Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

Założę, dlatego pytałem co kupić, jakie kleje, farby,szpachle,itp. zacznę od tańszego GWH, zresztą będzie szybciej bo we wtorek będzie u mnie, reszta zakupów pewnie koło środy i myślę w czwartek wystartować z warsztatem. Napewno będę o dużo rzeczy pytał, i jeszcze możecie mnie mieć dość ?

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale j

Posted Images

11 minut temu, Mario napisał:

Założę, dlatego pytałem co kupić, jakie kleje, farby,szpachle,itp. zacznę od tańszego GWH, zresztą będzie szybciej bo we wtorek będzie u mnie, reszta zakupów pewnie koło środy i myślę w czwartek wystartować z warsztatem. Napewno będę o dużo rzeczy pytał, i jeszcze możecie mnie mieć dość ?

Odradzałbym zaczynać od GWH, bo to najładniejszy model ze wszystkich i szkoda by go było zepsuć na początek. Lepiej zacznij od któregoś z tych w skali 72.

• Like 1
2 minuty temu, Solo napisał:

Odradzałbym zaczynać od GWH, bo to najładniejszy model ze wszystkich i szkoda by go było zepsuć na początek. Lepiej zacznij od któregoś z tych w skali 72.

No źle zrozumiałeś, zacznę od skali 1:72 ty dwóch, jak pisałem  kupiłem  na start,pokleje, a raczej moi synowie a ja będę uczył się malować na nich. Potem warsztat MiG GWH, jak wyjdzie w miarę to MiG 29 UB Eduarda, kilka najbliższych tygodni mam z głowy

Jeśli mógłby ktoś rzucić okiem na moje zamówienie: farby Hataka zestaw Polish modern pod aero

kleje: Revell contacta(tubka czy buteleczka? Główny klej do składania modelu?), Tamiya Extra Thin cement ( jak dobrze zrozumiałem ten klej wnika między spoiny), CA (rzadki,średni,gęsty?)do klejenia blaszek i aktywator.

Szpachla tu nie wiem MR Surface?

Jaka farba do brudzenia, widziałem film na YouTube i autor polecił mi Panel line accent color, fajnie przybrudza kabinę i wnęki podwozia. Czy ta samą farbą maluje się później łączenie poszycia,nity itp? Przed położeniem koloru.

Czy coś jeszcze potrzebuję, rozcieńczalnik?czy inna chemię?

Edited by Mario

Jeśli chodzi o klej to głównym i podstawowym klejem chyba każdego rozsądnego modelarza jest Tamiya Extra Thin Cement. To nie jest w zasadzie klej a rozpuszczalnik, który topi plastik. Składasz klejone części na sucho i dotykasz miejsca klejenia pędzelkiem z klejem. Jest on tak rzadki że natychmiast rozchodzi się po miejscu klejenia, natychmiast rozpuszcza plastik i po kilkudziesięciu sekundach masz już spoinę ze stopionego plastiku. Jeden z najgenialniejszych narzędzi jakie dała nam Tamiya. :)

Co do szpachli to możesz wziąć na początek Tamiya Basic Putty, łatwo się to aplikuje ale jest krucha i w zasadzie nie da się w niej odtwarzać linii podziału, jeśli byś chciał. Warto szpachlować małe szpary i nierówności także klejem CA, a większe zapychać kawałkami polistyrenu i potem szpachlować. Sam zobaczysz.

Mr Surfacer to podkład, ale także płynna szpachla, którą możesz używać do likwidowania najdrobniejszych nierówności. Sam podkład warto używać jeśli nie chcesz żeby Ci farba schodziła po pomalowaniu modelu. Polecam Surfacera 1200 albo 1500, rozcieńczać go możesz rozcieńczalnikiem Hataki.

Co do brudzenia to na sam początek ogranicz się do tzw. washa w linie podziału, wystarczy Ci np. Dark Brown firmy MIG - powinien pasować do tych kamuflaży które planujesz, ewentualnie kup farby olejne dla plastyków i sam sobie mieszaj mikstury do brudzenia. Możesz też użyć emalii Tamki, są świetne do malowania ale też i do robienia z nich washa. Do ścierania kup dowolny White Spirit, np. Ammo of Mig Jimenez.

Do farb Hataka potrzebujesz rozcieńczalnika, najlepiej weź dedykowany Hataki.

Edited by Solo

Surfacer to akurat bardziej podkład albo do szpachlowania drobnych rysek niż prawdziwa szpachla. Jeżeli chcesz normalną szpachlę to najlepiej Tamiya Putty albo Mr Putty White.

"Farba do brudzenia"? Myślę, że chodzi ci o washa, polecałbym Wash Neutral Dark Grey od AK - ładniejszy i prostszy w obsłudze niż Panel Linery od Tamki. Ale tego się używa już po pomalowaniu i kalkach, nie przed, niczym się nie maluje przed położeniem koloru; chyba że myślisz o marmurkach, ale do tego się używa zwyczajnych farb.

