Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

Rzecz jest dość złożona. To znaczy nie śmigło, wystarczy spojrzeć na pierwsze z brzegu zdjęcie - zgodnie.

Poszycie akurat P-47 to było niemal sam alclad. Zatem jednolite aluminium. Jednak nie do końca. Blachy mogły być walcowane w różnych kierunkach, do elementów tłoczonych używano nieco innych stopów i inna było faktura powierzchni. Inaczej wyglądały elementy poddawane obróbce chemicznej przez zanurzenie, a inaczej obrabiane od zewnątrz. Jednak te wszystkie różnice były zupełnie minimalne.  Większe polegały głównie na generowaniu efektu różnic w blachach poprzez różnorakie odbicie światła. A to oznacza, że rzecz jest zmienna w zależności od kąta padania światła i ustawienia obserwatora. Swoje dorzucała eksploatacja i np. drobne ugięcia i wgniecenia często zdejmowanych paneli. Popularne malowanie poszczególnych paneli na różne kolory rzadko daje dobry efekt. Potrzeba umiaru i wyczucia, by rzecz nie wyszło karykaturalnie. Cyba, że ma być tylko efektownie, to hulaj dusza, piekła nie ma. W sposób jednoznacznie widoczny odznaczały się tylko elementy ze stali nierdzewnej: osłona turbiny i jej okolice oraz okolica wydechu z przodu, w tym całe poszycie kryjące kanał wydechu do sprężarki.

• Thanks 2
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

Do tego kleju revella dokup klej Tamiya Extra Thin Cement, czy jego odpowiednik od MrHobby,  jakąś szpachlówkę tych firm, resztę narzędzi jak skalpele, jakieś materiały ścierne itp. pewnie masz, ale j

Posted Images

Witam, jestem w trakcie robienia modelu 1:144 izraelskiego wczesnego F-16A Netz. Zauważyłem na wielu zdjęciach tych samolotów rakiety aim9 w jaskrawym czerwonym kolorze. Czy są to rakiety ćwiczebne ? Czy tez bojowe również bywały tak malowane ? Na niektórych zdjęciach są tez jaskrawo granatowe. Druga sprawa, zbiornik paliwa , ten największy, montowany centralnie pod kadłubem również występuje na niektórych zdjęciach w kolorze czerwonym (w f-16 innych państw nie zauważyłem tego) rozumem jednak że jest to "normalny" zbiornik który w takim kolorze był montowany również podczas misji bojowych ? I jeszcze trzecie pytanie, na stateczniku pionowym (zdjęcia poniżej) po obydwu stronach jest to "coś" , występuje jedynie we wczesnych izraelskich F-16. Co to jest ? Pojemniczki na zwitek Tory chyba nie ?

Może ktoś podrzucić informacje co to za kolor, bo chciałbym zamówić ale nie wiem co to za zieleń, zdaje się, że ten sam jest również na kołach.

IMG_20200701_214132.jpg

Posted (edited)

Na pewno któryś z odcieni Russian green.

Mr Paint chyba robi jeszcze kolor w stylu green for wheels, czy jakoś tak..

Edited by Mates
Posted (edited)
W dniu 30.06.2020 o 13:19, michal78 napisał:

1.jpg

2.jpg

To sa dodatkowe zasobniki z wyrzutnikami flar montowane u podstawy statecznika pionowego. Identyczne zamontowane sa na rumunskich Lancerach, które IAI modernizował. Jeszcze dwa takie wyrzutniki sa zamontowane na dole ( patrz zdjęcie)

Co do czerwonych rakiet, to jeżeli jest tylko jedna na samolocie to są to trenażery do walki powietrznej, rejestrujące parametry w czasie walki manewrowej. Rakiety bojowe sa białe lub szare, niebieski pasek rakieta ćwiczebna, żółty bojowa.

netz.jpg

Edited by Qz9
22 godziny temu, Mario napisał:

Może ktoś podrzucić informacje co to za kolor, bo chciałbym zamówić ale nie wiem co to za zieleń, zdaje się, że ten sam jest również na kołach.

Gunze H26 C66

• Thanks 1
  • 2 weeks later...

Ma może ktoś z Was jakieś plany, rysunki, opracowania własne ze schematem rozmieszczenia nitów na TS-11 Iskra? Byłbym wdzięczny za pomoc.

2 godziny temu, rymulus napisał:

Ma może ktoś z Was jakieś plany, rysunki, opracowania własne ze schematem rozmieszczenia nitów na TS-11 Iskra? Byłbym wdzięczny za pomoc.

