Skocz do zawartości

Lupa nagłowna, lampa z lupą czy jeszcze coś innego?


MarcinWSS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jakiś czas temu wróciłem do modelarstwa. Z racji zaawansowanego wieku (45 na karku) zmuszony jestem, przy precyzyjnych pracach, wspomagać się "optyką powiększającą" ;) Do tej pory była to lampa ze szkłem powiększającym - coś w stylu combo tzn. "trzecia ręka+lampa z lupą w budżecie około 250 pln. Nie do końca odpowiada mi jakość powiększonego obrazu - "szkło" wyraźnie zniekształca na krawędziach i części roboczego pola widzenia. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że porządna optyka to odpowiednie budżety, niemniej nie mam doświadczenia z lepszymi wynalazkami typu : "lampa z lupą". A może, Waszym zdaniem, lepiej kupić tzw. lupę nagłowną? Co moglibyście polecić seniorowi-dalekowidzowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wypróbowałem lupkę nagłowną za około 80 pln. Jakość szkieł i zniekształcenia geometrii są dla mnie nie do zaakceptowania.. Czy ktoś z Was używa lepszych jakościowo wynalazków powiększających? Byłbym w stanie wydać większą kwotę ale za bardzo nie wiem czego szukać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam podobnego wynalazku - niestety nie do końca mi on odpowiada. Chyba, że polecasz jakiś konkretny model w/w lampy? Mam też inną teorię : może mam jakąś wadę wzroku - obraz na krawędziach wyraźnie się "rozjeżdża".. Mam pewne doświadczenie z przyrządami optycznymi (celowniki na broń długą) i wiem, że dobra optyka kosztuje, być może ( z naciskiem na "na pewno" ) podobna zasada obowiązuje i w temacie lup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem przez jakiś czas coś takiego jak na zdjęciu, ale z samej lupy praktycznie nie korzystałem, bo trudno mi się z nią pracowało.

Inna sprawa że ja praktycznie takiego wzmocnienia wzroku nie potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po próbach z różnymi lampami, stojakami z lupą, trzecią ręką z lupą i innymi wynalazkami od lat używam takiej lupy nakładanej na okulary. Lekkie, łatwo patrzeć obok kiedy potrzebujemy 'normalnego" wzroku. Każdy ma swoje priorytety-dla mnie okazała się najlepsza. Swoją drogą strona ciekaw zawsze coś znajdę..

http://alco.com.pl/lupa-system-laboclip-3-0x-eschenbach,id1048.html.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Czy ktoś korzysta z takiej lupy nagłownej :

 

https://www.tamiyausa.com/items/tools-accessories-80/tools-74000/magnifying-visor-74092

 

Miałem okazję przez kilkanaście sekund skorzystać z tego "wynalazku" i bardzo mi się spodobał. Obraz był bardzo ostry i lupa jest bardzo lekka.

 

w chwili obecnej mam taką:

 

https://centerdi.pl/product-pol-1913-AG579-LUPA-1-2-1-8x-2-5x-3-5x-LED-NAGLOWNA-OKULARY.html

 

i powiem, że różnica pomiędzy nimi w użytkowaniu (w jakości soczewek) jest dość duża.

 

A może jakaś inna lupa dobra jakościowa.

 

Lampy ze szkłem powiększającym nie wchodzą w rachubę. Mam taką i niezbyt wygodnie mi się przy niej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto robi to szkło dla Tamki, ale nie sądzę, żeby było lepsze od Eschenbacha pod linkiem dwa posty przed Twoim. A cena normalna.

 

Ta lupa Eschenbacha ma jedną wadę - tylko jedne okulary z powiększeniem 3x, a to czasami za duże powiększenie.

Oczywiście w Polsce cena za Tamkę jest zabójcza, ale od czego są sklepy zagraniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są różne powiększenia, można dokupić inne "szkła" i różne do nich zamocowania.

