Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

12 minut temu, WujekAlice napisał:

AZ szał to nie jest, wcale nie lepszy od Hasegawy, a jesli Azur to na pewno klei się dużo gorzej od Hasegawy. Dużo gorzej.

Kleiłeś czy tylko zasłyszana opinia?Do modelu hasegawy trzeba dokupić trochę więcej niż tylko wnęki podwozia.Model AZ i Azur to ten sam model.I na pewno wygląda lepiej niż "goła" Hasegawa.Do D-520 trzeba też dokupić blaszkę bo w środku jest "goły". Wystarczy porównać sobie wnętrza obu modeli.Tak się składa że mam te wszystkie modele i Hasegawa jedyne  wygrywa składalnośćią.MS 406 zrobiłem z RS ale tego nie polecam bo Azur/AZ jest lepszy.D 520 robiłem RS i choć trochę pracy przy nim jest to da się złożyć.

Edited by Xmen
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale j

Posted Images

Robiłem trochę Azurów, wiem, że to jest ciężka przeprawa... To short run. Nic nie pasuje. Wiesz, to zależy, idziesz w hard-core i jesteś walecznym modelarzem, który radzi sobie ze wszystkimi przeciwnościami i umie ze spłuczki zrobić Avro Manchestera, albo  do Hasegawy dokupujesz trochę dodatków, co Ci pewnie wyjdzie trochę drożej, ale zaoszczędzisz na roboczogodzinach i na stresie. Twój wybór. Oczywiście cały czas mi chodzi o MS 406 - czyli model 4-5 dych, wnęki ok. 15, wystrój wnętrza od pavli ok. 45 - razem ok. 100-110 zet. wolę już dopłacic 4 dychy więcej i trzymać się jak najdalej od Azura. Co do  D520 zestaw RS taki superwypaśny też nie jest -  2-3 części w kabinie więcej... Ale jak widzisz myszaty, gdzie dwóch modelarzy tam 3 zdania, a Ty  się będziesz musiał męczyć co wybrać :D

• Like 1
1 minutę temu, WujekAlice napisał:

Robiłem trochę Azurów, wiem, że to jest ciężka przeprawa... To short run. Nic nie pasuje.

Te nowe to inna bajka.Tak jak nowe SH.Zresztą to ten sam holding .Ludzie sobie chwalą.

4 minuty temu, WujekAlice napisał:

Ale jak widzisz myszaty, gdzie dwóch modelarzy tam 3 zdania, a Ty  się będziesz musiał męczyć co wybrać :D

Dokładnie tak.:super:

3 minuty temu, WujekAlice napisał:

Co podnosi atrakcyjność zestawu Hasegawy!

No popatrz a ja głupi wolałem zrobić RS.:mrgreen: Hasegawa leży w pudełku.

Dzięki naszej rozmowie właśnie te blachy zamówiłem, oraz wnętrze do 406 też. Czyli jestem już kryty na obie strony :D 

Teraz juz specjalnie RSa kupować nie będę, mam inne priorytety i zbyt dużą ilość modeli w piwnicy, żeby jeszcze sobie dublować samoloty, nawet z innych zestawów.  Chociaż nie wiem, czy z tymi blachami to dobrze zrobiłem, fanem metalu nie jestem (znaczy jestem, ale tego muzycznego), zawsze mi się to wygina nie tam gdzie powinno. Wolę żywicę. A w razie czego będę wiedział komu te blachy obżenić...

hłe hłe - nieźle...biorąc po uwagę że staż mam marny i to są początki chyba jednak będę preferował składalność nad merytorykę - coś do wnętrza czy wnęk się wyskrobie albo dokupi, ew. blaszki choć przy tej skali i moich łapskach to jest hardkor. Na tą chwilę mam jako tako poleptane kilka modeli  z arma hobby, ibg, zvezdy - te się składały bardzo fajnie...sklejam dla siebie na półkę...

