Skocz do zawartości

Technika nakładania lakieru


vime22

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam nadzieję, że nie zostanę zbesztany za "głupie" pytanie:

 

czy możecie podzielić się, w jaki sposób nakładacie lakier? Chodzi mi o to, czy po prostu odciągacie spust delikatnie do tyłu i nanosicie bardzo cienką mgiełkę, równomiernie, tak jak farbę, czy może odciągacie spust prawie do końca i dość mocnym strumieniem (z większej odległości) psikacie tak, jak powiedzmy lakierem w puszce?

 

Dużo ostatnio oglądam na YT, tu gość nakłada takimi "strzałami", jakby zamiast aero miał farbę w puszce... nie wiem, czy dobrze to tu widać, ale zauważyłem to już na kilku jego filmach... Czy po prostu ma cały czas odciągnięty spust i naciska tylko, żeby puścić powietrze? Czy "strzela" ze spustu, co jest niezbyt dobre dla igły i dyszy?

 

(9:20)

 

Może przytykanie się lakieru (o czym pisałem w wątku o lakierach miga), wynika po prostu z tego, że próbowałem za "delikatnie" tym malować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły tak: lakier matowy kładziesz delikatną mgiełką, kilka warstw. Jeśli położyć zbyt grubymi warstwami, tzn. mokrymi, to efekt będzie bardziej błyszczący niż matowy.

Lakier błyszczący: raczej grubsze, mokre warstwy i długo trzeba czekać żeby solidnie wyschło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakbyś się pytał jak mocno należy wciskać pedał gazu w aucie by jechać 40km/h.

Aerografem dozujesz spustem tak jak aktualnie chcesz nakładać farbę. Gość na filmie trzyma spust w tej samej pozycji i jedynie odcina dopływ powietrza.

 

Nie chce mi się pisać w innych watkach więc napiszę tutaj. Odpuść sobie na razie podkład badger stynylrez oraz farby Gunze acrysion. Kup jeden rozpuszczalnik do lakierów celulozowych i trzymaj się farb które się z nim lubią, a będziesz miał zestaw z najmniejszą ilością niespodzianek. Stynylrez to takiej farba poliuretanowa która jest gęsta oraz słabo się atomizuje. Dodajmy do tego, że będziesz musiał używać innego środka do czyszczenia aero, a jeżeli nie doczyścisz go dobrze, to resztki farby zaczną się ścinać gdy zetkną się z mocnym rozpuszczalnikiem i zaczną zapychać dyszę. Posłuchaj rad kolegów którzy już to przerabiali.

Kupowanie farb i chemii o kompletnie innych właściwościach na początek to słaby pomysł.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o to, czy lepiej lakier kłaść z większej odległości, psikając mocniej, czy z bliska, ale delikatniej.

 

No właśnie też miałem takie wrażenie... tylko skoro igła jest cały czas odciągnięta, to z dyszy może kapać lakier no nie? I chyba dla samego aerografu to też nie jest za dobre, trzymać odciągniętą igłę i tylko odcinać/podawać co chwila powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy kładziesz cienki preshading, czy pokrywasz model lakierem bezbarwnym.

Lakier może kapać/pluć, ale on nakłada i tak bezbarwny na mokro, a mocno rozcieńczony i tak się wypoziomuje. Dla aerografu to żadna różnica.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.