Skocz do zawartości

F-16C Block 50 - Tamiya plus kooperanci - 1:72


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Zasadniczo nie miałem specjalnie eFa w planach, ale niekiedy decyduje impuls. Na zeszłorocznym Paprykarzu przeglądałem sobie kalki ModelMakera i zauroczyło mnie połączenie jednego z fajniejszych kamo jakim jest Aegean Ghost z okolicznościowym czerwono-czarnym ogonem. Kalki kupiłem, potem zostało nabyć zestaw i wsparcie.

Baza to Tamiya.

Koopernaci:

ModelMaker - kalkomanie;

Big Sin od Eduarda - różne dodatki typu hamulce, dysza, fotel, blaszki;

Master - Pitot, AOA i odgromniki;

Rob Taurus - osłona kabiny (ale to z uwagi na wypadek w postaci szkaradnego pęknięcia w osłonie zestawowej);

ja sam - korekta nasady statecznika do wersji greckiej, pakunek spadochronu, drabinka, światła i parę innych drobiazgów.

Malowany głównie Gunze H. Eksploatacja - wielorakie techniki i środki.

Starłem się zwrócić pilną uwagę na logiczne i zgodne z oryginałem zastosowanie technik malarskich i brudzących w odniesieniu do fotek tegoż samolotu (076), do których udało mi się dotrzeć.

Jak wyszło - poniżej:

 

zOzSTJ3h.jpg

 

wk24cPLh.jpg

 

8s9qq0Qh.jpg

 

q5OqHQph.jpg

 

dx5d6Shh.jpg

 

kjUgYNwh.jpg

 

XD1Vfkdh.jpg

 

aEgr10Uh.jpg

 

khE7N9vh.jpg

 

j4Ckkuah.jpg

 

Model jest na stałe zamocowany na podstawce o takiej:

 

Ys5ykxhh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny model, świetnie pomalowany i subtelnie, nienachalnie pobrudzony.

Cukiereczek.

Dodam też że swoje robi greckie kamo, jedno z najładniejszych jakie noszą F-16.

Szkoda tyko że nie robiłeś warsztatu tego modelu, sporo można by się pewnie nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obczaiłem na żywo i zwróciła moja uwagę na stole w Łasku kilka razy do niej podchodziłem zastanawiałem się kto zrobił tak piękna F-16 dopiero przy wręczaniu wyróżnień się dowiedziałem ;) Masz dwie moje foty z konkursu jeszcze raz gratuluje wyróżnienia i miło było Cie poznać na żywo

 

vAnAMbl.jpg

 

Rsx4Bsm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od siebie dodam inne pytanie: czy są do kupienia jakieś inne kalkomanie do greckich F-16, zarówno w 72 jak i 48?

No od kilku dni szukam i praktycznie niczego nie znalazłem, poza tym ModelMakerem.

A te które autor użył w tym modelu są, delikatnie mówiąc, niezbyt ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przychylne oceny

 

Odpowiedzi na poruszone zagadnienia:

 

- eF w Łasku otrzymał nagrodę Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego "Pod But" oraz nagrodę Dowódcy 32 BLT, za które jeszcze raz dziękuję;

- Solo - nie szukałem innych kalkomanii, bo te mi odpowiadały. Wyjaśnij o co chodzi z ich nieciekawością..? Aha - wszystko wskazuje na to, że ModelMaker w niedalekiej przyszłości powinien wydać kalki do Zeusa - także może to?;

-bazylms - to w sumie efekt kilku zabiegów. Już na etapie kładzenia kolorów kamo model miał przygotowany preshading, tak aby podkreślić zidentyfikowane brudne miejsca na samolocie. Później część z paneli podlegała punktowemu rozjaśnianiu. Do tego cały kamuflaż poddałem temu co zwie się biedronką, ale tylko z białej farby. Konkretne plamy powstały tak: albo mocno rozcieńczony bezbarwny olej z kroplą szarości nakładany pędzlem (tam gdzie chciałem ostrych granic), albo tapowany patyczkiem do uszu gotowiec (Starship Straking lub Engine Grime), albo pigmenty, albo wreszcie kombinacja tych technik. Chociaż cała procedura w ogóle była bardziej rozbudowana

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To malowanie które zrobiłeś ma dość tandetnie pomalowane stateczniki - jakośtak mi nie pasują, szczególnie do Twojego pięknego malowania.

O tych kalkomaniach do Zeusa to wiem, nawet chyba można je już kupić, bo gdzieś je chyba widziałem, ale to jest jeszcze gorsze, bo model trzeba tym okleić, zamiast malować i wygląda tandetnie (ja w ogóle nie bardzo lubię tzw. okazjonalne malowania).

Szukam najchętniej prostych kalkomanii do operacyjnych F-16C, coś w tym rodzaju:

 

500_005.jpg?m=1371919285

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ok, Solo, rozumiem. No to już jest kwestia gustu. Ja przyznaję, że pewnie bym w ogóle 16-tki nie rozważał, gdybym się nie natknął na te kalki. Też nie leżą mi malowania okolicznościowe, ale akurat w tym wypadku uznałem to połączenie za idealne i co więcej - porównując do wielu "okolicznościowców" - wydał mi się ten ogon bardzo wysmakowany.

Nie zmienia to innej sprawy - 076 z tym ogonem należy do relatywnie czystych "greków". Entuzjaści brudzeń winni szukać innych greckich eFów - pole do szaleństw malarskich bez wymyślania i ściemniania jest tam bardzo duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala 1/72 to nie mój rejon. F-16 to nie mój gust. Ale ten model zasługuje na pozytywny komentarz. Nie do końca podobają mi się okolicznościowce, głównie ze względu na częsty brak uzbrojenia, tutaj uzbrojenie jest, a malowanie nie jest nachalne. Warsztatowo - nie pogadam, za mało się znam. Powiem tylko, że galerię miło się ogląda, za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie dziękuję za opinie

 

Problem w tym że nie ma żadnych kalkomanii do takich Greków.

 

Solo - "ajabym" tu specjalnie problemu nie widział. Jak się zaopatrzysz w kalki MM to co Ci zostaje? Prostokąt na ogonie do wymalowania. Szare cyfry numeru spokojnie do znalezienia w zapasach. Reszta jest. Tym bardziej że da się znaleźć foty "brudasów" bez godeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.