Jump to content
METYS

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

22 godziny temu, Usul napisał:

Z takich niestandardowych dodatków jest to:

mig21mfn-blaszka.jpg

Dzięki.

Szybkie pytanie - kolor tej części do której przymocowuje się śmigło (A43) -  w kroku 3 jest opisana jako XF-12+XF-23. Wiem, że będzie mało widoczna, ale chciałbym dobrać jak najlepiej - który gunziak najlepiej się nada: H417; H53 czy H70 ?

3707_2_tam60784_2.jpg

Dobra, popatrzyłem na inne dzieła, na rekonstrukcje - H417 powinien być ok. I chcę dopytać teraz - ślad łączenia połówek kadłuba nie powinien być widoczny, prawda (w przeciwieństwie do co poniektórych niemiecki myśliwców) ?

9 godzin temu, Usul napisał:

ślad łączenia połówek kadłuba nie powinien być widoczny, prawda

Prawda, nie powinien być widoczny. Tak było w meśku

• Like 1

Jeszcze raz w sprawie tego Chinooka. Szukałem trochę w necie i spotkałem kilka opinii że w 1/72 najlepszy jest model Trumpetera.

Panowie, idę w tym kierunku:

http://www.airforce.gr/cms/index.php/hellenicairforceunits/258-40yearshafphantomsflight

Czy któryś z tych phantomów byłby jakoś wyjątkowo lepszy jako baza czy bez znaczenia?

https://www.mojehobby.pl/products/F-4EJ-Kai-Phantom-II-302SQ-F-4-final-year-2019-30217516.html

https://www.mojehobby.pl/products/F-4EJ-Kai-Phantom-II-302SQ-F-4-final-year-2019-Black-Phantom-30217520.html

https://www.mojehobby.pl/products/F-4EJ-PHANTOM-II-ADTW-60th-ANNIVERSARY.html

https://www.mojehobby.pl/products/RF-4EJ-PHANTOM-II-RECON-PHANTOM.html

Czy w ogóle lepsze to niż ITALERI? :D

I jeszcze jedno pytanie, dysze to konieczność? Czy zestawowe są wystarczająco piękne?

PS. A może jednak warto poczekać do przyszłego roku na F-4E od Tamki lub ZM?

Edited by Tap-chan

Chyba zbędnie dałem nadzieję i przekręciłem info. Swego czasu przewinął mi się temat na ARC:

http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?/topic/309181-what-happened-to-all-of-the-148-f-4ef-kits/&do=findComment&comment=2968091

Whiskey zdradza, że ptaszki śpiewają o serii F-4 od Tamki. Te same ptaszki wyśpiewały mu podobno info o P-38 kilka miesięcy przed oficjalnym ogłoszeniem.

To by się składało, 2020 to chyba ostatni operacyjny rok Phantomów w japońskiej armii. Może być, że Tamka odłożyła F-14B (bo mają rok przerwy w porównaniu do poprzednich) i przygotowuje F-4 na przyszły rok. Zakładam, że wersję RF/E/EJ bo tych akurat dobrych nie ma na rynku, a właśnie takie ma na stanie JASDF. Chociaż kto tam trafi za pokrętną logiką producentów. ZM będzie na pewno.

ZM będzie bo jest już od dawna zapowiedziany, ale Tamka... Trochę to by było dziwne, po serii dobrych zestawów Academy i jeszcze lepszych, choć nie idealnych, ZM.
No ale to Tamka i jest to do nich podobne. Szkoda by było, bo bym musiał szybko sprzedać wszystkie moje F-4, zarówno Academy jak i ZM. :D

Też mam straszną ochotę na the Phantoma w malowaniu Aegean Ghost tylko, że w 72. Tu jest chyba jeszcze trudniej z dobrym modelem. Jeżeli chodzi o wersję E zrobioną z EJ to do przerobienia jest sporo - japońskie nie mają slotów, greckie mają - i to zarówno na skrzydłach jak i na statecznikach poziomych.

Nie wiem jak w 48, ale w 72 można jeszcze dostać czasem F-4F Revella, tu do przerobienia w zasadzie byłyby tylko stateczniki poziome. Poza tym jest niby model Hasegawy, ale położyć łapy na tym dobry to trochę szczęścia (second hand na ebayu po 50$).

Ktoś mi wytłumaczy czemu Hasegawa wciąż wydaje prawie 50-letni model F-4E, mimo że mają dużo nowsze formy zrobione na początku lat 90-tych, które chyba nadal są najlepszą opcją dla F-4E w 1/72? Szkoda, że Academy nie kontynuuje serii po F-4J - to bardzo dobry model, ale dla mnie nieszczególnie interesująca wersja.

