Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale j

Posted Images

1 godzinę temu, Mario napisał:

Dziękuję,super nie wiedziałem że są takie gotowce

Niestety , muszę ostudzić nadzieję . Ponieważ większość moich modeli to polskie współczesne , kupiłem właśnie takie zestawy ( Orange do aero ) plus pojedyncze buteleczki koloru Gunship Gray . Także cieszyłem się bardzo , że istnieje fajny , efektowny , w jednym pudełku , z opisem do kolorów Federal Standard , itp . Po prostu sam miód . Niestety , podstawowy kolor - Gunship Gray absolutnie nie jest tym co ma być . Nawet nie zgadza się z obrazkiem na pudełku . Jest normalnie odmianą fioletowego koloru . W ten sposób wydałem dużo pieniędzy na nic . Warto dodać , że Gunship Gray innych producentów też nie jest idealny do używanego koloru na MiG-29 . Ale nie wygląda jak wariacja fioletu . Naprawdę z bólem serca muszę skrytykować negatywnie zestaw Hataki do polskich samolotów . 

Pozdrawiam Hello

Ja generalnie również muszę skrytykować kolory Hataki jeżeli chodzi o amerykańskie szarości - kupiłem kilka kolorów i żaden nie wyglądał jak należy. W końcu kupiłem Lifecolor a Hatak się pozbyłem. A szkoda, bo seria blue jest naprawdę genialna do pędzla. Przynajmniej ich brytyjskie kolory wyglądają bardzo dobrze.

2 godziny temu, Hello napisał:

Niestety , muszę ostudzić nadzieję . Ponieważ większość moich modeli to polskie współczesne , kupiłem właśnie takie zestawy ( Orange do aero ) plus pojedyncze buteleczki koloru Gunship Gray . Także cieszyłem się bardzo , że istnieje fajny , efektowny , w jednym pudełku , z opisem do kolorów Federal Standard , itp . Po prostu sam miód . Niestety , podstawowy kolor - Gunship Gray absolutnie nie jest tym co ma być . Nawet nie zgadza się z obrazkiem na pudełku . Jest normalnie odmianą fioletowego koloru . W ten sposób wydałem dużo pieniędzy na nic . Warto dodać , że Gunship Gray innych producentów też nie jest idealny do używanego koloru na MiG-29 . Ale nie wygląda jak wariacja fioletu . Naprawdę z bólem serca muszę skrytykować negatywnie zestaw Hataki do polskich samolotów . 

Pozdrawiam Hello

Chodzi tylko o ten jeden kolor czy wszystkie? W takim razie co kupić, czym.malowaliscie swoje 29tki?

Generalnie kolory do kamuflażu MiGów-29 są bardzo łatwo dostępne i większość producentów je posiada.

FS 36375 (Light Ghost Grey) na spód.

FS 36270 (Aircraft Grey/Neutral Grey) jaśniejszy kolor u góry.

FS 36118 (Gunship Grey) ciemniejszy kolor u góry.

Ja używałem farb Lifecolor (UA026, UA028, UA022) bo bardzo lubię je do pędzla, z tego co wiem do aerografu też są w porządku, ale to wodorozcieńczalne akryle - lakiery ludzie polecają bardziej za trwałość i krycie. Jeżeli chodzi o lakiery to Gunze/Mr. Hobby serii C i kolory C308, C306 i C305, ale tym pędzlem nie pomalujesz.

Edited by Matys
3 godziny temu, Hello napisał:

Pozdrawiam Hello

https://www.modelaces.com/polish-af-mig-29/

Rzekomo malowany farbami z tego właśnie zestawu. Jeżeli jest tam fiolet to raczej niezbyt mocny.

