Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

58 minut temu, kolan napisał:

Panowie na czym trzymacie modele samolotów podczas malowania? Gdy trzymam model na słoiczkach z farbą często są one za niskie i model dotyka stołu. 

Na słoiczkach to nie, to proszenie się o wypadek.
Lubię mieć model nisko na biurku i lubię gdy jest stabilny. Dlatego albo maluję go na gąbce (odpada problem z ewentualnym zarysowaniem modelu od spodu), albo na pustym pudełku po chusteczkach, o ile chcę mieć model nieco wyżej. Wszystko to daje bardzo stabilną podstawę dla modelu, można go nawet dość mocno na czymś takim pochylać i malować jak tylko się chce.
Jak na załączonych fotografiach:

image.thumb.png.852998b52edb34f85249346285ced771.png

image.thumb.png.08c3fae1a6aa0c02e36b9affe3d6abe7.png

• Thanks 1
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale j

Posted Images

Witam panowie pytanie do znawcow F-16

Majac ponizszy zestaw co potrzebne do zrobienia polskiego block 52. Ktos kiedys wspominal ze mozna z innego zestawu ramke uzyc. Chce rozwazyc opcje czy to sie oplaca. CMK robi zestaw zywiczny co prawda do hasegawy ale komory podwozia i ew zasobnik na spadochron mozna uzyc.

image.png.51531c2a922f083732edab529362ed55.png

To akurat nie jest najlepszy zestaw Tamki do zrobienia Jastrzębia, bo brakuje tam wypraski K z podwoziem jakie nasze mają.
Najlepiej użyć zestawu 61106 lub 61102.
Jeśli chcesz użyć jednak tego Block 25/32, to potrzebujesz:
- wypraski K z goleniami podwozia i felgami, opony należy użyć z wyprasek C
- wypraska K potrzebna jest także do montażu kilku elementów wnęki głównego podwozia, klap tegoż podwozia, oraz klapy przedniego podwozia - mówiąc krótko wypraska K jest potrzebna
- zestaw Attack Squadron z podstawą statecznika, zasobnikiem na spadochron, antenami etc. 48058, ewentualnie (zbliżona jakość) Wolfpack Design WP48023 - oba dedykowane do Tamki
- jeśli mają być CFT to potrzebny jest zestaw Attack Squadron 48057 (dedykowany), choć można kombinować ze zbiornikami z zestawów Hasegawy bodajże, ponoć w miarę łatwo dopasować
- kalkomanii z odpowiednim malowaniem i stencilsami, najlepsze chyba robi Techmod, ale też bardzo dobre robi ModelMaker.

A wlot i dysza jest OK? Jesli dobrze rozumie to 32/52 maja PW czy dysza bedzie ta sama czy moze 52 nowszy model z inna dysza?

U dystrybutora w UK moge zapytac ile za zamowienie ramki K sobie zazycza.

Jakos mi sie nie podobaja jednomiejscowe F-16 z CFT, dwumiejscowy ma garba i jakos lepiej to wyglada.

1 minutę temu, kzugaj napisał:

A wlot i dysza jest OK? Jesli dobrze rozumie to 32/52 maja PW czy dysza bedzie ta sama czy moze 52 nowszy model z inna dysza?

Tak, zarówno zestaw z Block 25/32 jak i zestaw z Block 52 mają te same wloty i dysze.

Dzieki Solo Nie bylem na 100% pewny a lepiej zapytac niz pozniej zalowac. Edkowa Dysze i fotel do 52 dzisiaj zamowilem, kalki musze ogarnac. Spr dostepnosc zasobnika i anten. W najgorszym przypadku mam 52 z Hasegawy to moge zrobic kopie zasobnika

3 minuty temu, kzugaj napisał:

Edkowa Dysze i fotel do 52 dzisiaj zamowilem

Znacznie lepsze są dysze Airesa (choć zestawowe Tamki też są bardzo ok), podobnie jak fotel. Warto też wziąć przepiękne koła Wheelianta.
Co do zasobnika AS to raczej trudno dostać choć jakoś tak niedawno było wznowienie i na stronie ModelMaker się pojawiły (ale chyba już wszystko ludzie wykupili, więc zostaje Allegro albo eBay i szczęście), nie wiem jak z Wolfpackiem. Zdaje się że dobrze pasuje zasobnik z zestawów Kinetica.
Tak czy inaczej warto szukać części w zestawach z izraelskimi Barakami/Sufami i Greckimi F-16 - one mają mniej więcej wszystko co potrzeba do naszych.

Cześć!

Skleiłem sobie właśnie Armowego Hurricana MkII. Wybrałem malowanie intruderskie i teraz mam małe pytanko: jak washować pomalowany na czarno samolot? Czerń jest położona delikatnie na Day Fighter Scheme więc kolory trochę prześwitują.

W dniu 27.03.2020 o 19:08, kzugaj napisał:

U dystrybutora w UK moge zapytac ile za zamowienie ramki K sobie zazycza.

Zamowilem wlasnie ramke K. Jest maly myk gdyz musisz zamowic jako calosc ramki JKPW,

image.thumb.png.8efdc0db8e8154eddc1d919d72cbc275.png

Co sądzicie o zestawie Kittyhawk 80128-2 Su-35 "Flanker-E" PLA AirForce Version 2.0? Bo jest promocja w mh i tak sobie rozważam coś fajnego kupić... :)
I jeszcze ten mi się podoba: Kittyhawk 32003 Grumman OV-10D Bronco. Ktoś może coś podpowiedzieć ?

