Jump to content
METYS

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

10 godzin temu, Tap-chan napisał:

To chyba tylko ruchoma część skrzydła, a nie pełnoprawne sloty.

Na Phantomach z pełnymi slotami występują takie charakterystyczne trzy owiewki na spodniej części skrzydła, a przednia część statecznika poziomego jest wyraźnie oddzielona:
1830091096_F-4PhantomII(45).thumb.jpg.f751aabb39e7b27c191234b41ce58e42.jpg

Na F-4EJ nie zobaczysz ani tego, ani tego:
1513700008_F-4PhantomII(50).thumb.jpg.2b766da0d42e2c24137f51e71fc1a6e3.jpg

Już wszystko jasne, pokopałem, i dokopałem się takiego obrazka:

859677580_2019-11-0308_15_48-1065F-4PHANTOMIIINACTION_pdf.thumb.png.c79f575fcda3de9fdeff633a55fe0793.png

To wyjaśnia wszystko.

Edited by Tap-chan

Polecam washa z Landing Gear Dust - olejny dostępny na przykład od AK. To taki fajny jasny szaro-beżowy kolor, powinien wyglądać w porządku. Używam czasem żeby podkreślić detale na przykład pomalowanych na czarno foteli.

Mam szybkie pytanie - chodzi mi o P11 (jak i większość naszego przedwojennego lotnictwa) - jaki kolor będzie najlepszy dla "Polish Khaki" - czy znajdziemy coś z Tamiy'i ? Lub jak nie to H81 z Gunze ?

I do podwozia chciałbym użyć Vallejo 71.046 - będzie ok ?

Swoją drogą kładzenie Vallejek obok Gunze/Tamiyi  nie będzie problemem, nie uszkodzą się wzajemnie ?

I dalej - nie wiem czy ktoś to zauważył, ale w zestawie od IBG september Sky 1939 jako kolor podwozia podany jest czarny :D Na rysunku jest niby niebieski, ale jadąc oznaczeniem - powinien być czarny.. Jak ktoś tak pomaluje, bo nie zrobi żadnego risarczu to gratulacje :)

Po co kombinować z farbami skoro Hataka robi gotowe farby do polskich samolotów z września'39. 

Cześć. Przeglądając internety trafiłem na fotkę wnętrza Mi-2 w szarym malowaniu Marynarki Wojennej. Na zewnątrz myślę, że kolor Mr.Hobby C338 będzie nie najgorszym wyborem. Ale patrząc na to zdjęcie zastanawia mnie jaki kolor mogę użyć do wnętrza. Wygląda mi to na jakiś błękit, ktoś ma pomysł jaki kolor by tam pasował?

6.thumb.JPG.0e46652574f40f9852d9cd075d87cf7a.JPG

Zdjęcie pobrane z grafik google na potrzeby dyskusji.

Do moich Puszczyków będę musiał chyba jeszcze dorzucić temat z Midwajem, te wiropłaty są uzależniające. 😀

Godzinę temu, carlito napisał:

Cześć. Przeglądając internety trafiłem na fotkę wnętrza Mi-2 w szarym malowaniu Marynarki Wojennej. Na zewnątrz myślę, że kolor Mr.Hobby C338 będzie nie najgorszym wyborem. Ale patrząc na to zdjęcie zastanawia mnie jaki kolor mogę użyć do wnętrza. Wygląda mi to na jakiś błękit, ktoś ma pomysł jaki kolor by tam pasował?

Dokładnego koloru nie znam, ale na moje oko RLM78 pasuje idealnie. Tablica oczywiście w standardowym turkusowym kolorze.

• Like 1

czy może ktoś ma materiały o sztukasach (wersja B1) z kampanii wrześniowej ? Rozglądam się, szukam i jak ktoś może ma coś gotowego, to chętnie przygarnę :)

Koledzy 2 pytanka: 

1. Ju -88 w 1:72. Czy coś lepszego od hasegawy jest dostępne ? I czy któraś wersja jest lepiej spasowana czy kwestia wyboru po prostu ?

2. Czy ktoś może pomoc z kolorowanie (dosłownie) wnętrza sztukasa B1 ? Bo mam w warsztacie trochę pytań, doszły dziś żywice foteli chce wziąć się za malowanie. Ale bez pomocy będzie trochę na czuja - przejrzałem „super modele” z ostatnich 3-4 lat i sztukasów tam nie pokazywali 🙂 

link do warsztatu z pytaniami:

Jeśli dobrze pamiętam, to do 1941 roku myśliwce były malowane od środka RLM 02, a reszta - RLM66 - potem to ujednolicono - czyli wszyscy RLM66, panele, tablice rozdzielcze RLM 44, a gałki, dziwnie i pokrętła w kolorach kontrastowych, głównie czerwień i żółć. natomiast wszelkie powierzchnie wewnętrzne, "techniczne" to było RLM 02.

