Jump to content
wuen

Yoshimura Hayabusa X-1 (Tamiya 1:12)

Recommended Posts

wuen... jak zwykle najwyższy z możliwych poziomów Tak trzymać

Pozdrawiam

Mors

Przeróbek ciąg dalszy...

Element przy kierownicy (nie wiem jak się nazywa):

haya-24.jpg

od siebie dodałem łby śrub i śrubę w amortyzatorze - na razie jedna.

Firmowo były to wystające "cycki", które ciężko byłoby pomalować...

Wzorowałem się na tych zdjęciach:

08_Suzuki_Hayabusa_windscreen.jpg

DSC09961.jpg

(podziękowania dla uczesanego za zestaw fotek szczególików budowy - jak widać bardzo przydatnych)

Łby śrub zrobione są ze szpilek - zeszlifowanych do średnicy 1,3mm i wypolerowanych - zaś śruby w teleskopach to M 1.5mm

haya-25.jpg

Na wierzchu śrub przykleję imitacje śrub hex, przewiercę otwory, wkleję pręcik 0.4mm i zrobię nacięcia - powinno być OK.

Superowo to wygląda! Gratuluje podejścia do tematu no i wykonania oczywiście

Czekam na więcej.

Ten element motocykliści nazywają półką ;)

Za te wszystkie śrubeczki,sprężynki, bolce -

Nieziemska robota.

Pozdrawiam.

Przeróbek i doróbek ciąg dalszy.

Przednie hamulce - Tamiya poszła na łatwiznę i dała tylko zewnętrzne części obudowy tłoczków więc postanowiłem dorobić brakujące elementy - nie mam fotki sprzed przeróbek więc zamieszczam fragment instrukcji, gdzie widać jak wyglądają oryginalne elementy

haya-instrukcja-hamulce.jpg

Z arkusza polistyrenu grubości 0.75mm i kawałków ramki dorobiłem brakujące elementy

haya-27.jpghaya-28.jpg

Odciąłem wszystkie śruby i elementy mocowania przewodów hamulcowych

haya-26.jpg

- zostaną zastąpione metalowymi.

Na stronie http://blackbears.ru/index_en.php?get=manual (podziękowania dla "Kazika" za pomoc) znalazłem instrukcję do Hayabusy a w niej niespodzianka - elementy, które pominęła Tamiya w modelu:

h29.jpgh22.jpg

Jest to jakaś pompa i przewody biegnące do silnika nad mocowaniem rur wydechowych - co dziwne - o mocowaniu tych rurek Tamiya nie zapomniała...

Po przejrzeniu 503 stron znalazłem jeszcze kilka pomocnych fotek i rysunków, dzięki którym mogłem dorobić brakujące elementy:

h54.jpgh56.jpgh57.jpg

h50.jpg

Kilka godzin pracy i...

haya-29.jpg

haya-30.jpg

Kolejny etap - zaciski na wężach

haya-32.jpg

haya-31.jpg

Mistrzostwo! Gratulacje za wykonanie i podejscie do tematu. Dzieki twojej pracy sam zabieram sie za model motoru.

Pozdrawiam

Artur

Wydech przygotowany do zamontowania

haya-33.jpg

haya-34.jpg

haya-35.jpg

wuen przyznaj się, że to prawdziwy wydech

Ta "pompka" to zawór . Zawór " 2nd air" lub inaczej zawór "pair" systemu . Polega on na niczym innym jak na wtłaczaniu świeżego powietrza do kanałów wylotowych głowicy , by motocykl spełniał normy emisji spalin, a co dalej za tym idzie - otrzymał homologację na większość rynków świata . Takie małe oszustwo . Spaliny wylatują wraz ze świeżym powietrzem dzięki czemu są czystsze. Producent zestawu wcale o tym systemie nie zapomniał . Zostawił tylko zaślepki . Prawidłowo . Ten motocykl jest pojazdem "tuningowanym " , a w takich wypiernicza się wszystko co zbędne . W jego przypadku ekologia jest zupełnie niepotrzebna . Zaworu nie ma celowo.

Malutka uwaga . Te "półkola" zaraz pod pokrywą zaworową też powinny być czarne - to jest gumowa uszczelka pomiędzy głowicą a deklem zaworowym okalająca dookoła krawędzie. Jeżeli dekiel jest ściągnięty wraz z uszczelką w miejscach półkoli widać wałki rozrządu i dzięki tym wcięciom można dokładnie kontrolować położenie wałków przy ustawianiu rozrządu .

