Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

Recommended Posts

Takie pytanie, pewnie trochę śmieszne dla lotniczych wyjadaczy, ale czy zestawy Eduarda Profi pack w 72 i 48 generalnie są ok? Tak się przymierzam do jakiegoś samolociku z drugiej wojny, tak w ramach odmiany po latach robienia czołgów.

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Panowie, żona mi się obudziła, że chce mi jakiś prezent dokupić. Wpuściłem ja na moje hobby i powiedziałem, by wybierała... No i wybrała B-2 od Model Collect'a w 72'ce - ja tu złożyłem sztukasa, zero

W czasach gdy bizony latały po niebie nie istniał ani FS, ani BS. Buffalo malowali amerykanie. Używano farb zgodnie ze standardem DuPonta, co nie znaczy koniecznie, że użyto produktu tej firmy. Dotycz

A o których dodatkach mówisz, OCP i tak bym brałbym z Mastera. Co do malowania, Hataki nie wiem czy są OK, ja swojego malowałem swego czasu Humbrolami. Malowanie które chcesz zrobić jest malowaniem "N

Posted Images

Z reguły są bardzo ok, ale lepiej zapytać o jakiś konkretny model. Zestawy Profipack Edka mają wszystko co potrzeba, do zbudowania przyzwoitej miniatury na półkę bez dokupowania jakiś dodatków i to najczęściej w bardzo atrakcyjnej cenie. W pudełku zazwyczaj jest jakaś mała blaszka z najbardziej potrzebnymi detalami do podrasowania naszego modelu, takimi jak pasy pilota, tablica przyrządów i jeszcze kilka jakiś mniej lub bardziej potrzebnych detali, do tego maski do malowania kabiny i często kół.  Generalnie są to bardzo atrakcyjne zestawy, ale tak jak napisałem warto zapytać o jakiś konkretny interesujący nas model, ale wszelkie Mustangi, Me109, Hellcaty, Spitfirey można brać w ciemno.

Edited by arhtus
  • Like 1

Dzięki bardzo za odpowiedź, to widzę, że jest z czego wybierać, tak tylko jeszcze z ciekawości, mam rozumieć że me-110 i fw-190 to już takie udane nie są?

Fw190 to zależy która wersja, ale to jeśli chodzi o kwestię "ilości nitów" ? bo pomijając to, to nadal atrakcyjne zestawy, a co do Me110 to nie bardzo się orientuję, bo niemce to ja tak średnio ? ale zaraz pewnie ktoś Ci tu wyłoży cały referat na temat tego modelu, zaczekaj chwilkę ? 

10 godzin temu, WujekAlice napisał:

To jest bardzo fajna rzecz - swego czasu taki zestaw wychodził bardzo budżetowo - koło 200 zet, ale teraz jest już trudniej dostępny i ceny poszybowały, ale można szukać

https://www.scalemates.com/pl/kits/eduard-r0012-fw-190a-8--945336

Tak Kolego, moze to i byc fajny zestaw, ale branie sie za fw-190 w 1/72 za dwie stowki to juz jest level profesjonalny, szkoda dla mnie takiego modelu, do niego trzeba pewnej wprawy.

Tylko, że to jest pudełko w którym znajdują się cztery modele Fw190A z masą dodatków do każdego z nich, a więc dla fanów modeli tego samolotu w 72, przy cenie koło 200zł to nie lada gratka ? 

A jeśli interesuje Cię krótki Fw190, ale w 48 to nowe modele Edka (wydane od 2017) są bardzo dobre, więc też można śmiało brać..

Edited by arhtus

No, i jeszcze dodawali kawałek oryginalnego Fw190 z certyfikatem prawdziwości. I szklankę do piwa. Ale picie piwa z e szklanki z godłami szwabskich jednostek lotniczych - trochę średnie - kleić i stawiać na półce - spoko, ale pić piwo - nieeee!