 

Jak złożę taki komplet szkieł jaki ma Tamka to wyjdzie mi drożej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

chciałem odświeżyć i się dowiedzieć się o doświadczenia z użytkowania :

1) tamiya visior,

2) szkieł eusenbacha,

jakich powiększeń najczęściej się używa (skala 1: 48 , 1: 72), czy tamiya współgra z okularami? I czy sie długo z tym da pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, kto robi dla Tamki tę lupę. Eschenbach jest światowym producentem optyki i zważywszy, że jego lupy podobne do tych Tamki są od nich tańsze, to wybór - jak dla mnie, jest prosty. I takiego zresztą dokonałem - od wiosny używam zakładanego na normalne okulary szkła Eschenbacha, za niecałe 170zł., z powiększeniem 3x. To jedno z podstawowych u mnie narzędzi. 
Produktu Tamki nie znam, nie wiem, czy jest lepszy od Eschenbacha - jeśli sugerować się ceną... 

ps: Przepraszam, nie zwróciłem uwagi, że Tamiya to zestaw trzech lup, nie jedna - więc tym samym nie jest oczywiście droższa od Eschenbacha. Co nie zmienia w żaden sposób mojego wyboru, i tak używałbym tylko jednego z tych szkieł, o największym powiększeniu. 

Edytowane przez Mariucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Może  dopytam:

( wiem ,że   może  to  głupie) ale  skoro "na okulary" to  zakłada  się  kompatybilność  ze  wszystkim ( ja  mam  dalekowidztwo  3.0)  ?

oraz  nie  masz  wrażenia  zakłócenia pola  widzenia  z tego   powodu  ,że  te  klamerki  zachodzą  na  szkła ?

 

Może jeszcze  ktoś  o  tamki  się  zgłosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy skupiam się na jakimś elemencie/detalu, nie przeszkadzają mi specjalnie jakieś uchwyty, klamerki czy podobne, w ogóle ich nie zauważam :) 
Ale rzeczywiście muszę uściślić - ja je zakładam na okulary, ale to dość nieprecyzyjne określenie, choć prawdziwe :) Jestem przeciwnie, krótkowidzem i mam "spreparowane" ze starych oprawek coś, co pozwala mi spoglądać na lupę spod okularów,  a przez szkła okularów patrzę jedynie, gdy podniosę wzrok i spoglądam na zdjęcie/rysunek/monitor.
Inaczej mówić, okulary w kontekście tej lupy, działają jedynie jako statyw, zamocowanie, a używając lupy nie patrzę na nią przez szkła okularów. 
Ty z racji plusowych dioptrii możesz tak spokojnie robić, ale jaki tego będzie efekt, trudno mi powiedzieć.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mariucha napisał:


Ale rzeczywiście muszę uściślić - ja je zakładam na okulary, ale to dość nieprecyzyjne określenie, choć prawdziwe :) Jestem przeciwnie, krótkowidzem i mam "spreparowane" ze starych oprawek coś, co pozwala mi spoglądać na lupę spod okularów,  a przez szkła okularów patrzę jedynie, gdy podniosę wzrok i spoglądam na zdjęcie/rysunek/monitor.
Inaczej mówić, okulary w kontekście tej lupy, działają jedynie jako statyw, zamocowanie, a używając lupy nie patrzę na nią przez szkła okularów. 

 

 
 

To pokaż proszę na zdjęciu te Twoje rozwiązanie.

Mnie z racji wady wzroku (-5) drażni i przeszkadza dodatkowa opaska na głowie (choć co działania jest ok) i po Twoim wpisie o Eschenbach-u miałem zamiar coś takiego (jako nakładka na obecne okulary) sobie sprawić.

Edytowane przez cooper69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariucha napisał:

zważywszy, że jego lupy podobne do tych Tamki są od nich tańsze, to wybór - jak dla mnie, jest prosty. I takiego zresztą dokonałem - od wiosny używam zakładanego na normalne okulary szkła Eschenbacha, za niecałe 170zł.

Mariucha - z racji tego, że nie mam możliwości wysyłania żadnego PW - walę tutaj: możesz podać namiar na punkt gdzie to kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło Eschenbacha kupiłem w internetowym sklepie Alco, znajdziesz bez problemu.

Będąc krótkowidzem, nie wyobrażam sobie pracy z lupą razem z korekcyjnymi okularami :) One pomniejszają, więc bez sensu. Na taką odległość widzę lepiej bez okularów, więc pozostaje tylko kwestia ramki trzymającej samą lupę.
Ta "przeróbka", to jedynie wygięcie nosków w taki sposób, żeby podnieść okulary. Wtedy pod nimi mam miejsce na lupę, a gdy podniosę wzrok, patrzę na wprost np na zdjęcie detalu na ekranie monitora. To wszystko :) 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.