Skocz do zawartości

IBG - zapowiedzi/nowości


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Zgadza się, Green Devil to nie żadna legenda, był taki napis na rośku w Afganie

 

Wóz dowodzenia na Rosomaku, a co to?

 

W Afganistanie zawsze szły dwa rodzaje Rosomaków bojowych tzw. Wóz szeregowy oraz Wóz dowodzenia. Różnica polegała na wyposażeniu - WD miał dodatkową radiostację wynośną znanej amerykańskiej firmy. Z zewnątrz była tylko jedna różnica. WD miał dwie anteny na zewnatrz, WSz też miał dwie, ale ta druga to była antena do polskiej radiostacji która tylko udawała taką jak w WD. Róznica była w wielkości podstawy anteny i grubości bata anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym abyśmy nie tworzyli legendy czegoś czego nie było i jak na razie nie ma.

Rosomak dodatkowo wyposażony w środki zaściełać (nie tylko tę jedną radiację) to nie żaden wóz dowodzenia. W oficjalnych dokumentach to Rosomak - wersja dla PKW Afganistan. A że wysyłano tam też zwykle Rosomaki to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że idziesz bardzo w zaparte pomimo niekompletnej wiedzy na ten temat . Nie chcę negować tego, że wiesz sporo na temat Rosomaków, jednak chciałbym zaznaczyć że są osoby, które mogą wiedzieć na ten temat ciut więcej. Nie będę przytaczał dokumentów, bo po prostu nie mogę. W prasie nie ma wielu informacji poza tymi, które zbierają dziennikarze w rozmowach z żołnierzami czy tym co zobaczą na własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się licytować na to kto miał więcej do czynienia z tym pojazdem. Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że ktoś może mieć większą wiedzę. Badania przeprowadzone na danym pojeździe nie świadczą o tym, że występuje on w jednej konfiguracji, pojazdy są cały czas usprawniane i modyfikowane. Pojazd na badaniach jest sprawdzany pod kątem spełnienia WZTT, które można powiedzieć że są bardzo ogólne, zresztą myślę że nie muszę nic dodawać bo rozmawiam z osobą zorientowaną w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mam mały dorobek w postach na tym forum i nie posiadam takiej "rangi" jak koledzy. Jednak jeśli mam w pewnych kwestiach wiedzę to chciałem się nią podzielić. Nie jest to wiedza oparta na publikacjach a na praktycznych działaniach. Jeżeli pojawi się ten model to fajnie gdyby można było go oddać jak najwierniej np. na podstawie informacji zebranych na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzy kolegi nie podważam. Przedstawiam moje argumenty.

Moje stanowisko jest takie jak na stronach MON.

(...) 22 grudnia 2006 roku WZM oraz Departament Zaopatrywania MON podpisały umowę na opracowanie wersji dostosowanej do operowania w Afganistanie. Eksperci od dawna przestrzegali przed zbyt niskim poziomem opancerzenia boków i tyłu wozu. Choć szczegóły opisujące wersje „wojenne” zawarliśmy w innym artykule, nie sposób niektórych spraw tutaj pominąć. Założono, że pozostałe części głównie kadłuba również muszą zapewniać osłonę przed pociskami 14,5 mm a także przed głowicami pocisków z granatników RPG-7. Wybór padł na panele izraelskiej firmy Rafael. Zakupiono poprzez Bumar 56 pakietów pancernych za około 58 mln PLN, część bezpośrednio z Izraela trafiła do PKW Afganistan. Dodatkowo wóz otrzymał: akustyczny system wykrywania i lokalizacji stanowisk strzeleckich Pilar, radiostację KF RF-5800H, noże do cięcia lin-pułapek, dwie kamery bocznej obserwacji z monitorami dla żołnierzy desantu, dodatkowe pojemniki transportowe, charakterystyczny pojemnik na concertinę z przodu wozu, zdemontowano falochron i pędniki wodne. Od 3 kwietnia 2007 roku, prócz innego sprzętu, na pokład transportowego An-124 załadowano pierwsze z wysyłanych 24 Rosomaków KBWP. Tak rozpoczęła się pierwsza, jak do tej pory jedyna, ale dodajmy również pisana krwią historia KTO Rosomak w boju. (...)

 

Ta dodatkowa radiostacja (plus jeszcze jedna o której nie piszą), nie robi z tej wersji Roska wozu dowodzenia.

Ilu oficerów sztabowych mogło w nim przebywać? Stanowiska sztabowe, komputery miał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos rośka - czy w 1:72 jest jakaś plastikowa alternatywa dla Tololoko?

 

Jeszcze nie, ale IBG ma w planach też 1:72.

 

A na fb powiedzieli, że na chwilę obecną to bardzo ogległa perspektywa . Lepiej w tej skali wypuścić Tołdiego. Ja się tam nie znam na produkcji modeli i nie wiem czy jest wielki problem przeskalować model ze skali 1/35 na 1/72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imek46 a co Ci się nie podoba w Toldim? Ja się cieszę, że IBG się rozwija, a za modele nie trzeba przepłacać. Kupię Rosomaka w 1/35 i poczekam spokojnie na Rosomaka w 1/72.

 

I mam nadzieję, że IBG jako polska firma raczyć nas będzie co jakiś czas modelami innych pojazdów używanych w WP zarówno II jak i IIIRP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imek, ale Toldi jest w tej skali od Hobby Bossa.

Co do śrub napędowych, wiem, że w kwestii "Green Devila" to z pomyłki grafika, sam model nie będzie posiadał pędników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBG na swojej stronie na FB zaprezentowało dwie kolejne wersja Rośka do produkcji.

Zapowiadają, że obsuwu nie będzie i model na wiosnę jak słoneczko pojawi się.

 

12496129_890325451089100_4815275671895338261_o_zpsuriaivf8.jpg

886354_890325454422433_5737052470217078437_o_zpsfgwcvr8c.jpg

 

 

I super, już się nie mogę doczekać swojego egzemplarza .

 

 

Kurczę nie wiem czy skończy się na jednym u mnie ;) Mam nadzieję, że Part/Aber już pracują nad blaszkami.

 

W tym temacie, bardziej bym liczył na dodatki żywiczne, np: koła jezdne, wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.