Skocz do zawartości

Temat techniczny - szablony, kalki, dostępność modeli


Lucas HS

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 358
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A może C3? Nie wiem czy to nie to samo, bo nie mam dostępu do ich wodnych farbek.

Nie martwcie się, korekty kolorów też zrobię

 

Sławko, mam jedną niepokojącą wieść, ale o tym na GG, muszę przesłać Ci aktualizację obrazka z kalkami. Jest jeden mankament, który godzinną pracą pędzlem naprawiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o barwy to są na to przepisy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski i myślę, że samolot pomalowany jest zgodnie z nimi. Co do farby to pewnie jest to jakiś insignia red czy coś takiego...

 

Wielkie dzięki za podpowiedź.

Niestety nie jestem specem od wierności barw na wydrukach

Nie mam pewności czy jak ustawię tę czerwień oficjalną z wikipedii w pliku to na wydruku będzie to co potrzeba, dlatego spytałem o jakiś wzorzec fizyczny, który jest możliwy do zdobycia dla mnie Stąd właśnie próba odniesienia się do kalek techmodu lub farbki modelarskiej.

Mając taki wzorzec w ręku mógłbym sprawdzić na własne oczy gotowy wydruk czy drukarka nie przekłamała koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile osób w końcu buduje ten model?:) wydawało mi się że będzie to jeden duży projekt grupowy:) a tu widze że będzie kilkanascie Typolewów. Z niecierpliwością czekam na efekt konćowy, z chęcią zobacze co się z tego urodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile osób w końcu buduje ten model?Smile wydawało mi się że będzie to jeden duży projekt grupowy:) a tu widze że będzie kilkanascie Typolewów.Smile Z niecierpliwością czekam na efekt konćowy, z chęcią zobacze co się z tego urodzi Smile

Każdy będzie robić swój model. To, co na dzień dzisiejszy robimy to dywagacje nad projektem kalek i masek do modeli...

 

Sławko, więc coś rozumiesz z tych barw na wikipedii? Ja nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławko, więc coś rozumiesz z tych barw na wikipedii? Ja nie
Przeczytałem ten artykuł na wiki - wychodzi NATO, że nasza flaga jest szaro-truskawkowa. ;)

 

Według oznaczeń RAL czerwień jest oznaczana RAL3018. Chyba jest jakaś farbka modelarska, która ma takie oznaczenie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławko, więc coś rozumiesz z tych barw na wikipedii? Ja nie
Przeczytałem ten artykuł na wiki - wychodzi NATO, że nasza flaga jest szaro-truskawkowa. ;)

 

Według oznaczeń RAL czerwień jest oznaczana RAL3018. Chyba jest jakaś farbka modelarska, która ma takie oznaczenie.

 

Pozdrawiam

 

Ostach z tym zrozumieniem to nie przesadzajmy

Jak zobaczyłem "Współrzędne trójchromatyczne barw x, y, ich składowa Y oraz dopuszczalna różnica barwy E w przestrzeni barw CIE 1976 (L* u* v*) ustalona według wzoru CIELUV przy iluminancie C i geometrii pomiarowej d/0". to moja reakcja była taka

Za to akapit "Po przeliczeniach[9] na system RGB (sRGB) otrzymuje się czerwień, której parametry RGB w zapisie szesnastkowym to # D4.21.3D ." jest już zjadliwy

W Gimpie można dokładnie taki kolor ustawić wpisując podaną wartość szesnastkową

 

Dzięki Kermit, ta informacja umknęła mojej uwadze.

Niestety podjęte próby odnalezienia zamiennika RAL 3018 nie przyniosły pozytywnego wyniku więc jak ktoś natknie się na coś takiego to niech śmiało pisze.

 

Edit:

Ciekawe o jaką chodzi truskawkę - dojrzałą czy nie ...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławko, więc coś rozumiesz z tych barw na wikipedii? Ja nie
Przeczytałem ten artykuł na wiki - wychodzi NATO, że nasza flaga jest szaro-truskawkowa. ;)

Według oznaczeń RAL czerwień jest oznaczana RAL3018. Chyba jest jakaś farbka modelarska, która ma takie oznaczenie.

Pozdrawiam

 

Kermit - myślę, że chodziło Ci o wyrażnie "na to", a nie NATO. Sorry, że zwracam uwagę, ale moje dziecko napisało tak ostatnio w wypracowaniu szkolnym.

 

Na colorserver jest podana metoda w jaki sposób można „przeliczyć” kolor ze standardu FS na RAL. Link tu: www.colorserver.net

Jedyny kłopot to taki, że tak przeliczony kolor otrzymamy w palecie RAL Design która zawiera około 1500 kolorów w odróżnieniu od RAL Classic która zawiera ich około 200. Palety RAL Design i RAL Classic nie pokrywają się ze sobą, a to oznacza, że nie ma „zamienników” pomiędzy nimi.

