Skocz do zawartości

TBF Avenger od HB USS Monterey 1:48


Jerry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Skończyłem. Mogę tak powiedzieć. Na początek mały rys historyczny z Wikipedi.

USS "Monterey" pierwotnie miał być lekkim krążownikiem typu Cleveland USS "Dayton" (CL-78) jednak w połowie marca 1942 roku stocznia w Camden otrzymała zlecenie na przebudowę krążownika na lotniskowiec. 31 marca 1942 roku zmieniono nazwę okrętu na "Monterey". Pierwszym dowódcą jednostki był komandor Lestor T. Hundt. Po wcieleniu do służby 17 czerwca 1943 roku okręt udał się na Pacyfik. 19 listopada lotniskowiec przybył na Wyspy Gilberta, wziął udział w ostatniej fazie walk o Makin. Następnie 25 grudnia 1943 roku, wchodząc w skład Grupy Bojowej 37.2 brał udział w ataku na Kavieng, do 8 lutego 1944 roku wspierał lądowanie na Kwajalein i Eniwetok. Między lutym i lipcem 1944 roku będąc w składzie Task Force 58 uczestniczył w rajdzie na Karoliny, Mariany, Nową Gwineę i wyspy Bonin. Podczas tych akcji samoloty z lotniskowca brały udział bitwie na Morzu Filipińskim. W lipcu okręt popłynął do Pearl Harbor na przegląd techniczny. 29 sierpnia wypłynął w kierunku Filipin. 3 września atakował cele na wyspie Wake a następnie wchodząc w skład Task Group 38, samoloty z okrętu brały udział w atakach na cele na południowych Filipinach i Wyspach Riukiu. Październik i grudzień 1944 roku "Monterey" spędził na Filipinach biorąc udział we wspieraniu lądowania piechoty morskiej na Leyte i Mindoro. Lotniskowiec miał szczęście podczas walk i nie został uszkodzony jednak to nie akcję bojowe miały przynieść największe straty. 18 grudnia 1944 roku "Monterey" razem z całą resztą floty admirała Halseya znalazł się na drodze tajfunu Cobra, który z prędkością 220 km/h uderzył na siły Task Group 38.

Na pokładzie miotanego przez fale lotniskowca zaczęły urywać się liny zabezpieczające samoloty, które wpadając na siebie dziurawiły zbiorniki paliwa. Na okręcie wybuchł pożar, który zniszczył 18 samolotów. Z pożarami na okręcie walczyła między innymi grupa przeciwpożarowa dowodzona przez przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Geralda Forda, który służył na lotniskowcu jako oficer artylerii i asystent nawigatora. Tego dnia, bez jednego wystrzału flota straciła 146 samolotów, trzy okręty i około ośmiuset marynarzy. W celu dokonania napraw "Monterey" udał się do stoczni Bremerton, do której przybył w styczniu 1945 roku. Po niezbędnych naprawach, w kwietniu lotniskowiec powrócił na ocean i dołączył do Task Group 58. W dniach od 9 maja do 1 czerwca 1945 roku wspierał lądowanie na Okinawie. Samoloty z lotniskowca dokonywały uderzeń na Wyspy Nansei i Kiusiu. Będąc w ramach Task Group 38 samoloty z lotniskowca w dniach od 1 lipca do 15 sierpnia atakowały cele na Honsiu i Hokkaido. Po zakończeniu wojny lotniskowiec zabrał 7 września 1945 roku z Tokio powracających do domu żołnierzy, z którymi przybył do Nowego Jorku 17 października. W ramach operacji "Magic Carpet" okręt wykonał kilka rejsów pomiędzy Neapolem a Norfolk w Wirginii. 11 lutego 1947 roku lotniskowiec został wycofany ze służby i przeniesiony do Atlantyckiej Floty Rezerwowej. Jednak już 15 września 1950 roku okręt został przywrócony do aktywnej służby. W ramach przeglądu technicznego wyłączono z eksploatacji dwa kotły, zmniejszając tym samym prędkość maksymalną jednostki do 20 węzłów. 3 stycznia 1951 roku "Monterey" opuścił Norfolk i popłynął do Pensacoli na Florydzie gdzie został wcielony do Dowództwa Szkolenia Morskiego (Naval Training Command), w którym służył przez kolejne cztery lata. W dniach 1 - 11 października 1954 roku okręt brał udział w akcji ratowania ofiar powodzi w Hondurasie. 9 czerwca 1955 roku "Monterey" opuścił Florydę i powrócił do Filadelfii wracając tym samym do Atlantyckiej Floty Rezerwowej. 16 stycznia 1956 roku ponownie wycofany ze służby, 15 maja 1959 roku przeklasyfikowany na pomocniczy transportowiec lotniczy (AVT-2). 1 czerwca 1970 roku ostatecznie skreślony z listy floty i sprzedany na złom.

