Skocz do zawartości

Su 34 - Italeri/Zvezda 1/72 ( Podwójna Relacja )


Wittt78

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu latach przerwy jakiś czas temu nastąpił powrót do modelarstwa po 20 latach rozłąki. Na pierwszy ogień poszedł Kfir, później był F-14 Tomcat, oba z Italerii. Następny model przypadkiem też jest od tego producenta, choć nie jestem wcale takim wiernym fanem włochów.

 

Przy wyborze kolejnego modelu brałem pod uwagę, żeby model był w ciekawym kamuflażu i pozwalał mi się podszkolić w obróbce, czyli trochę szpachlowania, szlifowania, trasowania linii i dorabiania jakichś drobiazgów. Przez te lata kiedy nie miałem kontaktu z modelarstwem sporo się zmieniło więc Suka okazała się idelna do nauki.

 

Model jest z 1995 roku, jakość typowe Italerii. Kalkomanie dość ubogie praktycznie brak napisów eksploatacyjnych.

Wybrałem malowanie z zestawu, czyli będę budował replikę drugiego prototypu o numerze bocznym 43.

 

 

tVFgxmE.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kabinę z zestawu to ogólnie bieda jak na tak duży samolot, więc delikatnie została przeze mnie zwaloryzowana samodzielnie dorobionymi duperelami i zestawem blaszek od Eduarda oraz fotelami z żywicznymi.

 

coGD4kU.jpg

 

bqBpDiw.jpg

 

qHsYUPg.jpg

 

ytUxycY.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony samolot. Całkiem niedawno go zlepiłem w polskich barwach ,_)). Tak, że będę z przyjemnością oglądał Twój warsztat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem malowanie z zestawu, czyli będę budował replikę drugiego prototypu o numerze bocznym 43.

 

Malowaniem będziesz sugerował się układem plan i kolorami Italerki?? Czy chcesz wiernie podejść do tematu :-)

To co zaprezentowała italerka ni jak ma się do rzeczywistego malowania 2 prototypu zarówno pod względem kolorów jak i układu plam.

 

A z wnętrzem ładnie Ci idzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem malowanie z zestawu, czyli będę budował replikę drugiego prototypu o numerze bocznym 43.

 

Malowaniem będziesz sugerował się układem plan i kolorami Italerki?? Czy chcesz wiernie podejść do tematu :-)

To co zaprezentowała italerka ni jak ma się do rzeczywistego malowania 2 prototypu zarówno pod względem kolorów jak i układu plam.

 

A z wnętrzem ładnie Ci idzie

 

 

A jesteś w stanie podpowiedzieć coś w tym temacie? Jeśli posiadasz jakieś wskazówki na temat kamuflażu to proszę o pomoc:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelarstwem zaraził mnie kumpel jeszcze za czasów szkolnych, siedziało się w modelarni w piwnicy całymi miesiącami. To były czasy kiedy było ciężko zdobyć nawet jakiś porządny aerograf wiec większość modeli kleiliśmy prosto z zestawu i malowali pędzelkiem:) Teraz z tym samym kumplem reaktywowaliśmy nasza Kanciapę i powolutku zaznajamiamy się z nowinkami modelarskimi ostatniego dziesięciolecia )) Wspomniałem o tym bo jak zacząłem budowę swojej Suki 34 dołączył do mnie też Piotrek z takim samym modelem tyle, że wydany przez Zvezde. Budujemy więc dwie suku równolegle i liczę na to, że dołączy do mojej relacji ))))

 

EDBmebF.jpg

 

zdrówko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wloty powietrza z zestawu troszkę straszą

 

s9KO4bD.jpg

 

więc zostały rozbebeszone i odchudzone

 

ar8W9vK.jpg

 

KZKMPoP.jpg

 

na koniec dorobienie wyciętej części i upgrade blaszką Eduarda. wlot teraz wygląda już znośnie:)

 

XslJ7vO.jpg

 

RTjmADf.jpg

 

przed posklejaniem na stałe jeszcze przymiarka na taśmy, żeby sprawdzić jak się to bydle będzie prezentować:)

 

MHKZmiH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymiarki na "sucho" się przydały bo spasowanie skrzydło-kadłub pozostawia w tym modelu sporo do życzenia.

Przed sklejeniem powklejałem gdzieniegdzie paski polistyrenu, gdzieniegdzie przeszlifowałem żeby jak najbardziej zniwelować progi i oszczędzić sobie później roboty. Został też skrócony "odwłok" suki bo ten z zestawu był kilka milimetrów za długi.

 

KowYSAm.jpg

 

niestety bez szpachli się nie obyło

 

eyEt06Q.jpg

 

12DPvcz.jpg

 

kolejnym dość poważnym błędem zestawu jest wysokość stateczników pionowych, w zestawie są stateczniki od Su 27 w wersji dwumiejscowej a trzydziestka czwórka miała stateczniki od jedno miejscówki. dość długo kombinowałem jak ugryźć temat. czy "ukraść" stateczniki z innego modelu Su 27 czy może próbować odlewania z żywicy skopiowanych prawidłowych stateczników, w końcu jednak postanowiłem zaryzykować operacje i pociąć stateczniki z zestawu.

