Skocz do zawartości

Maszyny zdobyczne - Zdjęcia, dokumentacje i pytania.


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zagadka to Texan. Dauntless miał płetwę u nasady usterzenia pionowego.

 

P-40 natomiast, to maszyna jubileuszowa z okazji wyprodukowania iluś tam sztuk, z oznaczeniami krajów które je używały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z oznaczeniami krajów które je używały.

Mała poprawka ;) Krajów, które zamówiły Warhawka - widać przecież nasz polskie szachownice

 

Ale za to pierwszy raz widzę włoskiego Lightninga!

 

Coś ode mnie:

 

Typhoon:

engl3.jpg

hawker2.jpg

 

Short Stirling:

aa54.jpeg

 

Messerspita chyba każdy zna?

aa59.jpeg

 

Pe-2:

r6.jpg

 

Kukuruźnik:

r7.jpg

 

Jak-1:

r8.jpg

 

B-17:

b_1712.jpg

aa73.jpg

 

B-26:

ami34-2.jpg

 

P-51:

p_51.jpg

p513.jpg

p512.jpg

 

Wellington Ic:

eng4.jpg

 

I-16:

russ12.jpg

russ4.jpg

 

Dla porównania - 15 minut w internecie polecam stronę www.luftarchiv.de

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ja mam same plansze "area Luftarchiv Warning " itp

dlatego mnie to zabrało więcej czasu ;)

 

Ma ktoś może fotkę polskiego Hurricane`a z polskimi znakami?.

Widziałem kiedyś zdjęcie samolotu i papiery przewozowe bodajże z 30.08.1939r zanim go na okręt do Polski wstawiono.

Chyba W "odkrywcy" widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr kilka poprawek do twoich zdjęć. Twój P-11 to P-7a zdobyty przez Niemców popatrz na statecznik inny niż w P-11a z którym widać ci się pomylił. Fińskie Ju-88 zostały otrzymane lub zakupione od Niemców nie zdobyte.

 

Poza tym fajna kolekcja jest na co popatrzeć ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to chodzi ....o wyjaśnianie.

 

 

PS wklejam miniaturkę listu przewozowego Hurricane`a

13b01598e857d27em.jpg

1425dfb883ff6479m.jpg

 

Fiński, polski Hurricane z dostawy która miała trafić do Gdyni (widać szachownice na skrzydle)

cdde6f0f319174d2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jachud oczywiście mogę się mylić ale z tego co pamiętam co czytałem to w barwach krajów które używały. Z tego co wiem to Polacy nie mieli nawet w planach zakupu Kittyhawków, natomiast latali na nich w Afryce (cyrk Skalskiego) oraz w Chinach ;), nie wliczając w to francuskich Hawków. Anyway postaram się to ustalić ASAP, póki co jest to pisanie z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do P-40 to w ksiązce wydawnictwa MBI Curtiss P-40 znalazłem informację ,ze malowanie powstało z okazji wyprodukowania 15 000 egz i naniesiono oznaczenia wszystkich użytkowników modelu p-40,więc dziwi fakt naniesienia polskich znaków ...chyba ,że dotyczy to oznaczeń krajów pilotów ,którzy latali na P-40...

 

poniższy link także sugeruje moje przypuszczenie (pierwsze akapity)

Fifteen Grand

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Polacy jedynie w 1939 gdy czas gonił z produktów zagranicznych zastanawiali się jedynie nad Hawkiem 75 (P-36) jeśli mnie pamięć nie myli miało zostać kupione od Francji. Ale P-40A mógł być nam proponowany przez USA w czasie poszukiwań sprzętu.

 

 

Wybacz że się czepiam ale ja tam za żadne skarby, nie umiem się dopatrzeć szachownic zwłaszcza na skrzydle na PRZEMALOWANYM samolocie. To co na skrzydle to nie czasem fińskie oznaczenia ?

 

Ten Hurri został gruntownie przemalowany przez finów i to w kolory ciemniejsze od bieli i czerwieni więc nasze oznaczenia chyba nawet nie mają prawa prześwitywać. Poza tym ten Hurri nie został zdobyty przez Finów tylko bodajże przekazany im przez Niemców lub odsprzedany przez Anglików. Więc pod temat nie podchodzi. Z ciekawości skąd pomysł że to akurat ex-nasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linku który podał Piotr_P wynika że te oznaczenia dotyczyły narodowości, nie krajów, które walczyły na P-40 (norwega tam jest na przykład, nie pamiętam by je mieli przed 1940)

 

Co do Hurricanów to wszystkie fińskie z wyjątkiem tego o numerze HC-465 który był składakiem z dwóch zdobycznych radzieckich samolotów. Ewentualnie można policzyć jeszcze HC-456 bo dostał skrzydła od radzieckiego MkIIb.