 

Okręt za swoją służbę podczas II wojny światowej został udekorowany jedenastoma odznaczeniami Battle Star.

 

Teraz coś o modelu:

 

Tak. Model powstawał ponad rok. Z małymi przerwami. Spasowanie oceniam na dobre z plusem. Najgorszym momentem w modelu HB są skrzydła na łączeniu składania. Tam trzeba poświęcić duuużo pracy. Elementy są ostre. Wyraźne. w połączeniu z blachami wychodzi bajka. Plastik jako materiał. Hmmm wadliwy. Pod wpływem kleju tamki miał tendencje do rozwarstwiania. Masa śladów po wypychaczach.

Do budowy modelu użyłem wszystkich możliwych dodatków od Edka. Przedział silnikowy w oparciu o rysunki zdjęcia itd to ponad dosłownie kilkaset elementów blach skraczu i innych dupereli.

Fotografem dobrym nie jestem. Studia do robienia zdjęć też nie posiadam. Wszystkie zdjęcia zamieszczam bez obróbki. Jednak oddaje w wasze ręce moją skromną pracę, a raczej moje wypociny które oparłem na 7 książkach, planach oraz zdjęciach. Kocham tę maszynę. Dla mnie jako samolot jest bardzo urokliwy i stu procentowo morski. Oddałem mu serce.

 

Teraz oceniajcie.

 

4z0M5gl.jpg

ffZw9wu.jpg

GwBzO4C.jpg

8nt4Lxf.jpg

tc7E6Up.jpg

XzL9o3c.jpg

OSdY0wN.jpg

sEjblIQ.jpg

o5dTCnR.jpg

bjsgVee.jpg

3OhIR6q.jpg

aWLctZ5.jpg

NDDeUxb.jpg

oKh9Wlh.jpg

AXtg83K.jpg

cavC6aE.jpg

G5yd8NI.jpg

vTRvcRZ.jpg

acSxx6y.jpg

U4Ht7dN.jpg

BmFsPbs.jpg

iaWNsFO.jpg

QP7g6QD.jpg

amxcTRe.jpg

qwVUEw1.jpg

oT3rAo6.jpg

8wDXHhn.jpg

MvVYexd.jpg

UcyN10N.jpg

hLnq6yJ.jpg

cm1jYTi.jpg

lGah9rN.jpg

5x9vfN1.jpg

ACkZgtU.jpg

3dwT6ck.jpg

M3TylPW.jpg

 

Pozdrawiam Serdecznie

Jerry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że włożyłeś serce w ten model. Relację śledziłem w wielką uwagą, podziwiając kunszt i precyzję wykonania, zwłaszcza malowanie przypadło mi do gustu. Efekt końcowy robi wrażenie. Super model bardzo ładnego samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej, model to kawał dobrej roboty. Ale po powtórnym rzuceniu okiem, niestety zobaczyłem sprzeczności w konfiguracji.

1. Model posiada pootwierane osłony i wzierniki inspekcyjne. Zajefajnie zrobione, naprawdę pierwsza klasa. Ale to oznacza, że samolot przechodzi jakieś prace, przegląd okresowy lub inne zabiegi. Czyli samolot nie był w stanie lotnym lub jak to się fachowiej nazywa "sprawny" (znaczy się gotowy do lotu).

