Skocz do zawartości

Polski Sherman IIA


jacus1944

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

 

Po raz pierwszy będę dokumentował warsztat z budowy czołgu, zresztą w zasadzie 4 w moim życiu:-) Po raz pierwszy Sherman i to Polski, bo inaczej być nie mogło. Sherman IIA, bo kadłub odlewany po prostu mi się podoba.

Do budowy użyję modelu Sherman M4A1 76(W) Dragona, zestaw Abera 35032, lufa M1A1C od Defmodel i gąsienice albo plastiki Bronco albo Friulmodel ATL48-, bo będę się wzorować na zdjęciu tego pojazdu, który wedlug źródła pochodził z 10 BKPanc.

a75a013567816a6amed.jpg

Po przeczytaniu kilku wątków z budowy polskich Shermanow IIA wiem, że góra kadłuba nie jest dobrze odwzorowana, jednak pokuszę się o poprawki w postaci spiłowania pancerza pomiędzy włazami, a także po bokach włazów od strony zewnętrznej aby nadać mu kształt bliższy oryginałowi. Mam natomiast pytanie odnośnie osłony transmisji, która również ma być niedokładna w modelu Dragona, a w modelu Italeri ma być bardzo dobrze odwzorowana.

Spasowałem kadłub z osłoną transmisji i śrubami mocującymi taśmą dwustronną i wygląda mniej więcej tak...

c83967e7cb62ee38med.jpg

a sama osłona wygląda tak

f529914c49afd4cbmed.jpg

Pomijając luzy wynikające ze spasowania elementów taśmą w mojej ocenie wygląda to bardzo podobnie do Italeri, które ma być w tej materii dużo dokładniejsze od Dragona. Będę wdzięczny za ocenę tych części i ich zgodności z oryginałem.

Mam pytanie odnośnie zdjęcia, na burcie czołgu widać przyspawane gąsienice T62?

Podsumowując zaczynam gruby projekt, w którym będę potrzebować wielu rad i w związku z tym liczę na Waszą pomoc:-)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Po przeczytaniu kilku wątków z budowy polskich MK IIA wiem

Nie istniał czołg MK IIA - ten czołg w brytyjskiej nomenklaturze to Sherman IIA

 

będę się wzorować na zdjęciu tego pojazdu, który w zależności od źródła pochodził z 10 BKPanc. lub 2 PP.

2 Pułk Pancerny wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej (od 25.02.1942 do 15.06.1947) a zapis 2 PP sugeruje raczej 2 pułk piechoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o Twoich rozterkach z przekłądnią w modelu Dragona...

Po pierwsze - zrób zdjęcie bocznych ścianek (tych na których są przekładnie) bo już nie pamiętam jak wyglądało to w tym modelu, a chciałbym zobaczyć któa to wersja dragona

Po drugie - Dragon dał ciała i w wypuszczanych po kolei modelach shermanów raz skracał, raz wydłużał przekładnię. Konkretnie mają problem z odległością pomiędzy przodem spodu wanny a przodem kadłuba. Na zdjęciu które pokazałeś widać, że listwa ze śrubami mocująca przekładnię od góry jest nienaturalnie długa. (w innych modelach jest nienaturalnie krótka)

Stąd powszechna opinia, że model Italeri ma poprawne kształty osłony przekładni, oraz poprawną geometrię przodu kadłuba.

Czy masz jakiś inny model shermana - ale "dobry" czyli np. z Tasca / Asuka ? Jesli tak to możesz sobie pomierzyć geometrię (położenie wanny względem kadłuba) i spróbować korygować błędy dragona.

... jednak pokuszę się o poprawki w postaci spiłowania pancerza pomiędzy włazami, a także po bokach włazów od strony zewnętrznej aby nadać mu kształt bliższy oryginałowi...

Dużo roboty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobra decyzja

 

Idealna kombinacja przy tych zestawach to wanna i podwozie dragona (ale spozycjonowana względem góry kadłuba jak w italeri), góra kadłuba italeri (z drobiazgami od dragona i z blaszek) , wieża oczywiście dragon.

 

Model Italeri jako znacznie starszy ma nieco gorsze szczegóły kadłuba np. włazów czy płyty nadsilnikowej - za to jest w tych szczegółach poprawny merytorycznie, np "piramidka" we wlocie powietrza do silnika zamiast płaskiej siatki u dragona. Jak się czujesz na siłach to "wymiksuj" jakoś te kadłuby.

 

Twój zestaw startowy to ten -> https://www.mojehobby.pl/products/M4A1-76-W.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie odnośnie zdjęcia, na burcie czołgu widać przyspawane gąsienice T62?

 

Z tego zdjęcia, nie da rady ustalić jakie są to konkretnie gąsienice.

Mogą być to T62 jak i również dobrze mogą to być, gąsienice typu T54E1 lub T54E2.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, odszukałem lepszej jakości zdjęcie tegoż Shermana i faktycznie widać kropki na ogniwach.

Czyli T62, przy okazji, ogniwa od Pantery które są przyspawane do boku wieży, to późny typ.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Bronco. W zestawie masz kalki z opisami i drugi typ skrzynek które wykorzystasz jako jakieś "bambetle".

W zestawie PanzerArt masz więcej skrzynek - ale ja bym wybrał (i zresztą już dawno kupiłem) Bronco.

 

Ewentualnie upoluj na allegro - czasami ktoś sprzedaje jakieś "klony" w zestawach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już dwa Shermany:-) także piłowanie dragonowskiego kadłuba i tak mnie nie ominie i mam plan by był taki jak w Italeri.

Panowie pytanie trochę z innej beczki, a trochę w temacie, są jakieś dobre zdjecia Humberów z 1 Dywizji Pancernej z Holandii i Niemiec?

Znalazłem tylko coś takiego...

696a6e29bef04263med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zrobiłem co mogłem, tak już chyba zostanie. Kadłub Dragona zmiksuję z pozostałymi częściami Italeri i może powstanie drugi Sherman. Niedługo zacznę warsztat właściwy z wanną, podwoziem i wieżą Dragona oraz górą kadłuba i osłona transmisji od Italeri.

6600a3962fc64202med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie trochę z innej beczki, a trochę w temacie, są jakieś dobre zdjecia Humberów z 1 Dywizji Pancernej z Holandii i Niemiec?

 

Trochę zdjęć znajdziesz w publikacji Od Acormy do Zwycięzcy w cz.8 i w cz.9

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 3d też nie ma prześwitów...

Tylna ścianka jest pełna. Tyle że przednia jest dobra.

 

Jak z prześwitami to tylko z blaszki - ale piekielnie trudno się to składa.

 

EDIT -> tutaj masz blaszkowy deflektor -> http://www.voyagermodel.com/productdetails.asp?itemid=PE35446

A i reszta blaszki się przyda do późnego M4A1

 

Ewentualnie na stronie DEF Model znajdź zestaw nr DM35028 - "IDF M51 Initial Type Conversion set (for Tamiya 1/35)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.