Skocz do zawartości

KW2 Trumpeter 1:35


enten

Rekomendowane odpowiedzi

@enten: jeżeli chodzi o rozjaśnienia to możesz zrobić jak piszesz czyli dodać bieli albo żółci do koloru bazowego. Ale ja od dłuższego czasu staram się wybrać dwa a nawet trzy gotowe kolory z palety producenta. To z czystego lenistwa ale także z tego powodu, że jak po czasie wracam do modelu (np po tygodniu) to już nie pamiętam w jakich proporcjach rozrabiałem jaśniejszy odcień i przeważnie była kaszana. A tak miałem gotowce i miałem problem z głowy.

Ja np używałem do zieleni takiego zestawu (farbki tamiya):

XF-67 dla bazy

XF-71 dla rozjaśnień

XF-21 dla podkreślenia detalu

 

ale spokojnie można zrobić to tak

XF-67 dla bazy

XF-21 dla rozjaśnień i dla podkreślenia detalu, ewentualnie dodać kapkę bieli w miejscach gdzie wymalowywałem detal a pokrywało się to miejsce z rozjaśnieniem.

 

Odcieniem zieleni nie przejmowałem się zbytnio. Można po całej zabawie z modulacją zmienić odcień barwy za pomocą filtrów albo farb olejnych.

 

@Adamerio: WOW! Model będzie się świecić jak psu jajca XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie idzie całkiem w porząsiu.

Ale jakbyś chciał bardziej podkreślić cieniowanie paneli to sugerowałbym do tego przyjąć "jakąś" zasadę.

Pozwoliłem sobie pobazgrać po Twoim zdjęciu.

 

1. Twoje zdjęcie

2. Moja podmalówka cieniowania paneli

3. Kierunki rozpraszania światła

4. A tu taka podmalówka jak będzie to hipotetycznie wyglądać po namalowaniu dwustopniowych odprysków (jasnych i ciemnych)

 

kv_5.jpg

Ładne, fajne ale dotyczy jakiegoś malowania w nocnej scenerii rozświetlonej jupiterami pojazdów? Bo o ile w modulacji chodzi o świadomie przerysowane wydobycie światłocienia, to mimo wszystko w dziennej scenerii światło rozchodzi się od góry. Stąd kierunek jaśniej - ciemniej od dołu do góry jest dość karykaturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny link i faktycznie jasno tłumaczy meandry modelarskich szkół malowania modelu na stole z lampką Bo żadna z trzech propozycji nie ma nic wspólnego z oświetleniem światłem dziennym ale słowo "spot" dobrze oddaje ideę. Tylko na żywo ten "spot" trochę duży jest ;) A kolega niech faktycznie maluje jak mu się podoba. Sam od jakiegoś czasu używam zamiennie 1 i 2 metody z linku. Zależy od ukształtowania modelu, czy był jednolity kolorystycznie czy różnobarwny. Za to pamiętam jak parę lat temu malowałem z modulacją, to było, że to zagramaniczna herezja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.