Jump to content

toled

Members
 • Content Count

  877
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Posts posted by toled

 1. 1 minutę temu, Przemek R napisał:

  To już wole to w cholerę zmyć i przyrzekam ze nie dotknę farb w puszce.

  Tylko czym ?

  Z opcji bezpiecznych dla rączków:
  - Cleanlux parę dni - nie robi nic plastikowi, chociaż niektórzy donosili o większej jego kruchości - można nawet zostawić bez opieki.
  - Zmywacz do farb akrylowych Wamodu - używam go od czasu do czasu, mi nie zrobił nigdy kuku na modelu - wymagana obserwacja działania.
  Mniej bezpieczne dla rączków:
  - Kret - używany skutecznie z rozwagą przez wielu modelarzy, tym, którzy używali bez rozwagi i powodowali silne reakcje egzotermiczne deformował plastik. 

 2. 2 godziny temu, Przemek R napisał:

  Drażni mnie ten TS polakieruje to sobie aero :) 

  A zapytam jeszcze czy jak teraz polakieruje kastę XF 2 to pogryzie się z ta farba z puszki ? 

  Nie powinno o ile :
  Dasz temu porządnie wyschnąć
  Po wyschnięciu ładnie przygotujesz nadwozie do malowania tj. przeszlifujesz na mokro drobnym papierem.

  A teraz głos przeciw temu rozwiązaniu:
  Będziesz miał już grubo farby. 

  Posłuchaj i zrób jak pisał Cayman

 3. Dobrze, że zabrałem się za Lambo, zanim dojdę do H2R, Twoja praca dawno pójdzie w niepamięć i nikt nie będzie potrafił jej odnaleźć i porównać 🤣 Nie no, myślę, że H2R to będzie przyjemność, nawet jeśli trzeba w nią włożyć trochę czasu i wysiłku.

   

  Btw. Wszystkie słodkości od kolegi Caymana dotarły, więc bez wymówek będę musiał zrobić tego H2R 😂😂 

   

  IMG_20210223_191702.thumb.jpg.2c8298e1750c8064ea4846054568ced5.jpg

 4. Cóż, mnóstwo czasu miałem na pierwszym etapie pandemii, bo głupi się zamknąłem na 2 miesiące.  Jeżeli pracuję, to czasem znajdę ze 2 godzinki po 18, no i weekendy należą do mnie - mogę siedzieć nawet i 12 godzin - tylko czasem szkoda życia 😜 Po pewnym czasie do człowieka dociera, że nie ma sensu cisnąć w to non stop, bo jeszcze inne rzeczy są. Obecnie modeluje tylko wtedy, gdy mam na to chęci 😉 

 5. Trza być twardym a nie miętkim 😉 Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza. Gdzieś tam te umiejętności masz, ale masz jedną największą wadę, która w sumie wyklucza się z modelarstwem, otóż jest nim brak cierpliwości. Prawda jest taka, że model prosto z pudła zrobiony z dokładnością, to min. miesiąc roboty, waloryzowany - ze 3 miesiące (nie dotyczy Dorotki :diabel: )  Przykład - ja Citroena DS 21 robiłem tylko 16 dni, ale w modelarni siedziałem po 8 godzin dziennie (!). Dla odmiany Niemiecki Tramwaj dioramę z oświetleniem robiłem 1.5 roku mając tylko wolne weekendy. 

  Dlatego jeżeli nie masz cierpliwości i chciałbyś mieć gotowy model na już odpuściłbym to hobby albo robił modele, gdzie nie wymagana jest taka dokładność. Bo prawda jest taka, że można pomalować kastę w 24h, ale bardziej skłaniałbym się do stwierdzenia, że proces ten dla nowicjusza z bezpiecznym czasie schnięcia to z min, tydzień zabawy. 

  A najważniejsze to jedno - nie zmuszać się. Jeżeli nie masz w danym momencie ochoty sklejać - nie sklejaj, ja też wielokrotnie mam lepsze lub gorsze dni i bywało, że zanim złapałem na nowo natchnienie  to mijały 2-3 tygodnie. 

  • Like 5
 6. 10 minut temu, cayman napisał:

  Jak spojrzałem na fotkę oryginału to zastosowanie tego specyfiku na deskę rozdzielczą  jest zbędne. Góra deski rozdzielczej jest gładka i połyskliwa a front deski i fotele to alcantara, a ta farba teksturowa  tworzy delikatnie mówiąc ,,baranka".


  Oczywiście masz rację :D Wszystko mam pod kontrolą, celowo wybrałem ten element, bo nie chciałem paprać foteli ani frontu deski, a tutaj mam w miarę ładną i prostą powierzchnię z której łatwo ściągnę farbę i od razu będę wiedział jak to na elemencie modelu będzie wyglądało.  Aczkolwiek następne próby będę już robił na łyżeczkach. Chce poznać ten produkt jak i poeksperymentować z innymi możliwościami, żeby potem mniej doświadczeni koledzy jak kiedyś będą mieć taki sam dylemat, to trafią na ten wątek 😉

  Dla cierpliwych - Aoshimowe chromy schodzą samoistnie w czystym Cleanluxie 2 tygodnie :D Dla niecierpliwych z dozą ostrożności przy użytkowaniu zalecam tak jak wcześniej tutaj pisano - Kreta. 

