Jump to content
skala72

IBG - zapowiedzi/nowości

Recommended Posts

Jest to ksywka wymyślona niby przez talibów.

Po angielsku wymyślają?

Podobno talibańcy nazywali rośka po ichniejszu zielony diabeł, czyli po anglosasku green devil. Raczej wątpię żeby tak strasznie się go obawiali po tym co widzieli w trakcie radzieckiej interwencji

A czy jakaś załoga sobie tego nie wymalowała na pancerzu to nie wiem

Nie ma takiej. Jest to ksywka wymyślona niby przez talibów. Raczej chwyt propagandowy.
A czy jakaś załoga sobie tego nie wymalowała na pancerzu to nie wiem

No to był czy mógł być?

Był i dziwię się, że jego zdjęcie nie wypłynęło prze tyle lat.

Z tego co wyczytałem w różnych książkach/wspomnieniach z Iraku czy Afganistanu, to mianem "Zielonego Diabła" by po prostu określany rosomak, które na początku swojej "kariery" w Afganistanie były w kolorze zielonym. Kamo pustynne było naniesione później, na początku pożyczoną farbą od Amerykanów.

Na poczatku pojechały tam Rosomaki w wersji M1, później już przystosowane do warunków afgańskich wersja M1M z dopancerzeniem i siatkami aRPGNet. W siatki były również wyposażone pojazdy MedeVac i niektóre wozy dowodzenia.

Wszystkie Rosomaki "afgańskie" (z dopancerzeniem) były również pozbawione śrub, no bo i po co one.

23897

EUFOR,_2009-02-17,_wsp%C3%B3%C5%82dzia%C5%82anie_kawalerii,_KTO_Rosomak,_Mi-17,_01.jpg

bgadec6.jpg

DSC_6684_Roik.JPG

waja-191111-221.JPG

Z tego co wyczytałem w różnych książkach/wspomnieniach z Iraku czy Afganistanu, to mianem "Zielonego Diabła" by po prostu określany rosomak, które na początku swojej "kariery" w Afganistanie były w kolorze zielonym. Kamo pustynne było naniesione później, na początku pożyczoną farbą od Amerykanów.

Na początku pojechały tam Rosomaki w wersji M1, później już przystosowane do warunków afgańskich wersja M1M z dopancerzeniem i siatkami aRPGNet. W siatki były również wyposażone pojazdy MedeVac i niektóre wozy dowodzenia.

Wszystkie Rosomaki "afgańskie" (z dopancerzeniem) były również pozbawione śrub, no bo i po co one. Chociaż na początku można było spotkać kilka egzemplarzy ze śrubami, ale w innych wersjach.

23897

EUFOR,_2009-02-17,_wsp%C3%B3%C5%82dzia%C5%82anie_kawalerii,_KTO_Rosomak,_Mi-17,_01.jpg

bgadec6.jpg

DSC_6684_Roik.JPG

waja-191111-221.JPG

Z tego co wyczytałem w różnych książkach/wspomnieniach z Iraku czy Afganistanu, to mianem "Zielonego Diabła" by po prostu określany rosomak, które na początku swojej "kariery" w Afganistanie były w kolorze zielonym.

Skala, może w sposób niezbyt prosty ale napisałem wcześniej, że "GD" istniał.

Uwierz mi, ja go widziałem.

Wóz dowodzenia na Rosomaku, a co to?

Nie wiem, ja tylko wyczytałem i słyszałem, że to nazwa określająca Rosomaki w Afganistanie. Może ktoś, gdzieś namazał tą nazwę dla podkreślenia nazwy w Polsce. Mam masę zdjęć Rośków (z akcji/patroli, warsztatu) i ... nigdzie takiego nie ma.

Co do wersji dowodzenia, to chodzi o OSS-D lub jak wolisz WD, ten z otwartą "wieżą", montowany karabin lub granatnik.

No i oczywiście, te z Afganistanu nie posiadają tzw. "Falochronu", chociaż mógł taki się pojawić na samym początku.