Co do modeli Ju88  - Hasegawa kosztuje ponad 100 zet i nie ma że boli. Za to Italeri robi całą serię Ju88 - A4, A17, C6 - jak się dobrze postarać, to można trafić je za nawet 4x mniejsze pieniądze. Można też poszukać Junkersów Zwiezdy  - robią min. nocne G6. można też poszukać, ale to już na ebayu modeli AMT/ERTL. Robiłem Italeri i nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o komfort sklejania - wszystko pasuje do siebie, a i wypraski są naprawdę szczegółowe i specjalnie od Hasy nie odbiegają. Robiłem też Ju88 AMT nocna wersja C - wrażenia podobne, tylko nie do końca wiem, który lepiej siedzi w planach, bo kabina od AMT jest nieco mniejsza niż z Italeri.  Jeśli dobrze poszukasz to za cenę jednej Hasegawy znajdziesz dwa Italeri, albo AMT. Co do Zwezdy nie wiem, nie próbowałem. poza tym Jak wejdziesz w Ju88 to masz roboty na cały rok - A4. A-17 Torp, C4/C6,  C6c (nocny), G1/G6 - to te podstawowe, najgłówniejsze, ktore robia duże firmy za w miarę normalne pieniądze, ale są jeszcze P,S,D...

Edited by WujekAlice

Tak, wiem, że wersji jest dużo, ale jako, że zaczynam, to robię to co mi się podoba i stawiam na różnorodność, a pewnie z czasem pójdę w różne wersje, na razie chcę trochę różnorodności - a najbardziej w smak mi luftwaffe i Polskie lotnictwo 🙂

Ju88 to w ogole jest ciekawa historia - aż grzech zostać tylko przy A4 :D

Pytanie: czy poniższe dwie bomby 1000 funtowe, które według producenta żywic były przenoszone przez Hawker Huntery, można podczepić pod wersję FGA.9 brytyjską oraz jordańską?
Czy w ogóle którekolwiek z tych samolotów przenosiły takie bomby?

29969_rd.jpg

29969_rd.jpg

Edited by Solo

Cześć, szukając sobie informacji odnośnie malowania Mitsubishi Zero we wczesnych latach wojny, natrafiłem na barwę nazwaną Ame-iro. Czy Ktoś z Was próbował odtwarzać ten kolor i ma jakieś ciekawe proporcje które można kolory wymieszać do uzyskania tej barwy? Szczerze to zaskoczył mnie ten kolor, ponieważ zawsze samoloty japońskie np. z Pearl Harbor kojarzyły mi się z takim jasnoszarym wzorem. A tu niespodzianka.

1225448607_zekeameiro.jpg.6c307a18dcf425a84e7bd26fe4b116d1.jpg

Takie malowanie trafiłem w grafikach google, gdzie zastosowany jest taki kolor. Wygląda ciekawie ale nie wiem jak ugryźć temat.

1 godzinę temu, carlito napisał:

Cześć, szukając sobie informacji odnośnie malowania Mitsubishi Zero we wczesnych latach wojny, natrafiłem na barwę nazwaną Ame-iro. Czy Ktoś z Was próbował odtwarzać ten kolor i ma jakieś ciekawe proporcje które można kolory wymieszać do uzyskania tej barwy? Szczerze to zaskoczył mnie ten kolor, ponieważ zawsze samoloty japońskie np. z Pearl Harbor kojarzyły mi się z takim jasnoszarym wzorem. A tu niespodzianka.

Takie malowanie trafiłem w grafikach google, gdzie zastosowany jest taki kolor. Wygląda ciekawie ale nie wiem jak ugryźć temat.

Pewnie na to trafiłeś, ale tu masz trochę informacji o tej jednostce:

https://www.pacificwrecks.com/aircraft/a6m2/3647.html

Jeśli Koledzy  mogliby  pomóc ...echh "poprowadzić za rączkę"> otóż taki duński kamuflaż jak na załączonym bokorysie  co z Gunze lub Tamiya . C361 , C 330 , xf-81 - jako DG ? A szary na górze  xf-83, c362? Co byście wybrali?

93_2.jpg

20 godzin temu, golf czarny napisał:

Jeśli Koledzy  mogliby  pomóc ...echh "poprowadzić za rączkę"> otóż taki duński kamuflaż jak na załączonym bokorysie  co z Gunze lub Tamiya . C361 , C 330 , xf-81 - jako DG ? A szary na górze  xf-83, c362? Co byście wybrali?

93_2.jpg

Strona duńskiego producenta kalek http://www.stoppel-decals.dk/343070659 Znajdują się tam też kalki do tego samolotu, w tym kamuflażu tylko z innym numerem. Możesz wysłać e-maila z pytaniem o kolory, kto wie, może gość odpisze.

Czy poleci mi ktoś jakiś dobrze spasowany model Miga 19 w skali 1:48? 

W dniu 21.11.2019 o 21:09, carlito napisał:

W palecie farb White Ensing Models jest Nakajima Amber Gray AC J17 (Arme-iro), która nijak ma się do tego obrazka, ale nazwa się zgadza 🙂 ciekawe tylko co oznacza to "arme-iro" czy to jest nazwa konkretnego koloru, czy tylko oznaczenie przynależności do jakiejś serii farb. W sumie to nie wiem też co to za farby te WEM, chyba jakieś olejaki, ani czy gdzieś można to jeszcze kupić, ale wiem, że zawierają paletę farb do japońskiego lotnictwa IIWŚ, a wygrzebałem to ostatnio z tego wątku na britmodeller... https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235025997-nakajima-a6m2-n-rufe-type-2/page/2/  

Edited by arhtus

7 godzin temu, eLCe napisał:

Czy poleci mi ktoś jakiś dobrze spasowany model Miga 19 w skali 1:48? 

Chyba zbyt dużego wyboru to aktualnie nie ma, jedynie dostępny i to jeszcze nie tak łatwo (jeśli chodzi o wersję PM) jest Trumpeter, kiedyś jeszcze był model Historic Models, ale nie wiem jakiej był jakości.