Jump to content

Silmeor

Members
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Silmeor

 1. Godzinę temu, mbrnnr napisał:

  Przepisy nie są betonem. Wystarczy odpowiedni wniosek i MON wyda pozwolenie. Kiedyś tak zalatwialiśmy berety dla MNCNE. 

  Szukacie problemów tam, gdzie ich nie ma. Wszystkie F-35 mają oznaczenie low-viz, prawdopodobnie związane powłoką, jeśli kiedykolwiek jakiś F-35 będzie miał mieć szachownicę, to najprawdopodobniej będzie ona też low-viz. 

  Nie doceniasz twardości betonu w MON. Zresztą to właśnie temu betonowi nasze Jastrzębie zawdzięczają szachownice na górnych powierzchniach.

   

 2. 4 godziny temu, Solo napisał:

  Obstawiałbym taką konfigurację: na skrzydłach (góra i spód) w sumie 4 szachownice, do tego po jednej szachownicy na zewnętrznych powierzchniach stateczników i podobnie jak w przypadku F-16, na tych samych powierzchniach numery 4 cyfrowe. Wszystko naturalnie w low-vis. 

  Bez zmiany przepisów niewykonalne, polskie przepisy zabraniają stosowania innych oznaczeń niż dwukolorowa szachownica.

 3. Solo, w tej chwili F-35 ma mniejsze możliwości bojowe niż F-16. Po drugie my potrzebujemy samolotów na "wczoraj", a F-35 będą najwcześniej "pojutrze". Zamawiając kolejne F-16 dostalibyśmy je za rok-dwa, a w tym czasie moglibyśmy już przeszkolić pilotów i obsługę naziemną. F-35 po 2026 roku sprawią, że po ich kupnie zostaniemy z drogą eskadrą zabawek, których zdolności nie będziemy w stanie wykorzystać i trzema eskadrami Jastrzębi zalatanymi na amen.

  • Like 1
 4. F-16 nie jest konstrukcja schyłkową. Obawiam się, że za 15 lat to raczej F-35 i pokrewne będą przestarzałe ze względu na opracowanie systemów wykrywania, a zatem ich główna zaleta zostanie zniesiona. Natomiast dla polskich SP najlepszy byłby zakup F-16 Block 72 dla zastąpienia maszyn w Mińsku i Malborku, modernizacja posiadanych do tegoż wariantu i 32 Super Hornety dla zastąpienia suczek, w tym część w wersji przełamywania obrony plot. Nie opieralibyśmy lotnictwa na jednym typie, mielibyśmy 112 maszyn o dużym potencjale bojowym. I nadal taniej niż 32 F-35. Po kupnie Błyskawic reszta lotnictwa stanie na kołkach.

 5. Solo, na początku eksploatacji naszych "efów" używane były starsze modele TER-9. net sailor, możesz napisac skąsd pochodzi zamieszczona fotka F-16 w locie z taka konfiguracją podwieszeń?

 6. em, czy Ty chłopie czytasz co sam napisałeś? Odpowiedziałem na zadane pytanie, Ty posiłkując się zdjęciem z pustymi kontenerami próbujesz udowodnić swoją rację zamiast przyznać się do pomyłki. I tak: załadowany kontener zmienia kolor z pomarańczowego na czerwony. Zadowolony? Aha, odpalony kontener zmienia kolor z czerwonego na czarny.

 7. Napiszę najprościej jak się da żeby dotarło: puste kontenery mogą na zdjęciu wyglądać jak pomarańczowe, kontenery po odpalonych pułapkach mogą wyglądać jak czarne (osmalenia), załadowane kontenery z flarami wyglądają na czerwone, z dipolami na białe. Koniec kropka. Jeśli masz zdjęcie, które pokazuje to inaczej to je wrzuć.

 8. em, co zmienia kolor z pomarańczowego na czerwony? I wierz mi, załadowany na samolot kontener flar nie jest barwy metalicznej. Jest czerwony. Tylko z bardzo bliska widać przerwy pomiędzy poszczególnymi pułapkami termicznymi.

 9. Wylot to może mieć lufa. Jak zobaczysz kiedyś załadowany kontener to sam stwierdzisz jaki ma kolor: czerwony czy pomarańczowy i czy to wylot jest czy co innego. Pytanie było o kolor wyrzutników, o czymś takim jak wylot pułapek termicznych dotąd nie słyszałem.

 10. Owszem na zdjęciu są kontenery zarówno do flar i do dipoli. Pomarańczowe są ścianki oddzielające poszczególne naboje od siebie. Co do metalicznego koloru to niestety źle pamiętasz. :-) Załadowane flary mają kolor czerwony, metaliczne są ale od strony wewnętrznej ukrytej wewnątrz płatowca.

 11. Pomarańczowe (może tak na zdjęciach wygląda, w rzeczywistości są czerwone) to flary, czarnych jakoś nie widziałem. Może chodzi o puste kontenery lub o chaffy ale te ostatnie są białe. Rozmieszczenie wyrzutników pod kadłubem na C i D jest identyczne: 3 z lewej strony i 1 z prawej.

 12. A z wcześniej podanym przez Ciebie wariantem widział ktoś lecącego polskiego efa? To wariant teoretyczny czyli możliwa dopuszczalna konfiguracja.

 13. Rozumiem, ze te podwieszki z 06.09. to opcje paradne, ale tez, ze wariant 2xGBU-24, 2xMaverick, 2xAIM-120c i PANTERA przynajmniej teoretycznie jest do przyjecia?

  A dlaczego opcje paradne? Jak najbardziej opcje użytkowe.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.