Tu z sąsiedniego forum (chociaż nie wiem, czy wolno, najwyżej mnie zlinczujcie):

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=844&p=991079

Edited by Tap-chan

Nie napisalem wprawdzie,ale chodzi o farby do aerografu, więc potrzebuję trzy kolory do kamuflażu i spodu, do tego jakaś czerń, co na silniki? Jak.pisalem nie posiadam nic więc zakupy będą większe,a nie chciałbym później dokupować jednego koloru,np. jak jakiś szczegół będzie trzeba maznąć na czerwono. Nie mam nic zaznaczam,a chciałbym żeby przypominał przynajmniej oryginał

Edited by Mario
2 godziny temu, Tap-chan napisał:

Rzekomo malowany farbami z tego właśnie zestawu. Jeżeli jest tam fiolet to raczej niezbyt mocny.

Na zdjęciach do których podałeś linki ja nie widzę tego "fioletu" . 

MamGunze ,Tamiye , Humbrol , Revell , Model Master . Każdy kupiłem dla Gunship Gray . O ile kolory trochę się różnią między sobą to moja Hataka włazi na fiolet ( pisze tak po chłopsku ) i absolutnie nie idzie nagiąć tego koloru do pozostałych firm . Farba na pewno była u mnie wymieszaną idealnie . Widocznie Hataka puściła taką felerną partie . Gdyby ktoś kupował w sklepie to będzie to widać gołym okiem , gorzej jak przez internet .

2 godziny temu, Mario napisał:

Chodzi tylko o ten jeden kolor czy wszystkie? W takim razie co kupić, czym.malowaliscie swoje 29tki?

Mi się nie podoba tylko ten Gunship Gray . Co do reszty kolorów to zawsze można znaleźć opinie preferujące farby z tej albo z tamtej firmy . Polecam Tobie warsztaty MiGa-29 użytkownika BOMI21. Dobierał kolory po swojemu . Co prawda za dużo nie zobaczysz bo albo zdjęcia znikły albo nie za bardzo widać kolory na tych co jeszcze są na forum . W każdym razie drążył temat , niestety już nie udziela się na forum . Znalazłem jeden wątek :

Możesz spojrzeć także na ten wątek :

Widac wyraźnie różnice w odcieniu . Ja sam nakupiłem dużo tych kolorów i będę nimi malował ( poza hataką ). Teraz na pewno wybrałbym farby AK . Zaznaczam , że mówimy o MiGu-29 . 

Hello

Edited by Hello
37 minut temu, Hello napisał:

Na zdjęciach do których podałeś linki ja nie widzę tego "fioletu" . 

MamGunze ,Tamiye , Humbrol , Revell , Model Master . Każdy kupiłem dla Gunship Gray . O ile kolory trochę się różnią między sobą to moja Hataka włazi na fiolet ( pisze tak po chłopsku ) i absolutnie nie idzie nagiąć tego koloru do pozostałych firm . Farba na pewno była u mnie wymieszaną idealnie . Widocznie Hataka puściła taką felerną partie . Gdyby ktoś kupował w sklepie to będzie to widać gołym okiem , gorzej jak przez internet .

Mi się nie podoba tylko ten Gunship Gray . Co do reszty kolorów to zawsze można znaleźć opinie preferujące farby z tej albo z tamtej firmy . Polecam Tobie warsztaty MiGa-29 użytkownika Bomi . Dobierał kolory po swojemu . Co prawda za dużo nie zobaczysz bo albo zdjęcia znikły albo nie za bardzo widać kolory na tych co jeszcze są na forum . W każdym razie drążył temat , niestety już nie udziela się na forum .

Możesz spojrzeć na ten wątek :

Widac wyraźnie różnice w odcieniu . Ja sam nakupiłem dużo tych kolorów i będę nimi malował ( poza hataką ). Teraz na pewno wybrałbym farby AK . Zaznaczam , że mówimy o MiGu-29 . 

Hello

No właśnie chyba na wadliwą partię trafiłeś, tak jak mój szary (a w rzeczywistości szaro-piaskowy) MrColor w Su-35 - i kładł się totalnie tragicznie, zupełnie inaczej niż inne Gunziaki. Jak na razie Hataką malowałem F-14A i dobrze mi się tym pracowało, teraz kupiłem farbki Hataki pod MiG-31 więc jeszcze raz zobaczę, czy to nie była wadliwa seria.

