Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

[Solo napisał: Chyba że chcesz przerobić F-16C Block 50 Tamki na Jastrzębia.]

Tak, mam dokładnie taki zamiar. 

A czy wlot z Kinetica jest poprawny? Może tutaj przeszczepić?

Edited by Rektor
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

A o których dodatkach mówisz, OCP i tak bym brałbym z Mastera. Co do malowania, Hataki nie wiem czy są OK, ja swojego malowałem swego czasu Humbrolami. Malowanie które chcesz zrobić jest malowaniem "N

Rzecz jest dość złożona. To znaczy nie śmigło, wystarczy spojrzeć na pierwsze z brzegu zdjęcie - zgodnie. Poszycie akurat P-47 to było niemal sam alclad. Zatem jednolite aluminium. Jednak nie do

Posted Images

Tego nie wiem, ale te szerokie linie podziału wyglądają nieciekawie na tym modelu, raczej bym kierował swoje oczy w kierunku Hasy i Revella. Z tym że kupno jakiegokolwiek zestawu Hasy z F-16 Block 42/52 graniczy raczej z cudem, no chyba że na eBaju za jakieś chore pieniądze. Tak więc zostaje chyba tylko Revell.
Ja kiedyś przyglądałem się zestawowi Revella, który jeśli chodzi o wymiary nieźle pasuje do Tamki, ale trzeba mocno to pociąć żeby dopasować, bo w obu modelach jest inny podział technologiczny tego elementu niestety. Teoretycznie powinno się dać, ale np. Revell nie ma kanału dolotowego połączonego z silnikiem, tylko jest zaślepiony niemal od razu. Do tego trzeba ciąć i kleić w miejscach, w których potem jest bardzo trudny dostęp do ewentualnego szlifowania. Ale teoretycznie dałoby się.
Naprawdę Tamka zrobiłaby dobry uczynek wydając zestaw z Block 32/52, jak w 48.

• Like 1
16 minut temu, Solo napisał:

Tego nie wiem, ale te szerokie linie podziału wyglądają nieciekawie na tym modelu, raczej bym kierował swoje oczy w kierunku Hasy i Revella. Z tym że kupno jakiegokolwiek zestawu Hasy z F-16 Block 42/52 graniczy raczej z cudem, no chyba że na eBaju za jakieś chore pieniądze. 

Np. taki zestaw?

https://www.modelwereld.eu/modelbouw/vliegtuigen/schaal-148/has09906--f16d--block-52-advanced-fighting-falcon

albo taki:

https://www.modelwereld.eu/modelbouw/vliegtuigen/schaal-148/has09857--f-16i--sufa-israeri-air-force

Edited by Tap-chan

W kolekcji mam też A Revella i D Kinetica, model Academy postawiony obok nich wygląda nadal jak bardzo poprawny F-16. A detal i powierzchnię ma znacznie lepszą niż oba te modele. Nie mierzyłem z suwmiarką, ale nawet jeżeli są jakieś błędy, to w moim odczuciu na tyle małe, że zdecydowanie go nie dyskwalifikują - a robienie Jastrzębia inną drogą to niełatwa sprawa.

Na pewno nie jest to problem jak z Su-35 Hasegawy postawionym przy innych Flankerach.

Cześć,

chcę zacząć swoją przygodę z modelarstwem. Najbardziej interesują mnie samoloty myśliwskie, ale jako że dopiero zaczynam, jestem ciekaw czy, na samym początku muszę kupować wszystkie farby w opisie danego modelu czy jestem w stanie wymalować ten model tylko farbami podstawowymi, które są dołączone do modelu.

Może macie jakieś propozycje od jakiego modelu zacząć ?

Będę wdzięczny za odpowiedź

W dniu 13.12.2019 o 16:09, Mates napisał:

Pytanie dotyczące kalkomanii Begemota. Korzystał ktoś z tych produktów? Są przyjazne dla modelarza, czy jak wygląda temat?

Mam te kalki do Su-27 i Su-35.

Na Su-27 kładły mi się bardzo dobrze. Film jest w sam raz, nic się nie rwie i dobrze się przyklejają. Co do drugich to jeszcze czekają na swą kolej.

Po tym jednym egzemplarzu mogę polecić.

