Jump to content

Michal_G

Members
 • Content Count

  1,124
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Michal_G

 1. U mnie przy pancerce w 1:72, akryle:

  Pactra

  Model Master

  Hataka

  Vallejo.

  Z MiG-ami jakoś się nie polubiłem, raz spróbowałem i po 5 warstwach dalej jakiegokolwiek krycia nie uzyskałem więc odpuściłam dalsze próby.

   

 2. 1) Po co chcesz wiercić? Tego w ogóle nie będzie widać.

  2) Całą długość to będzie duży problem - strasznie smukłe wiertło było by potrzebne

  3) Jak tylko trochę chcesz nawiercić przy wylocie to dowolna mała wiertarka elektryczna (Dremel, Proxxon, Parkside np.), wiertło do metalu i jedziesz.

  4) Średnica będzie trochę większa, 88 mm/35=2.5 mm

 3. Kolor ASU straszny. Nawet jak by założyć że 35 das 6 PDPD wziął sojuszników na pancerz to była by to piechota z lat 60-70 a nie drugowojenna. Mnie takie SF jako rekonstruktora 6 PDPD denerwuje, no ale ja w ogóle nerwowy bywam.

 4. Co do spadku gruntu do wody - jako budowlaniec wodny z zawodu pozwolę się nie zgodzić z Peterem. Otóż przy niskich stanach wody często zdarza się takie załamanie skarpy koryta - jeżeli aktualny przepływ jest mniejszy od tzw. przepływu korytotwórczego.

  Co do reszty - Koledzy napisali co warto zrobić inaczej, lepiej . Działaj dalej, potencjał jest, umiejętność zmontowania scenki też, "diabeł tkwiący w szczegółach" w kolejnych pracach będzie coraz mniej widoczny.

 5. Co do gąsienic - to by pasowało do uruchomienia produkcji Merid w 1986. Bardzo prawdopodobne że przy okazji uruchomiono produkcję gąsienic RMSH w większej ilości i zaczęto T-55A na nie przesadzać. A że większość zdjęć T-55A z okresu służby w WP pochodzi z wcześniejszego okresu (potem w obiektyw bardziej pchały się nowocześniejsze Meridy i T-72) to i zdjęć T-55A na RMSH w WP jak na lekarstwo (i to homeopatyczne).  Przy okazji czegoś nowego się dowiedziałem, zawsze warto.

 6. W sprawie gąsienic:

  na wszystkich znanych mi zdjęciach (z wyjątkiem jednego) polskich T-5x z okresu służby w WP w wersjach poniżej Meridy są gąsienice OMSH. RMSH są za to typowe dla Meridy, pojawiają się też w pojazdach muzealnych czy prywatnych.  Trochę fotek jest w wątku

  na drugiej stronie wóz z numerem 2405, jedyny znany mi T-55A w WP na RMSH.

 7. Bardzo ładnie rozwiercona lufa, otwór idealnie wycentrowany. Taki drobiazg - jeżeli chcesz wykorzystać zestawową podstawkę to sprawdź czy lemiesze wchodzą odpowiednio głęboko w podłoże, żeby haubica nie odjechała pod wpływem odrzutu po pierwszym strzale. To typowy błąd w dioramach czy podstawkach artyleryjskich.

 8. Uff, no to mi ciśnienie spadło. Podyskutować zawsze można, nawet warto.  Już się obawiałem że IPN-owy obraz LWP i na tym forum zagościł. A na to mam jako rekonstruktor 6 PDPD (sformowanej na bazie 6 DP - Wał Pomorski, Łaba) alergię i to mocną. "Tankistów" Śledzińskiego nie czytałem, po recenzji na

  http://www.dws-xip.pl/LWP/recenzja3.html

  uznałem że nie warto (akurat dws-a redagują ludzie z dużą wiedzą "w temacie").

  Dużo lepsza zdaniem dws-iarzy jest "1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte" Kamila Anduły (jak mi wpadnie w oko w rozsądnej cenie to pewnie kupię i przeczytam). Ze starszych pozycji (oczywiście trzeba czytać z poprawkę na "poprzedni ustój") polecam "Warszawską Pancerną" Przytockiego.

 9. W kwestii formalnej - BP to brygada piechoty, brygada pancerna to BPanc.

  Havoc czyś ty aby za bardzo na IPN się nie zapatrzył? Przepraszam że ostro ale naprawdę bzdury historyczne wypisujesz. Oczywiście że radzieckiej kadry było sporo. Bo niby skąd było brać oficerów - czołgistów i to znających radziecki sprzęt? Ale pisanie "cała kadra" jest po prostu nadużyciem.  Wymienię tylko kilku oficerów - Polaków z początku 1 BPanc (powiedzmy że nawet nie 1 BPanc tylko 1 pułku czołgów który był użyty pod Lenino (podporządkowany 1 DP). Za "Warszawską Pancerną" Przytockiego:

  ppor. Aleksander Remski

  ppor. Julian Artymowski

  ppor. Jan Kalenin

  por. Franciszek Turzionek - zastępca dowódcy pułku ds. technicznych

   

  Dowódcami kompanii zostali:

  kpt. Zygmunt Boll

  por. Tadeusz Klimczak

  por. Michał Paśnicki.

   

  To tak na szybko, na początek. Było takich dużo więcej.  Choćby dowódca 1 BPanc gen. Mierzycan - ewidentnie polskiego pochodzenia. Wraz z formowaniem 2 pułku czołgów (który wraz z 1 pułkiem i dodatkami utworzył 1 BPanc) polskich oficerów przybywało. Docierali Polacy z Armii Czerwonej, potem pierwsi absolwenci podchorążówki.

  Więc Kolego nie pisz bzdur. Co było to było (niedobrego też) ale dokładać więcej niż było naprawdę nie trzeba.

   

   

 10. Jak Kolega Markuz zwrócił uwagę na gąsienice to mi jeszcze jedno w oko wpadło - miejscami bezsensowna "wypukłość ku górze" w górnym biegu między rolkami podtrzymującymi. Górny bieg gąsienic między punktami podparcia musi być wypukły ku dołowi. Darujcie zboczenie inżynierskie ale linię ugięcia to ja odruchowo widzę.

 11. W kwestii formalnej po polsku KW - Klimient Woroszyłow. KB to "z rosyjskiego po polskawemu" rosyjskie "B" to nasze "W".

  KW-szki nie miały bandaży na kolach, koła i gąsienice na styku wycierały się do gołego metalu na styku - warto to dorobić.  Radziecki diesel nie plujący olejem - zaraz się zatrze, trzeba alarmowo oleju dolać.

 12. Co do łuski od UR-a w Czyżynach. W koszarach przy ul. Ułanów gdzie obecnie stacjonuje 6 batalion dowodzenia 6 BPD przed wojną stacjonował 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego ("CK grafy i barony, ósmy zdobi nam salony") .  Więc możliwe że swoje UR-y przestrzelał na terenie obecnych ogródków działkowych.

  • Thanks 2
 13. Też maiłem pytać o ten czerwony pył. Jak to ma być pył ceglany to by się parę kawałków cegły na pancerzu przydało - po taranowaniu budynku czy trafieniu pocisku w pobliski budynek.  Fajne zwisy gąsienic i wytarcia na kołach ale za to wytarcia po wewnętrznej stronie gąsienic wyglądają jak by ktoś szlifierką gąsienice obrabiał.  Przydała by się lina holownicza i belka do wyciągania z błota. A tak ogólnie na +, IS-y lubię, zwłaszcza polskie.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.