Żeby nie robić Przemkowi offtopa to pociągnę temat tutaj. Tak więc jeżeli w 1/48 Su-25K od KP jest lipny to poza obiecywanym już od jakiegoś czasu Kitty Hawk jest coś innego godnego uwagi? Pośpiechu nie ma, więc mogę czekać na niego, ale zauważyłem że KH też nie cieszy się wśród modelarzy opinią solidnej firmy.

Żeby nie robić Przemkowi offtopa to pociągnę temat tutaj. Tak więc jeżeli w 1/48 Su-25K od KP jest lipny to poza obiecywanym już od jakiegoś czasu Kitty Hawk jest coś innego godnego uwagi? Pośpiechu nie ma, więc mogę czekać na niego, ale zauważyłem że KH też nie cieszy się wśród modelarzy opinią solidnej firmy.

1 minutę temu, bazylms napisał:

Tak więc jeżeli w 1/48 Su-25K od KP jest lipny to poza obiecywanym już od jakiegoś czasu Kitty Hawk jest coś innego godnego uwagi?

Nie ma i nic nie jest zapowiedziane. Jakiś czas temu słyszałem plotki że coś tam GWH kombinuje w temacie, ale od tamtej pory cisza.
Su-25 w 1:48 to jeden z najbardziej zaniedbanych maszyn w 48 niestety i nic nie da się z tym zrobić w tej chwili. KH taki straszny pewnie nie będzie, firma robi ładny detal tylko ma drażniącą manierę nie spasowywania wszystkiego co się tylko da, więc trzeba się narobić. Ale jak już poszpachlujesz i odtworzysz linie podziału, to jest duża szansa na bardzo ładny model.
Zresztą możliwe że GWH wypuści tego Su-25, bo ostatnio wzięli się za temat Su-27, to może i o 25 też zahaczą, szczególnie że na rynku posucha.

No to czekamy...

Dziwne tylko że Trumpek nie wpadł na pomysł aby swojego 1/32 przeskalować.

Edited by bazylms
21 minut temu, WujekAlice napisał:

Dzięki naszej rozmowie właśnie te blachy zamówiłem, oraz wnętrze do 406 też. Czyli jestem już kryty na obie strony

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.:mrgreen:

22 minuty temu, myszaty napisał:

sklejam dla siebie na półkę...

Czyli tak jak większość.

Moje opinie mogą nie być do końca obiektywne bo jak widać po moich galeriach jestem "fanem " czeskiej produkcji modelarskiej.

Ja nie miałem pojęcia że Czesi tyle tego dłubią  i to mi się bardzo podoba,  tym bardziej że jak się człowiek wychował na zts-ie...w pierwszym odruchu powrotu wziąłem w markecie czaple, potem drugą i trzecią...żadna nie była sklejalna.

Czy ktoś z tu obecnych ma Zero Hasegawy w wersji nocnego myśliwca w skali 1/48?

chciałbym przyjrzeć się, jak Hasegawa zrobiła tę część owiewki, z której wystaje lufa działka 20 mm do strzelania w górę  

Edited by slamacek

Witam, planuje w nie dalekiej przyszłości złożyć sobie w ramach odskoczni Mitsubishi A6M5c Zero Zeke pewnie z  Tamki. Moje pytanie jest następujące: Jakich farb użyć do pomalowania samolotu ? Chodzi mi o górę i spód, na  środek dobiorę coś z tego co mam, ale zewnętrznie chce aby kolory były jak najbardziej odpowiednie. I jeszcze jedno pytanie jakiej farby użyć pod zdrapki? 

Posted (edited)

Pytanie o kalkomanie TwoBobs. Jak współpracują z płynami? Bo zdaje się, że Cartograf im nie drukuje kalkomanii. Czy ktoś korzystał?