 

Pozostałe były zakupione w Wielkiej Brytanii.

 

Co do wątku polskiego. Na tym Hurricane na zdjęciu na pewno nie ma szachownic.

 

Finlandii miano sprzedać 12 samolotów ostatecznie trafiło do niej 10. Z tych 12, 8 było początkowo przeznaczonych dla polskiego lotnictwa. Nie miały one napisów eksploatacyjnych po polsku. Samoloty które trafiły do Finlandii miały numery seryjne N2322 do 24, N2327, N2347-48 N2358, N2392 do 95.

 

Początkowo samoloty te miały kamuflaż RAF-u, a w miejscach kokard namalowano białe dyski, swastyki dodano w Finlandii. samoloty te miały oznaczenia kodowe od HU451 do HU461, później zmieniono "U" na "C"

 

Tyle z książki AJaKS-u wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O cholercia, rzeczywiście fotki poznikały nie wiem czemu...

 

Co do P-40 - poszukałem w swojej książce pt. Samoloty II Wojny Światowej autorstwa Paula Eden'a i znalazłem informację, że jest to P-40N-40 oznaczony znakami przynależności państwowej krajów, które zakupiły myśliwce produkcji Curtiss-Wright bezpośrednio przed wojną lub już w jej trakcie. Nigdzie nie ma napisane, że musiały to być Warhawki

Jednak zawsze lepiej sprawdzić niż z pamięci sypać informacjami

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie na pewno te oznaczenia dotyczą nacji na nim latających.

 

Tu mamy model tego samolotu

http://www.mojehobby.pl/hasegawa-08195-curtiss-p-40n-warhawk-15-000th-anniversary-p-1-1584262.html

 

Zwróćmy uwagę na to są podane nam w nim oznaczenia min. Polski, Turcji i Grecji które nigdy nie kupiły przed ani w trakcie wojny żadnej odmiany P-40 ( Turcja otrzymała kilka od Wielkiej Brytanii).

 

Liczba 15.000 dotyczy liczby wyprodukowanych maszyn P-40 w różnych typach ( faktycznie zbudowano ok 13.738 P-40 może doliczyli P-36) a nie całego dorobku firmy Currtis-Wright , dorobek firmy wynosi ok 140 000 maszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

black616 - firma Curtiss-Wright to nie tylko P-40, to także jego poprzednik P-36 Hawk Smile I wiele, wiele innych...

 

A napisałem coś innego ?:roll:

 

Liczba 15.000 dotyczy liczby wyprodukowanych maszyn P-40 w różnych typach ( faktycznie zbudowano ok 13.738 P-40 może doliczyli P-36) a nie całego dorobku firmy Currtis-Wright , dorobek firmy wynosi ok 140 000 maszyn.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisałem coś innego ?:roll:

No to ja chyba źle zrozumiałem, w takim stylu napisałeś poprzedniego posta...:

jest to P-40N-40 oznaczony znakami przynależności państwowej krajów, które zakupiły myśliwce produkcji Curtiss-Wright
Jak dla mnie na pewno te oznaczenia dotyczą nacji na nim latających.

Odniosłem wrażenie, że cały czas bronisz tezy że są to znaki państw używających tylko P-40... mój błąd

 

Ostatni Twój akapit po prostu potwierdziłem

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż chyba muszę coś sprostować xD

Jeżeli o mnie chodzi uważam że owy symboliczny P-40N nosi na sobie znaki wszystkich nacji które miały jakąkolwiek pokojową styczność z najsłynniejszymi myśliwcami firmy Curtiss P-40 i P -36 (nie mówię o użytkownikach maszyn zdobycznych).

 

Nacji które kupiły jego lub jego starszego brata P-36. Bo inaczej oznaczenia Norweskich,Peruwiańskich i Argentyńskich sił powietrznych nie mają co tam robić ponieważ te wojska nie używały P-40 ale za to używały P-36. Oraz tych co kupiły P-40 i go używały USAF, RAF, Brazylijskie i Chińskie siły powietrzne.

