Skocz do zawartości

Heller La Sirene 1:150 - prośba o pomoc


Darkly_C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Panowie jakiś czas temu zacząłem pracę przy modelu żaglowca Heller La Sirene. Jest to mój pierwszy tak duży i skomplikowany model. Stąd pytanie, jak mam rozumieć oznaczenia dotyczące olinowania na ponizszym screenie? Na pierwszwszej stronie planów średnica liny to 0,3 mm ale już na następnej oznaczona jest ona jako 0,9 mm. To jaką w końcu mam tam zastosować? Serdecznie proszę o podpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

9e79df1419b27276.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Użyj linki o grubości 0,3 mm. Jak przejrzałem instrukcje, to te liny to fały fokrei i grotrei. A ponieważ to olinowanie ruchome to nić w kolorze liny konopnej np. ecri (BYLE NIE BIAŁY)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Panowie, kolejna prośba o radę. Dłubię sobie przy modelu a że jest to mój debiut decyduje się na pewne uproszczenia. Dla tego właśnie działa nie mają olinowania. Teraz jednak gdy już je pomalowałem i przykleiłem(!) zaczynam się zastanawiać czy jednak nie wygląda to "łyso".

 

Jak myślicie czy jest szansa na tym etapie prac zastosować jakieś proste olinowanie? Ew. jak miałoby ono wyglądać i w jaki sposób je zamontować?

 

Pozdrawiam

20180913_133226.jpg

20180902_183254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jacocapone bardzo fajna sugestia, skorzystam z niej. Pytanie tylko jak poprowadzić tą line. Bardziej opcja nr 1 czy 2?

 

20180924_150850.jpg

 

+ Pytanie jeszcze w jaki sposób mocować "koluszka" pod line.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacocapone bardzo fajna sugestia, skorzystam z niej. Pytanie tylko jak poprowadzić tą line. Bardziej opcja nr 1 czy 2?

20180924_150850.jpg

Tylko opcja 2-ga! Każde działo było mocowane do burty osobno

 

+ Pytanie jeszcze w jaki sposób mocować "koluszka" pod line.

"koluszka" to ... ?

 

========

 

EDIT: Jeżeli "koluszka" to kółka przymocowane do burt, przez które przechodzą liny to po prostu zrób liny z pętlami na końcu, w te wetknij kóła z metalu i te przyklej na styk do burt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie do końca jest dla mnie przejrzyste to zdjęcie i nie wiem dokładnie co widzę - wiem jak to brzmi, bądźcie cierpliwi ;)

 

Czy wózek ma być przywiązany osobno a działo osobno tak jak rozryswoalem to na szybko poniżej?

20180924_201252.png

 

Żółta lina - mocowanie wózka do burt

Czerwona lina - mocowanie działa do wózka

Kropki to zaczepy/mocowania lin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie do końca jest dla mnie przejrzyste to zdjęcie i nie wiem dokładnie co widzę - wiem jak to brzmi, bądźcie cierpliwi ;)

 

Czy wózek ma być przywiązany osobno a działo osobno tak jak rozryswoalem to na szybko poniżej?

20180924_201252.png

 

Żółta lina - mocowanie wózka do burt

Czerwona lina - mocowanie działa do wózka

Kropki to zaczepy/mocowania lin.

 

W sumie to ani tak ani tak

 

Lina biegła na 2 sposoby (zależy od kraju, epoki, etc.):

- od burty przez otwory w lawecie do drugiej burty;

- od burty przez oczka przy lawecie przez oczko z (lub dowiązana do) tyłu działa przez kolejne oczko na lawecie do burty.

 

W Twoim przypadku pozostaje Ci chyba tylko druga metoda (jeżeli lawety już przykleiłeś). Wzór takiego wiązania pokazywał jacocapone.

Lawety wg pierwszego masz poniżej

b058624be8275f7c.jpg

 

 

==========

 

EDIT

Tu widać przebieg liny

f5aa2f653d447ec0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie do końca jest dla mnie przejrzyste to zdjęcie i nie wiem dokładnie co widzę - wiem jak to brzmi, bądźcie cierpliwi ;)

 

Czy wózek ma być przywiązany osobno a działo osobno tak jak rozryswoalem to na szybko poniżej?