Rozcieńczalnik do farb Hataka Orange, i w sumie do wszystkich farb to najlepiej Mr Levelling Thinner.

Z innej chemii to faktycznie ten Surfacer ci się przyda, ale jako podkład, a nie jako szpachla. Jeżeli chcesz coś pobrudzić to fajnie to zrobić farbami olejnymi - idź do zwyczajnego sklepu dla artystów i kup 3-4 kolory i White Spirit do rozcieńczania/zmywania.

Płyny do kalek też się przydadzą. Lakiery bezbarwne. I podstawowe kolory farb - czarny, biały, jakaś oliwka czy jasny brąz, jakieś metallizery na dysze... Można jeszcze wymieniać, zależy ile chcesz wydać ?

Mr Leveling Thinner / Hataka Thinner do pomarańczowych / Tamiya Lacquer Thinner (najlepiej Retarder Type).

Lakier, może być Tamiya X-22 + XF-86 albo Hataka Gloss + Matt.

Płyn do kalek, np. Tamiya MarkFit Strong.

Jeżeli mowa o szpachli to mi dla przykładu najlepiej pracuje się z Revell Plasto rozcieńczoną klejem. Da się w niej ryć linie podziału.

Przyda się taśma jakaś modelarska uniwersalny rozmiar 6mm + 12mm (albo zwykła malarska, tylko żeby za mocnego kleju nie miała) + Mała paczka Patafixu.

Z czasem przyda się Scriber Trumpetera, żeby odtworzyć linie po szpachli i szlifie.

Edited by Tap-chan

O farbach już powiedziano, a co do kleju to ten Tamiya Extra Thin jest podstawowym klejem przy dobrze spasowanych modelach. Revell (ten z igłą) natomiast przydaje się do klejenia dużych powierzchni gdy smarujemy nim powierzchnie "ukryte". Korzystanie z niego przy delikatnych elementach kończy się najczęściej wyciekami i niszczeniem faktury modelu. Szpachlówka na początek najlepiej taka podstawowa jak Tamiya Basic Type Putty. Do brudzenia to na początek dobrze mieć gotowce Tamiya Panel Line Accent Dark Brown i Black, Dark Gray choć więcej możliwości dadzą farby olejne dla plastyków. Generalnie to strasznie ciężko określić co Ci będzie potrzebne na start, jakbyś chciał się zdać na nasze wszystkie propozycje, co do niezbędnych dupereli to w sklepie zamkniesz rachunek z wynikiem, który będziesz musiał ukrywać przed rodziną ?

Zacznij warsztat z tymi małymi migami, chociaż nie wiem czemu je wybrałeś bo to bardzo stare modele, a za podobne pieniądze mogłeś kupić o wiele lepiej wykonane, nawet takie z jakimiś dodatkowymi małymi blaszkami (Eduard) które by Ci się pozwoliły zaznajomić z ta technologią ? no ale jak do nauki no to ok. W warsztacie najlepiej będą Ci wychodziły niedostatki w wyposażeniu warsztatu i będziesz je mógł na bieżąco uzupełniać, oczywiście jeśli koszty przesyłki raz w tygodniu nie będą zbytnim obciążeniem ?

PS

ale pojawiło się w miedzy czasie nowych wpisów, wiec część moich sugestii już podali Koledzy wcześniej ?  

Edited by arhtus

Rozjaśniliście mi trochę o klejach, ale farby widzę, że to będzie czarna magia dla mnie. Do brudzenia większość pleca tzw Wash, ok powiedzcie proszę czy tą samą farbą maluję się te wszystkie łączenia,linie,nity, chyba fachowo się to nazywa PreShading(widziałem jak malował to DarkWing w MiGu)-rozumiem że dzięki temu linie są lepiej widoczne. Wiadomo, że zawsze będzie mi coś brakowało, stąd tyle pytań by jak najwięcej kupić za pierwszym razem. Czy zawsze trzeba nakładać na koniec lakier bezbarwny? Jeśli nie użyje podkładu pisaliście że farba zejdzie, ale czy jeśli użyję to linie podziału nie znikną.?

2 godziny temu, Mario napisał:

nawet światła

Jakie światła ? 

2 godziny temu, Mario napisał:

nie pytajcie ile zapłaciłem

Ja się zapytam , ile kosztuje teraz MiG z Eduarda ? I osobno , ile kosztuje przesyłka z USA do Polski ? 

Oczywiście , nie musisz odpowiadać . Chociaż jestem pewien , że nie zaszokujesz ceną . Pytam bo sam chętnie bym przytulił takiego Migacza .

Pozdrawiam Hello ? ??.

Cena wzięła się chyba z tego że tych MiGow nie ma nigdzie, gość miał jedną sztukę,ja przeszukałem przez trzy dni kupe stron i przypadkiem wpadłem na tego w polskiej edycji, widziałem oo historii w sklepach naszych że nie ma go od 5-6 lat. Cena jaką zapłaciłem to 594 zł razem z przewalutowaniem, wysyłka jeszcze nie jest wyliczona ale będzie to między 20 a 30 dolarów.  Co do świateł patrz zdjęcie

Screenshot_2020-01-31-22-21-58-920_com.android.chrome.jpg

Będzie z Ciebie modelarz , miłość nie ma ceny . U mnie by jeszcze doszło cło , VAT . Razem gdzieś około 40% haraczu . Teraz tylko naprawdę zaskoczyć w klejeniu i tego MiGa z ameryki robić dopiero jak będziesz pewien , że wszystko pójdzie dobrze . 