 

Oddzielną sprawą są oznaczenia tych nacji co latały na nim ale jego,ani żadnego innego produktu firmy Curtiss-Wright) nie kupiły (min. Polska Grecja i Turcja, ZSRR, wolni Francuzi). Tak samo ma się sprawa znaków Boliwijskich (czerwono żółto zielona kokarda) , chyba Dominikańskich (niebiesko-czerwona tarcza z białą gwiazdą) i Kubańskich (Niebieski okrąg z wsadzonym w środek czerwonym trójkątem z białą gwiazdą w środku)i Wenezuelskich ( nie wiem (Dwa Żółto-czerwono-niebieskie okręgi 1 wsadzony w 2 mniejszy z białą gwiazdą w środku).

 

Wobec tego chyba pojawienie się ich znaków to hołd dla pilotów tych nacji którzy latali na nich.

 

Pośrodku sprawy stoją Holendrzy którzy nie zakupili P-40 przed wojną latali w nich w czasie walk na dalekim wschodzie i przejęli je po wojnie.

 

Idąc dalej tym tropem uważam że liczba 15 000 wyprodukowanych maszyn odnosi się do łącznej liczby zbudowanych maszyn P-36 i P-40.

 

A mi z kolei obiło się o uszy, że na tym P-40 wymalowano znaki rozpoznawcze krajów, które brały udział w II WŚ po stronie aliantów. Jak widać co źródło to inna informacja.

 

To chyba będzie najlogiczniejsze i co ważniejsze najkrócej opisane rozwiązanie xD

 

Chyba powinienem częściej wspominać powiedzonko ,,najprostsze rozwiązania są najczęściej tymi najlepszymi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

black616 - pamiętaj, że ZAMÓWIĆ a KUPIĆ to dwie inne sprawy

 

Jak masz jakieś info na tema tego czy któreś z wymienionych państw

 

w przypadku P-36 i P-40: Polska i Grecja

w przypadku P-40 : Peru, Argentyna, Norwegia,Boliwia, Dominikana, Tajlandia , Kuba i Wenezuela.

 

Zamówiły te samoloty to proszę podziel się informacjami bo to ciekawy temat jest (mówię szczerze bez żadnych złośliwości ) . Przejrzałem monografie o P-40 ( ML 65 P-40 cz.2 ) o ich użytkownikach zagranicznych i tam słowa o tych państwach nie było.

 

Zaś co do tezy Chudziutkiego to ma ona swoje podstawy wszystkie oznaczenia z P-40N należały do państw Alianckich Wszystkie miały jakąś styczność z P-40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem monografie P-40 następujących wydawnictw

 

-Monografie Lotnicze nr.64 i 65 P-40 cz.I i II

-Militaria nr. 104 i 122 P-40 cz.I i II

-Detail Scale nr. 61 i 62 j.w

-Profile Publications nr.136 Currtis Kitttyhawk I-IV

 

W żadnej nie było słowa o użytkowaniu P-40 w lotnictwach Boliwii Dominikany,Kuby,Grecji i Wenezueli czy choćby o propozycjach dla tych państw.

 

Sam zapomniałem że Tajlandia użytkowała P-36/ H-75N o ironio mam ten model u siebie

 

Wniosek jest jeden jahudzie P-40 tam nie latały i nie ma innego uzasadnienia obecności ich oznaczeń na jubileuszowym P-40N jak to że są tam tylko dlatego że te państwa walczyły (w zasadzie wypowiedziały wojnę Osi w 08.12.1941 i pozwalały ochotnikom dołączanie do armii alianckich czytaj: armii USA czyli ich piloci mogli się zetknąć z P-40) po stornie Aliantów i umieszczenie ich tam ma wymiar symboliczny.

 

Ciosem łaski > dla teorii że te znaki rozpoznawcze reprezentują faktycznych i niedoszłych użytkowników P-40 i P-36 jest to że Polskie Siły powietrzne i te w kraju i te na Zachodzie nie posiadały na własność (w sensie ze same wynegocjowały zakup z firmą Curtiss-Wright, potem same, zakupiły utrzymywały i użytkowały) ani P-36 ani 40. Identycznie ma się sprawa z Grekami

 

To chyba zamyka temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee nie jestem specem od pancerki ale to drugie to chyba Maus co nie ?

Co z nim nieteges Botan ?

 

jachud3 też dzięki fajnie się gadało

 

PS. Jachud3 z tego co się orientuję to chyba jesteś jednym z ,,Peczterdziestko-fanów/maniaków" To ci się przyznam ja też kocham ten samolot zwłaszcza P-36 i pierwsze wersje P-40 (Tomahawk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.