Edited by Mates
Posted (edited)

Używałem do F/A-18C, reakcja zależy od grubości kalki. Np, przezroczyste części marszczyły się pod MarkFitem czy Decal Fixem. Żółty na pasie przed kabiną kładł się pięknie MarkFitem (trzeba było kilka razy namoczyć zanim dobrze siadło, ale i ja nie cisnąłem mocno, żeby nie uszkodzić), ale ten na ogonie nie chciał się nawet MF Strong poddać, miejsca w i wokół świateł do lotu w formacji musiałem wręcz wykruszyć i pomalować farbą, bo kilkunastokrotne namaczanie nic nie dawało. No ale to specyficznie kolor żółty (ultra gruby i sztywny jakiś), i z drugiej strony kalka jednak robiła się rozciągliwa i dawała się wepchnąć w zakamarki wyobloną wykałaczką, ale przy schnięciu dalej odłaziła.

Niech się wypowie ktoś, kto robi płynami Micro, bo tych niestety nie mam.

PS. Jakby ktoś chciał kalki dwóch bobów to mogę się podzielić, oni dawali tam kalek na dwa samoloty - Hi- i Lo-viz, tak więc mam jeszcze te Lo-Viz.

Edited by Tap-chan
Godzinę temu, Mates napisał:

Bo zdaje się, że Cartograf im nie drukuje kalkomanii.

Microscale im drukuje i to jest jakość druku nie gorsza od Cartografa a może nawet lepsza, jeśli chodzi o drobny druk napisów eksploatacyjnych. Ale to piszę o tych nowszych zestawach, bo ich kalkomanie sprzed 10 lat czy starsze to już bardzo przeciętny jakościowo produkt. Ale sam ich nigdy jeszcze nie kładłem, ja tylko kolekcjonuję. Opinie mają raczej bardzo dobre w sieci.

Pytanie do spitfiremaniaków:

... czy australijskie VIII miały wskaźnik wysunięcia podwozia. Nie mogę jakoś się dopatrzeć na fotkach.

Obecność tego wichajstra warunkuje dodanie napisu na skrzydle.

DSC06825.jpg

hej! koledzy - mam w planach podłubać przy migu- 23 1/72 z academy...macie jakieś patenty na takie kamo w łaty jak nasze migi? próbowałem na złomie wymaskować - to jest jakaś katastrofa, pędzlem to bym coś tam naciapał ale aerografem...jakoś warstwowo nanosić? od najjaśniejszego  potem reszta cy cuś?  oczywiście poleciałem po farby tamki do sklepu - bo te niebieskie hataki to jak błoto się zachowują, zostawie se na zaś...

Ogólna zasada mówi żeby wielokolorowe kamuflaże malować od najjaśniejszego koloru do najciemniejszego. Malujesz najpierw obszar gdzie mają być najjaśniejsze łaty, maskujesz go patafixem (jeśli mają być płynne przejścia) albo od razu taśmą maskującą (jeśli ostre), potem malujesz ciemniejsze plamy, znowu maskujesz i tak do końca.
Hataka niebieska to farba do pędzla, nie nadaje się do aerografu. Do aerografu najlepsze farby to Gunze, RealColors, MRP, Tamiya.

Tak mi się wydawało żeby od najjaśniejszej  zacząć. No nic, będziem walczyć  - dzięki.

Czy ktoś jest mi może w stanie powiedzieć jakiego uzbrojenia używały belgijskie Mirage VBA?

W szczególności chodzi mi o okres stacjonowania w tureckiej bazie Diyarbakır podczas wojny w zatoce.

Rozumiem, że one jako tako nie brały udziału w działaniach bojowych, a jedynie patrolowały strefę powietrzną poza obszarem walk - więc obstawiam dwa zbiorniki paliwa + dwa pociski powietrze-powietrze. Pytanie jakie pociski? Magiki? Sidewindery? W jakiej wersji? Skłaniam się ku AIM-9B, ale szukam jakiegoś potwierdzenia.

Okej, czyli duże zbiorniki i AIM-9. Nadal nie jestem pewny wersji, bo zdjęcia raczej malutkie, ale wydaje mi się, że to J/N/P. Wielkie dzięki!