Tak czy inaczej nie miał bym oporów również przed AK RC, mam na próbkę radziecki turkus do kokpitów i malowało się tak, jak Gunze.

31 minut temu, Tap-chan napisał:

No właśnie chyba na wadliwą partię trafiłeś,

Niestety , zwłaszcza że kupiłem ten zestaw tylko dla tego koloru . Myślałem ,że polska firma zrobi idealny kolor do naszych MiG-29 . 

Pozdrawiam Hello

2 godziny temu, Mario napisał:

MiG 29 GWH nr 49682

4706_rd.jpg.46cf3466f29ee5f6e0858ab34382d4ee.jpg

Jeśli tych poszukujesz to daj sobie spokój i oszczędź pieniądze . Polskie MiG-29 to typ późny , czyli late . Ta blaszka jest opisana jako early . Nie wiem o co chodzi , czy early ma w/g blaszki coś innego niż late ? GWH w modelu daje taki sam panel przedni do obu wersji . Nie sprawdzałem paneli bocznych ponieważ nie zamierzam kupować żadnych blaszek do tego modelu . Zresztą nie to jest dla mnie wazne , jeśli wierzyć ilustracji co do kolorów to na blaszce jest jakiś niebieski . Polskie MiG-i mają kolor szary , w/g GWH Gunze C308 . I to dyskwalifikuje blaszkę z Eduarda .

Poza tym jeśli ( jak piszesz ) zamierzasz robić MiG-a z nr 56 to musisz sprawdzić jakie remonty przeszedł . Gdyż wtedy układ panelu został zmieniony i do Ciebie należy wybór czy przerabiać czy zamknąć kabinę i nie zawracać sobie głowy szczegółami . Bo dodatków też już nie ma w obiegu i sprzedaży . Chętnie bym pomógł ale pamięć mam krótką . Najlepszym wyjściem jest spisanie sobie wszystkich warsztatów i galerii na naszym forum i sąsiednim . Zwłaszcza tych najstarszych , gdzie udzielali się modelarze mający bezpośrednio styczność z tymi samolotami . Nr 56 jest popularny na warsztatach .

Pozdrawiam Hello ??

Edited by Hello
6 minut temu, Mario napisał:

Kolega solo pisał żeby kupić wczesny typ

Pisałem o modelu, MiG-29 9-12 - z tego zestawu można zrobić polską maszynę.
Tak naprawdę to wszystko jest kwestią jak dokładnie chcesz odwzorować tę konkretną maszynę 56. Jeśli bardzo dokładnie, to musisz odnieść się do zdjęć jak ta kabina wyglądała. W takiej sytuacji użycie tych konkretnych blaszek do kabiny nie ma sensu, choć resztę (nie do kabiny) możesz wykorzystać. Dodatkowo musisz wtedy sam wyskrobać różne sprzęta jakie tam w kabinie zamontowano, bo żywiczne zestawy Arma Hobby są bardzo trudno dostępne.
Generalnie Eduard robi bardzo nieładne malowane blachy do kabin i biorąc pod uwagę jakość detalu kabin w zestawach GWH to warto to samemu pomalować, i będzie ładniej niż z blaszkami.
Jeśli jednak Ci nie zależy żeby kabina była super podobna do prawdziwej kabiny tej maszyny, to możesz to wszystko zignorować i zrobić model według instrukcji. I tak mało co tam będzie widać w praktyce. No ale to już sam musisz zdecydować.

Edited by Solo

Jak chcesz mieć nieco ładniejsze wnętrze to dokup jakiś żywiczny fotel (choć ten w zestawie też nie jest jakiś tragiczny) i wystarczy, reszta wygląda na tyle fajnie, że nie ma sensu kupowanie jakiś blaszek, a jak chcesz mieć super wiernie z rzeczywistością to trzeba dorwać zdjęcia wnętrza 56 po tych wszystkich remontach/modyfikacjach i podłubać we własnym zakresie.  

58 minut temu, Mario napisał:

Kolega solo pisał żeby kupić wczesny typ, jeśli chce zbudować polskie migi a ty piszesz że mam kupić późny typ więc co w końcu mam kupić.

