Skocz do zawartości

Kalki się rozpadają


chris1979

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z kalkami Mastercraftu (wiem że większość modeli to tragedia, i w tym wypadku naprawdę dostajemy za co płacimy) no ale model ( PZL p7) składał się dosyć dobrze i był to bardziej trening dla początkującego aerografem. Teraz przy nakładaniu kalkomanii zauważyłem że się rozpadają (spróbowałem pierw na test po prostu rumuńskie znaki i boję się że z szachownicami będzie to samo). Ma ktoś jakąś radę. Nie chcę specjalnie kupować dodatkowych kalkomanii.

ncS3LtY.jpg

 

p85eOtM.jpg

Wiem że nie najlepiej mi wyszło, ale dopiero zaczynam i mój pierwszy model malowany aerografem.

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Mam podobny problem. Kalki rozpadają się po wyjęciu z wody. Czy to możliwe, że mają termin przydatności? Rok produkcji kalek to 2001 rok. Firma Tamiya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem preparat Badgera Płynna Kalkomania do kalek które miały ponad 30 lat i rozpadały się przy nakładaniu i dałem radę !

s-l640.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

witam.

mam problem z rozpadającymi się kalkami po wyjęciu z wody. czy może coś się w temacie zmieniło? słyszałem ze ponoć położenie warstwy lakieru an kalke polepsza efekt ale czy ten filtr nie będzie zostawiał filmu na kalce? i czy będę je musiał dodatkowo docinać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bart207skw napisał:

witam.

mam problem z rozpadającymi się kalkami po wyjęciu z wody. czy może coś się w temacie zmieniło? słyszałem ze ponoć położenie warstwy lakieru an kalke polepsza efekt ale czy ten filtr nie będzie zostawiał filmu na kalce? i czy będę je musiał dodatkowo docinać?

Dedykowany lakier o którym pisze Solo, czy Radosław to chyba jedyne wyjście. Swojego czasu próbowałem ratować się wszystkimi lakierami jakie miałem w domu (GX-100, modelmaster Tamiya x-22, humbrol, sidolux itp) i nic z tego nie wyszło. Większość z nich jest zbyt twarda i kalka pęka na załamaniach. Co gorsza taki lakier (który trzeba obciąć blisko nadruku), odpryskuje przy cięciu na krawędziach razem z nadrukiem.  Nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 14:00, Solo napisał:

Polecam, najlepiej kłaść aerkiem rozcieńczony np. alkoholem IPA.

A ja nie polecam kładzenia Licquid Decal Film aerografem. Nie dość, że rozcieńczony to jeszcze cienka warstwa. Na naprawdę kuche kalki może nie wystarczyć. Przed chwilą ratowałem w ten sposób stare kalki Techmodu o któych wiedziałem, że się rozpadają. Położenie kilku warstw rozcieńczonego microscale aerografem nie pomogło. Kalki się rozsypały po wyjęciu z wody i próbie przesunięcia na podłożu. Dopiero położenie nierozcieńczonego specyfiku pędzlem i to solidną warstwą dało radę. Kalka jest trwała a nadal bardzo cienka.  

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, milczacy napisał:

Zresztą, o ile mnie pamięć nie myli, sam producent na opakowaniu zaleca aplikację pędzlem, prawda?

Tak. Ale postanowiłem pójść za radą Solo :) Obawiałem się (niesłusznie) że pędzel zostawi smugi albo kalka będzie za gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HKK napisał:

Ten lakier się samopoziomuje, więc nie ma smug.

Ja nie o smugach tylko o grubości kalkomanii.
Gdy zabezpieczam kalkomanie aerografem, wtedy grubość lakieru jest znacznie mniejsza i sam lakier w zasadzie jest niewidoczny. Ale ok, możliwe że przy rozpadających się kalkach trzeba na grubo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.