Single no 10 od MMP Books są rysunki Novaxa z naniesionymi nitami.

• Thanks 1

Szukam informaxji na temat P-38F "bat out of hell" . Chodzi o zółte krawędzie natarcia i koncówki skrzydeł, które niby widać na poniższym zdjeciu. Schemat malowania w modelu RS Models takie sugeruje i wiele modeli tak jest zrobionych. Znalazłem jednak dyskusję na Hyperscale, gdzie ktoś sugeruje, że to po prostu taka gra światła padającego na skrzydła, co ma sens. Zdjecie w monografiach lotniczych jeszcze wyraxniej pokazuje, że to bardziej prześwietlenie na zdjęciu niż inny kolor. Tym bardziej, ze na materiale panchromatycznym często żołty wychodzi ciemniejszy niż jasboszary. Wie ktoś, coś?

preview10.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Edited by sebastain

Dla mnie to po prostu cień. Nie sposób znaleźć sensowny powód dla takiego malowania. Dyskusyjne są nawet żółte kołpaki i same końcówki skrzydeł.

• Like 1

Cześć.

Czym bezpiecznie wyczyścić wykończony już lakierem akrylowym model w momencie jak ktoś przy jego oglądaniu zostawi np tłuste odciski palców ? 

Edited by Bobik123
15 godzin temu, sebastain napisał:

Szukam informaxji na temat P-38F "bat out of hell" .

Kołpaki jak dla mnie OD, porównaj odcień kołpaka, okapotowania za nim i żółtej końcówki łopaty śmigła. Być może jednak na tym zdjęciu to inny samolot:

7362603806_552d5af5c8_o.thumb.jpg.c121dcf9d05594130287f1cca58174dc.jpg

Edited by barszczo
  • Like 1
W dniu 14.07.2020 o 22:09, Piotrek.S. napisał:

Single no 10 od MMP Books są rysunki Novaxa z naniesionymi nitami.

Namalowane od czapy. Z rzeczywistym samolotem maja dość luźny związek.

15 godzin temu, barszczo napisał:

Kołpaki jak dla mnie OD, porównaj odcień kołpaka, okapotowania za nim i żółtej końcówki łopaty śmigła. Być może jednak na tym zdjęciu to inny samolot:

Samolot ten sam. Rzecz polega na tym, że 1st FG przyjęła w pewnym momencie system wyróżniania dywizjonów kolorami i 94th FS skończył z żółtymi kołpakami i końcówkami skrzydeł. Moim zdaniem zdjęcie Sebastiana jest sprzed tego zdarzenia, ale to już co kto tam widzi... .

5 godzin temu, greatgonzo napisał:

Samolot ten sam. Rzecz polega na tym, że 1st FG przyjęła w pewnym momencie system wyróżniania dywizjonów kolorami i 94th FS skończył z żółtymi kołpakami i końcówkami skrzydeł. Moim zdaniem zdjęcie Sebastiana jest sprzed tego zdarzenia, ale to już co kto tam widzi... .

Czyli te wszystkie schematy malowań, które widać w googlach mogą pochodzić z czasu po malowaniu, poza tymi żółtymi krawędziami natarcia?  Ciekawą dyskusję znalazłem tutat: https://www.tapatalk.com/groups/hyperscale/bat-out-of-hell-p-38f-yellow-wingtips-and-t132034.html . Gość tam sugeruje rozmowę z synem pilota Jamesa Haggenbacka, że samolot dostał tylko żółte kołpaki, poza tym potwierdza, że te jasne krawędzie natarcia to raczej prześwietlenie od niskiego kąta padania światła słonecznego. Chcę zrobić tego nietoperza i chyba zrobię tak jak sugerujecie - całość w oliwe drab i neutral grey, ewentualnie żółte kołpaki.

Nie mogę znaleźć żadnego innego zdjęcia całego samolotu - są tylko zdjęcia nosa z gondolami silnikowymi ale już bez śmigieł i zewnętrznych części skrzydeł.

Witam

Chciałbym zrobić naszego Lim-5, ale jego jako modelu dedykowanego tylko tej serii nie ma. W odmętach internetu doczytałem że nasz Limy-5 to były Migi-17 F. Więc moje pytanie czy aby dobrze ustaliłem wersję maszyny? i czy ten zestaw Hobby Bossa 80334 MiG-17F Fresco C będzie właściwy. Pozdrawiam