Jump to content

PioBan

Members
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by PioBan

 1. Panowie, a czy zwróciliście uwagę, że ta widoczna ramka nie jest na środku tylko mniej więcej w jednej trzeciej szerokości kabiny?  Zrobiłem na szybko taki mały i może niezbyt dokładny szkic, ale widać na nim to o czym piszę.

  Moim zdaniem autor ma całkowitą rację sugerując dwie ramki.    

  Karaś ramki oszklenia.jpg

 2. To malowanie pochodzi z lat 50-tych, czyli z czasów kiedy 1. Brygada już dawno nie istniała. Zdjęcie tak oznakowanego wozu jest w drugim tomie "T-34 Mityczna broń" R. Michulca na stronie 319.

  Co do "Mickey Mausów" to w tej samej książce są zdjęcia trzech takich pojazdów w tym jednego z wieżą tłoczoną, ale też z okresu mocno powojennego. W czasie wojny nasze jednostki raczej nie miały takich na stanie.

 3. Proszę nie wprowadzać zamieszania. Pomijając taki drobiazg, że Wikipedia nie jest zbyt wiarygodnym źródłem wiedzy, to nawet tam a konkretnie w tym drugim linku jest mowa o używaniu w naszej eskadrze wersji III, V (B-24D) i VI (B-24J). Najpełniejsza i najbardziej aktualna wiedza na temat naszych Liberatorów jest zawarta we wspomnianych powyżej numerach MiniRepliki. 

   

 4. Numerów rejestracyjnych wcale nie brak. Na Twoim zdjęciu wydać fragment tablicy po lewej stronie zderzaka, a na zdjęciu z postu powyżej taka sama tablica jest z tyłu pojazdu też po lewej stronie pod światłami stopu. Same numery są słabo widoczne bo były czerwone na białym tle, czyli mniej kontrastowe niż czarne na białym jak np. w naszym Berdku, widocznym z prawej strony zdjęcia.

   

  Pozdrawiam

  Piotrek

 5. b) zestaw do konwersji Żbika ukaże się chyba jesienią tego roku i będzie wydany przez Hussara. Biorąc pod uwagę stopień konwersji cena będzie niemała, ale nie mam informacji. Jak będę coś wiedział dam znać. Sam czekam na ten zestaw. Tam jak mniemam będą trochę inne kalki niż w propozycjach naszego producenta.

  Ściślej rzecz biorąc będą dwa zestawy do konwersji. Ten drugi będzie do rodziny M96 a ponieważ tu nie trzeba nowej wieży więc zapewne cena będzie trochę niższa.

  Co do kalek dobrze mniemasz, oznaczenia nie będą się dublować.

   

  Przy okazji muszę zmartwić Dyzia. Siedemdwójkowy zestaw "misjonarzy" nie znajdzie się w najbliższej partii przeznaczonej do druku.

  Przegrał z dużymi Shermanami z Pacyfiku.

 6. Z tymi koleinami bym nie przesadzał. Były w naszej armii co najmniej dwa wozy z armatą D-5T i co ciekawe oznaczenia do jednego z nich są pod literką C w zestawie kalek pokazanym na poprzedniej stronie.

   

  Wracając jeszcze na chwilę do wieży kompozytowej, wbrew temu co napisał Adams M1A1, ona była w całości odlewana. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z poprzedniej strony i porównać fakturę tyłu wieży z bokami kadłuba.

   

  Pozdrawiam

  Piotrek

 7. Witam,

  To ja jeszcze raz z uzupełnieniem.

  Zdjęcia wszystkich pojazdów wymienionych w moim poprzednim poście można znaleźć w książce Andrzeja Kamińskiego "Baśka, Wanda i inne". Papaj i Świstak są na stronie 280, na następnej jest Viper, a na 297 Oliwia (Żbik).

   

  A do powyższego podsumowania dodałbym jeszcze:

  5. powstają kalki do wszystkich wozów zidentyfikowanych z numeru i nazwy.

   

  Pozdrawiam

  Piotrek

 8. Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum.

   

  ... pozwolę sobie przedstawić mój ,,stan badań’’ nad pojazdami w Iraku.

   

  A ja pozwolę sobie trochę ten stan badań uzupełnić:

  Papaj (Żbik) ma numer UB 01035 a Świstak (Żbik) U-B 01036, ponadto na zdjęciach występują Viper (Żbik) i jeszcze jedna Oliwia (Żbik) .

   

  Pozdrawiam

  Piotrek

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.