowanie kamo aerografem. Myślę, że jak na pierwszy raz i to malowane z ręki wyszło przyzwoicie, muszę tylko jeszcze poprawić dunkelgelbem odkurz i powinno być ok.

 

IXPWSCS.jpg?1

 

NbqwmZ0.jpg?1

 

EnsLful.jpg?1

 

4PBPQnu.jpg?1

 

Niestety pojawił się problem z gąskami :(

 

F13TxPw.jpg?1

 

W instrukcji nie podali ilości ogniw, zrobiłem to odcinkami na czuja i wyszło to co wyżej :(

Dwóch ogniw tam nie zmieszczę, próbowałem zwiększyć trochę odstępy pomiędzy ogniwami górnego odcinka gąski ale jest to bardzo trudne zadanie gdyż są poklejone extra thin.

Podpowiedzcie proszę co mogę z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie obrócić koło napędowe i minimalnie zwiększyć zwis, wtedy wejdzie jedno ogniwo...

 

Nic nie da dodanie jednego ogniwa bo są dwa różne- co drugie jest z zębem. Miałem podobny problem w su100 zvezdy. Odcinałem piłką żyletką całe mocowanie przedniego koła napinającego i przesuwałem do tyłu. Oczywiście trzeba podkleić ubytek materiału po cięciu piłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Udało mi się rozkleić górny, prosty odcinek, który będzie zasłonięty przez błotnik, więc spróbuję go posklejać tak żeby zniwelować ten luz.

Jeżeli to nie pomoże to będę musiał ciąć mocowanie koła napinającego, czego się bardzo obawiam z moimi umiejętnościami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj naciągnąć gąskę tak jak mówisz (pod napędowym widać spory luz) a jak nie to aplikuj jedno ogniwko bez grzebienia i "jakoś to będzie".

 

"Jakoś to będzie" to jest już z malowaniem. Tutaj się nie poddałem tak łatwo i wyszło tak:

 

8ZThdH4.jpg?1

 

Rozciągnąłem kawałek gąski:

 

nfgYkkz.jpg?2

 

Teraz muszę się zastanowić czy połączyć ją w całość, czy malować w 2 częściach. Koła nie są przyklejone to może uda mi się zamontować to wszystko razem.

Drugą stronę muszę sobie dokładnie pomierzyć żeby drugi raz takiego błędu nie popełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąsienice w całości dobrze jest skleić na założonych na sucho kołach (luźne koła dają pewną tolerancję) a po wyschnięciu rozebrać gąsienice na parę segmentów.

Klejąc w ten sposób nigdy później nie miałem problemu, po malowaniu i złożeniu do kupy zawsze wszystko pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W końcu udało mi się uporać z gąsienicami, łatwo nie było poskładać je w całość ale się udało.

Zdjęcie robione z gąsienicami w powietrzu dlatego w niektórych miejscach widać, że odstają od kół, mówię od razu, że po postawieniu modelu jak ma stać wszystko w tym temacie jest ok.

Zrobiłem też pierwszy wasch, nie wiem czy tak to ma wyglądać ale mi się w miarę podoba.

 

4mnsBaD.jpg?2

 

cR3usY2.jpg?2

 

9hwumv2.jpg?2

 

G74P5qE.jpg?2

 

Prysnął mgiełkę satyny mr. hobby z puszki, a świeci się kilka razy lepiej niż gloss od miga ;)

Teraz nie wiem czy brudzić to już na tym etapie czy dokleić błotniki, pomalować cały kadłub i dopiero wtedy brudzić. Przy drugiej wesji wszędzie już nie dotrę z błotkiem.

Błoto zamierzam wykonać z wikolu, zebranego na działce prawdziwego błotka o odpowiednio małej granulacji oraz kilki (trzech) odcieni pigmentów.

Będzie to moja pierwsza próba zmierzenia się z tym temat i już jestem ciekaw jak to wyjdzie, mam nadzieję że uda się pozakrywać te nadwyżki srebrnej farby bo kiepsko ona wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamaskowałem gąsienice, przykleiłem błotniki i wziąłem się za próby malowania kadłuba.

Na początek zrobiłem jakiś preshading, czy zrobiłem go poprawnie nie wiem, ale chyba nie do końca.

 

nwkT98s.jpg?1

 

Qqfi9sw.jpg?1

 

Niestety za delikatnie psiknąłem czarnym i nie wyszło to czego oczekiwałem.

 

jNSztmO.jpg?1

 

e8suRKn.jpg?1

 

293AS1Z.jpg?1

 

Nie jestem z tego zadowolony ale zobaczę co wyjdzie z kolejnymi kolorami.

Jeżeli uda mi się je ładnie położyć to i tak będzie lepiej niż na wieży, a jeżeli kamuflaż wyjdzie nie zadowalająco to będę próbował zmyć tą farbę.

Czekam na jakieś uwagi, co robię źle i co mogę poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mógłbym coś wtrącić to wg mnie najlepiej jest najpierw dać biały podkład a dopiero potem robić czarne linie, o wiele lepiej to wygląda. Biały malowałeś Tamiyą pewnie bo widać odkurz, miałem z tym taki sam problem.

Nie malowałem Tamiyą, z białym nie trafiłem z rozcieńczeniem pod ciśnienie jakie zostało po czarnej ;)

Daj sobie spokój z preshadingiem. To jest dobre w lotnictwie ale w pancerce się gorzej sprawdza. Różnicuj czołg nakładając na niego 5-6 różnych odcieni. Wtedy jak to zrobisz umiejętnie, wyjdzie ci fajna modulacja.

Oglądając warsztaty na forum zawsze nurtowało mnie pytanie czy tą modulację robię dla każdego koloru kamuflażu?

Jeżeli całość pomalowałem A.MIG-010 RAL 7028 dunkelgelb (early) to żeby zrobić jego modulację muszę dodawać do tej farby różne ilości białej żeby uzyskać coraz jaśniejsze odcienie i malować nimi tak, że najjaśniejsze będą elementy najbardziej wystające?

Chętnie spróbowałbym tej techniki tylko nie za bardzo potrafię ją zrozumieć, a i obecne umiejętności nie są na wystarczająco wysokim poziomie pewnie.

Jeżeli nie spróbuję to się nie dowiem, więc jutro pokombinuje różne miksy z białym i pokaże co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem Twoje prace i WOW!

Dzięki za podpowiedź, na pewno się do niej zastosuję już od kolejnego modelu.

Minie jeszcze spoooooro czasu zanim będę potrafił zrobić coś chociażby zbliżonego do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.