• Like 1

No to faktycznie, różnica dosyć zauważalna. Trudno, Phantomy w tym schemacie kolorystycznym wyglądają super, ale chyba sobie odpuszczę. Kto wie, może Hasegawa znowu coś wypuści niedługo po taniości, a jak nie to na ZM będę czekał. Szkoda stare Hasy po kosmicznych cenach kupować.

Pytanko odnośnie malowania A6M5, Hasegawa proponuje Gunze C15 i C35, a czy można pod to podciągnąć Gunze H59 + Tamka XF12 (ewentualnie z odrobiną jakiegoś sky np)?

8 godzin temu, arhtus napisał:

Hasegawa proponuje Gunze C15 i C35, a czy można pod to podciągnąć Gunze H59 + Tamka XF12

Gunze C15 i H59 to ten sam kolor, tylko C jest celulozowa (trochę daje po nosie) a H akrylowa. Co do tamki to podobno trochę jej kolory japońskie "leżą". Ale chyba może być. Jak psikniesz tak jak piszesz to będziesz miał tak:

BQPkefa.jpg

Wymalowane H59 i XF12

:mrgreen:

• Like 1

Dzięki , no i git, mam te farby akurat, a tych farb sugerowanych pod japońce jest tyle, że mam już mętlik, każda instrukcja, nawet tych samych producentów podaje różne gotowce, czy różne mieszanki, a wydawało mi się, że Japończycy mieli to jakoś bardziej ustandaryzowane. Zastanawiam się jeszcze czy Gunze C128 jest takim lekiem na wszystko, jeśli chodzi o dolne powierzchnie japońców, może warto zainwestować.     

Tyle tego jest bo każdy producent miał swoje kolory do tego armia swoje marynarka swoje.Z czasem też pojawiły się nowe kolory.

Nie ma tak że jeden zestaw kolorów będzie pasował do wszystkich.

• Like 1

Ok, rozumiem to i tak mniej więcej do tej pory myślałem odnośnie malowania japończyków, zielony dla armii, zielony dla marynarki i wspólny szaro-zielony na spód, plus epizodycznie jakiś brązowy i szaro-landrynkowy?, a jak np popatrzyłem na kilka instrukcji Hasegawy i Tamiyi to tych barw wychodzi, że jest o wiele wiele więcej, i ja zdaję sobie sprawę, że Hasegawa nie będzie korzystała z palety Tamki, ale i tak co instrukcja to inne farby, w sensie numerki.

Edited by arhtus

7 minut temu, arhtus napisał:

Hasegawa nie będzie korzystała z palety Gunze

Hasegawa to akurat tylko podaje paletę Gunze: C i H. Tylko nie wiem który rodzaj farby  jest podany na czarnym tle a który na białym :glupek:

Czy komuś gdzieś może wpadły w oko zdjęcia wnętrza SW-4 SP-PSW w czerwonym malowaniu? Ciekawi mnie, czy tam była tablica przyrządów cywilna czy wojskowa, a do tego jakie były kolory wnętrza.

Pytanie dotyczące samolotu Su-24. Jakim kolorem malować kokpit?

Zdjęcia z epoki pokazują jedno, a np. instrukcja Trumpetera pokazuje Gunze C 74 - Air Superiority Blue. Konkretnie tego koloru nie mam, zrobiłem na oko mieszankę, ale jakoś nie pasuje mi ten kolor w zgodzie z fotkami prawdziwego samolotu. Prosiłbym o poradę znawców tematu.

To będzie ten kolor (C74). Zajrzyj do tematu, jest sporo o kolorach i kokpitach:

Hmm...to można powiedzieć, że z mieszanką trafiłem całkiem dobrze, jeśli to C74.

Witam,

Czy na początek zaginarka TRUMPETER 09933 da rade przy pracy z blaszkami w lotnictwie 1/72?

Cześć 

Mam następujące pytanie:

1. Czy z tego zestawu Bf109g10Revell można zrobić Bf109G14 albo Bf109G4 do tych kalkomanii ?

2. Jeżeli tak to co i skąd trzeba przeszczepić ( najlepiej po taniości )?

Edited by Smokepsv
literówki, oznaczenia

W dniu 16.10.2019 o 20:56, Matys napisał:

Jeżeli chodzi o wersję E zrobioną z EJ to do przerobienia jest sporo - japońskie nie mają slotów, greckie mają - i to zarówno na skrzydłach jak i na statecznikach poziomych.

Jak to się ma do zdjęć ze strony poniżej?

https://aviationphotodigest.com/f-4-phantoms-of-the-japanese-air-self-defense-force/