20180924_201252.png

 

Żółta lina - mocowanie wózka do burt

Czerwona lina - mocowanie działa do wózka

Kropki to zaczepy/mocowania lin.

 

W sumie to ani tak ani tak

 

Lina biegła na 2 sposoby (zależy od kraju, epoki, etc.):

- od burty przez otwory w lawecie do drugiej burty;

- od burty przez oczka przy lawecie przez oczko z (lub dowiązana do) tyłu działa przez kolejne oczko na lawecie do burty.

 

W Twoim przypadku pozostaje Ci chyba tylko druga metoda (jeżeli lawety już przykleiłeś). Wzór takiego wiązania pokazywał jacocapone.

Lawety wg pierwszego masz poniżej

b058624be8275f7c.jpg

 

 

 

 

Kon_Bar dobrze pisze.

 

Zacznijmy od samego modelu. La Sirene to okręt "widmo". Nie istniał taki. Heller go sobie wymyślił.

 

Zdjęcie, które podlinkował jacocapone

 

i6BEbAA.jpg

 

pochodzi z USS Constitution. A więc okrętu amerykańskiego. Jako ciekawostkę podam, że okręt ten jest nadal w służbie !!!!!. Nigdy nie został skreślony z listy amerykańskiej floty. Podobnie ma się sprawa z HMS Victory. Tez jest nadal na stanie floty angielskiej. Różnica jest tylko taka (albo aż) taka, że USS Constitution pływa, a HMS Victory to tylko już pomnik.

 

Ale wróćmy do La Sirene. Francuzi mieli trochę odmienny styl niż pozostali. Trochę inny takielunek, inny sposób mocowania dział. Różnica widoczna na tym rysunku.

 

RWYuNwc.png

 

Nas interesuje sposób mocowania działa podkreślony na czerwono.

Sposób zamocowania liny do burty w postaci kółeczka przyklejonego na styk do burty nie wydaje mi się najlepszy. Prędzej, czy później może odpaść. Ja w swojej Santa Marii też spotkałem się z tym problem. Za późno zorientowałem się, że nie wywierciłem otworków w burtach po mocowania lin do dział, a od strony wewnętrznej burty nie miałem już jak tego zrobić. Wywierciłem więc otworki od strony zewnętrznej ( fi 0,5 mm). W otworki włożyłem mocowania w postaci drutu z uszkiem, a wystający za burtę od zewnątrz burty kawałek drucika obciąłem przy samej burcie. Końcówka drucika zaczerniona i praktycznie go nie widać. Ty musiałbyś pomalować koniec drucika pod kolor burty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesio zgadza się La Sirene jest fikcyjny, właśnie dlatego wybrałem go jako mój pierwszy model. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie mam umiejętności i wiedzy by zrekonstruować inne historyczne cacuszka Hellera wiec postanowiłem, że jak okaleczać to coś fikcyjnego gdzie będę mógł pozwolić sobie na spora dawkę improwizacji i uproszczeń.

 

BARDZO dziękuję za wasze sugestie. Po ich lekturze wydaję mi się że w takim razie najbardziej właściwym sposobem mocowania w moim przypadku będzie opcja z liną poprowadzona przez otwory wywiercone w lawecie przymocowaną do burty sposobem o którym wspomina Lesio. Jutro sprawdzę czy jestem w stanie w miarę bezinwazyjnie odkleic wózki do wywiercenia otworów. Pozostaje jeszcze tylko kwestia czy w przypadku mojego dość jasnego - niebieskiego w tym miejscu malowania uda mi się zamalować ślady po mocowanich od strony zewnętrznej. No ale może akurat ;)

20180902_183347.jpg

 

W międzyczasie skończyłem pracę nad szalupami wiec pokład przynajmniej nie wydaje się już tak pusty.

 

20180920_183059.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.