Skocz do zawartości

Chemia: ranking klejów


dormitor

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym założyć wątek-pojemnik na Wasze opinie o różnych klejach i specyfikach do łączenia różniastych elementów. Dobrze by było, gdy już się ktoś zdecyduje napisać aby zilustrować swój opis fotką danego specyfiku. Liczę, że można umieścić tu sporo przydatnych informacji dla osób mniej zorientowanych w tej materii (np. takich, dla których ,,zalewanie cyjanoakrylem'' brzmi zbyt enigmatycznie). Specyfików różnej maści jest wiele (jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, itp. itd.) może warto swoje ulubione lub znielubione pokazać forumowiczom.

 

Pattex S.O.S

fcb3e9d6b717849a.gif

To jest jeden z typu klejów do wszystkiego, super-klejów. Do dostania w osiedlowym sklepie żelaznym i markecie budowlanym, i pewnie paru innych miejscach. Plastikową tubkę z klejem kupujesz w opakowaniu foliowym.

 

Używam tego kleju do łączenia elementów metalowych i fototrawionych z plastikiem oraz blaszki z blaszką. Ze względu na dość nieergonomiczny dla modelarza kształt aplikatora nie stosuję go do łączenia plastiku z plastikiem ale pewnie by można. Co ciekawe, blaszki do blaszek lepiej sczepiają się po zastosowaniu kleju, który już ociupinkę poleżał otwarty - takim świeżutkim mi osobiście niezabałdzo szło.

 

Opakowanie jest bardzo fajne, plastikowe, więc kwestia wyciskania ostatniej kropli z metalowej tuby odpada. Dodatkowo zamknięcie jest tak skonstruowane, że długoterminowe używanie nie stanowi problemu. Ładnie się zamyka i otwiera. Czasem trzeba oczyścić zaschnięty klej dla większej szczelności.

 

Cena niewielka, myślę, że wart jest uwagi.

Aha, jest praktycznie bezwonny.

 

Revell Contacta Professional

2c60a02241af70cc.jpg

 

Standardowy klej wielkiej rzeszy modelarzy. Polecam gorąco przynajmniej z 2 względów - dobrze lepi i ma igiełkę co fenomenalnie ułatwia dozowanie. Dawniej kleiłem modele tylko i wyłącznie SuperGlue (takim do kupienia w każdym kiosku i sklepie spożywczym), ale gdy zająłem się lepieniem modeli produkowanych za naszą wschodnią granicą (czyt. białego plastiku ICM) okazało się, że to klej, który nie klei... Zamieniłem go więc na Contactę i nie mam problemu ze zlepianiem plastiku. Opakowanie jest fajnie pomyślane, można postawić na blacie, aplikator jest skierowany ku górze więc nie zalewa go klej (i w nim nie zasycha) i nie wylewa się na stół itp. Bardzo dobrze trzyma się w dłoni. Generalnie, jego wad jeszcze nie odkryłem. No, trochę intensywny ma zapach.

 

O ile się dobrze orientuję można kupić w dwóch rodzajach opakowań 25g i 12,5g.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie wszystkimi konczynami pod tym, co napisal Dormitor. Ze wszystkich klejow cyjano-akrylowych najlepiej mi sie klei wlasnie Pattexem. A probowalem chyba wszystkiego, co jest na rynku. Faktycznie drobnym uniedogonieniem jest ksztalt aplikatora, ale mozna sobie z tym poradzic kozystajac z wykalaczki, czy drucika. Jak cos chce drobnego przykleic, poporstu robie sobie kropelke gdzies z boku i wykalaczka nanosze niewielka ilosc kleju. Natomiast ten rodzaj aplikatora swietnie nadaje sie do laczenia duzych powierzchni (np. dwoch polowek skrzydla), poniewaz mozna szybko naniesc klej na duzej plaszczyznie.

Niezly jeszcze jest Cyjanopan w metalowej tubeczce. Wystepuje w formie plynnej i zelowej (tubka odpowiednio niebieska i czerwona, tylko nie pamietam ktory jest ktory). Generalnie kleje CA w posaci zelu maja ta zalete, ze nie staja tak szybko jak plynne i pozostaje pewien margines na ewentualne dokonanie korekty polozenia przylepianego elementu.

 

Natomiast jezeli chodzi o Contacte Revella, dla mnie jest to "weapon of choice". Nic dodac nic ujac. Nie jestem w tym momencie w stanie podac jakichs istotnych wad tego kleju... A zapach ma zdecydowanie mniej intensywny niz klej wlasnej roboty na bazie acetonu, czy w ogole jakiekolwiek dostepne kleje modelarskie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście zklejam tym revlelem ze zdjęcia wyżej i czasem kropelką. A ten pates sos to słyszałem już że jest dobry tylko nie wiem gdzie i za ile mogę go dostać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam dwóch klei:

Revell Contacta Professional - bardzo dobry i ta igiełka ułatwia dozowanie kleju.

Tamiya Extra Thin Cement – polecam go od siebie, bardzo rzadki klej, który dozuje się małym pędzelkiem (ma tylko jedną wadę, strasznie śmierdzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o kleju revella sporo dobrego ale że też igła sie często zatyka!Nie wiem bo nei używałem !Ja używam klejów testorsa ( w czerwonej i niebieskiej tubce jak byłęm w usa to kupiłęm bo taniocha)I teraz mam zamiar kupic ten revellowski.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol- klej z którym jestem od poczatków mojego modelarstwa ;)

Model Master- bardzo fajny klej o czerwonej barwie. Uważam że jest lepszy od Humbrola, ale opakowanie ma wadę gdyż "igła" jest plastikowa i klej wniej zasycha niestety.