Te modele różnią się tylko tym, że wersja wczesna ma dodatkową ramkę F z dodatkowymi płytami doklejanymi pod statecznikami oraz parę innych drobnych elementów występujących we wczesnej wersji tego samolotu, których Ty nie musisz przecież użyć. Inny jest też zestaw uzbrojenia, we wczesnym jest 2xR60, 2xR73 i 2xR27 w wersji późnej jest natomiast 4xR73 i 2xR27. Nasze migi mogą jednocześnie przenosić jednorazowo tylko dwa rodzaje któryś z tych typów rakiet więc to już zależy jaką konfigurację chcesz mieć w swoim modelu, o ile w ogóle ma być uzbrojony. Tak czy inaczej z obydwu pudełek wykonasz naszego miga. 

Edited by arhtus
Godzinę temu, Mario napisał:

Kolega solo pisał żeby kupić wczesny typ, jeśli chce zbudować polskie migi a ty piszesz że mam kupić późny typ więc co w końcu mam kupić.

Bo to było tak ? .

Great Wall Hobby najpierw wypuścił zestaw MiG-29 late , numer na pudełku L4811 . Idealny do zrobienia naszych , polskich Migaczy . Ponieważ był to zestaw na bardzo dobrym poziomie ( i jest nadal bezkonkurencyjny ) został sprzedany bardzo szybko . Oczywiście miał parę błędów które zostały poprawione w następnym modelu Great Wall Hobby early , numer L4814 . Czym się różni early or late . Według GWH , early zestaw miał dołozoną wypraskę z elementami takimi jak inny , wczesny zagłówek do fotela , stabilizatory pod ogonem i parę elementów którym się nie przyglądałem ( wypraska F jak pamiętam ) . Czyli w skrócie w early jest zapakowany zestaw late + wypraska do early . O kalkomaniach na razie nie wspominam bo tak każdego chyba interesuje nasz polski MiG .

Mam teraz ostatnie zestawy MiGów , w takich " czarnych " pudełkach . Zapewne gdy będziesz chciał je kupić w sklepie to właśnie takie będą . Na dzień dzisiejszy oba zestawy MiGów różnią się głównie ta dodatkową wypraską w early do wczesnej wersji . Czyli , że obojętnie który kupisz to możesz zrobić nasz " późny " MiG-29A przed modernizacją . 

Różnice jednak są w wypraskach dotyczących rakiet i w blaszce . Zestaw L4814 posiada trzy rodzaje rakiet , po dwie sztuki . Zestaw L4811 , nasz , posiada dwa rodzaje rakiet , tych mniejszych ,bez największych ( nie pisze ich nazw bo nie pamiętam ). Jednych są 4 sztuki , drugich 2 . Zestaw early ma także na blaszce pokrywy czy "zamknięcia" wlotów głównych . Także więcej jest w kalkomaniach małych napisów , chyba do rakiet . Ale to nie wiem dokładnie bo nie rozkminialem tego . Jest ich zdecydowanie więcej .

To tak w skrócie . Czyli w praktyce to różnica jest w asortymencie rakiet do wykorzystania . Dotyczy to , jak już wspomniałem zestawów w " czarnych"  pudełkach.

Pozdrawiam Hello

Razem z Arthusem to pisałem . ?

Edited by Hello

Dzięki Paniwie za porady, podsumowując, kupuję model MiG 29 9-12 GWH Early, jako że zaplecze sprzętowo chemiczne zerowe, do tego zestaw farb,który podrzuciliscie Hataka CS 17, aerograf już wybrałem na aukcji. Brakuje kleju lub klejów jak widziałem na filmach, szpachli, jakaś farba do brudzenia, i podstawowych narzędzi, z narzędzi coś tam sobie wybiorę bo mam częściowo z modeli latających które budowałem. Czy będę potrzebował coś jeszcze? Czy możecie polecić jakie kleje mam kupić bo ostatnie plastiki jakie kleiłem to kilkanaście lat temu Revell z klejem Revell. Jaka szpachla, i inna chemia która będzie mi potrzebna. Dziki z góry za pomoc.

