Skocz do zawartości

[HUMVEE] M1025 based GMV-S (Dumvee) - konwersja Tamiya 1:35


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś mi się kojarzy że oddziały specjalne używają takich...

http://well-regulatedmilitia.com/wp-content/uploads/2007/02/FNM0045l.jpg

Z takim uchwytem przy lufie, tam jest jakiś gwint który sprawia problemy i dlatego jest trudny w obsłudze czy coś tam... Jeśli masz zdjęcie z normalnym to spoko, za pewne się mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 176
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki peter, takiej wersji nie znałem. Raczej nie widziałem takiego uchwytu na żadnym zdjęciu Dumvee, które wziąłem jako przykłady do budowy modelu. Ale teraz jak wiem, na co patrzeć, przejrzę jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutniki granatów dymnych:

DSCF3409.jpg

DSCF3408.jpg

 

I urządzenie spustowe pod dachem:

DSCF3410.jpg

 

W sieci znalazłem rysunki właśnie takiego urządzenia z czterema spustami, montowanego dla czterech kompletów wyrzutników (odpala po dwa komplety granatów na zasadzie przód-lewa strona-tył-prawa strona) oraz urządzenia z jednym spustem (odpala granaty zamontowane na wieży). Nie znalazłem informacji, że przy zamontowanych dwóch kompletach - jak u mnie - istnieje urządzenie z dwoma spustami. Dlatego też zamontowałem poczwórne, wychodząc z założenia, że nie wszystkie spusty są po prostu podłączone.

 

***

 

Peter, przejrzałem te moje zdjęcia Dumvee i nie znalazłem takich uchwytów na lufach M2. Fajnie to wygląda, ale raczej zostawię jak jest. No i podszkolę się trochę, jeśli chodzi o wiedzę o uzbrojeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszła pora na coś co lubię Czyli wszelka aparatura elektroniczna i radiowa.

W modelu będą:

- radio SINCGARS (wiadomo - komunikacja),

- urządzenie Blue Force Tracker (system pokazujący lokalizację własnych oraz wrogich oddziałów),

- urządzenie PLGR (odbiornik GPS służący do ustalenia pozycji pojazdu, jeden z elementów BFT ),

- radio do komunikacji satelitarnej (siły specjalne używają różnych typów, najczęściej firmy Harris).

 

Będę wzorował się na tych zdjęciach:

th_dumvee37-1.jpg th_szczegy8.jpg th_szczegy26-1.jpg th_szczegy27-1.jpg

Cecha charakterystyczna to skrzynka, w której jest umieszczane radio SINCGARS. Takie coś widnieje chyba na wszystkich znanych mi zdjęciach Dumvee.

Pierwsze zdjęcie z powyższych to jedyne pokazujące BFT w Dumvee, jakie znalazłem. Ale jest to system tak powszechny w armii USA, że na pewno występował w wielu Dumvee.

Na szczęście mam więcej zdjęć tego egzemplarza, widać na nich ładnie zarówno antenę systemu BFT (to jasne pudełko z lewej strony pojazdu) jak i antenę radia satelitarnego (antena krzyżowa z dodatkowym "parasolem", z tyłu pojazdu).

th_dumvee36.jpg th_dumvee38.jpg

Na drugim zdjęciu widać antenę GPS urządzenia PLGR - to ten mały krążek na wysięgniku, przykręcony z boku anteny BFT.

 

Główne elementy elektroniki w modelu (radio, monitor, klawiatura, słuchawki i głośniki) będą pochodziły z zestawu Legend Productions (LF1193) Humvee Interior Set, którego in-box znajduje się tutaj.