545488l.jpgppoiuj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dominują:

 

*zwykły Wamod z pędzelkiem do prac wszelakich

*Revell contacta do klejenia dużych powierzchni (np. połówki kadłuba) - nie wysycha tak szybko po posmarowaniu części

*Tamiya extra thin cement - rzadki klej, moje ostatnie odkrycie, które bardzo szybko zdobyło uznanie w moich oczach

 

*wikol i wikolopodobne - wszelkie prace związane z dioramami

*cjanoakryle - tu się troszkę zmienia, mój ulubiony klej zniknął z rynku, w tej chwili mam ze dwa różne, w tym rzadki cjanoakryl Wamodu

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsza jest CONTACTA ale taka w buteleczce z pędzelkiem , niestety od jakiegoś czasu się z nią nie spotkałem

A cjanokaryl to najlepszy moim zdaniem jest LOCTITE, na modelarni mamy taką wielka butle albo 1000ml albo 500ml starcza na baaaaardzo dłuugo, są też mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o klej, to ja zadowolony byłem z tego oto Humbrola:

humbrolcement2.jpg

Jest bardzo fajny, metalowa końcówka, więc klej nie zasycha. Klei się nim bardzo przyjemnie. Jedynym problemem jest, że czasem (zwłaszcza po dłuższym nieklejeniu) z tubki po lekkim naciśnięciu, lubi wypłynąć za dużo kleju. Ale później nie sprawia kłopotów. Klej kosztuje ok. 5-6 zł i starcza naprawdę na długo.

Jeśli chodzi o cyjanoakryl, to używam wspomnianego już Cyjanopanu. Są 2 rodzaje- do połączeń elastycznych

http://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=825

i do sztywnych

http://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=1235

Klej kosztuje koło złotówki. Wadą jest plastikowa końcówka i klej lubi w niej zaschnąć. Ale igiełka albo szpilka zawsze pomagają. Schnie bardzo szybkoi trzeba uważać, żeby nie skleić sobie palców, albo co gorsza przykleić się do modelu. Kiedyś przykleiłem się do czołgu nie było mi do śmiechu, a na czołgu pozostał ślad po kleju, który trzeba było szlifować ;) Ale właściwie użyty, ten klej jest bardzo dobry

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o kleju revella sporo dobrego ale tez ze igła sie cześto zatyka!

 

Ja też polecam tego revella. Jak się zdaży, że się zatka to biorę włos z miotły i przetykam. Jest na tyle cienki i sztywny że nie ma problemu a miotłe chyba każdy ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie stwierdziłem problemów z zatykaniem igły Revella, jak pisałem, opakowanie tak jest skonstruowane, że klej stoi z igłą prawie na sztorc, to zmniejsza szanse na zalepienie zaschniętym klejem bo spływa na dół - jeśli źle się przechowuje klej o już pretensje należy mieć do siebie. Poza tym igłę można wyjąć z obsadki i bez problemu przetkać igiełką, drucikiem etc.

 

Mam prośbę, jeśli piszecie o cyjanoakrylach to dajcie konkretną nazwę swojego kleju, jest tego trochę, a sprzedawcy czasem nie rozumieją o co chodzi (to straszne, ale prawdziwe).

 

Odnośnie cyjanopanu pokazanego przez Radka to jest jeszcze CyjanopanGel tej samej firmy, niestety nie wiem jak się sprawuje gdyż mój ulubiony hipermarket sprzedaje mocno przeterminowany czyli bez właściwości łączących . Na http://www.chemistik.pl można sobie poczytać o tych cyjanopanach, w PDF-ach mają specyfikacje nawet opisane.

335f62c8de91ba3f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revell Contacta z igłą - rewelacyjne dozowanie, a igłę zawsze można przetkać cienkim drucikiem, ew. po skończonej pracy dajemy igłę pionowo do góry i ściskamy pojemnik aby usunąć klej z igły.

Revell Contacta w tubce - klej w konsystencji gęstego żelu, rewelacyjny do klejenia dużych elementów, dość długo schnie.

Revell Contacta z pędzelkiem - idealny do dużych powierzchni.

Wszystkie śmierdzą, jak każdy klej na rozpuszczalnikach.

Cyjanopan Loctit'a - wiadomo do czego.

Ten to dopiero śmierdzi.

Wikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ja kleję tylko Rewelem ,który widać u góry.

Chyba bez igły bym sobie nie poradził.

Polecamy tylko ten klej Rewela z igłą , bo inne się źle nakładaja.

 

 

Pozdrowienia roni526

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol Precision Poly

 

W kwestii CA, to tylko i wyłącznie Super Glue oryginal. Innych nie trawię i wszystkie inne jak dla mnie są do bani. Jeszcze nie zdarzyło mi się skleić czegoś np. cyjanopanem. Kropelka też czasem działa, ale za droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja używam Tamiya cement.Bardzo go sobie chwale.Przedtem używałem szajskiego wamodu który nie daje zbyt mocnego i trwałego połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam używam Revell Concakta Proffesional i jetsem z niego bardzo zadowolony..Jeżeli chodzi o zapychanie się igły to wystarczy ją przepchać cieniutką igłą do szycia , bądź spróbować przedmuchać..

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam kleju CHEMATIC. sprzedają go w buteleczce jak od lkaieru do paznokci z zakrętką z pedzelkiem, wadą tego jest to, że jak juz jest go mniej, to trzeba zakręcić i odkręcić by go nabrać.

Oprócz tego uzywam maści wszelkaiej supergutów, wikoli oraz klej polimerowy (głównie karton, drewno, styropian)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o cyjanoakrylowy klej to polecam i używam super glue, ponieważ nie widzę rożnicy w stosunku do krepeli czy S.O.S. a jest tańszy.

Jeśli chodzi o klej typowo modelarski to najczęściej wybieram revella z igłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.