Jump to content

Mikolaj75

Members
 • Content Count

  2,279
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  23

Posts posted by Mikolaj75


 1. Piotr - nagromadzenie niewiadomych dotyczących prototypu jakoś usprawiedliwia moją "srebrną" koncepcję. Zagadek i tak jest więcej, być może nawet trzeba będzie gotową pracę nazwać wizją autorską aniżeli modelem. W każdym razie miło, iż cieszy się zainteresowaniem.

  Andrzej - to fajny pomysł, nawet kiedyś w Aeroplanie była fotka takiej modelarskiej scenki - ale pewnie się nie skuszę 🙂

  sebastain - Bilmodelowy surfacer u mnie dał półmat ale taki w kierunku matu - to zresztą nawet jakoś tam widać na zdjęciach nieco wyżej.


 2. kapsel - Gunze Surfacer 1500 najczęściej, tu jako drugą warstwę dałem surfacer z Bilmodela - ładnie się kładzie i wygląda.

  PiotrL - no właśnie tu jest takie zagadnienie, że uparłem się, aby był srebrny. Wynika to z faktu, że całe moje lotniczo-hobbystyczne życie tkwiłem w przekonaniu, zobaczywszy owo boczne zdjęcie prototypu, że był niemalowany. I to też zdecydowało o budowie, bo nasze khaki jest fatalnie smutne. W toku debat i nauki okazało się, iż dominujący jest pogląd o malowaniu - na wystawie samolot na pewno był dwukolorowy z oznaczeniami, wcześniej być może khaki/oliwka po całości. 

  Jednakowoż aby samolot był pomalowany, musi być uprzednio - ta dam! - niepomalowany, i w takiej fazie go przedstawię, mimo że być może oznacza to obiekt, który nie zdążył się jeszcze wzbić do lotu 🙂

  • Like 3

 3. Krzychu, no zobaczymy jak to teraz z tymi wyjazdami będzie..

  tenzan - w tym różnicowaniu największą trudność i upierdliwość stanowi maskowanie poszczególnych paneli, dobra godzina potrafi zejść, a potem parę sekund z aero. Na tym co widać są poza bazą, dodatkowe dwa kolory - aluminium i white aluminium, przy czym niektóre panele dostały aluminium lekkuchno podciemnione dark alu, a white raz kładłem na jedną warstwę, a raz na dwie - to też powoduje lekkie różnice. Wszystkie kolory na razie z palety Xtreme AK, na kadłub może jednostkowo dam Alclady.


 4. Dzięki za dobre słowo. Sianko - miłe co piszesz, ale to jednak prototyp i do budowy seryjnych przyda się tylko częściowo.

  W zakresie metalurgii pierwsze etapy różnicowania:

  TI9DtHgh.jpg


  wbpAAOXh.jpg

  Na razie tylko skrzydła bez centropłata, badam sobie zagadnienie, polecam przejrzeć opisy na modelpaint i kfs-miniatures - warto.

  CDN..

  • Like 4

 5. Mniej istotne - czemu Francuz w służbie Cysorza?

  Bardziej - czy typ 89 miał jakieś problemy w zakresie montażu gąsienic (koledzy zgłaszali wcześniej że trzeba dopiłować, bo nie wchodzą na koła)?

  I która wersja z którym mundurkiem planowana (bo są zdaje się ze 4 w ofercie IBG)?


 6. Marcin, to się nie wydaje, ta rozbieżność tam jest, na szczęście na żywo nie tak wielka, a i są możliwości i pomysły, aby problem się optycznie zmarginalizował w przyszłości. Czy się nie przeliczę, to nie wiem, okaże się, na razie jestem dobrej myśli 🙂


 7. podciech - przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, weekend trochę był zajęty... Tu akurat były kulki 0,25 mm, wydaje się, że powinny się sprawdzić, podkład jako pierwszy test pokazał, że nie rażą (przynajmniej mnie), a poza tym nie ujawnił żadnych przykrości:

  6IjDKhMh.jpg

  0FCHyPCh.jpg

  DOmG6Ibh.jpg

  3ugNiHEh.jpg

  DQEWEV4h.jpg

  • Like 2

 8. I poniżej sposób na szybką chłodnicę. IBG daje tak:

  0AJADpLl.jpg

  W moim modelu i tak poszło precz przez zmiany w kadłubie. W każdym razie rozpocząłem od przekładańca z wąskich pasków płytek:

