Skocz do zawartości

Ił-2 Szturmowik Italeri 1:48


Lucas HS

Rekomendowane odpowiedzi

Warsztat

 

Po około czterech miesiącach budowy dobrnąłem szczęśliwie do końca. Miałem niestety liczne przestoje spowodowane przeprowadzką, ale udało się. Przedstawiam mój pierwszy ukończony model w historii konkursów zimowych na naszym forum

 

Z modelem miałem kilka problemów. Między innymi pokićkałem coś przy składaniu kokpitu, co pociągnęło za sobą konsekwencje w postaci kilku milimetrowych szpar między głównymi częściami bryły samolotu.

 

Po złożeniu "całości do kupy" stwierdziłem, że pasy w kabinie to za mało i nie będę sobą jeśli nie dodam jeszcze czegoś od siebie. Nitowadło Trumpetera poszło w ruch i po kilku godzinach model został jeszcze trochę wzbogacony o detale. Choć Acc. Miniatures zrobiło świetną robotę. Kupiłem tylko żywiczne, poprawne wydechy Quickboosta. Dorzuciłem też lufy karabinów z igieł injekcyjnych.

 

Model pomalowany został farbkami Gunze C i jedną emalią Model Mastera. Jako lakier wybrałem najpierw TopCoat w spreju, ale za bardzo się błyszczał, więc posmarkałem z aerografu satyną/matem. Jestem zadowolony, bo po kilku warstwach lakieru linie podziału stały się bardzo płytkie, prawie niewidoczne. Dało to bardzo realistyczny efekt, wszyscy wiemy jak wyglądają modele z liniami podziałowymi typu "Rów Mariański", czy "Wielki Kanion".

 

Sam schemat malowania pudełkowy, wydał mi się najciekawszy. Nie chciałem kolejnego "Polaka", jednego polskiego Iła-2 już mam.

 

W czasie wykańczania modelu wpadłem na pomysł zbudowania podstawki, potem pomysł, za pośrednictwem kilku dodatków ewoluował w mini dioramkę. Użyłem trawki elektrostatycznej Fallera klejonej wikolem na przesianą i pomalowaną ziemię z doniczki. Teren ukształtowałem plasteliną i papierem nasączonym rzadkim wikolem. Zrobiłem od podstaw beczkę, skrzynki na amunicję, szmaty rzucone na skrzynie i skrzydło, oraz perełkę podstawki – flaszkę wódki. Trza się jakoś dogrzać Figurki to plastikowy produkt Eduarda. Malowane pędzelkiem. Dioramka przestawia okres wczesno-wiosenny – stąd wpadający w szarość kolor trawy.

 

Model ukończony niestety w 99%. Nie przykleiłem jeszcze ruchomej części owiewki, ponieważ dojdzie jeszcze masz anteny. Niestety nie doszła pocztą na czas pocztą żyłka, z której miałem zamiar zrobić antenę. Uniemożliwiło to skończenie modelu w 100% na czas. Myślę, że nie będzie to miało wpływu na ocenę szanownych kolegów

 

Najpierw umieszczę kilka zdjęć kokpitu przed sklejeniem połówek kadłuba, potem widoku na całokształt, a potem zdjęcia samego modelu i kilku szczegółów.

 

Dziękuję serdecznie za miłą zabawę. Szczególne podziękowania kilku kolegom, którzy na bieżąco wypowiadali się w warsztacie i dostarczyli mi dużo pomocy. Zapraszam na zdjęcia!

 

Kokpit

IMG_2843.jpg

IMG_2845.jpg

IMG_2848.jpg

IMG_2849.jpg

 

Całokształt dioramki

IMG_3375.jpg

IMG_3376.jpg

IMG_3377.jpg

IMG_3379.jpg

IMG_3380.jpg

IMG_3382.jpg

IMG_3388.jpg

IMG_3389.jpg

IMG_3390.jpg

IMG_3392.jpg

IMG_3393.jpg

IMG_3394.jpg

 

Model

IMG_3395.jpg

IMG_3397.jpg

IMG_3398.jpg

IMG_3400.jpg

IMG_3401.jpg

IMG_3402.jpg

IMG_3403.jpg

IMG_3404.jpg

IMG_3405.jpg

IMG_3406.jpg

IMG_3407.jpg

IMG_3409.jpg

IMG_3411.jpg

IMG_3412.jpg

IMG_3413.jpg

IMG_3414.jpg

IMG_3416.jpg

IMG_3417.jpg

IMG_3418.jpg

IMG_3419.jpg

IMG_3420.jpg

IMG_3421.jpg

 

Dziękuję raz jeszcze, powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model. Kokpit robi świetne wrażenie, podstawka też. Tylko czemu ten Ił taki czysty? Czyżby dopiero przybył na front? Bo ten biały nieźle daje po oczach. Spód też można było usyfić, na trawiastych lotniskach wzbijał pewnie chmury pyłu . No, chyba że specjalnie nie chciałeś go brudzić. A żyłka to pikuś .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się tam bardzo podoba. Gratuluję wspaniałego modelu

Mam takie pytanie, ta flacha przed oficerem to to co myślę? Moskowskaja, Stolicznaja? Czy techniczeskij spiryt? Bo jeśli tak to brakuje słoniny owiniętej w gazietku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że czysty i opony trochę dają po oczach (co zapewne poprawisz) to Twój Iljuszyn, sprawia bardzo pozytywne wrażenie, a mini dioramka tworzy razem z nim całkiem przyjemną scenkę. Żadnych poważnych błędów nie uraczyłem...no może tylko brak zagrychy

 

Gratuluję !

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Wyszedł Ci bardzo ładny model. Nienagannie pomalowany (sam bym tak chciał) i sklejony Ślady eksploatacji zaiste skromne jak na Szturmowika ale pewnie i takie się zdarzały! Chłopaki obchodzą święto pułku (oficer i flaszeczka jest) to i Iła wypucowali

 

Ogólnie za model należą Ci się brawa

 

A na trzecim z kolei zdjęciu dioramki Szturmowik wygląda potężnie! Super ujęcie moim zdaniem. Widać, że ten samolot popiera swoje argumenty "siłą piąchy"

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny model z bardzo fajnie i ciekawie wykonaną podstawką

Podoba mi się malowanie kamuflażu i wykonanie nitów , zwłaszcza na spodzie kadłuba i skrzydeł , ogólnie piękny model Ci wyszedł Gratuluje

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.