2. Podwieszone uzbrojenie sugeruje, że zaraz wystartuje, znaczy się, że samolot jest sprawny i można nim lecieć w każdej chwili, ale patrz punkt 1.

 

W wojnie lotniskowców na pacyfiku, nauczono się, że samoloty uzbraja się tuż przed startem. Kilka lotniskowców zarówno spod gwiaździsto-pasiastej bandery jak i spod bandery wschodzącego słońca spoczęło na dnie, z powodu palących się po ataku wroga, uzbrojonych w bomby i torpedy, własnych samolotów przygotowywanych do misji.

 

 

Pomimo powyższego, model mi się bardzo podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje ! Modelarstwo ma swoje prawa ! otwarte wzierniki i podwieszone uzbrojenie jakoś nie boli !

Myślę że to jeden z najlepszych modeli jaki ostatnio widziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujdzie jak na szybki weekendowy ulepek.

 

A tak na serio to świetnie, mimo, iż samoloty o napędzie śmigłowym to nie moja bajka, to w kwestii warsztatu model jest świetny. Bardzo fajny opis na początku i sporo zdjęć, chociaż te z lampą błyskową zbyt mocno spłaszczają obraz.

Sam Avenger jest dla mnie interesujacy, bo takie właśnie samoloty brały udział w Flight 19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj były 2 sesje. Jedna u fotografa. Czekam na obróbke zdjęć. Druga była w plenerze, i właśnie te drugą pokazuje.

Jak tylko obrobią zdjęcia wrzucę następne.

 

w0cnlUe.jpg

Oh20AgR.jpg

jqi2AEn.jpg

eO2aei0.jpg

RqRn5Fn.jpg

eh5e8rp.jpg

d2oDaQg.jpg

q8fs4TV.jpg

H3fvFqQ.jpg

ryK7ICR.jpg

TkLdtRI.jpg

XlIq8Kl.jpg

5Nlhbwj.jpg

fMt9iZg.jpg

wSfgBkD.jpg

GGR7jwA.jpg

R71j2ze.jpg

yHcTBhE.jpg

qOMd3MK.jpg

kBzHdqW.jpg

N1rJSBt.jpg

pQf6K2q.jpg

0T0PJrQ.jpg

8gRVAg2.jpg

WCVtWhq.jpg

2n0cpsF.jpg

THeaGO7.jpg

Tj3JJik.jpg

ORnTEx0.jpg

E5v9NQX.jpg

35yFQ79.jpg

yZK6bzF.jpg

t1EkxkI.jpg

dBtfSp7.jpg

0ZnrJ9s.jpg

DYghSS6.jpg

9ElZa5I.jpg

 

Czekam teraz na odbiór studyjnych fot i więcej już nie będę

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zdjęcia. Robione Nikkonem D700

Zaznaczam że specem nie jestem. Wszelkie mankamenty można wypisać. Będe wiedział na przyszłość. Chyba wyszły ciut za jasne. Ale nie wiem czym to poprawić bo posiadam zdjęcia też nie obrobione. W każdym razie pretensje do fotografa nie do mnie

 

Ale proszę. Wrzucam. Zgodnie z obietnicą.Więcej fot nie będzie.

 

P4y3GcT.jpg

OhdaEw9.jpg

HLMXPd3.jpg

J4Y76lI.jpg

r3Fc85P.jpg

EWJuNKz.jpg

JT3HHeQ.jpg

sGCxOGI.jpg

mmp9r4V.jpg

AbbHWKG.jpg

ELC8kLY.jpg

c2k3MgH.jpg

0VLqs5w.jpg

hk8NhIp.jpg

IvTc818.jpg

WBhrYek.jpg

TyROHYL.jpg

QkVLHaj.jpg

XXwI9MM.jpg

 

8mzMhIS.jpg

 

Dziękuję wszystkim którzy byli ze mną przez czas Budowy

pozdrawiam

Jerry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba Twoja praca - pomimo sporej ilości zdjęć mam nadzieję że zobaczę go na jakiejś wystawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.