  9Cu2r9Il.jpg

  Który został wklejony w obudowę dociętą do potrzebnych wymiarów (trzeba pamiętać o zachowaniu lekkiego łuku):

  FB1bqKAl.jpg

  Po zaokrągleniu boków i obróbce tak wygląda na modelu (wiadomo, że liczba płytek się nie zgadza, ale uważam, że do siedem dwójki ujdzie, jeśli nie umiemy fototrawić - około godzinki roboty):

  zjSuWAKl.jpg

  • Like 5

 9. Dzięki za opinie i konsultacje. W zasadzie kolega PioBan ujął precyzyjnie pogląd, który mi jest najbliższy. Nie wydaje mi się aby to było złudzenie, fotka, choć słaba, przedstawia jednak prawdziwy samolot i takich zniekształceń raczej nie powinno być, a asymetria byłaby nieznośna... Stawiam na dwie poprzeczki :-)


 10. Ja tam wytrzymam, tym bardziej, że JR znajduję jako całkiem ciekawe, a w low-vis to już w ogóle.

  Hej Marcin, super, że jest prezentacja i to od razu w takim stylu.

  Tak patrzę na blaszkę... Hmm, czy aby na pewno są tam wszystkie elementy..? 😉


 11. Dzięki za lajki.

  W Dornierze były pytania - nie zapomniałem o nim, coś się tam powoli robi, niedługo aktualizacja, bo Karaś w zasadzie jeszcze trochę i będzie przetoczony do lakierni.

   

  W każdym razie szkło ogarnięte, choć przyznam, że nie lubię tej roboty:

  BxhZjZRh.jpg

  gHR3XZCh.jpg

  UDq50tGh.jpg

  Tylne szkło kołyski siłą rzeczy lekko objęte domniemaniami, na razie także bez części ramek. Dodatkowo widać nerwowe elementy w postaci spodów oprofilowania i krawędzi spływu centropłata, po surfejserze zdecyduję, czy jest akceptowalne:

  fAzQuJ8h.jpg

   

  I przy okazji pytanie: jak sądzicie, czy na podstawie zdjęcia z wystawy można wnioskować o zaproponowanym na odręcznym rysunku przebiegu dodatkowych ramek (na czerwono)?

  5cNZQXmh.jpg

  FKvkJYkl.jpg

  Z góry dzięki za pomoc 🙂

  • Like 2

 12. Dzięki.

  Pomalutku dalej, bo tematyka z tych uciążliwych czyli szkło...

  Po wytłoczeniu wiatrochron został doklejony i zaczęło się knucie jak go oramkować. Poszło na pla-paper. Niżej widać, że do roboty trzeba zaprząc geometrię - koliste wybrzuszenia powodują, że ramka licuje się z płaskim szkłem leżąc na obłym kadłubie:

  NP8mCy8l.jpg

  I potem ramka po ramce okleił się wiatrochron - wszystkie były malowane od wewnętrznej strony, żeby nie były białe w środku, co zresztą jest dodatkowym utrudnieniem. Ale jako że wiatrochron był najtrudniejszy, to już pójdzie łatwiej:

  9x3NUNrl.jpg

  aE6gVwbl.jpg

  1lMvayPl.jpg

  • Like 14

 13. Łoj Krzysztof, nawet więcej frontów niż dwa. Nie przegapiłeś, Dornier się robi :-)

  Tu dorobiłem nowy kierownik i tostery z gałkami (podług wskazań rymulusa):

  UD5sV7kl.jpg

  3MIlWdil.jpg

  A sam samolocik dostał kapcie, stery, klapy itp. ujawniając mniej więcej klocową sylwetkę prototypu:

  keyTotUh.jpg

  o1nQpElh.jpg

  bd3QsXUh.jpg

  4USQdr6h.jpg

  06Mdbjlh.jpg

  ZiVC4Geh.jpg

  oqGDEV8h.jpg

  zLjnc3ah.jpg

  UTK0Dqoh.jpg

  KtcqMXhh.jpg

  Teraz muszę nabrać spokoju przed oszkleniem - nigdy nie lubiłem tego jako roboty własnej...

  • Like 5

 14. No ładne cacko, co jeszcze byś chciał usłyszeć w pochwałach? 😉

  One są za każdym razem większe, to co tera będzie....

  PS. Grzegorz, rzuć tam okiem na maila (już jakiś czas temu, może w spam wpadło), może doradzisz..

   

  Tego można skasować, jakoś się skopiował..

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.