Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

powiedzcie mi jeszcze proszę, bo koszyk już prawie wypełninoy, czy do każdej farby mam mieć inny rozpuszczalnik? Bo do zestawu Hataki wziąłem rozpuszczalni Hataka orange, ale czy rozcieńczę np podkład tego Surfacera 1200 tym samym rozpuszczalnikiem.

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale j

Posted Images

Jeszcze jedno pytanie, oglądając filmy zauważyłem, że używa się płynów do kalek, czy teraz nakleja się je za pomocą płynów czy wodą też pójdzie, bo zrobiłem spore zamówienie ale tego nie mam i nie wiem czy dopbierać?

Woda i tak jest potrzebna. Płyny do kalek są do tego żeby kalki lepiej siadały. Jeden jest do tego, żeby wyeliminować bąbelki powietrza z pomiędzy kalki a modelu (Setter) a drugi do rozpuszczenia filmu kalki żeby równo siadła w liniach podziału i na szczegółach (Solver, Sol).

Chyba, że Tamiya / Revell, te nie mają podziału i stosuje się je na i pod kalki. Tylko nie kupuj produktów Mr Hobby (Gunze)  dopiskiem NEO, bo to jest profanacja pierwowzoru na rynki poza azjatyckie. Tandeta, badziew i pieniądze w błoto.

[MIG29]

Fajny wątek się stworzył. Od 0 do bohatera ? Może go gdzieś przenieść? pod tytułem - "jak zacząć modelarstwo będąc w końcu dorosłym a w dodatku z pieniędzmi"  (piszę to bez sarkazmu, w moim przypadku jest, było, podobnie ? )

Ja wróciłem do modelarstwa po wielu latach. Dorobiłem się nawet dwóch topowych aerografów i mam na koncie kilka modeli. Ale nie zaczynał bym od wysokiego "C" To po prostu nie działa. Sam miałem wcześniej podobne pytania i rozterki. Teraz wydają mi się ... lekko nie na miejscu. Proponuję poćwiczyć i zżyć się z aerografem, dopiero potem wchodzić w model za 600zł i omawiane techniki, np. piękne dysze w wykonaniu Tap-chan'a. Łatwo jest zrobić model w 80% bez skazy i na konic przyklejając "antenkę" po prostu go spier..niczyć ?

Trzymam kciuki.

PS. również czaję się na polską flotę od MIGA po F-35. Ale nie jestem gotowy.

OFFTOPIC: Nie wiem czy ktoś liczył, ale Mig-29 Deagostni z reklamy TV  w "zeszytach" wychodzi coś ok 3400zł, więc tu jest taniej a jak coś, można zacząć od nowa ?

Pzdr. G.

Edited by Kola

Można przenieść, pomysł fajny bo początkujący znajdzie sporo informacji jeśli będzie chciał zacząć. Jutro założę też temat odnośnie budowy, gdzie będzie pewnie sporo pytań, ale mam nadzieję że przy wsparciu  wkręcę się w modelarstwo plastikowe. Ja w pewnym sensie jestem początkującym w modelarstwie plastikowym, ale budowałem już modele tyle że RC, w sensie precyzję w ręku mam, natomiast malowanie, używane techniki, kleje,farby itd w plastikowym  to dla mnie nowość, stąd było tyle pytań. W każdym razie stanowisko już przygotowane, jutro przychodzi paczka z exito i jutro zaczynam klejenie i ćwiczenie malowania. Na szczęście żona wyrozumiała i nie wypomina wydanych pieniędzy, zresztą zdążyła się przyzwyczaić do tego, w czasie gdy budowałem i inwestowałem w RC. Przy składaniu 29-tki porobiłem sobie screeny z symulatora DCS, też sporo tam widać.

8.jpg

12.jpg

Ciasnota, ale skoro robiłeś RC to na dłubanie w modelach redukcyjnych potrzeba mniej miejsc i pewnie dasz radę.
Pytanie tylko czy masz odpowiednie narzędzia do samego montażu modeli? Na zdjęciu widzę jakieś wielkie noże segmentowe, raczej nieodpowiednie do modelarstwa.
Przydałby Ci się na początek dobry nożyk Olfy AK-5, jakaś pęsetka do delikatnych rzeczy, ze 2 pilniczki modelarskie (albo takie do paznokci, papierowe),jakieś precyzyjne cążki do wycinania części, i pewnie z kilka innych rzeczy. Jeśli to masz to ok, ale jeśli nie, to wart i o tym pomyśleć. Naprawdę mądrze jest inwestować w dobre narzędzia, które choć trochę kosztują, to jednak dają sporą wygodę przy pracy.

