Skocz do zawartości

Jak wykonać flagę dla potrzeb modelu?


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy znacie może jakąś metodę/technikę jak wykonać dla potrzeb modelu coś co by przypominało złożoną flagę?

Chodzi mi konkretnie o coś małego, odpowiedniego w do skali 1:48, tak jak na załączonych przykładach.

Próbowałem drukować taką flagę drukarką i potem zwilżony papier układać na modelu, ale efekt nie jest zbyt dobry.

Są jakieś może skuteczne patenty na coś takiego?

 

0CMwHLM.jpg

JQs5aak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok panowie, ale mówimy o nieco bardziej skomplikowanych kształtach, np. flaga amerykańska.

Na chusteczce tego nie wydrukuję raczej, a ręcznie nie namaluję, np. orła na polskiej fladze (tzn. może i namaluję, ale do orła to nie będzie podobne).

Wypadałby mieć albo jakiś gotowiec, albo coś na czym można wydrukować drukarką komputerową.

Co do samej polskiej flagi to patent z chusteczką (jak rozumiem higieniczną?) muszę przetestować, ale gorzej jest z bardziej wyszukanymi wzorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak higieniczną.

Faktem jest,że namalować coś na takim materiale będzie ciężko.

Z drugiej strony po wyschnięciu taka "szmatka" czy flaga jest całkiem twardą skorupą. "My" tak robimy na szmaty,zrolowane koce itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotniczego nie znam. W pancerce pewno znajdziesz. Ja niestety nie kolekcjonyję warsztatów to gotowych liknów nie podeślę.

 

Ogólna zadada:

Do miseczki/pojemniczka itp dajesz kilka kropli czy jak to nazwać bo wikol dość gęsty jest. Lejesz wodę do tej miseczki by zrobić proporcję 1/1 wody i wikolu.

Jedni maczają w tym chusteczkę i potem modelują inni zwilżają pędzelkiem i modelują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko spróbowałem czegoś takiego. Efekty na razie średnie. Trzeba by popróbować czy uda się uzyskać lepsze rezultaty.

1. Drukujesz flagę na papierze do zdjęć, przy użyciu laserówki, przy czym druk musi być w odbiciu lustrzanym. Ja do próby wziąłem zdjęcie drukowane z pięć lat temu na zwykłym papierze. Innego nie miałem pod ręką.

2. Przykładasz nadrukowaną stroną do chusteczki.

3. Transferujesz nadruk przy pomocy zmywacza do paznokci, nakładając go z dość mocnym naciskiem od białej strony kartki.

Jeszcze lepiej byłoby mieć tri, toluen albo ksylen. Nie wiem jak aceton?

4. Poniżej na zdjęciu wyniki transferu. Po lewej stronie zdjęcie na papierze, po prawej chusteczka. (Dość duże powiększenie. Bombka ma 4 mm średnicy)

 

3iZC5fr.jpg

 

Jak widać, póki co, wydruk jest dość blady - nie wiem czy da radę lepiej.

Jutro wyciągnę jeszcze z garażu specyfik stosowany w poligrafii do zwiększenia czerni toneru z drukarki czarno-białej. Nigdy nie stosowałem go do tonerów kolorowych, więc nie wiem czy wzmocni barwę. Jak osiągnę pozytywny rezultat to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, popracuj nad tym patentem.

Ja nie mam takiej potrzeby. Podrzuciłem tylko pomysł, który może się sprawdzi, a może niekoniecznie.

 

Teraz "patent" nr 2. Kiedyś tą metodą ozdobiłem córce serwetki na 18. urodziny.

Sprawdza się dla małych nadruków.

W programie graficznym zrób separacje występujących kolorów, zamieniając je na kolor czarny.

Poniżej przykład dla flagi amerykańskiej. Krzyżyki są niekonieczne, mają ułatwić spasowanie kolorów.

 

usDyIej.jpg

 

W punkcie usługowym gdzie robią pieczątki zleć wykonanie takich matryc.

 

Zrób z tego pieczątki, naklejając polimer na klocki drewna lub stare drewniane pieczątki.

 

Przy użyciu kolorowych tuszy, farb wodnych (najlepsze byłyby farby do fleksografii, ale z tym może być kłopot)

przybijaj flagi na chusteczkach.

 

PS. Gdyby gwiazdki miałyby być np. żółte, to wtedy robi się je trochę większe nadając ok. 0,2-0,3 mm obrysu. Łatwiej wtedy spasować kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by mieć kalkomanię w odpowiednim rozmiarze.

Trudna sprawa raczej.

Próbowałbym wydrukować rzeczoną flagę, w odpowiedniej skali, na arkuszu kalkomanii przystosowanej do nadruku na drukarce laserowej. Po wyjęciu wydrukowanej kalki z wody potraktował "zmiękczaczem" i próbował ułożyć flagę wykałaczką, bądź, jak pisali Koledzy wcześniej, na ukształtowanym z chusteczki higienicznej, "kopycie".

Chodzi mi o taką kalkę do druku na laserze :

http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?products_id=85696

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.