Skocz do zawartości

SU-100 Unimodels 1/72


marskan

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_1414.JPG

 

Rozpoczynam budowę SU-100 w 1/72. Początkowo planowałem model Zvezdy, ale trafił mi się okazyjnie Unimodels. Już widać, że będzie wymagał więcej pracy od Zvezdy, bo są nadlewki i jamy skurczowe.

 

Dziś go sobie obejrzałem i poszukałem trochę zdjęć.

Żeby nie było, że nic nie zrobiłem to skleiłem wannę i na dziś niestety tylko tyle.

 

IMG_1412.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie powiem, całkiem przyjemnie składa się model firmy Unimodels, choć pewnie w porównaniu do Zwezdy wymaga więcej samodzielnych decyzji bo np.nie ma nawierconych otworów do spasowania elementów. W każdym razie wszystko ładnie pasuje, a początkowo oceniłem go zbyt surowo, bo jama skurczowa była tylko w jednym elemencie, który z resztą w tym modelu nie jest wykorzystywany.

Jest już bryła i skleiłem gąsienice. Dorobiłem też spawy w kilku miejscach, ale chyba jeszcze nie wszędzie gdzie być powinny i strukturę odlewu.

 

IMG_1450.JPG

 

IMG_1453.JPG

 

W trakcie przymiarki osłon wydechu, jedna z osłon wystrzeliła mi z pęsety gdzieś chyba w kosmos. Mimo przeszukania całego pokoju nie udało mi się jej znaleźć, więc doszła dodatkowa robota z dorobieniem zapasowej osłony.

 

IMG_1451.JPG

 

IMG_1452.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna być ciekawie. Jako notoryczny sklejacz T-34 i pochodnych od UM zwrócę uwagę na jedno paskudne miejsce tych modeli - połączenie góry kadłuba z dołem od tyłu. Żeby tu uzyskać równe połączenie a jednocześnie nie zlikwidować głów śrub łączących trzeba mieć super ręce. Mnie ratuje maskowanie brudem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Jako notoryczny sklejacz T-34 i pochodnych od UM zwrócę uwagę na jedno paskudne miejsce tych modeli - połączenie góry kadłuba z dołem od tyłu. Żeby tu uzyskać równe połączenie a jednocześnie nie zlikwidować głów śrub łączących trzeba mieć super ręce. Mnie ratuje maskowanie brudem...

To prawda. Gdyby chcieć idealnie zaszpachlować i wyrównać to śruby znikną. Tak w ogóle gdyby robić to zgodnie z instrukcją to powstałyby duże nierówności i szczeliny przy górnej części kadłuba, a dół byłby całkiem znośny. Ponieważ wkleiłem odwrotnie, najpierw do górnej i do niej równałem to nierówności wyszły mi od spodu, ale tam już mogłem szlifować. Wygląda to teraz tak:

 

IMG_1466.JPG

 

Wczoraj dorobiłem dodatkowe zaczepy, wyszły chyba trochę nie w tej skali, ale jak będą zielone to może nie beda się tak rzucały w oczy. Na jakim zdjęciu widziałem włożone elementy gąsienic za uchwyt przy wieży i tak w moim modelu postanowiłem zrobić.

 

IMG_1469.JPG

 

Dopiero na zdjęcia dostrzegam własne niedoróbki. A wydawało mi się, że tak go dopieściłem...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podglądam i zerkam. Może w końcu pod wpływem tego warsztatu zmuszę się do skończenia swojego "100 Su-chara:

 

Uchwyty na gąsienice powinny być odrobinę delikatniejsze, ja wybrnąłem z tematu w ten sposób:

 

SfU6JJn.jpg?1

 

(Su-85 UM)

 

Szkoda że zostawiłeś zestawową lufę, można było się pokusić o wstawienie metalowej z RB (3,69 zł)

 

A tylną płytę da się dopasować:

 

O11l5f1.jpg?1

 

Czekam na efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
jerzype: Ten układ jezdny jest naprawdę męczący...zwłaszcza gąski...Chyba wolałbym zvezde bo znacznie łatwiejsza w budowie...ale góra tutaj fajniejsza chyba. Jakie malowanie planujesz?