Godzinę temu, Solo napisał:

Ciasnota, ale skoro robiłeś RC to na dłubanie w modelach redukcyjnych potrzeba mniej miejsc i pewnie dasz radę.
Pytanie tylko czy masz odpowiednie narzędzia do samego montażu modeli? Na zdjęciu widzę jakieś wielkie noże segmentowe, raczej nieodpowiednie do modelarstwa.
Przydałby Ci się na początek dobry nożyk Olfy AK-5, jakaś pęsetka do delikatnych rzeczy, ze 2 pilniczki modelarskie (albo takie do paznokci, papierowe),jakieś precyzyjne cążki do wycinania części, i pewnie z kilka innych rzeczy. Jeśli to masz to ok, ale jeśli nie, to wart i o tym pomyśleć. Naprawdę mądrze jest inwestować w dobre narzędzia, które choć trochę kosztują, to jednak dają sporą wygodę przy pracy.

Ciasno bo foto obejmuje tylko kąt, obok leżą walizki bo szykuje się na wyjazd, miejsca jest więcej ale tak to wygląda na zdjęciu, wszystkie te narzędzia o których pisałeś przyjdą jutro z exito, mówiłem że robię duże zakupy, jutro foto?, i będzie tam skrobak do linii,zestaw pilnikow,cześć narzędzi mam z RC, takie jak klipsy ręczny wiertak, dziś kupiłem pęsety, wiertło 1mm,  leży na półce  bo w RC często się coś  wierciło,jak przyjrzysz to zauważysz na białej półce bloki polerskie i pilnik właśnie od paznokci.?

Edited by Mario

Ja polecam ze swojej strony te wąziutkie pilniki Ultimate. Kupiłem niedawno, co prawda dość szybko się ścierają, ale odcinam po kawałku i myślę, że 3 paczki (3 różne gradacje) na kilkanaście modeli wystarczą. Zwłaszcza tych modeli dobrej jakości, gdzie szlifowania będzie mało :) W Hornecie mam teraz największe szpachlowanie/szlifowanie w modelarstwie więc tu leży pies pogrzebany szybkiego zużycia :D Sami przyznacie, że jest w co ręce włożyć (tak, wloty są już wklejone).

IMG_20200202_000337.thumb.jpg.dedebfeac79bc8584f3a49af8e1d0f37.jpg

A inne te takie miękkie pilniki/bloczki ścierne to na próbę kupiłem rok temu w sklepie od paznokci po 1,20zł/szt. Dokładnie takie, i chyba w tym samym sklepie (mam dwie gradacje 100/180 i 240/320):

https://allegro.pl/oferta/10x-polerka-pilnik-lodka-do-paznokci-100-180-mix-7602485775

Wszystkie inne pilniki z resztą też kupuję w różnych naturach/rossmanach/paznokciowych, tanio i nie szkoda. 

Edited by Tap-chan

Bardzo fajne są pilniczki tzw. 4in1, czyli 4 gradacje na obu stronach pilnika. Ja mam takich kilka, ale najfajniejsze są TwoBobs (te dwa szerokie), no i najlepszy chyba jaki jest na rynku (a przynajmniej jaki ja spotkałem), czyli MicroMesh. Ten ostatni niestety chyba nie do kupienia w Polsce. Sam dostałem kilka sztuk chyba za 1 zł czy jakoś tak, bo właściciel sklepu przyznał że wzięli kilka na próbę ale że mają postrzępione krawędzie to nie sprzedadzą się. No i to był mój najlepszy zakup pilniczkowy. 4 gradacje, od takiej co naprawdę dobrze ściera, aż do klasycznej polerki. Nie trzeba w zasadzie żadnych innych, no może jakiś pilnik z maksymalnie dużą gradacją jak trzeba coś spiłować na maksa, ale tak to takie trzy robią całą robotę.

image.thumb.png.0ade32a1d0340cbc7de7f256f432348c.png

Z pilnikami do paznokci jest taki problem ze tam jest  najmniejsza gradacja 320.

Ja mniejszej nie spotkałem w Rossmannie i innych tego typu sklepach , chyba że wy macie jakiś namiar .

20 godzin temu, Przemek Przybulewski napisał:

No właśnie ja poszukuję dobrej pęsety z ostrym zakończeniem ale żeby była twarda

Do kupienia w Castoramie. Jest genialna, a kosztuje grosze.

2018774707_32D425.jpg