Jump to content
raptorf22

TS-11 Iskra

Recommended Posts

Zdobyłem kilka zdjęć Iskry 1714 z Bydgoszczy z 1990 r. Widać obie strony, są nawet podwieszone bombki. Nie ma godeł.

Grześ, wyszło coś z Twojego zagłębiania?

Fotki wprawdzie nie mam, ale pewnym jest, że:

- Końcówka statecznika czerwona.

- Samolot nie posiadał godeł.

Dzięki za odpowiedź. Skąd masz te informacje i jakiego okresu dotyczą? Zdjęcia je potwierdzają, ale chciałbym wiedzieć, czy później (po 1990 r.) coś się zmieniło. Dodam jeszcze, że anteny pod kadłubem były zielone.

Tak, o tych jaskrawo-zielonych osłonach zapomniałem.

Malowanie z czasów służby w 3 Pułku w Bydgoszczy.

Oj, zdaje mi się, że mamy informacje z tego samego źródła.

Ja zasięgnąłem informacji u źródła, czyli autora zdjęcia

Poszukuję zdjęć Iskry nr 522, stacjonującej w Tomaszowie Mazowieckim w 1985r. Z tego co udało mi się ustalić obecnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Jak numer trzycyfrowy to śmiało możesz malować cały samolot w naturalnej barwie duralu, osłonę na nosie srebrzanką i pas przeciwodblaskowy na jej wierzchu.

Wczoraj przeszukałem swoje materiały i 522 nie znalazłem. Ale o ile czegoś nie przeoczyłem, to V seria miała numery czterocyfrowe.

W monografii Aeromax jest zdjęcie 519 z trzycyfrowym numerem. Jest też i foto samolotów z 7 serii, w locie parą samoloty z trzy i czterocyfrowym numerem ;) Do 9 serii można znaleźć zdjęcia z trzycyfrowymi numerami więc moim zdaniem będzie ok.

Opcje bez żadnych godeł są dwie - przed remontem, jka pisałem wyżej i poremontowe - całe w srebrzance w jednolitym kolorze. I w tym drugim przypadku zapewne numery będą już czterocyfrowe, z zerem z przodu.

Ale o ile czegoś nie przeoczyłem, to V seria miała numery czterocyfrowe.
Sprawa jest bardziej pogmatwana, bo o ile z jednej strony były 0512, 0515 i 0523 i to były też 521, 524 i 527 no ale było też coś takiego: 0517 i 517

Dzięki za pomoc, to na pewno był numer trzycyfrowy bo tak został wpisany w osobisty dziennik lotów.

TS-11_524_zpsubqc8mjc.jpg

TS-11 Iskra, Aeromax Monografie lotnicze No.1, Wydawnictwo LAF ISBN 83-915217-0-2

Zdjęcie powie więcej niż tysiąc słów ;) Samolot z tej samej serii, co prawda z 66 LPSz.

A z informacji o Tomaszowie da się wyniuchać o takie o:

7534.jpg

8237.jpg

Foty z okresu 1980-1981. Samoloty wyglądają na naturalny dural, nosek w srebrzance, na nim pas w kolorze zapewne tradycyjnie szarym i góra statecznika pionowego na ciemno - pewnie w równie tradycyjnym, czerwonym kolorze. Numery czterocyfrowe w obu przypadkach, ale przynajmniej widać jaki krój.

Ajabym go malował właśnie w taki sposób i sumienie miałbym spokojne. ;)

góra statecznika pionowego na ciemno - pewnie w równie tradycyjnym, czerwonym kolorze.
Tu może być różnie. Na okładce monografii 66.LPSz jest 5 samolotów, 1 ma końcówkę czerwoną, a pozostałe są ciemno-zielone lub ciemno-niebieskie

Taaa, zależnie jaka eskarda, jaki klucz, etc. ;) Na coś się trzeba zdecydować jak się chce zrobić model

Witam wszystkich. Robię przymiarki do sklejenia iskry BR200 (jednomiejscowej) z Choroszy Modelbud. W związku z tym mam prośbę: Czy ktoś z Was posiada może zdjęcie wnętrza kabiny? Instrukcja z modelu nie jest dokładna a nie mogę znaleźć nic w internecie z racji chyba tego, że to niezbyt ciekawy temat modelarski

Piotr.

