Jump to content
METYS

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

Mam pytanie.

Jak zabezpieczyć farbę akrylową vallejo model color?

Oraz jaki lakier bezbarwny wybrać i kiedy go nakładać?

Mam pytanie, ale inne - An 2 i Ił 28 Trumpetera są w bardzo przyjemnych cenach i na papierze wyglądają dosyć dobrze - warto się o to strzelać - jak oceniacie wartość tych wyprasek?

2 godziny temu, WujekAlice napisał:

Mam pytanie, ale inne - An 2 i Ił 28 Trumpetera są w bardzo przyjemnych cenach i na papierze wyglądają dosyć dobrze - warto się o to strzelać - jak oceniacie wartość tych wyprasek?

Budowałem Beaglea i przyznam że szału nie ma. Sporo szpachli na laczeniach skrzydło kadłub. Trzeba ładnie wyprowadzić łączenie gondol silników ze skrzydłami gdyż jest okropny schodek. Wersja IŁ 28 wymaga odcięcia stanowiska tylnego strzelca i wklejenia drugiego elementu z ramki- oryginalnie kadłub jest przygotowany dla chińskiej wersji Harbin H -5. W moim egzemplarzu miałem kłopot z dopasowaniem nosowej części kadłuba gdyż kadłub miał zbyt małą średnicę. Dalej... linie podziału jak w ajerfiksie, są wybiegi linii poza granice łączeń tychże. Tak jakby projektant modelu strasznie się spieszył.  Podobno nie trzyma wymiarów ale nie sprawdzałem. Za tę cenę to chyba jednak warto chociaż pracy z nim jest. 

Wpadły mi dziś w ręce takie oto wstążeczki RBF marki HGW (148002) i siedzę zastanawiając się jak je należy w zasadzie użyć.
Nie są to laserem cięte gotowe dodatki, nie jest to raczej wet transfer, w ogóle nie wiem co to jest. Jak widać na zdjęciu górny arkusz zestawu odchodzi od podkładki, ale nie jest to samoprzylepne.
Czy należy to po prostu wyciąć nożykiem, złożyć, skleić i użyć, czy to się jakoś inaczej stosuje na modele? Ktoś coś?

image.thumb.png.b125f8b28e89819ac204a100e426aff5.png

INSTRUCTIONS

1. Cut the belts out from the sheet.
  2. Remove the carrier paper.
  3. Thread the belts through the photo etched buckles – use superglue.
  4. Put them into the seat.
  5. Spray with glossy varnish.
  6. Spray with matt varnish.
  7. Impregnate the seat belts with very diluted oil colour (mix of black and brown) > texture highlight.

Ze strony:  https://hgwmodels.cz/en/seatbelts/68-remove-before-flight-belts-148-148002.html

Może nie zauważyłeś że to jest instrukcja obsługi do pasów które też produkują?

Może. Ale może przez analogię można spróbować. W końcu tych zawieszek masz trochę, więc jak zepsujesz 2 lub 3 to chyba nie zbankrutujesz.

Żadne analogie.
HGW robi pasy wycinane laserem, wystarczy odciąć w kilku punktach i są gotowe do położenia na fotelach, do tego dodają blaszki PE.
Nie ma to nic wspólnego z tym jak wykonano te wstążki RBF:

image.thumb.png.1975b7a7e7072550513d88ff06d92038.png

Trochę głupio, bo może się okazać że to trzeba sobie nożyczkami po prostu wyciąć. :)

47 minut temu, Solo napisał:

Trochę głupio, bo może się okazać że to trzeba sobie nożyczkami po prostu wyciąć. :)

Załóż fake konto i napisz z niego :D

Hej, czy można przyjąć, że thinnery od miga i AK to są te same produkty tylko z inną naklejką? ;-)

Zrzut ekranu 2020-04-23 o 12.20.31.jpg

Zrzut ekranu 2020-04-23 o 12.22.14.jpg

Ciezko powiedziec a co chcesz rozcienczyc?

Ja ostatnio rozcienczalem Tamke Mr Color leveling thinnerem. Rowniez AK Real color,i podklad badgera. 

Mam farbki Vallejo (seria Air) i rozcieńczalnik od miga... rozcieńczalnik levelling color oraz rozcieńczalnik hataka orange się do tego nie nadają... Jeszcze mogę popróbować żytniej :-)

3 godziny temu, Thalgonis napisał:

Mam farbki Vallejo (seria Air) i rozcieńczalnik od miga... rozcieńczalnik levelling color oraz rozcieńczalnik hataka orange się do tego nie nadają... Jeszcze mogę popróbować żytniej 🙂

Szczerze to nie miałem okazji używać vallejo i nie mam zamiaru

Kiedyś, jak używałem (fuj) Vallejo Air do aero to, zamiast firmowego rozcieńczalnika, stosowałem rozcieńczone wodą IPA. Zdawało egzamin.

Jednak, jak wiesz, stosowanie Vallejo do aero nie jest komfortowe. Choć da się nimi malować.