• Thanks 1
14 minut temu, Marek95 napisał:

chcę zacząć swoją przygodę z modelarstwem. Najbardziej interesują mnie samoloty myśliwskie, ale jako że dopiero zaczynam, jestem ciekaw czy, na samym początku muszę kupować wszystkie farby w opisie danego modelu czy jestem w stanie wymalować ten model tylko farbami podstawowymi, które są dołączone do modelu.

Powitać nowego adepta modelarstwa!?

Rozumiem, że chodzi o współczesne lotnictwo?

Sądzę, że na sam początek wystarczy zestaw z farbami i dołączonym pędzelkiem, choć warto zaopatrzyć się w pędzelek do detali.

Te farby zestawowe nie są najwyższych lotów ale dasz radę nimi pomalować model. Od razu rada by je rozcieńczać np. wódką bo to zdaje się akryle są.

Jak nabierzesz chęci na następny model to już wtedy trzeba by się zaopatrzyć w normalne modelarskie farby i rozszerzyć warsztat przynajmniej o podkład, rozcieńczalnik, szpachlówkę.

23 minuty temu, Marek95 napisał:

https://www.mojehobby.pl/products/Dassault-Breguet-Mirage-2000C-Model-Set.html

https://www.mojehobby.pl/products/F-A-18-C-D-WILD-WEASEL-MODEL-SET.html

Te zestawy wyglądają przyjemnie i nie są zbyt drogie.

Powodzenia w budowie!

52 minuty temu, Marek95 napisał:

Na początek warto kupić farby potrzebne do kamuflażu, do tego kilka podstawowych kolorów: do wnętrza kokpitu, czarny, biały, kolor fotela, itp.
Prędzej czy później i tak kupisz mnóstwo farb, bo są po prostu potrzebne. Pamiętaj że farbę nie kupuje się wyłącznie do jednego modelu, tylko słoiczek starcza na kilka, a w przypadku rzadziej używanych kolorów, nawet na kilkadziesiąt modeli.

54 minuty temu, Marek95 napisał:

Gdybyś podał skalę i zakres zainteresowań, a najlepiej jakie maszyny Cię interesują, to byłoby łatwiej coś polecić.

Nie spodziewaj się zużycia kolorów np. przezroczystych czy żółtego, jeżeli nie masz w planach modelu, który jest taki właśnie żółty. Użyjesz go do pomalowania uchwytu dźwigni katapulty przy fotelu pilota i to wszystko, może czasem domieszasz kroplę tu czy tam. 

Oczywiście, rozumiem Cię doskonale.

Spójrzmy na przykład tutaj:

https://www.scalemates.com/pl/products/img/0/5/5/265055-34-instructions.pdf

19 kolorów, każdy słoiczek po te 8pln to koło 160zł całkowitego wydatku na farby, których część do modelu użyjesz tyle co nabrać na pędzelek.

Jeżeli gra to rolę to kup sobie na początek model bez kamuflażu, 1, max 2 kolory. Przyjrzyj się dokładnie instrukcji, np. w tym Phantomie masz 3 metalizery, z których potrzebny Ci tak na prawdę jeden, którego odcień zmienisz dodając odrobinę farb potrzebnych do kamuflażu (czarny, brązowy). Pomiń żółty, którego trzeba na wspomniany uchwyt. Pierwszy model nie musi zawierać tony kolorowych detali, zwłaszcza w kabinie, którą pewnie zamkniesz. Odpuściłbym kolory clear - potrzebne głównie do świateł pozycyjnych. Zostaw te miejsca srebrne, cleary kupisz za 2-3 modele i wtedy sobie je pędzelkiem domalujesz. Jeśli nie posiadasz wielkiego budżetu to trzeba gdzieś uciąć. 

Edited by Tap-chan
  • Thanks 1
4 godziny temu, burzatg napisał:

Powitać nowego adepta modelarstwa!?

Rozumiem, że chodzi o współczesne lotnictwo?

Sądzę, że na sam początek wystarczy zestaw z farbami i dołączonym pędzelkiem, choć warto zaopatrzyć się w pędzelek do detali.

Te farby zestawowe nie są najwyższych lotów ale dasz radę nimi pomalować model. Od razu rada by je rozcieńczać np. wódką bo to zdaje się akryle są.