Pewnie Zvezda łatwiejsza, ale chciałem sprawdzić jakość modeli firmy Unimodels, bo mają duży i ciekawy wybór. Jestem zadowolony, biorąc pod uwagę cenę, jakość tworzyła i detale - to fajny model, a układ jezdny składa się całkiem przyjemnie - dużo fajniej niż w niedawno skończonym Elephancie. Na pewno nie jest to mój ostatni model Unimodels.

Jeśli chodzi o malowanie, to myślałem o klasycznym malowaniu, czyli rosyjska zieleń - trochę wypłowiała i odbarwiona, a na to zimowy kamo - już nieco spłukany - taki wczesno-wiosenny. Oparłem się trochę na tym zdjęciu, dlatego też nie montowałem osłon gąsienic z przodu. Malowanie zimowe, to coś czego jeszcze nie robiłem i jest okazja coś spieprzyć dokumentnie

 

berlin.jpg

 

abtb: Szkoda że zostawiłeś zestawową lufę, można było się pokusić o wstawienie metalowej z RB (3,69 zł)

A tylną płytę da się dopasować

Z lufą to faktycznie szkoda, że tak wyszło - ale jakoś nie przyszło mi do głowy, że do takich maluchów robi się lufy. Przy kolejnych czołgach będę sprawdzał - bo to przecież nie ostatni.

Przyznaję, że pięknie spasowałeś tył i w ogóle ładnie zrobiony ten Twój SU. Trzeba czasem zobaczyć, że można lepiej - nic bardziej człowieka nie mobilizuje.

Jak zrobiłeś pasy mocujące ogniwa ? Jestem pod wrażeniem !

Przy tym co pokazałeś to, to co ja jak zrobiłem to jakieś modelarskie kalectwo, ale chyba na razie nie stać mnie na więcej w tej skali.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lufą to faktycznie szkoda, że tak wyszło

 

Ano szkoda, ale nauczka na przyszłość

 

NWhlxLj.jpg

 

oczywiście do innych Um lufy też są:

 

z5tTpKx.jpg

 

Jak zrobiłeś pasy mocujące ogniwa ? Jestem pod wrażeniem !

 

Taśma Dragona cięta na paski o szer 1mm plus klamerki z drutu aluminiowego. Dwa ogniwa składasz razem (bez grzebienia i z grzebieniem), owijasz pomalowaną taśmą i w trakcie owijania zakładasz klamerkę i włala jak mawiają francuskie projektanta

 

Tak po prawdzie to powinieneś te uchwyty wywalić, w oryginale są to takie "c" naspawane na kadłub i błotnik i odgięte odrobinę. mocowało się do nich skórzane pasy które po prostu zapinało się po ułożeniu ogniw. W "72" to naprawdę mały element, tak na oko jakieś 2x1,5mm i wykonane z drutu 0,1/0,2mm.

 

A co spasowania tylnej płyty:

 

wfytoiB.jpg

 

(Su 100 Um)

 

w ogóle ładnie zrobiony ten Twój SU.

 

Do pancerki to jam dwie lewe ręce z czego jedna w gipsie

 

czyli rosyjska zieleń - trochę wypłowiała i odbarwiona, a na to zimowy kamo

 

W18udpY.jpg

 

Inne Su-chary do obejrzenia w Galerii pt "Takie sobie Su-chary" oraz "Su 122 Aer Moldowa"

 

Czy jakoś tak

 

I już nie zaśmiecam wątku.

 

Życzę powodzenia w budowie i czekam na efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abtb: I już nie zaśmiecam wątku.

Wątku nie zaśmiecasz, przeciwnie - bardzo go wzbogaciłeś. Dzięki za zdjęcia i rady.