Powodzenia i trochę zazdroszczę (pozytywnie) , że udało się kupić .

Hello

No 6 stów za tego miga to już zdecydowanie przegięcie?, nawet jakby to była ostatnia sztuka na ziemi ? tym bardziej, że on jakiś rewelacyjny nie jest, no ale jak się ma ciśnienie na UBeka to nie ma wyjścia.  

15 minut temu, arhtus napisał:

No 6 stów za tego miga to już zdecydowanie przegięcie?, nawet jakby to była ostatnia sztuka na ziemi ? tym bardziej, że on jakiś rewelacyjny nie jest, no ale jak się ma ciśnienie na UBeka to nie ma wyjścia.  

To bym chyba wolał wydać 380pln na 1:32 trumpka i do tego za 220pln jakichś dodatków :)

Z tego co widzę, to wystarczyłoby na dysze żywiczne, kalki Techmodu i pitota :) Czyli dla mnie cały komplet.

Edited by Tap-chan

No cóż , ten model już nie do dostania ? . Cena jest ceną rynkową . Zwykły MiG z GWH niedawno był w polskim sklepie po 330 . Do tego trzeba kupić kalki , blaszki , żywice ( nie trzeba ale liczę to co jest w Eduardzie ). Porównując zawartość i cenę za dostępność lub nie , "limited production" to już tak strasznie drogo może nie być . A zresztą , gość w Stanach z pieniążków za MiGa to sobie może czasem nie kupić dwóch kartonów fajek ? , bo zabraknie kasy .

Hello

Cło na artykuły modelarskie jest zerowe, przerabiałem to jak zamawiałem różne rzeczy w Chinach do swoich RC. VAT to loteria ale jak za często paczki na jeden adres nie przychodzą i paczką mała i lekka to nie musisz płacić. Do tej pory raz mnie naliczyli ale paczką była ciężka bo kupiłem duży silnik spalinowy do modelu. Liczę że i teraz tak będzie i paczką od razu pod adres trafi.

47 minut temu, Mario napisał:

A jakimi farbami uzyskać takie metalowe dysze?

To pytanie jest cały czas aktualne dla większości modelarzy . Niedawno Tap-chan zrobił fajne dysze i udostępnił nazwy użytych farbek , o tutaj :

Zapytaj , jak malował krok po kroku . 

Pozdrawiam Hello

1 godzinę temu, Mario napisał:

A jakimi farbami uzyskać takie metalowe dysze?prosiłbym o podanie konkretnej marki i koloru.

Pytasz mniej więcej o to: "nigdy nie malowałem ale chcę namalować piękny obraz, powiedzcie mi krok po kroku jak to zrobić?".
To tak nie działa.

W dniu 1.02.2020 o 13:17, Solo napisał:

Pytasz mniej więcej o to: "nigdy nie malowałem ale chcę namalować piękny obraz, powiedzcie mi krok po kroku jak to zrobić?".
To tak nie działa.

No bo nigdy nie malowałem, a dodaje po kolei do koszyka, skoro nie miałem z tym doczynienia to pytam jakie farby trzeba kupić by uzyskać takie efekty, nauka będzie swoją drogą. Tak samo nie wiem do tej pory czy powinienem kupić jakiś inny rozpuszczalnik poza tym do Hataka, zapewne wszystkiego za pierwszym razem nie uda się kupić bo zawsze o czymś zapomnę, ale właśnie liczyłem że pomożecie i za pierwszym razem zrobię jak największe zakupy. W koszyku mam już kleje które pisaliście- trzy rodzaje(Revell tubka, cement tamiya, CA z aktywatorem, szpachlę, Surfacer 1200, zestaw farb Hataka cs17, rozcieńczalnik Hataka, zestaw pilnikow, taśma 10 km, mam tego Washa od A.MIG, Pędzel, jakieś ostrza w tym do robienia linii, farby do dysz wybrałem Pale burnty metal, pale burn metal jest exhaust, cooper jet exhaust. Czy jeszcze powinien coś nabyć na pierwsze zakupy?Czy przed położeniem docelowego koloru robi się tzw pre shading? Czy to zwykły czarny kolor?

Edited by Mario

Proponuję żebyś pooglądał trochę filmów z relacjami z budowy modeli, choćby te dwa na początek:

Obejrzyj też ten film i 5 następnych tego autora, który nie dość że robi niesamowite modele, to niezwykle szczegółowo pokazuje wszystkie techniki.
Potem ewentualnie pytaj, ale sądzę ze po takiej "lekturze" to Ci się wiele rzeczy rozjaśni od ręki. :)