Szybkie pytanie. Czy najlepiej zmywać pozostałości po Mr. Mark Setter NEO? Robię shacletona i już kalkuję 5 ty dzień.....;-)

Widzę, że w paru miejscach został biały klej. Ni jak to zmyć, jakby wżarło się w lakier bezbarwny, niby się zmywa a potem i tak wyłazi. HLP! 

Powinno zniknąć po kolejnej warstwie bezbarwnego. Inna sprawa że te płyny NEO są zwyczajnie kiepskie - nie wiem czy normalnie dostaniesz zwykły Mr Mark Setter bez NEO w Polsce. Ale zawsze są świetne płyny z Microscale.

Witam,

mam trochę czasu, wiec doszedłem do wniosku, że spróbowałbym sobie zaprojektować kalki.

Może byłby ktoś w stanie polecić jakiś darmowy program do tworzenia tego typu rzeczy?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Darmowy Inkscape, dość prosty w obsłudze, o ile ma się jakiekolwiek pojęcie o grafice wektorowej.

Witam kolegów.

Pytanie z cyklu: co kupić?

Nasi piloci,Francja 1940, w skali  1/72 i tak, przeszukałem scalemates,  czy ewentualnie jest jeszcze coś wartego uwagi czego tam nie ma?

w pierwszym odruchu zapaleńca przerobiłem smery, hellery i mistercrafty - dostał je młody do zabawy  ...

1. dewoitine d520 - hasegawa (będą, nawet 2 jak coś skopie)

2.ms 406  : A-Z? (jest zestaw hasegawy d520 i ms 406 ale ten zestaw to jakaś żona colombo? przewija się tylko w grafikach na googlach)

3. Caudron : chyba tylko RS?

4. Bloch 152 : j.w

5. p36/h75 : A-Z

6. Koolvochen : Azur?

jako dawcy kalek to chyba mistercrafty albo próby masek bo zbyt dużego wyboru to nie ma niestety...

Posted (edited)
46 minut temu, myszaty napisał:

Witam kolegów.

Pytanie z cyklu: co kupić?

Nasi piloci,Francja 1940, w skali  1/72 i tak, przeszukałem scalemates,  czy ewentualnie jest jeszcze coś wartego uwagi czego tam nie ma?

w pierwszym odruchu zapaleńca przerobiłem smery, hellery i mistercrafty - dostał je młody do zabawy  ...

1. dewoitine d520 - hasegawa (będą, nawet 2 jak coś skopie)

2.ms 406  : A-Z? (jest zestaw hasegawy d520 i ms 406 ale ten zestaw to jakaś żona colombo? przewija się tylko w grafikach na googlach)

3. Caudron : chyba tylko RS?

4. Bloch 152 : j.w

5. p36/h75 : A-Z

6. Koolvochen : Azur?

jako dawcy kalek to chyba mistercrafty albo próby masek bo zbyt dużego wyboru to nie ma niestety...

od.1 D-520 Hasegawa lub RS . Hasegawa goła a RS też arcydziełem nie jest.

od.2. Ms 406 Azur lub nowy model Az. Według tego co widzę na wypraskach to ten sam model.

od.3 C 714 RS.Szału nie ma ale alternatywą jest tylko stary Heller i jego klony.

od.4 Bloch 152. RS.Najlepszy bo jedyny na rynku.Starego Hellera nie liczę.

od.5 H 75. AZ .W ramkach wygląda dobrze ale raczej spacerek to nie będzie.

od.6 Azur.

Co do kalkomanii to w zestawach Ms 406 ,C 714 i FK 58 są kalki do malowań z polskimi pilotami.Jeszcze możesz poszukać z drugiej ręki zestaw Kagero ,"Fighter over  France".

Edited by Xmen

dzięki wielkie - więc dobrze rozeznałem ... powoli trzeba będzie kompletować

ad.1 - RS czy Hasegawa - RS 70 zet, Hesegawa 40-50 - jakość w ogolnym rozrachunku podobna - czyli po co przepłacać

ad.2 - MS406 Hasegawy nie jest jak żona Colombo - da się trafić, sam taki kupiłem jakiś czas temu. AZ szał to nie jest, wcale nie lepszy od Hasegawy, a jesli Azur to na pewno klei się dużo gorzej od Hasegawy. Dużo gorzej. Przy czym, jezeli Hasegawa, to trzeba dokupić wnęki podwozia z Quickboosta - przy dobrych lotach Hasegawa z wnękami wyjdzie nawet nieco taniej niż sam AZ

ad.3 - wypraski Hellera (ale Hellera! nie polskie klony!) jako tako dają radę i są co najmniej 2x tańsze od RS, ale RS jest ewidentnie lepszy...

ad.5 H75 - na pewno nie Monogram i Heller, oraz jego klony - to już strasznie stare wypraski, mocno uproszczone. już nie warto na nie tracić czasu.

ad. 4 Blocha Hellera robiłem, efekt nawet niezły, ale te dziurawe wnęki...

Koolhovena nie jadłem.