Był tylko jeden egzemplarz BR200, który obecnie stoi w muzemu. Ponieważ to prototyp, myślę, że spokojnie można założyć, że kokpit wyglądał prawie tak samo, jak w dwuosobowych.

Ponieważ to prototyp, myślę, że spokojnie można założyć, że kokpit wyglądał prawie tak samo, jak w dwuosobowych.

Odważne założenie. Równie dobrze mogły się w nim znaleźć jakieś nietypowe urządzenia, zamontowane w celach badawczych. Dzisiaj mogą po nich zostać tylko ślady w postaci np. nadliczbowych otworów na śruby.

No właśnie. Ja zakładam, że skoro to była wersja szturmowa to w jednej kabinie powinno się znaleźć to wszystko co w innych iskrach bojowych było w Dwóch kabinach. A to jak wróżenie z fusów... Dlatego poszperam bardziej bo ten temat jest arcyciekawy

Mam trochę zdjęć egzemplarza muzealnego, ale bez wnętrze kabiny. Nigdzie takich nie znalazłem, a kiedyś też tematem się interesowałem.

Witam wszystkich. Robię przymiarki do sklejenia iskry BR200 (jednomiejscowej) z Choroszy Modelbud. W związku z tym mam prośbę: Czy ktoś z Was posiada może zdjęcie wnętrza kabiny? Instrukcja z modelu nie jest dokładna a nie mogę znaleźć nic w internecie z racji chyba tego, że to niezbyt ciekawy temat modelarski

Piotr.

Istotnie, nic nie ma na ten temat, ale BR200 zapowiada ArmaHobby, wprawdzie tylko w 1/72 jednakże może warto zaczekać i ew. coś z niego podpatrzeć.....

W monografii Aeromax jest zdjęcie 519 z trzycyfrowym numerem. Jest też i foto samolotów z 7 serii, w locie parą samoloty z trzy i czterocyfrowym numerem ;) Do 9 serii można znaleźć zdjęcia z trzycyfrowymi numerami więc moim zdaniem będzie ok.

Opcje bez żadnych godeł są dwie - przed remontem, jka pisałem wyżej i poremontowe - całe w srebrzance w jednolitym kolorze. I w tym drugim przypadku zapewne numery będą już czterocyfrowe, z zerem z przodu.

Iskry pierwszych wersji i serii produkcyjnych (do IX włącznie) miały numery burtowe czterocyfrowe z zerem z przodu do pierwszych remontów w WZL-2 w Bydgoszczy, gdzie wersje bisA przerabiano na bisB. Po tym remoncie wychodziły z zakładów z numerem trzycyfrowym(bez zera z przodu). Tak przynajmniej jest w Aeromaxie.

Czy mają może Koledzy jakąś wiedzę na temat służby Iskier w Babich Dołach? W kontekście Marynarki Wojennej wszędzie pojawiają się tylko informacje o Iskrach R, a wiem, że pucki dywizjon MW miał na stanie przynajmniej dwie DF-ki, 1411 i 1413:

7052_sm.jpg

Na belkach ogonowych mają symbole eskadr A i B, więc pewnie była jedna na eskadrę, ale skąd wzięły się w Gdyni i gdzie je później wcięło...

34.PLM (późniejszy 1.DLMW) miał na stanie samoloty o n/b:

1226, 1410, 1411, 1413.

Przekazane zostały do WZL-2.

Nie ma nic dziwnego w tym, że były w 34.PLM skoro praktycznie każdy pułk lotniczy miał na stanie Iskry.