Fajny ten Twój SU-85, też mam go w planach. Ze zdjęć widzę, że miałeś u siebie prawdziwą linię produkcyjną sowieckich maszyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już nie zaśmiecam wątku.

 

Obiecałem ale niestety "pękłem"

 

Zapodaję fotkę na której doskonale widać położenie uchwytów do mocowania zapasowych ogniw na bocznym pancerzu wieży (6 szt):

 

bXbt4Rr.jpg

 

Warto też zwrócić uwagę na smaczek jakim są koła jezdne (chyba od T-54/55)

 

Ze zdjęć widzę, że miałeś u siebie prawdziwą linię produkcyjną sowieckich maszyn

 

Coś się tam ulepiło

 

f5iQ3r1.jpg

 

Su 100 i Su 85M w "drodze" i może w tym roku dołączą do kolekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się tam ulepiło

Fajne "coś tam"

 

Ja znalazłem coś takiego. Wiem, że powinienem podać link, ale nie pamiętam gdzie je znalazłem, a zdjęcie zapisałem na u siebie na dysku.

Tak, czy inaczej zrobiłem je zbyt grube.

S11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor to trochę eksperyment. Doświadczenie ze wcześniejsze stosowania filtrów i łoszowania pokazało mi, że nałożone barwy podkładowe raczej ciemnieją po tych operacjach. Z tego powodu pomalowałem go nieco jaśniej niż docelowo zakładam, że ma być.

IMG_1597.JPG

IMG_1599.JPG

IMG_1600.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniej! Powalcz jeszcze troszkę z blaszaną siatką nad żaluzjami - miejscami odrobinę odstaje od plastiku. To dość trudny do idealnego wygięcia element, proponuję szpachlówkę w płynie w szczeliny między nim a plastikiem. Zalane farbą otwory w blaszce proponuję przetkać grubą igłą. Ja blaszkę maluję i przetykam w niej otwory przed przyklejeniem, teraz może być trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniej! Powalcz jeszcze troszkę z blaszaną siatką nad żaluzjami - miejscami odrobinę odstaje od plastiku. To dość trudny do idealnego wygięcia element, proponuję szpachlówkę w płynie w szczeliny między nim a plastikiem. Zalane farbą otwory w blaszce proponuję przetkać grubą igłą. Ja blaszkę maluję i przetykam w niej otwory przed przyklejeniem, teraz może być trudniej.

Dzięki, popracuję nad tym. Popełniłem błąd - gdybym wyciął otwór pod siatką przed jej przyklejeniem to nawet po malowaniu prawdopodobnie nie zatkałbym otworów. Teraz patent z igłą pewnie będzie jakimś rozwiązaniem problemu.

 

Po tym kolorze plastiku to nie kupiłbym modelu. Patrząc na sam plastik to sie rzygać chce już wolałbym kupic z innej firmy

Hm... decydując o zakupie zwracam uwagę na inne walory modelu, ale rozumiem, że taki jak ten może Ci się nie podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kamo zimowe z odpryskami, które zrobiłem było zaplanowane, ale wiedziałem że może się nie udać - bo to technika, której nie opanowałem. Delikatnie mówiąc nie jest to efekt, który chciałem uzyskać i ogólnie mówiąc jestem niezadowolony, a model mi się nie podoba. Ponieważ jednak zdecydowałem się na prowadzić warsztat na forum wstawiam zdjęcia mojej porażki. Model oczywiście dokończę wstawiając zdjęcia, ale chyba w galerii to już go nie wystawię.

Tak to teraz wygląda:

 

IMG_2027.JPG

 

IMG_2044.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj z lamentem. Weź go zabezpiecz lakierem matowym I daj na to biały filtr z farby olejnej. Zobacz efekt I najwyżej jeszcze raz. To powinno zniwelować taka różnicę w kolorystyce, ale nie zakryć zieleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.