Szukałem też wartości RAL3018 podanych w parametrach X,Y,Z D50, ale nie udało mi się ich znaleźć. Jest możliwość zakupu programów, które to podają i przeliczają ale ich ceny się wahają od 50$ do 100$.

Analogicznie można też przeliczyć RAL na FS, tylko, że nie wiem jakie są składowe tego koloru, a przeliczanie z sRGB, jest mało miarodajne.

 

Program PaintAssistant pokazuje, że najbliżej RAL8013 leży FS11120, który zresztą jest bardzo podobny do A07, natomiast FS11136 zwany Insignia Red wydaje się być zbyt ciemny widać to tu: http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=11120+11136

 

To tyle teorii, która zresztą nie wydaje się być zbyt użyteczna, ponieważ wszystko zależy od koloru który zostanie wydrukowany na kalkomaniach. Zrobiłem taki wydruk na papierze fotograficznym ponieważ wydruk na papierze do kalkomanii daje taki sam rezultat, a następnie porównałem z paroma kolorami i wyszło mi, że dobre przybliżenie dają farbki:

Pactra: A07

Humbrol: Hu220

Gunze: H86, C58

Testor: MM4631 lub olejny MM1503

Vallejo Air: VA03

 

Ja bym się jednak wstrzymał z zakupami i poczekał na to co wydrukuje Lucas HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie!!

Wygląda na to, że sprawa zakończona powodzeniem!! Wydrukowałem kalkomanie i załatwiłem szablony. Kalkomanie każdy musi sobie przed włożeniem do wody polakierować. Zrobiłbym to za Was, ale mam problemy z aerografem. Szablony będą wycięte na specjalnej folii do maskowania. Na zdjęciu są wycięte z jakiejś zwykłej, dla sprawdzenia wymiarów. Widać, że nie układa się to na małych elementach. Teraz zdjęcia, a zaraz część organizacyjna.

IMG_3426.jpg

IMG_3427.jpg

IMG_3428.jpg

IMG_3430.jpg

 

JAK W PRAKTYCE BĘDZIE WYGLĄDAĆ WYSYŁKA?

 

Cena z wliczoną już przesyłką listem poleconym priorytetowym za komplet kalkomanie+maski:

1szt. 15zł

2szt. 25zł

3szt. 35zł

 

1. Jeśli komuś nie odpowiadają warunki, bardzo proszę o informację, byłoby do dla mnie dużo łatwiejsze do ogarnięcia niż zerwanie kontaktu z osobą, która zapisała się na listę.

 

2. Osoby, które są nadal zdecydowane, bardzo proszę o przesłanie pieniążków na konto, które podam na końcu. Na pieniądze czekam do piątku (więc wysłać trzeba w czwartek). Jeśli ktoś nie prześle pieniążków i w żaden sposób się ze mną nie skontaktuje w celu wyjaśnienia, niestety wypadnie z listy. Jeśli ktoś może zapłacić dopiero po X terminie, możemy się dogadać. Informuję jednak, ze chcę całość wysłać za jednym razem, bo mam trochę na pocztę, więc wszyscy nie mogę czekać na jednego delikwenta, który się zagapił

 

3. Bardzo proszę o podawanie swojego nicka w tytule przelewu!

 

4. Dane do wysyłki proszę podawać przez prywatne wiadomości, lub maile.

 

5. Jeśli ktoś nie zapłacił od razu, dobrze by było, gdyby potwierdził chęć kupna, i określił się kiedy zrobi przelew.

 

Jeśli coś jest niejasne, proszę pytać.

 

Możemy umówić się na odbiór osobisty w Katowicach, lub Żorach. Cena spadnie o 5zł (przesyłka).

 

 

DANE DO PRZELEWU:

 

numer konta:

46 1160 2202 0000 0001 1801 0952

 

Łukasz Grobert

ul. Sąsiedzka 16

44-240 Żory

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ipkinss.

 

Przypominam koledzy, wysyłajcie mi swoje adresy

 

(opis i zdjęcia gotowych kalek na 11 stronie)

 

Pzdr! Nawet nie wiecie jaką czuję satysfakcję, że powoli zamykamy tą sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten artykuł na wiki - wychodzi NATO, że nasza flaga jest szaro-truskawkowa.

 

Kermit - myślę, że chodziło Ci o wyrażnie "na to", a nie NATO. Sorry, że zwracam uwagę, ale moje dziecko napisało tak ostatnio w wypracowaniu szkolnym.