 7. Dla kolegi Caymana zrobiłem próbkę tej farby teksturowej od Zero Paints. Strzelam, że można osiągnąć nią lepszy efekt, aczkolwiek moje obserwacje:

  - Śmierdzi jak Zero Paints

  - Nie wybacza błędów i jest wściekle agresywna, za duża warstwa lub za dużo warstw w krótkim czasie wżerają się w plastik.

  - Dyszą 0.3 to se można. Ta farba potrzebuje z 0.5, inaczej zapycha totalnie.

  - Prawie ten sam efekt mogę uzyskać dodając tzw. mikrobalony do farby.

   

  Ogólnie dzisiaj nic nie zrobiłem, bo ukrecilem dyszę w aero i muszę zamówić nową. Stówka w plecy, chyba że gratis uwalilem wewnętrzny gwint to będę montować dyszę na maskol😂🤦

   

  (Bez obaw, to z foto i tak pójdzie do zmycia:) )

  IMG_20210221_125601.thumb.jpg.48ee50859b7a938062777350f5c79a3c.jpg

 8. 18 minut temu, Bartas89 napisał:

  Najpierw poszła mgła, a potem na mokro. Pierwsza warstwa. Druga jutro jak wyschnie. Nie wiem czemu takie paprochy się pojawiły 😞

  Ok, zobaczymy jak po drugiej warstwie to będzie wyglądać.  Póki co pupy nie urywa, na masce widać przebarwienia, ale zobaczymy po drugiej warstwie i jak wyschnie i się utrwali wszystko. Cayman prowadzi Cię za rączkę, więc jak umiesz malować, to powinno wyjść dobrze, nie doprowadź go przypadkiem do zawału minimum do przyszłego tygodnia, bo mi graty jeszcze musi wysłać 🤣. Ja przed malowaniem zawsze sobie odrobinę spryskuje spryskiwaczem powietrze, uważam, że trochę pomaga 😉 

 9. A czasem warto dać sobie na wstrzymanie i kupić np. lampę kosmetyczną za ok. 250zł - oświetlenie mimo wszystko jest bardzo ważne.
  Co do komory  - moje pierwsze godziny po zakupie to były "po cholerę kupiłem tak drogie dziadostwo" - obecnie aktywnie z niej korzystam i uważam ją za bardzo dobry zakup. 
  Ogólnie na BHP nie ma co oszczędzać - maska np. 3M serii 7500 to moim zdaniem konieczność, do tego dobre oświetlenie, bo przyjemniej się pracuje, oczy się tak nie męczą.

  • Like 3
 10. Miałem 3M, gdy ją straciłem kupiłem Neo Tools w Obi - ogólnie tragedia.  Zdecydowanie bierz 3M, ja używałem z ABEK1 i nie dawały jakiegoś oporu, który byłby nieprzyjemny, do tego ładnie filtrują, Neo Tools mi zjeżdżała z twarzy i czułem gdzieś zapachy.

  Co do wielkości - zależy jaką dużą masz twarz, ja mam dużą, nawet bardzo - używałem L-ki - idealnie pasowała. Szukałbym na OLX,

 11. 9 godzin temu, Bartas89 napisał:

  Lakier ZP zmył wszystko, łącznie z podkładem


  Ja się pytam - jak ku$#a, jak?! Używasz pistoletu do piaskowania? Puszczasz 200 PSI zamiast 20?, lejesz z wiadra warstwy? :D Ja bardzo chętnie przyjmę za darmo ten "szit" :D Jak sklejałem Citroena DS-a, to użyłem pełnego mixu różnych chemii - podkład Surfacer, baza Zero Paints, bezbarwny LP-9 Tamiyi. I nie uwierzysz - nic mi się nie pogryzło, nie popękało, nie rozpuściło :D

  Produkt jest pierwsza klasa, tylko modelarz trochę dupa 😉 Może pora wrócić do motocykli albo pancerki :D

  Z malowaniem jest jak z jazdą na rowerze - jak już się nauczysz, to będziesz miał swoją technikę, będziesz wiedział kiedy dać więcej ciśnienia, kiedy mniej, czy skręcać dopływ na aero czy nie etc.

  Ja używam techniki, której używa pewnie z milion modelarzy - 1-2 warstwy mgiełki, a potem do zadowalającego efektu kilka grubszych warstw (ale nie wiadrami), potem matowienie powierzchni (czasem mi się nie chce robić tego dokładnie i potem widać efekty :D ) i polerka, ewentualnie wosk i wsio. Ja to robię wolniej z dłuższymi przerwami, bo mnie to relaksuje, sprawia przyjemność. Trochę pedantyczne podejście, ale z instrukcją też tak mam - potrafię siedzieć nad nią tydzień, w głowie układać sobie jak daną rzecz zrobię, porównywać ze zdjęciami prawdziwych pojazdów - nie mam wtedy momentów zaskoczenia, że nie wiem jak coś zrobić.

  No i często gęsto jak czegoś nie jestem pewien, to sobie na łyżeczkach testuje. 
   

  • Like 2
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.