DSCF3349.jpg

Jak pisałem w in-boxie, Legend niestety nie daje kompletnego urządzenia BFT - brakuje jednostki CPU, anteny i urządzenia PLGR. To ostatnie na szczęście mam (element konwersji Pro Art Models do Dumvee), CPU i antenę dorobię od podstaw. Od podstaw również radio Harrisa, czyli coś takiego:

th_AN-RC-150C_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Łatwo nie było, ale jakoś mi się udało zmontować ten sklepik RTV Największy problem miałem z planowaniem - co z czym połączyć i do czego przykleić, żeby dało się ładnie pomalować i połączyć kablami. Raczej nie ma mowy, żeby wszystko przyklejać od razu we wnętrzu pojazdu - bardzo ciężko byłoby dotrzeć wszędzie z farbą (różne kolory) i innymi zabiegami kosmetycznymi. Dlatego też całość podzieliłem na osobne fragmenty, które będą osobno malowane.

 

Eduardowe podstawki pod nóżki podtrzymujące półkę z aparaturą przykleiłem do wnętrza pojazdu, przy czym prawą nóżkę musiałem skrócić (jak widać, podstawka jest wyżej):

DSCF3751.jpg

 

Głośniki miały być na dodatkowej półeczce pod główną półką, ale przez osłonę podłogi zrobiło się tam za mało miejsca. Dlatego też głośniki powędrowały pod sufit, po obu stronach urządzenia spustowego wyrzutników granatów dymnych. Dach będzie malowany osobno, po przyklejeniu go do nadwozia podłączę kabelki do gniazd znajdujących się na tylnej ścianie radia SINCGARS:

DSCF3744.jpg

 

Główny element - półka z aparaturą. Całość będzie malowana na piaskowo (monitor BFT na zielono), potem drobne elementy innymi kolorami:

DSCF3745.jpg

 

Pozostałe elementy - będą malowane osobno, potem przyklejone do półki i podłogi, na końcu całość zostanie okablowana i wklejona w pomalowane wnętrze Humvee:

DSCF3747.jpg

 

Tak to wygląda po złożeniu na sucho, brakuje jeszcze kabli i słuchawek:

DSCF3740.jpg

DSCF3741.jpg

DSCF3742.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Kubisz, że już powinieneś przygotowywać miejsce w szafce, gdzieś w pierwszym rzędzie. Może obok polskiego M1026? Będzie na to zasługiwał.

Oby

:kopara:

 

 

 

A ja w końcu dostałem ostatni element układanki: zestaw Pro Art Model (PAU-35023) - US Modern Equipment set 1 (strona producenta):

DSCF3754.jpg

 

Nie będę robił osobnego inboxu, ponieważ ten zestaw ma trochę ograniczone zastosowanie - część elementów można użyć tylko w Dumvee. Zawartość zestawu wygląda tak:

DSCF3755.jpg

 

W zestawie dostajemy:

- 2 ręczne wyrzutnie pocisków AT-4,

- skrzynię do zamontowania na półce na tylnym zderzaku,

- butlę gazową,

- 4 osobne pionowe zasobniki na amunicję do M2,

- 2 uchwyty po 2 pionowe zasobniki na amunicję do M2 każdy,

- 5 różnej wielkości tobołków,

- 3 pudełka kartonowe,

- 2 gaśnice,

- 4 kanistry na wodę odlane połączone 2x2.

 

Ogólnie - bardzo dobra jakość odlewów (tylko kilka malutkich dziurek po pęcherzykach powietrza). Bardzo możliwe, że do modelu użyję wszystkiego (może oprócz tych kartonowych pudeł - zajmują za dużo miejsca, a i pomalować to tak, żeby przypominało karton łatwo nie będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twoje prace (a zaglądam co jakiś czas od kilku miesięcy) czuję się dumny, że miałem zaszczyt kiedyś pomóc Ci z zamawianiem części żywicznych.

Twoje prace są naprawdę podziwu godne. Zarówno ich wyniki jak i podejście do nich.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucas HS - dzięki wielkie za bardzo miłe słowa. To samo mogę napisać o Twoich modelach, bo też zaglądam (w ZKM na Twojego Iła-2 nie zagłosowałem, ale się długo wahałem - na mojej liście zajął drugie miejsce).

 

Również pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do swojego Humvee (cargo revella) plecaki itd. tylko że te kostki są tak grube że najpierw będę musiał je odciąć miniszlifierką a potem jeszcze obcinaczkami bocznymi i na koncu piłką do modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.