Jak nabierzesz chęci na następny model to już wtedy trzeba by się zaopatrzyć w normalne modelarskie farby i rozszerzyć warsztat przynajmniej o podkład, rozcieńczalnik, szpachlówkę.

https://www.mojehobby.pl/products/Dassault-Breguet-Mirage-2000C-Model-Set.html

https://www.mojehobby.pl/products/F-A-18-C-D-WILD-WEASEL-MODEL-SET.html

Te zestawy wyglądają przyjemnie i nie są zbyt drogie.

Powodzenia w budowie!

tak o współczesne :) Dzięki wielkie :) 

3 godziny temu, Solo napisał:

Na początek warto kupić farby potrzebne do kamuflażu, do tego kilka podstawowych kolorów: do wnętrza kokpitu, czarny, biały, kolor fotela, itp.
Prędzej czy później i tak kupisz mnóstwo farb, bo są po prostu potrzebne. Pamiętaj że farbę nie kupuje się wyłącznie do jednego modelu, tylko słoiczek starcza na kilka, a w przypadku rzadziej używanych kolorów, nawet na kilkadziesiąt modeli.

Gdybyś podał skalę i zakres zainteresowań, a najlepiej jakie maszyny Cię interesują, to byłoby łatwiej coś polecić.

Myślałem o skali 1:72, a zakres zainteresowań to tak na prawdę cała historia lotnictwa myśliwskiego. Myślę że wołałbym zacząć od bardziej współczesnych maszyn :)

W skali 1/72 poleciłbym modele Snap-Tite od Academy - szczególnie Super Hornet (ale w wersji E, wersja F ma koszmarne kalkomanie) i F-15K są całkiem przyjemne w montażu a i detal całkiem niezły. Pomaluj je normalnie farbami, użyj zestawowych kalkomanii i zobacz jak ci się w modelarstwie zaczyna podobać. Kamuflaże oba mają proste.

Z bardziej tradycyjnych modeli to świetnie się składa klasyczny Hornet Academy, MiG-21 Eduarda czy F-16 Tamiyi. Też praktycznie nie powinny wymagać szpachlowania.

Jeżeli masz chrapkę na jakieś inne maszyny to pytaj o konkrety, coś polecimy.

A co do farb to słuchaj Tap-Chana, prawdę rzeczę. Jeżeli zamierzasz pędzlować to polecam farby Lifecolor, Hataka serii B albo Vallejo Model Color - wszystkie można rozcieńczać wodą z kranu. Ale jeśli myślisz o przesiadaniu się na aerograf prędzej czy później i nie chcesz mieć całej palety do wymiany to z tych tylko Lifecolor dobrze się będzie pryskał. Farby Tamiya też będą w porządku do aero i pędzla, ale do pędzlowania nimi trzeba mieć sporo wprawy i trzeba czekać chociaż godzinkę albo dwie między warstwami.

• Thanks 1
W dniu 16.12.2019 o 21:33, WujekAlice napisał:

Rury są gupie, najfajniejsze są tłokowe i maja fajne malowania. A rury to najczęściej aluminium i aluminium... Banalne są... :D

To może polecisz mi jakiś zestaw w 1:48 inny niż Bf-109 i Spitfire, który by się miło sklejało, miałby fajne malowanie i nie musiałbym przy nim częściej używać szpachli niż kleju? 

Edited by eLCe
2 godziny temu, eLCe napisał:

To może polecisz mi jakiś zestaw w 1:48 inny niż Bf-109 i Spitfire, który by się miło sklejało, miałby fajne malowanie i nie musiałbym przy nim częściej używać szpachli niż kleju? 

Fw-190A-5 Jabo od eduarda ? Super zestawik :)

• Thanks 1

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero oraz me-109, a ona mi na mikołajki B-52, a teraz B-2... Ma kobiecina ciągotki do bombowców strategicznych :) 
Ale do rzeczy:

Czy ten model jest ok, spasowany ? Sklejał go ktoś ? Jakieś opinie ?

• Like 1
  • Haha 1
Godzinę temu, smialus napisał:

Pewnie ktoś odpowie Tobie jak ze sklejalnością, ale może byś podał producenta...

12 godzin temu, Usul napisał:

No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce

Nie wiem jak ze sklejalnością ale cena to zaporowa raczej :szczerbol:

Ale nikt nie powiedział, że szukanie "swojego miejsca" w modelarstwie jest tanie.

Może daj żonie czas na przemyślenie sprawy

Edited by abtb