Teraz przyznam, że faktycznie zestaw super i warto przytulić coś takiego. Ps. To tylko jeszcze pytanie co do farbek, zasadniczo do aero preferuje tamke, ale nie wiem jakie kolory będą ok na Luftwaffe late( zna ktoś z Was odpowiednie numery?), a jeśli nie Tamka to co brać? Hatake pomarańczowa, miga? Nie wiem które sety mają dobrą kolorystykę i są " przyjazne we współpracy"

Edited by michal0281

Tamka nie ma konkretnie opisanych farb do Luftwaffe, choć pewnie są jakieś słoiczki odpowiadające konkretnym kolorkom RLM, sama w instrukcjach zaleca robić jakieś mieszanki, lub stosować swoje spraye. Tylko czy nie lepiej jest się oprzeć o instrukcję Eduarda do konkretnego modelu? Są tam podane potrzebne słoiczki z palety Gunze H i C wg symboli RLM. Co do odcieni to chyba niektóre RLMy z Gunze są nie do końca trafione w oczach luftwaffofili, ale nie wiem, czy jest sens się tym tak strasznie przejmować. Hataka też ma farby opisane symbolami RLM, więc tu też nie będzie problemów z dobraniem potrzebnych buteleczek. Jest też AK Real Colors przez niektórych cenione za ponoć najlepsze oddanie kolorków. Wszystkie te farby są moim zdaniem przyjazne we współpracy, wszystkie świetnie współpracują z LMT, choć jeśli zależy Ci na jak najmniej uciążliwym zapachu to wiadomo, że Gunze H i jakiś mniej smrodliwy rozcieńczalnik do tego lub ten Hataki.   

Edited by arhtus
  • Like 1

Poza tym odcienie farb w zależności od partii i zakładu produkującego mogą się od siebie różnić - szczególnie  pod koniec wojny, kiedy  niemiecka petrochemia robiła już mocno bokami i jakościowo te farby nie były rewelacyjne.

• Like 1
2 godziny temu, WujekAlice napisał:

Czym można podszlifować szkło - takie zwykłe szklane szkło?

Kamieniem do ostrzenia, takim zwykłym kamiennym kamieniem (zwanym też osełką). Ważne by obficie polewać wodą.

Spotkał się ktoś z hmm mlecznym szkiełkiem w modelach RSmodel?
Nie wiem czy to z fabryki tak wyszło czy zrobiło się mleko z innych powodów po jakimś czasie. Mam sporo RS i hmmm...?

Witam. Takie pytanie do luftwafofili ?, czy Pactra A77 to bardzo wielka zdrada do aktualnie przyjętego standardu RLM02? Prosto z butli może jest zbyt szara, ale po dodaniu jakiejś ociupinki zieleni, wygląda całkiem podobnie do tego co można zobaczyć w internetach.  

Jakbyście coś chcieli wiedzieć, to mam i ten zestaw Royal tych fw-190a oraz mam Ju-52/3m od Revella, z big edem. Czekają na swój czas, ale jakby coś trzeba było sprawdzić/obfocić to mówcie :)

Mam nadzieję, że pytasz o trzy różne japońskie samoloty, albo jakiś, który przypominałby jeden z pierwowzorów. Bo jeśli miałby to być odpowiednik wszystkich trzech, to jest to równie możliwe jak znalezienie kobiety, która byłaby jak Wenus z Milo, Wenus z Willendorfu i Wenus na tle pejzażu Cranacha jednocześnie. ?

To jest najbardziej merytoryczna odpowiedź na jaką mnie stać.

I jednak 'Szturmowik', tak przy okazji... .

No widzisz jak ja się na tym znam? Chodziło mi coś co by pasowało do tej klasy samolotow, coś jak bliskie wsparcie? Współcześnie jest A-10. Może być odpowiednik jednego z nich. 

Japończycy raczej nie mieli takich typowych samolotów szturmowych, używali lekkich bombowców tzw. frontowych. Chyba najpopularniejszy to był Mitsubishi Ki 51 Sonia. Jest w 1/48 ale to b. wiekowy model. ewentualnie jest jeszcze Tachikawa Ki 36, ale nie wiem, czy jest w 1/48, w 1/72 robi Fuijimi.

Sonia to chyba bardziej taka Stuka, a Ida to już w ogóle stricte japońska doktryna. Chyba, bo o samolotach z kraju dalekowschodniego to ja wiem w zasadzie nic. To w sumie pytanie jest.

1 godzinę temu, WujekAlice napisał:

Chyba najpopularniejszy to był Mitsubishi Ki 51 Sonia. Jest w 1/48 ale to b. wiekowy model.

Jest też już śliczny model Sonii od Wingsy Kits