Jump to content

OKRP Jagiełło - Revell+scratch 1:144


Recommended Posts

W końcu zdecydowałem się dołączyć do konkursu. Mam nadzieję, że zdążę się wyrobić.

 

Historia:

Równocześnie pracami projektowymi myśliwca MK-1 w wydziale Alfa TZWT (Tajnych Zakładów Wysokich Technologii) zastanawiano się nad Było oczywiste, że same myśliwce nie wygrają przyszłej wojny. Niezbędny był zdecydowanie potężniejszy pojazd mogący spełniać rolę „latającego pociągu pancernego” wspierającego własne wojska naziemne. Projekt ten oznaczono TZWT 102 i określono w specyfikacji jako powietrzną kanonierkę. Oczywistym było, że i on wykorzystywać będzie najnowocześniejszy napęd – generatory pól zunifikowanych zasilające silniki jonowe i pozostałe systemy. Prace ruszyły w lipcu 1937 roku i w dniu wybuchu wojny były niemal zakończone. W ciągu dwóch dni udało się przygotować okręt do walki i w nocy z drugiego na trzeciego września okręt, ochrzczony OKRP* Jagiełło, wyruszył na północ gdzie nawiązano kontakt z oddziałami Grupy Operacyjnej Czersk. Jeszcze przed świtem Pluton Szturmowy i Jagiełło (dowodzony przez płk E. Wyrwickiego) ze wsparciem 35 pułku piechoty (ppłk. J. Maliszewski) przełamały obronę niemieckiej 23 DP. Rano Jagiełło ogniem własnym osłaniał polskie wojska przed atakami z powietrza aż do momentu przybycia myśliwców 7 pułku lotniczego, a następnie poprowadził atak 35 i 50 pułku piechoty na pozycje 3 DPanc. Wieczorem okręt wrócił na południe, do Bazy TZWT gdzie uzupełniono amunicję, po czym powrócił w rejon walk. Kolejna noc i dzień minęła podobnie – Jagiełło zmiękczał pozycje niemieckie i kierował ogniem artylerii, a na ziemi oddziały GO Czersk wsparte Plutonem Szturmowym przedzierały się na południe, docierając wieczorem na przedmoście Bydgoskie. W trakcie walk niemiecki siły na północ od Noteci poniosły bardzo ciężkie straty, np. w XIX Korpusie Pancernym sięgnęły one 50% stanów. W efekcie całe to zgrupowanie zostało zneutralizowane.

 

Konstrukcja:

Okręt posiadał dwa generatory N11 w gondolach wiszących na wysięgnikach pod kadłubem. W tych samych gondolach umieszczone były cztery silniki jonowe (dwa z tyłu i dwa z przodu). Podobnie jak w przypadku myśliwca, zdecydowano się na odsunięcie jednostek napędowych od kadłuba by uniknąć ewentualnych zaburzeń w urządzeniach elektronicznych. Napęd w czasie Wojny Obronnej nie był sprawny w stu procentach - generatory okazały się za słabe, a pobór mocy silników było najłatwiej ograniczyć. Jagiełło osiągał prędkość poziomą najwyżej 300 km/h, ale później, po wymianie generatorów na nowocześniejsze N15 udało się zwiększyć ją do 520 km/h.

Jednostka wyposażona była w osłony wyhamowująco-anihilujące O5A o mocy pozwalającej zatrzymać wielokrotne trafienia ciężkich pocisków przeciwlotniczych (kalibru 88 mm) i pozwalajaca właściwie ignorować ostrzał lekkich działek. Systemy kierowania i celownicze pozwalały namierzyć szczegółowo namierzać stanowiska wojsk, co więcej, na podstawie toru pocisków po 2-3 strzałach zlokalizować pozycje artylerii.

 

Bazą do budowy będzie amerykański tajny (kiedyś) okręt testowy technologii stealth - Lockheed Sea Shadow.

jagiello1.jpg

 

Regulaminowy InBox:

Burty

jagiello2.jpg

 

Ramki

jagiello3.jpg

 

Instrukcja

jagiello5.jpg

jagiello6.jpg

 

Model ma niewiele części, dość wysokie, wypukłe linie podziałowe i jak przeczytałem w sieci, wymaga sporo szpachli

 

W pracach pomoże ten interesujący zestawik:

jagiello4.jpg

 

Dwa Leopardy 2A5 w 144-ce. Użyję je albo jako dawców broni (dział 120mm) albo jako wzór do wykonania własnych.

 

Uzbrojenie główne planuję na dwa działa kalibru 120mm w kazamatach na dziobie, działka małokalibrowe na dziobie i na burtach (w kazamatach lub wieżyczkach) i podwieszone pod dziobem wyrzutnie rakiet. Być może dorzucę pokład pod kadłubem w części rufowej, bo Jagiełło ma przewozić pluton komandosów Na grzbiecie kadłuba planuję zamontować wieżyczkę przeciwlotniczą z działkami i rakietami.

