Jump to content
METYS

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

Stawiał bym raczej na L/M w tym okresie chyba najpowszechniejsze w NATO.

O właśnie miałem spytać: jest gdzieś w sieci jakiś dobry artykuł ze zdjęciami/rysunkami, gdzie raz na zawsze wyjaśniono by różnice w wyglądach poszczególnych wersji Sidewinderów?

@Solo

sidewinder_family.jpg

Brakuje J, ale ten wygląda tak samo jak N/P. Kolorystyka się może różnić w zależności od okresu i kraju użytkowania.

@hellvis Zgadzam się, że L/M były w tym okresie najpopularniejsze, ale po dużym powiększeniu tego zdjęcia wydaje mi się, że kolorystyka i przede wszystkim kształt przednich lotek wskazują raczej na J/N/P.
084.jpg

No ja za ślepy jestem. Na podstawie tych zdjęć nie potrafię zidentyfikować. Tu masz inaczej malowane żeby Ci za łatwo nie było 🙂 :

083.JPG

2 godziny temu, hellvis napisał:

No ja za ślepy jestem. Na podstawie tych zdjęć nie potrafię zidentyfikować. Tu masz inaczej malowane żeby Ci za łatwo nie było 🙂 :

083.JPG

Tu raczej cwiczebna 

11 godzin temu, MooMiniek napisał:

Tutaj może być lepiej widoczne Mirage Diyarbakir  aczkolwiek lupa też potrzebna - zdjęcia BA 26 i BR14

BR14 ma wyraźnie AIM-9J, tu już nie ma żadnych wątpliwości. Dzięki!

@hellvis 100% to ćwiczebne.

Panowie gdzie szukać alternatywnych kalkomanii do F-15C? O ile same oznaczenia jednostki to nie problem - w przypadku samolotów stacjonujących w Lakenheath to  standardowe czarne litery i cyfry które mogę sobie spokojnie "druknąć" - o tyle w pudle mam low-vis znaki przynależności państwowej ale czarne a potrzebowałbym szarych odpowiadających ciemniejszemu kolorowi camo na F-15C. Znalazłem gdzieś w sieci Caracale dedykowane dla 493 sq z Lakenheath ale w 1:72 i z przesyłką do Polandii za STÓWĘ? 😮 Ale może to normalna cena.  PLS HELP! 😉 

Posted (edited)

Super by było coś takiego znaleźć jak to:

https://www.hannants.co.uk/product/CD72074?result-token=azlDJ

Ale to niestety jest w 1:72.

Numery jak pisałem sobie zrobię dokładnie takiego egzemplarza jaki motam. Ale problemem jest brak odpowiednich "gwiazd" i "godeł" dywizjonu i skrzydła. 

Znalazłem coś  takiego:

mar%5B129050%5D_48091.png

Od biedy będzie OK bo są tu dwa "schematy" czarne i szare Low-vis. Tyle, że nadal będzie brak "godeł" na wloty powietrza.

Chyba czas zainwestować w kolorową drukarkę laserową 😉  

Edited by thor_

49 minut temu, thor_ napisał:

Panowie gdzie szukać alternatywnych kalkomanii do F-15C? O ile same oznaczenia jednostki to nie problem - w przypadku samolotów stacjonujących w Lakenheath to  standardowe czarne litery i cyfry które mogę sobie spokojnie "druknąć" - o tyle w pudle mam low-vis znaki przynależności państwowej ale czarne a potrzebowałbym szarych odpowiadających ciemniejszemu kolorowi camo na F-15C. Znalazłem gdzieś w sieci Caracale dedykowane dla 493 sq z Lakenheath ale w 1:72 i z przesyłką do Polandii za STÓWĘ? 😮 Ale może to normalna cena.  PLS HELP! 😉 

Czyli dość tanio. W tej chwili dobre zestawy kalkomanii, np. Bullseye Aviation, czy HunterGraphics to 20-25 dolarów minimum, do tego dostawa do Polski to z reguły koło 15-20 dolarów. Przy obecnym kursie dolara to spokojnie wychodzi blisko 150 zł za zestaw. Sprowadzanie kalek do Polski jest horrendalnie drogie. Najlepsza metoda to kupno w LuckyModel, bo tam kalkomanie najczęściej sprzedają z tzw. darmowym transportem choć ten darmowy oznacza jednak nieco ponad 2 dolary. ale to już się robi cenowo rozsądnie.

