Skocz do zawartości

Kalkomanie krok po kroku


kornik_69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zdarzyło się może komuś z Was że kalkomania pod wpływem lakieru zaczęła się odbarwiać ?. Dziś kładę pędzlem bezbarwny lakier a tu niespodzianka lakier z bezbarwnego zamienił się w niebieskawy . Wydaję mi się że to wina kalek nigdy mi się to nie przytrafiło .

Czy jest jakiś sposób na takie niespodzianki ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Jeśli model pomalowany jest farbami błyszczącymi to nie trzeba dodatkowej warstwy lakieru.

Jeśli zaś farbami matowymi/półmatowymi to położone kalkomanie na taką powierzchnię mają duże szanse aby się "srebrzyć".

Po prostu trudno zmusić kalkomanie aby dobrze dolegały do matowej powierzchni a jeśli nie dolegają to pod spodem znajduje się powietrze, które właśnie odpowiada za "srebrzenie" się.

Dlatego aby tego efektu uniknąć daje się warstwę lakieru błyszczącego pod kalkomanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to napisać łopatologicznie ale od razu zaznaczam że nie znam fachowego nazewnictwa. Otóż sama kalka z tego co mi wiadomo w jakiś tam sposób zbliżona chemicznie do zdjęć wywoływanych w sposób "tradycyjny" czyli w ciemnie. Przynajminej w jakimś stopniu taki wniosek mogę wysnuć z mojego małego doświadczenia.

 

Stąd też moje pytanie. Czy istnieje (a słyszałem że tak) środek chemiczny który, nakłada się na nałożoną kalkę i rozpuszcza on powłokę kalki pozostawiając samą farbę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to napisać łopatologicznie ale od razu zaznaczam że nie znam fachowego nazewnictwa. Otóż sama kalka z tego co mi wiadomo w jakiś tam sposób zbliżona chemicznie do zdjęć wywoływanych w sposób "tradycyjny" czyli w ciemnie. Przynajminej w jakimś stopniu taki wniosek mogę wysnuć z mojego małego doświadczenia.

 

Stąd też moje pytanie. Czy istnieje (a słyszałem że tak) środek chemiczny który, nakłada się na nałożoną kalkę i rozpuszcza on powłokę kalki pozostawiając samą farbę?

Myślę, że Twój wniosek jest raczej błędny. Kalka to, idąc od spodu: 1. Papier powlekany 2. Guma arabska (ona rozpuszcza się w wodzie i powoduje odklejanie kalki od papieru, po nałożeniu na model jest jednocześnie klejem który trzyma kalkę. 3. Biała farba kryjąca - podkład który zapewnia, że kalka jest nieprzeźroczysta. 4. Farby tworzące wzór kalki. W zależności od techniki nakładania mogą być kryjące (sitodruk) lub transparentne (druk offsetowy). 5. Lakier bezbarwny - nadający wytrzymałość kalce po oderwaniu od papieru.

Raczej nie ma metody by oddzielić ten lakier od farb.

Nie słyszałem by ktoś produkował kalki metodą fotograficzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam zacne grono.

Potrzebuje technicznej pomocy przy przed rozpoczęciem nowego warsztatu.

A mianowicie chciałbym dowiedzieć się jakie macie techniki kładzenia dużych kalek.

Ostatnio udała mi się wyhaczyć w przyzwoitej cenie taki model ( nie ukrywam że jeden z moich ulubionych wiatraczków )

http://www.mojehobby.pl/products/Gift-Set-AH-1F-Cobra-Flying-Bulls.html

Nie ukrywam że jeszcze tak dużych kalek nie kładłem i trochę się ich obawiam, a raczej tego że mógłbym je zniszczyć.

Czekam na jakieś cenne rady i techniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dak zeskanuj kalki, wrzyc do programu graficznego, przerób na wektory i niech ktoś Ci zrobi szablony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świetny pomysł ja to zeskanuje podeśle ci i ty mi to poprzerabiasz na szablony ;) I to wtedy będzie ułatwienie sobie życie

Idziesz na to ?

Oczywiście przy warsztacie wpiszę cię jako pomoc techniczna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poważnie to Ci obrysuje, tylko potrzebna by była osoba która Ci to wytnie. Bo tak duża kalka da Ci marny efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że jak na moje oko to by musiały by być 2 szablony bo kalka ma pod czerwonym mam jeszcze srebrny.

A z samym wycinaniem to też bym miał problem.

Ale przeszło mi przez myśl podjechać do gościa który robi szyldy i reklamy by zrobił to na ploterze w formie naklej i taki szablon był by wtedy idealny, tylko ciekawa jaka była by cena takiego czegoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przeszło mi przez myśl podjechać do gościa który robi szyldy i reklamy by zrobił to na ploterze w formie naklej i taki szablon był by wtedy idealny, tylko ciekawa jaka była by cena takiego czegoś ?

Gościu który robi szyldy raczej nie ma papieru (taśmy) do maskowania na której mógłby Ci to wyciąć. Jak zrobi Ci to na zwykłej folii, którą on używa to przy odrywaniu zerwiesz całą farbę. Może wyciąć Ci to na zwykłym papierze i przykleisz np. klejem roślinnym, albo gumą arabską.

Moja rada to zeskanować kalki - tak na wszelki wypadek - i próbować je normalnie nakleić. Naklejałbym w pierwszej fazie tylko na wodę i to zaraz jak odejdzie od papieru. Kalka jest wtedy jeszcze sztywna więc powinna się bez problemu położyć. Dopiero jak kalka będzie leżeć na właściwym miejscu wpuściłbym płyn zmiękczjący i zaczął ją układać na gotowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum i powrót do modelarstwa po jakichś 20 l. Mam pytanie odnośnie płynów wamodu. Czytałem na forach, że pod kalki stosowano kiedyś ocet. Natomiast płyn NA kalki pachnie octem. Więc zastanawiam się czy opisy nie są zamienione? Poza tym kwas octowy chyba nie zmiękczy kalki. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tymi płynami. (Na 8 stronie było podobne pytanie, ale odpowiedź nie jest dla mnie zbyt jasna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czytałem na forach, że pod kalki stosowano kiedyś ocet. Natomiast płyn NA kalki pachnie octem. Więc zastanawiam się czy opisy nie są zamienione? ...

Zapach octu jest włąściwy.

Najprawdopodobniej różnica między tymi płynami jest głównie w stężeniu środka. Płyn pod kalki (SET) jest bardziej rozcieńczony bo głównie ma tylko zmiękczyć wodę. Płyn na kalki (SOL) jest bardziej stężony bo ma nadtopić kalkę.

Jeśli kładziesz większe kalki kup sobie lepsze płyny np. microscale lub tamiy'ę. Nie ma chyba jakiegoś najlepszego płynu bo kalki z różnych firm są diametralnie różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przetestować to osobiście. Obok wydrapanego "O" użyłem płynów zgodnie z opisem, a obok "P" na odwrót (płyn na kalki pod spód i płyn pod kalki na wierzch do zmiękczenia.

IMG3060JP_ehrwnnh.JPG

IMG3061JP_ehrwnnr.JPG

IMG3063JP_ehrwnnx.JPG

IMG3065JP_ehrwnnn.JPG

Chyba jednak WAMOD pomylił naklejki.

P.S.

Dzisiaj używałem ich na modelu i działają całkiem fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.