Ten ze znaczkiem Mercedesa świetny. Jak pojawi się odpowiedni model to chyba go sobie zrobię

Nie wiem, ja tylko wyczytałem i słyszałem, że to nazwa określająca Rosomaki w Afganistanie. Może ktoś, gdzieś namazał tą nazwę dla podkreślenia nazwy w Polsce. Mam masę zdjęć Rośków (z akcji/patroli, warsztatu) i ... nigdzie takiego nie ma.

Co do wersji dowodzenia, to chodzi o OSS-D lub jak wolisz WD, ten z otwartą "wieżą", montowany karabin lub granatnik.

No i oczywiście, te z Afganistanu nie posiadają tzw. "Falochronu", chociaż mógł taki się pojawić na samym początku.

Sorry, ale zaczynasz wypowiadać się w temacie o którym mało wiesz ale dużo czytasz.

Jeszce raz obyć zmienił wyczytanie zdanie. Żadne namazanie w Polsce. JA GO WIDZIAŁEM W AFGANISTANIE.

I nie wypisuj bzdur, że Rosomak z obrotnicą OSS-D to wóz dowodzenia.

Jakie warianty były to ja wiem i nie z Internetu.

Jak byleś w Afganistanie i widziałeś "GD" i nie masz zdjęć?? Aż wierzyć mi się nie chce, ja zawsze robię zdjęcia, chociaż teflonem.

Z jakiej jednostki był ten Rosiek?? Zapytam znajomych czy aby nie mają zdjęć.

Pytaj, pytaj. Mam zdjęcia, ale to są moje prywatne zdjęcia a nie dziennikarzy którzy mieli akredytację na ich robienie.

Jarekk zawsze to dobrze zasięgnąć informacji u źródła, w tym wypadku u weterana z Afganistanu. Potrafisz określić czy nazwa "Green Devil" pojawiła się na Rosomaku przed czy po informacji (rozpowszechnianej w Polsce) że nasłuch talibskiej łączności wychwycił przekazy typu "jak kolumnę prowadzi duży zielony wóz / zielony diabeł to przepuścić, nie atakować" (w podtekście "bo jak odpowie ogniem to zaraz polecimy do Allaha")? W kontekście generalnie dobrych opinii o Rosomakach spływających z Afganistanu taki przekaz jest w granicach prawdopodobieństwa, ale może to też być bajka...

Super, że widziałeś i masz zdjęcia. Jesteś kozak! Mam nadzieję, że jak będziesz robił Rośka "G.D.", to zapodasz chociaż prevkę.

Premiera Rośka przesunięta na I kwartał 2016.

Niech IBG przesuwa. Niech przesuwa w nieskończoność...Chińczycy z Trumpeter/Hobby Boss nie śpią.

Zobaczą jakie jest duże zainteresowanie modelem i sami wypuszczą.

W sumie mamy go my, Chorwaci, Słoweńcy, Finowie. Zaraz będą go mieli Słowacy.

Przy ich kosztach związanych z zaprojektowaniem i wytworzeniem modelu, to moment jak im się zwróci.

Już nie mogę się doczekać.

Lepiej mieć dobry model później niż skopany teraz.

To się zobaczy, mam nadzieję, że to przesunięcie na poprawki. Też wole mieć później a lepiej.

Żeby nie skończyli jak Renault FT-17 z Italeri. Też była zapowiedź, potem jakiś czas nic a w miedzy czasie Meng dwa typy wypuścił. Projekt Italeri zdaje się umarł.

JA GO WIDZIAŁEM W AFGANISTANIE.

Jarekk ma rację w Ghazni w 2009 był taki Rosiek w zielonym malowaniu o nazwie własnej "GREEN DEVIL" wymalowanej czarnym kolorem na boku kadłuba.

To nie jakiś dziennikarski wymysł tylko FAKT.

to jedyne wyjście żeby dostać inne zdjęcie niż ma Jarekk to kontakt z ludzmi ze zmiany z 2009 roku abo co bywa łatwiejsze z oficialnym fotografem , ja tak zrobiłem i po 10 latach znalazłem zdjęcia ze swojej jednostki .A Rosiek poza nazwą się chyba niczym nie wyróżniał bo na dostępnych zdjęciach go nie znalazłem powodzenia OLO