Nie było to proste bo chciałem jak najmniej później mięć pracy z odtwarzaniem linii podziałowych ale w końcu udało się ustalić z pomocą planów prawidłowe linie cięcia

 

Zhb0c2k.jpg

 

03IeFgz.jpg

 

8HszQyA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołany do tablicy stawiam się i ja :-) Może jak relacja będzie podwójna to i postępy również ...

Jak już Wit wspomniał wcześniej ja zdecydowałem się na model wydany przez Zvedę - z tego co wiem niedostępny poza Rosją a pozyskany przeze mnie metodami operacyjnymi.

 

UskGEWL.jpg?1

 

Plusem tego zestawu są naprawdę bogate kalki zawierające moc napisów eksploatacyjnych i kilka innych elementów (np imitację wyrzutnika flar czy metalowe elementy osłony działka), minusem natomiast słabej (wg mnie oczywiście) jakości plastik, który się rozwarstwia jak się w nim ryje linie ...

 

Tak się prezentują obie maszyny w hangarze:

 

OvfOcaW.jpg?1

 

Jak widać ja zdecydowałem się na nieco większą ingerencję w płatowiec i oddzieliłem klapy skrzydłowe oraz stateczniki poziome. Postanowiłem wykonać je jako wychylone, bo tak przeważnie ustawione są na zdjęciach maszyn na lotniskach, poza tym bardzo mi się to podoba. Stateczniki pionowe podobnie jak u Witka zostały pocięte, skrócone i posklejane na nowo - stery wklejane oddzielnie, dodatkowo zrobiłem od nowa popychacze sterów wysokości...

 

uIChfar.jpg?1

 

Ponieważ model generalnie jest dosyć mocno uproszczony więc nie zawiera (o czym jeszcze Witek nie wspominał) żadnych elementów dodatkowych w kanałach dolotowych powietrza do silników. Sam kanał po macoszemu bardzo potraktowany, sprężarek też nie ma. Wybrałem opcję z osłonami i dorobiłem je we własnym zakresie :-)

 

HivWOM2.jpg?1

w87EXjd.jpg?1

 

Tyle może w pierwszym poście - prace trwają w miarę możliwości, a tych oczywiście wiecznie za mało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci idzie !!

PS. To, że Chinole zrobili model tego pięknego samolotu w 72 za 2 i pół stówy woła o pomstę do nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto skrócić żądło i dodać kratki TG /APU/ trzeba jeszcze poprawić oszklenie.Zedrzeć stare linie . Można poprawić wózki mlg, dodać lasera miedzy wlotami a także drabinke na przedniej stójce. I chyba tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci idzie !!

PS. To, że Chinole zrobili model tego pięknego samolotu w 72 za 2 i pół stówy woła o pomstę do nieba

 

Dzięki :-) (mam nadzieję, że mówisz do mnie )

Co do modelu Trumpetera to się zgadzam - tym bardziej, że nie jest on wolny od błędów niestety :-( Dlatego cisnę tą Zvezdę.

 

Obaj z Witkiem nie mamy ciśnienia na 100% odwzorowanie oryginałów - ale w tym wypadku zestaw prosto z pudełka to wyrób modelopodobny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto skrócić żądło i dodać kratki TG /APU/ trzeba jeszcze poprawić oszklenie.Zedrzeć stare linie . Można poprawić wózki mlg, dodać lasera miedzy wlotami a także drabinke na przedniej stójce. I chyba tyle

 

Ponieważ robię model Su-34 w wersji seryjnej, a nie prototyp, który odzwierciedla mniej więcej model Italeri, więc dodałem od siebie kilka przeróbek. Między innymi zrobiłem zasobniki WRE (?) na końcach skrzydeł. Są deczko za krótkie, ale będę musiał jakoś z tym żyć - wykorzystałem do ich budowy rakiety HARM z italerowskiego zestawu F-18.Dodałem również brzechwy na górnych powierzchniach skrzydeł i te małe zaokrąglenia - dodano to później w maszynach seryjnych.

 

6WmZWtD.jpg?2

 

Samolot z nimi o wiele bardziej mi się podoba niż z belkami do podwieszenia pocisków p-p.

 

YWCBrPM.jpg?1

 

Zestawowe dysze silników pozostawiają sporo do życzenia, dlatego idę na łatwiznę i korzystam z Airesa, który przygotował ładne dysze do Su-27. Przyjąłem (nie wiem do końca czy słusznie), że samoloty pokrewne, to może i silniki też :-P Są dedykowane do modelu Trumpetera więc to oczywista oczywistość, że pasować na 100% nie mogły....

 

zQfvvHF.jpg?1

 

Ale od czego pilnik i papier w hangarze ...

 

wRngqDQ.jpg?1

 

Tyle na razie. Sorry, jeśli foty słabe, ale robione telefonem i nie na potrzeby relacji. Ale teraz aparacik mamy to i dokumentacja lepsza będzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.