Ja bym się trzymał kleju Revella , tak samo szpachla Revella . Można by kupić klej Tamiyi do delikatniejszych elementów . Od siebie dodam , że warto mieć wosk Tamiyi do polerowania kabinki . Efekt wychodzi bardzo dobry . To jest duży model i czyste szkiełka wyglądają i urealniają efekt wypucowanej kabiny , tak jak w prawdziwych samolotach . Mogą być brudne , odrapane ale "kabinka" jest zawsze wypucowana .

Pozdrawiam Hello

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale ja to się zastanawiam, czy aby na pewno to dobry pomysł żeby zaczynać powrót od tego modelu? Nie szkoda Ci będzie na nim sobie przypominać jak się klei "plastiki"', uczyć nowych technik, rozwiązań? Z podejścia do tematu widzę, że budżet nie jest jakimś ograniczeniem, wiec ja to na Twoim miejscu do tego Miga-29 GWH dokupiłbym jakiś dobry model w 1/72 na przetarcie szlaków tak na szybko ?  np. Mig-29SMT Zvezdy, Mig-25 ICM czy Mig15/21 Eduarda, jeśli lubisz rury. Dołożysz 70zł do tego Mig-29a, a wyjdzie mu to pewnie na dobre ? i nie kwestionuję Twoich umiejętności, ale po "powrocie" czy na początku przygody ze sklejaniem warto najpierw coś skleić czego nam nie będzie szkoda zepsuć w razie czego, a ten 29 ma być jak rozumiem taką sentymentalną ozdobą w domu, a więc warto podejść do niego z większym, aktualnym doświadczeniem?      

Edited by arhtus
  • Like 2

Rozgryzles mnie, ale już idą dwa MiGi 29 od italeri, w mniejszej skali,na nich będę testował aerograf i inne. A tak jak pisałeś tamten ma być ozdobą ale i powrotem do modelarstwa, i na nim nie skończę na pewno. Budżet? Napewno patrzę na to, ale zdawałem sobie sprawę że zaczynając od początku będzie to trochę kosztować właśnie szczególnie na początku, uwierz że modelarstwo plastikowe jest i tak tańsze od modeli RC które do tej pory zbudowałem. Nie powiem tknęła mnie trochę ta reklama z DeA i ogólnie zawsze chciałem mieć MiGa chociażby dlatego że prawie codziennie gdy są w powietrzu to je albo słyszę albo latają mi nad głową. Jak.mialem może z 12 lat zbudowałem tego z Małego Modelarza, zbudowałem też 29 z Revell ale bardzo mały ma już że 20 lat i nadal stoi w moim byłym pokoju u mamy, a obok niego 21. Jak obejrzałem jak wspaniale modele są teraz dostępne i do tego jak są umalowane po prostu mnie naszło jak wyjdzie zobaczymy.Jakąś tam precyzję w rękach mam, napewno będę się bardzo starał i pewnie prosił o pomoc szczególnie przy malowaniu.

No,wkręciłem się, MiG-29 GWH kupiony, jak pisałem wyżej dwa małe tez żeby potrenować. No ale wczoraj znalazłem rarytas na eBay, i dziś po długich przemysleniach i wyciągnięciu zaskórniaków kupiłem MiG-29 UB Limitowana serie od Eduard w polskim wydaniu, jeden jedyny kompletny zestaw,ma nawet światła,i Chełmy pilotów, nie pytajcie ile zapłaciłem , wysyłka z USA. No będę miał co robić. W poniedziałek aerograf, chemia, i zaczynamy warsztat

Screenshot_2020-01-31-19-51-13-932_com.android.chrome.jpg

Dobra rada: skoro nie masz doświadczenia w malowaniu aerografem i w ogóle w modelarstwie redukcyjnym, załóż warsztat to Ci wiele osób pomoże, krok po kroku.
Łatwo zepsuć te modele i szkoda by było żebyś się zniechęcił.