Su-35 KH generalnie jest całkiem ładnym modelem, choć nie brakuje w nim błędów merytorycznych. Wersja 2.0 dodaje bodajże żywiczne żądło, dysze w pozycji opuszczonej i dwóch pilotów. Ponoć trochę problemów ze spasowaniem jest, no ale to KH, więc to raczej nie wada tylko cecha zestawu. :)
Gdybyś jednak chciał naprawdę pięknego Su-35 to tylko GWH, który w moich oczach jest chyba najładniejszym zestawem jeta w 48.

• Like 1
10 minut temu, Solo napisał:

Su-35 KH generalnie jest całkiem ładnym modelem, choć nie brakuje w nim błędów merytorycznych. Wersja 2.0 dodaje bodajże żywiczne żądło, dysze w pozycji opuszczonej i dwóch pilotów. Ponoć trochę problemów ze spasowaniem jest, no ale to KH, więc to raczej nie wada tylko cecha zestawu. :)
Gdybyś jednak chciał naprawdę pięknego Su-35 to tylko GWH, który w moich oczach jest chyba najładniejszym zestawem jeta w 48.

OK, to Su odpuszczę, jak jest lepsze, to wolę docelowo lepsze, i oglądam to Bronco, może wiesz coś o nim ? 

W temacie Bronco niestety nie mam żadnej wiedzy ani doświadczenia, więc nie doradzę.
Ale wiesz, tak na marginesie, to ja bym nie polecał zestawów KH, które choć często ładnie wyglądają w pudełku, to są często bardzo ale to bardzo niedopracowane, nie mówię tylko o spasowaniu. Ja swego czasu zmęczyłem ich Jaguara i po nim postanowiłem nigdy więcej KH.
Jeśli chcesz kupić tylko dlatego że fajna cena, to odradzam. Zdecydowanie lepiej zapłacić trochę więcej i kupić coś co się będzie przyjemniej składać, albowiem... szkoda życia na słabe zestawy. :)

• Like 1

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie malowania samolotu F-14A Tomcat. Chciałbym wykonać model samolotu z NSAWC, nr. 20 F-14A 161859

i  planuję użyć farb z zestawu Hataki Orange Line HTK-CS30 USAF Agressor Squadron Paint Set vol.2.

W związku z tym moje pytanie czy te kolory będą odpowiednie?Czy ktoś już sklejał F-14 w tym malowaniu?

Instrukcja od Kalkomanii "Best of the best vol2" firmy Fightertown Decals (których chcę użyć) podaje trochę inne kolory FS niz hataka no a faktycznie dopiero na modelu będzie można zauważyć efekt.

Czy może lepiej dobrać kolory z palety Mr hobby a ten kolor agressor blue  wziąć z  AK?

777.jpg

xxx.jpg

222.png

444.png

No ale chyba jedno ni jak się ma do drugiego?

Chcesz malować F-14 a farby Hataki są do malowania F-16 i F-15.

Więc lepiej kierować się kolorami z instrukcji z kalkomanii.

Na razie jeden kolor z hataki pasuje (afressor blue) po nr FS spróbuję dojść do tego czy hataka ma wszystkie kolory wg instrukcji kalkomanii. Mam już też alternatywę w postaci farb MRP. 

Witam

Czy w palecie Tamki jest coś co może robić za amerykancki Neutral Grey, i czy to jest XF53? 😀 Wydaje się trochę ciemnawy, ale można troszkę rozjaśnić... a może jest coś gotowego co jest bliższe oryginałowi? 

Witam,
Chcialem zapytac znawców tematu SU-35 a w zasadzie SU-27BM,
Chodzi konkretnie o ten samolot w tym konkretnym malowaniu:
1.jpg.3247c1ff741eafe04bab9035260be3e1.jpg
Nie mogę namierzyć tego malowania, a wg http://www.sukhoi.mariwoj.pl/su-30-ru-27m2.htm to ten konkretny samolot winien miec malowanie jak ponizej.
523492447_su27m2901-russia-2007.jpg.4df79f474dca22b4a067e800d9c9796e.jpg

Czy mnie oczy mylą, czy ten ze zdjecia to zupełnie nowe barwy? Maszyna prototypowa więc może i malowanie nowe.

Mógłby mnie ktoś w tym temacie oświecić ? Nie ukrywam ze chcialbym wlasnie tak pomalować swojego SU-35 z gwh.

Pozdrawiam.

2 godziny temu, Merkav napisał:

W jakie podstawowe farby olejne do washa zaopatrzyć się do współczesnego lotnictwa? Wystarczy czarny + brązowy i ew. biały do rozjaśniania?

Warto jeszcze kupić coś z zielonych i niebieskich.

Czy jakiś sklep w Polsce sprzedaje kalkomanie Fundekals?
Mam na oku kilka arkuszy do F-106A, ale nie wiem czy warto sprowadzać z Ameryki, szczególnie że teraz paczki lubią sobie ginąć po drodze (paczka zamówiona w lutym na początku marca trafiła do Niemiec i tam już została, coś czuję że na zawsze).