Ja osobiście kalki najczęściej masowo zamawiam na Hannants. Przesyłka coś około 3 czy 4 GBP jeżeli zamawia się tylko kalki/blaszki. I jak się zamawia 4-5 zestawów to od razu się lepiej kalkuluje. Martola też ma bardzo szeroką ofertę - w Polsce większej oferty kalek nie ma nikt.

Posted (edited)

Jako że jeden MiG,skończony,a drugi skończę jutro szukam czegoś następnego. Chciałbym skleić coś z okresu II wojny, myślałem o Spitire lub Stuka. Jakie firmy polecacie że skali 1:48 i 1:72. Bo tak naprawdę nie wiem sam na jaką skale się zdecydować. Chciałbym żeby można było dokupić dodatki, i żeby model był dobrze odwzorowany.

Edited by Mario

Jeżeli Spit w 48 to Eduard - IX, VIII albo Tamiya - I.

Hejka! mam pytanie do uczonych w piśmie😉

jako że od kilku dni mam już aero - na razie żadnych pre i post nie próbowałem, ogarniam sprzęt - czym  i czy jest takie coś co by pozwoliło mi " zgasić" kolory kamo - lakiery bezbarwne to nie to - jakby to napisać..coś żeby wyrównać barwy...przymatowić ale tak równomiernie, sam nie wiem do czego porównać ...

Posted (edited)

Ja  nie uczony, ale nauczycieli na forum miałem dobrych, Farba olejna z white spirit rozcienczona  przygasi,jak wysmarujesz cały model, a później zetrzesz

IMG_20200503_155229.jpg

Edited by Mario

Posted (edited)

aż tak? czyli jednak trza mazać -.kurcze no mam pietra, szczerze powiem... ale jak trza to trza.

olejna + white spirit = podkład emalia gloss...nie myle się?

a tak na marginesie to takich fotek brakuje w warsztatach...prawie wszystkie  są już po, no to się człowiek potem zastanawia czy mu dobrze wychodzi...

.

Edited by myszaty

Nie - nie - nie!
Takie rozmazywanie washa to nie jest dobry pomysł, przynajmniej nie w ten sposób.
Jeśli chcesz scalić, czy jak napisałeś - wyrównać barwy, dobrą metodą jest zrobienie tzw. filtra,czyli bardzo mocno rozcieńczonej farby (tylko trzeba dobry kolor dobrać), która nieco zgasi i ujednolici odcienie na modelu.

12 minut temu, myszaty napisał:

aż tak? czyli jednak trza mazać -.kurcze no mam pietra, szczerze powiem... ale jak trza to trza.

olejna + white spirit = podkład emalia gloss...nie myle się?

a tak na marginesie to takich fotek brakuje w warsztatach...prawie wszystkie  są już po, no to się człowiek potem zastanawia czy mu dobrze wychodzi...

.

Broń borze podkład z emalii, bo ci się wszytko rozmaże. Pod washa i filtry olejne zabezpieczasz to co już pomalowałeś błyszczącym lakierem akrylowym.

Poszukaj hasła "filtr" na forum to się dowiesz więcej - na ogól w pancerce jest to używane.

a no widzisz - czyli jednak akryl...próbowałem panel linera na srebrnym IŁ - 28, nie bardzo mi to się podoba...

2 godziny temu, Solo napisał:

Nie - nie - nie!
Takie rozmazywanie washa to nie jest dobry pomysł, przynajmniej nie w ten sposób.
Jeśli chcesz scalić, czy jak napisałeś - wyrównać barwy, dobrą metodą jest zrobienie tzw. filtra,czyli bardzo mocno rozcieńczonej farby (tylko trzeba dobry kolor dobrać), która nieco zgasi i ujednolici odcienie na modelu.

ooo to to...złom w dłoń i pokombinujemy...dzięki panowie😎