Hmm... Doskonale wiem, jak napisałem. Kiedy Polska wstąpiła do NATO, w prasie przeczytałem artykuł zatytułowany "I co Ty NATO?". Stąd wziął się mój zwyczaj pisania "NATO" w miejscach, gdzie winno się napisać "na to". Oczywiście, poza oficjalnymi pismami.

Jeśli chciałbyś sobie przejrzeć wszystkie moje posty, to wszędzie znajdziesz tą właśnie wersję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję więc swoją listę rezerwowych:

Monthy - 1 kpl

arreis - 1 kpl

thefly22 - 1 kpl

Timi - 1 kpl (z cyferkami 102)

dedrey - 1 kpl

cinekf1 - 1 kpl

duders - 1 kpl

 

Jeśli kogoś niechcący pominąłem lub jeszcze się nie zgłosił a chciałby to proszę o info.

 

Co do wyboru koloru ... hmm ...

Sławko, zdecydowanie farbą

Ze swojej strony proponowałbym np.Gunze H327 (FS 11136) czerwony.

Odpowiedni ten kolorek mi się wydaje.

Taka moja propozycja

Ta farbka w słoiczku to rzeczywiście wygląda całkiem jakby pasowała. Jednak gdy zrobiłem próbę na białej powierzchni to niestety ale ta czerwień jest o wiele za ciemna.

 

Tak jak i pilex7 zrobiłem wydruk na papierze foto i przyjrzałem się temu. Ten kolor wygląda mi jakoś tak ... dziwnie jakby lekko wypłowiały i wpadający w odcień malinowy - może moja drukarka jednak mnie i na foto oszukuje na kolorach.

Ten sam wydruk spróbuję jutro na laserówce na zwykłym papierze powtórzyć i porównać.

Zajrzę też do sklepiku przyjrzeć się bliżej zaproponowanym farbkom i nie wykluczone, że jakąś nabędę do celów porównawczych.

 

Na dzień dzisiejszy z mojego "arsenału" najbardziej odpowiednia wydaje mi się Vallejo 70947 ale i tak chyba bym ją nieco rozjaśnił.

 

Wielkie dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi

 

Pozdrawiam,

Sławko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Doskonale wiem, jak napisałem. Kiedy Polska wstąpiła do NATO, w prasie przeczytałem artykuł zatytułowany "I co Ty NATO?". Stąd wziął się mój zwyczaj pisania "NATO" w miejscach, gdzie winno się napisać "na to". Oczywiście, poza oficjalnymi pismami.

Jeśli chciałbyś sobie przejrzeć wszystkie moje posty, to wszędzie znajdziesz tą właśnie wersję.

 

Pozdrawiam

 

Gdzieś był chyba taki wierszyk nawet

-Wchodzimy do NATO, co ty NA TO?

-A ja NA TO jak na lato

 

Kalki są teraz tylko czekać na dostawę Zvezdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję więc swoją listę rezerwowych:

Monthy - 1 kpl

arreis - 1 kpl

thefly22 - 1 kpl

Timi - 1 kpl (z cyferkami 102)

dedrey - 1 kpl

cinekf1 - 1 kpl

duders - 1 kpl

 

Jeśli kogoś niechcący pominąłem lub jeszcze się nie zgłosił a chciałby to proszę o info.

 

Sławko ja też proszę z numerkiem 102 jeśli można

 

101 leci z Francji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławko ja też proszę z numerkiem 102 jeśli można
Sławko ja również poproszę kalki z nr 102 (jeżeli jeszcze jest to możliwe)

Na podstawie napisów, które przesłał mi Ostach i po małych przeróbkach "2" zmajstrowałem już numerki do 102.

Numerki 102 są jak najbardziej możliwe i jak ktoś chce to niech się nie krępuje Ja mam inny rozmiar kalki więc muszę to nieco inaczej poukładać i dzięki temu dołożenie większej ilości nawet samych gołych numerków 102 gdzieś z boku to nie problem.

Jeszcze nie drukowałem na papierze do kalek ze względu na próby kolorów które nie są zakończone.

 

Ten oficjalny kolor z wikipedii na laserówce wyszedł bardzo podobnie jak na papierze foto i atramentówce. Czyli jak na moje oko wyszedł kolorek lekko wpadający w malinowy odcień

Za to ten nieoficjalny kolor z wikipedii na wydruku z laserówki wygląda na moje oko właśnie jak dojrzała soczysta truskawa Chociaż wydaje mi się odrobinę zbyt jasny to zaczynam się skłaniać to tego by to on znalazł się na wydruku. Tak na marginesie to kolor, którego w projekcie użył Lukas jest bardzo bardzo zbliżony do tego nieoficjalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.