Skocz do zawartości

IBG - zapowiedzi/nowości


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno talibańcy nazywali rośka po ichniejszu zielony diabeł, czyli po anglosasku green devil. Raczej wątpię żeby tak strasznie się go obawiali po tym co widzieli w trakcie radzieckiej interwencji

A czy jakaś załoga sobie tego nie wymalowała na pancerzu to nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej. Jest to ksywka wymyślona niby przez talibów. Raczej chwyt propagandowy.
A czy jakaś załoga sobie tego nie wymalowała na pancerzu to nie wiem

 

No to był czy mógł być?

 

Był i dziwię się, że jego zdjęcie nie wypłynęło prze tyle lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w różnych książkach/wspomnieniach z Iraku czy Afganistanu, to mianem "Zielonego Diabła" by po prostu określany rosomak, które na początku swojej "kariery" w Afganistanie były w kolorze zielonym. Kamo pustynne było naniesione później, na początku pożyczoną farbą od Amerykanów.

Na poczatku pojechały tam Rosomaki w wersji M1, później już przystosowane do warunków afgańskich wersja M1M z dopancerzeniem i siatkami aRPGNet. W siatki były również wyposażone pojazdy MedeVac i niektóre wozy dowodzenia.

Wszystkie Rosomaki "afgańskie" (z dopancerzeniem) były również pozbawione śrub, no bo i po co one.

 

23897

 

EUFOR,_2009-02-17,_wsp%C3%B3%C5%82dzia%C5%82anie_kawalerii,_KTO_Rosomak,_Mi-17,_01.jpg

 

bgadec6.jpg

 

DSC_6684_Roik.JPG

 

waja-191111-221.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w różnych książkach/wspomnieniach z Iraku czy Afganistanu, to mianem "Zielonego Diabła" by po prostu określany rosomak, które na początku swojej "kariery" w Afganistanie były w kolorze zielonym. Kamo pustynne było naniesione później, na początku pożyczoną farbą od Amerykanów.

Na początku pojechały tam Rosomaki w wersji M1, później już przystosowane do warunków afgańskich wersja M1M z dopancerzeniem i siatkami aRPGNet. W siatki były również wyposażone pojazdy MedeVac i niektóre wozy dowodzenia.

Wszystkie Rosomaki "afgańskie" (z dopancerzeniem) były również pozbawione śrub, no bo i po co one. Chociaż na początku można było spotkać kilka egzemplarzy ze śrubami, ale w innych wersjach.

 

23897

 

EUFOR,_2009-02-17,_wsp%C3%B3%C5%82dzia%C5%82anie_kawalerii,_KTO_Rosomak,_Mi-17,_01.jpg

 

bgadec6.jpg

 

DSC_6684_Roik.JPG

 

waja-191111-221.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w różnych książkach/wspomnieniach z Iraku czy Afganistanu, to mianem "Zielonego Diabła" by po prostu określany rosomak, które na początku swojej "kariery" w Afganistanie były w kolorze zielonym.

 

Skala, może w sposób niezbyt prosty ale napisałem wcześniej, że "GD" istniał.

Uwierz mi, ja go widziałem.

 

Wóz dowodzenia na Rosomaku, a co to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ja tylko wyczytałem i słyszałem, że to nazwa określająca Rosomaki w Afganistanie. Może ktoś, gdzieś namazał tą nazwę dla podkreślenia nazwy w Polsce. Mam masę zdjęć Rośków (z akcji/patroli, warsztatu) i ... nigdzie takiego nie ma.

Co do wersji dowodzenia, to chodzi o OSS-D lub jak wolisz WD, ten z otwartą "wieżą", montowany karabin lub granatnik.

No i oczywiście, te z Afganistanu nie posiadają tzw. "Falochronu", chociaż mógł taki się pojawić na samym początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ja tylko wyczytałem i słyszałem, że to nazwa określająca Rosomaki w Afganistanie. Może ktoś, gdzieś namazał tą nazwę dla podkreślenia nazwy w Polsce. Mam masę zdjęć Rośków (z akcji/patroli, warsztatu) i ... nigdzie takiego nie ma.

Co do wersji dowodzenia, to chodzi o OSS-D lub jak wolisz WD, ten z otwartą "wieżą", montowany karabin lub granatnik.

No i oczywiście, te z Afganistanu nie posiadają tzw. "Falochronu", chociaż mógł taki się pojawić na samym początku.

 

Sorry, ale zaczynasz wypowiadać się w temacie o którym mało wiesz ale dużo czytasz.

Jeszce raz obyć zmienił wyczytanie zdanie. Żadne namazanie w Polsce. JA GO WIDZIAŁEM W AFGANISTANIE.

I nie wypisuj bzdur, że Rosomak z obrotnicą OSS-D to wóz dowodzenia.

Jakie warianty były to ja wiem i nie z Internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byleś w Afganistanie i widziałeś "GD" i nie masz zdjęć?? Aż wierzyć mi się nie chce, ja zawsze robię zdjęcia, chociaż teflonem.

Z jakiej jednostki był ten Rosiek?? Zapytam znajomych czy aby nie mają zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk zawsze to dobrze zasięgnąć informacji u źródła, w tym wypadku u weterana z Afganistanu. Potrafisz określić czy nazwa "Green Devil" pojawiła się na Rosomaku przed czy po informacji (rozpowszechnianej w Polsce) że nasłuch talibskiej łączności wychwycił przekazy typu "jak kolumnę prowadzi duży zielony wóz / zielony diabeł to przepuścić, nie atakować" (w podtekście "bo jak odpowie ogniem to zaraz polecimy do Allaha")? W kontekście generalnie dobrych opinii o Rosomakach spływających z Afganistanu taki przekaz jest w granicach prawdopodobieństwa, ale może to też być bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Premiera Rośka przesunięta na I kwartał 2016.

 

Niech IBG przesuwa. Niech przesuwa w nieskończoność...Chińczycy z Trumpeter/Hobby Boss nie śpią.

Zobaczą jakie jest duże zainteresowanie modelem i sami wypuszczą.

W sumie mamy go my, Chorwaci, Słoweńcy, Finowie. Zaraz będą go mieli Słowacy.

Przy ich kosztach związanych z zaprojektowaniem i wytworzeniem modelu, to moment jak im się zwróci.

 

Już nie mogę się doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jedyne wyjście żeby dostać inne zdjęcie niż ma Jarekk to kontakt z ludzmi ze zmiany z 2009 roku abo co bywa łatwiejsze z oficialnym fotografem , ja tak zrobiłem i po 10 latach znalazłem zdjęcia ze swojej jednostki .A Rosiek poza nazwą się chyba niczym nie wyróżniał bo na dostępnych zdjęciach go nie znalazłem powodzenia OLO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dziś dostałem odpowiedź z IBG że Roskiek w podstawowej wersji planowany jest na I Kwartał 2016. Model ma być z elementami foto i być dodaną toczną lufą (z lufą jeszcze nic pewnego), Cena ostateczna jest jeszcze nie ustalona, ale będzie opublikowana wkrótce (taką dostałem odpowiedź). Czekałem już tyle, to jeszcze trochę poczekam. Mam tylko nadzieję, że model będzie warty tego czekania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.