Bardzo ładnie budujesz tego mopeda

Pozdrawiam serdecznie .

przyznaj się, że to prawdziwy wydech

Oczywiście, że prawdziwy - w skali 1:12

haya-wydech.jpg

Ta "pompka" to zawór. (...)

Producent zestawu wcale o tym systemie nie zapomniał .

Problem w tym, że Tamiya wogóle nie uwzględniła tego zaworu w modelach Hayabusy - w zwykłej również go nie ma...

A moja wersja to wersja tuningowa ze zmienionym wydechem ale nie torowa więc również spełniająca proekologiczne normy - z możliwością śmigania po ulicach - dlatego ma tablicę rejestracyjną i lusterka.

Te "półkola" zaraz pod pokrywą zaworową też powinny być czarne - to jest gumowa uszczelka pomiędzy głowicą a deklem zaworowym okalająca dookoła krawędzie. Jeżeli dekiel jest ściągnięty wraz z uszczelką w miejscach półkoli widać wałki rozrządu i dzięki tym wcięciom można dokładnie kontrolować położenie wałków przy ustawianiu rozrządu

Czy możesz dokładniej podać o które elementy chodzi?

Przy okazji - dzięki za info - szkoda, że tak późno...

Zawór jest na większość rynków . Na bardzo nieliczne może go nie być . Sprawdzę dokładnie w literaturze jeżeli temat Cię interesuje i odpowiem na PW . Może Tamka na takim się wzorowała i dlatego w "normalnej " cywilnej hajce też nie umieścili zaworu . Analogicznie jest to rozwiązane w każdym innym motocyklu ze stajni Suzuki. W profesjonalnie przygotowanym motocyklu do sportu zaworu nie będzie . Ekologia to spadek mocy i dodatkowe gramy masy .

Jeżeli zaś chodzi o uszczelkę . Zwróć uwagę - na tym zdjęciu dekiel jest czerwony( silnik jest przerabiany oczywiście, więc tu się niczym nie sugerujemy ) . Półkola uszczelki zachodzą na głowicę . Widzisz te czarne półkola zaraz pod deklem ?

http://www.h1v8.com/i/H2%20Busa/rt_side1sm.jpg

Nie chciałem Tobie nic wytykać absolutnie , od tak , dla samej ciekawostki się wsnułem . I tak to wszystko zasłonisz owiewkami ...

P.S. Twoja hajka może śmigać po ulicy, jasne . Jak kupisz mopeda , który ma homologacje i sobie go przerobisz wyciskając z niego kolejne 50 koni - co za tym idzie , ekologia idzie już sobie na łono Abrahama , to wszyscy mogą pocałować Cie gdzieś :-) . Do momentu przeglądu technicznego .... :-)

1. według mnie Tamiya pominęła ten element bo jest prawie niewidoczny - zasłania go chłodnica. Ja chcę zrobić model ze zdjętą dolną owiewką i wiele elementów będzie widocznych - stąd doróbka.

2. Teraz wiem o co chodzi z tymi półkolami - jutro zamaluję.

Dzięki za informacje i pomoc.

Ten tłumik mnie rozwalił...

Wyszło zaaarąbiście

Pozdrawiam

No no no 2 tygodnie mnie na forum nie było a tu tyle się działo ,super tłumik super kolanka czekam na aktual.

Pozdrawiam Kuba

Ostatnio znowu mniej czasu na modelowanie - ale coś podłubałem - zrobiłem przednie zawieszenie:

haya-36.jpg

haya-37.jpg

haya-38.jpg

wszystkie śruby zamieniłem na metalowe (T2M + Top Studio)

Zrobiłem też elementy, do których zamocowane będą dźwignie zmiany biegów i hamulca nożnego:

haya-39.jpg

(imitacje łbów śrub z zestawu Top Studio TD23027)

wuen modelowanie malina. Bardzo mi się podoba to wszystko co wyczyniasz z motorkiem!

Podpowiedz, srebrne tuleje amortyzatora to jakaś taśma przylepna, czy malowanie?

Kiedyś musiało to nastąpić...

Mała nieuwaga i ... uszkodziłem kalkę na ramie - podczas próby naprawy "nadwyrężyłem farbę - w związku z czym

haya-42.jpg

Zamówiłem nowe kalki a w tzw. międzyczasie zająłem się owiewkami - pomalowane 6-ma warstwami GAIA Clear 007 wyglądają tak:

haya-43.jpg