 

*OKRP- Okręt Kosmiczny Rzeczpospolitej Polskiej – choć w przypadku Jagiełły to „kosmiczny” jest mocno na wyrost.

Link to post
Share on other sites

Pierwsze prace ruszyły.

Na początek odpiłowałem końcówki gondoli silnikowych i obrobiłem. Zeszlifowałem okolice wylotów z silników nadając im opływowy kształt.

Element wymaga jeszcze szpachlowania i szlifowania drobnym papierem.

 

Tak to wygląda po sklejeniu burt i gondoli:

 

jagielloa10.jpg

 

jagiello7.jpg

 

jagielloa11.jpg

 

Zmontowałem też szkielet wewnętrzny. Producent nie przewidział żadnej metody usztywnienia, dlatego zastosowałem L kształtne elementy wycięte z krzyżaków do układania płytek.

 

jagielloa13.jpg

jagielloa12.jpg

 

Wstępnie złożony kadłub, a przy okazji skala - Leopard 2A5.

Zastanawiam się co mam zrobić z liniami podziałowymi, bo nie jestem przekonany, czy w skali 1:144 powinny być widoczne

 

jagiello8.jpg

jagiello9.jpg

Link to post
Share on other sites

Post po poście, ale cóż...

 

Pierwszy etap przebudowy dziobu zakończony. Wyciąłem kazamaty dla dział i zabudowałem wnęki elementami z płytek plastikowych. Pociąłem igły i zmontowałem lufy dział z elementów o średnicy 1,2 i 0,9. Przedmuchiwacz lufy zrobiłem z miliputa i zeszlifowałem do właściwego kształtu.

Poniżej dział zrobiłem platformy pod głowice kamer, ale chyba przeniosę je wyżej, nad działa. W tej pozycji chyba by przeszkadzały, a poza tym chyba gorące powietrze i gazy prochowe mogłyby uszkodzić sprzęt.

dziob2.jpg

dziob1.jpg

 

Przerabiałem też kokpit, dość toporny w modelu. Przedni pulpit zrobiony był jako blok, wyciąłem więc przednią ściankę i wstawiłem dwie podpory, żeby element zaczął wyglądać jak w oryginale. Posiłkują się zdjęciami Sea Shadow uzupełniłem wyposażenie o dwa monitory, klawiatury i podstawę manetek silników. Dorzuciłem też od siebie wolant (bo to w końcu samolot, a nie okręt )

kokpit3.jpg

kokpit2i.jpg

kokpit1.jpg

 

Fotele odlane jako blok obrobiłem i wyciąłem przestrzeń pod podłokietnikami. Pierwszy nie chciał współpracować, więc musiałem dorobić odłamany element

foteleu.jpg

 

Chyba zabrakło zdjęcia z monetą... no nic, będzie następnym razem )

Link to post
Share on other sites

Archealos To oczywiście taka moja luźna propozycja bo zrobisz jak zechcesz ale moim zdaniem bardzo pasowałyby do "Jagiełły" wyrzutnie pocisków rakietowych w stylu rosyjskim.Np tak jak tu:

 

http://www.sciencetronics.com/geocities/bilder/images/ships/nastojtschiwij_04.jpg

 

No i jakieś dwa miniguny w stylu Falangi :

http://www.doolwind.com/images/blog/phalanx.jpg

 

Takie tylko moje luźne pomysły...

 

Cały czas oglądam Muszę się za mojego wrześniowego polskiego mecha zabrać jak wyzdrowieję :/

Link to post
Share on other sites

Ja kibicuję, tak jak i innym pracom S-F.

Najbardziej mnie urzekło zdjęcie "Jagiełły" czyhającego na czołg

 

Ja myślę, że wypukłe linie możesz zeszlifować i wyryć nowe, albo nawet wyryć używając istniejących wypukłych jako przymiar, a potem dopiero to szlifować.

Link to post
Share on other sites
Archealos To oczywiście taka moja luźna propozycja bo zrobisz jak zechcesz ale moim zdaniem bardzo pasowałyby do "Jagiełły" wyrzutnie pocisków rakietowych w stylu rosyjskim.Np tak jak tu:

 

http://www.sciencetronics.com/geocities/bilder/images/ships/nastojtschiwij_04.jpg

 

Planuję rakiety, owszem. Choć raczej mniejszy kaliber - 6 pakietów MLRS - 72 kasetowe 227mm

 

Ale zastanowię się nad elementem, że tak powiem, bardziej strategicznym...

 

No i jakieś dwa miniguny w stylu Falangi :

http://www.doolwind.com/images/blog/phalanx.jpg

 

Takie tylko moje luźne pomysły...

 

Cały czas oglądam Muszę się za mojego wrześniowego polskiego mecha zabrać jak wyzdrowieję :/

 

Będą i działka i rakiety plot. W końcu dlaczego tylko WH ma dostać za swoje?

 

Dzieki za komentarze!

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.